FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 9Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
07-09-08 23:51  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Dzisiaj krótko i na temat.........stateczniki:)
Na tym etapie budowy nie napotkałem żadnych problemów,wszystko pasowało jak ulał.Wystarczy starannie wyciąć części a poszycie samo układa się na szkielecie.Najwięcej kłopotu sprawiło mi ukształtowanie krawędzi natarcia statecznika poziomego,dopiero po potraktowaniu poszycia od wewnątrz cudownym wynalazkiem jakim jest BCG udało mi się uzyskać w miarę zadowalający mnie efekt.W szkielecie tegoż statecznika zauważycie zapewne dodatkową wręgę którą wstawiłem tam tak dla świętego spokoju:)
A tu już efekty moich działań:




Zmontowałem też stery żeby spasować je ze statecznikami zanim połączę je(stateczniki)z kadłubem .Uniknę w ten sposób tej operacji na modelu i zmniejszę tym samym ilość jego kontaktów z moimi paluchami:-):

W następnej aktualizacji mam nadzieję że zamieszczę już zdjęcia błyskotki z kompletnymi skrzydłami:-))

Pozdrawiam wszystkich widzów Toni

--
Na macie:
P-38H Lightning
Na półce:
P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Jak 3 (Orlik)

 
12-09-08 15:17  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Toni już prawie odlatuje, moi mechanicy się przez ten czas opierniczali niestety...


W tej chwili robią się skrzydełka. Pod wpływem fotek Toniego wkleiłem i ja reflektor, powstał on z metalowej taśmy klejącej:




Jakoś nie mogłem zostawić takich gładkich, więc porobiłem kilka linii i nitów:



--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
14-09-08 23:51  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Dzisiaj kolejny mały kroczek w kierunku szczęśliwego(mam nadzieję)finału :-)
Kroolo to że Ci odlecę staje się coraz bardziej realne bo dzisiaj ........silniki : P
Budowa nie nastręczyła żadnych trudności;-wprowadziłem tylko pewne uproszczenie(myślę że autor głowy mi za to nie urwie :-) )a mianowicie zrezygnowałem ze szkieletu i segmenty połączyłem tradycyjnie na jedna wręgę.
Tu części składowe:

Skoro potrudziłem się trochę nad wykonaniem reflektorów w skrzydłach to tego niebieskiego pola na poszyciu silnika nie mogłem zostawić.Jak pewnie zauważyliście zastąpiłem je kawałkiem sreberka które dumnie udaje lusterko :-) przez które pilot obserwował czy podwozie się schowało i na odwrót.
Taką informację otrzymałem od autora(dzięki)i nie ukrywam że trochę mi ulżyło bo sen z powiek spędzała mi myśl jak zrobić tam reflektory,gdyż początkowo myślałem że te pola właśnie je imitują :-(
a oto co mi wyszło:


i oba napędy razem:

jeszcze parę drobiazgów:

I można się zabierać za składanie tego w jedną całość ale o tym już w następnym odcinku :-)

Ps.
Kroolo Mega-szacun za te skrzydła,ja jak zobaczyłem te punkciki w oczach mi się zaćmiło i pomyślałem "to już nie na twoje nerwy stary" :-)

Pozdrawiam Toni

--
Na macie:
P-38H Lightning
Na półce:
P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Jak 3 (Orlik)

 
29-09-08 10:26  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Relacja wylądowała już na drugiej stronie więc czas najwyższy żeby pokazać co tam sobie udłubałem od ostatniej aktualizacji:-)
W poprzednich odsłonach przygotowałem sobie wszystkie "podzespoły",więc nadeszła pora żeby to poskładać.Nie bez powodu przyjąłem taką kolejność budowy,gdyż spasowanie stateczników do reszty konstrukcji będzie w takim przypadku najłatwiejsze. Oczywiście jest to tylko moje zdanie na ten temat i wiem że można to było zrobić w inny sposób ale ten wydał mi się najbardziej optymalny.
Ale po kolei,- najpierw nasunąłem belki na skrzydła i wstępnie przymierzyłem stateczniki:

Gdy udało mi się uzyskać w miarę przyzwoitą symetrię,scementowałem belki ze skrzydłami zalewając miejsca łączenia wikolem:

Następnie wykonałem sobie taką prymitywną podstawkę która bardzo ułatwiła mi ostateczny montaż stateczników:

które to stateczniki najpierw przykleiłem na krawędziach natarcia,a nastepnie gdy klej już złapał mozolnie listek po listku doklejałem oprofilowanie.Następnie przyszła kolej na profile głównych skrzydeł i połączenie belek z silnikami.
I ostatecznie wyszło mi coś takiego:






Uff....najtrudniejszy moim zdaniem etap budowy mam już za sobą ,nie wyszło to może idealnie ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma:-)))
Jeszce jedna mała rada:-przed przyklejeniem belek do skrzydeł wskazane by było dopasować do nich silniki,żeby uniknąć w ten sposób tej operacji na modelu.Ja niestety robiłem to już po ich montażu i w trakcie szlifowania samolot wymsknął mi się z rąk(ech te moje zgrabiałe paluchy)i lotem koszącym wylądował na stole:-((,wynik łatwy do przewidzenia.......dziób do wymiany.Na razie jednak się z nią wstrzymam bo licho nie śpi a mam tylko jeden zapasowy:-)
Na dzisiaj to wszystko:D teraz kolej na podwozie.
Dziękuję za uwagę i do usłyszenia w kolejnej odsłonie:-)))
Kroolo-ciekawe co tam słychać u Ciebie?..... trzymam kciuki:-)

Pozdrawiam Toni

--
Na macie:
P-38H Lightning
Na półce:
P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Jak 3 (Orlik)

 
05-10-08 11:26  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Hej! Kombinuję nadal, obkleiłem szkielet jednej belki. Chciałem najpierw złożyć prawą belkę, ale traf chciał że dzięki laserom złożyłem lewą - na laserkach nie ma linii oznaczających przód lub tył wręgi: trzeba uważać aby nie złożyć dwóch identycznych. Po przymiarce poszycia u mnie to wyglądało tak:



jak widać nieco inaczej to wyszło niż u Toniego, ale z kolei u mnie pojawił się schodek na przodzie - poszycie nie obejmuje mi całej wręgi, widać to na powyższym pierwszym zdjęciu. Nie przejmuję się tym za bardzo, bo zakryje to oprofilowanie. Dalej miałem tak samo jak Tony - poszycie, czyli cz. 77c wystawało ponad wręgę 76c, nic nie docinałem bo do cz 88 pasowało bardzo ładnie. Lekko dociąłem z kolei cz 77c z przodu, w miejscu styku z przedziałem silnikowym. Spasowałem to tak, że najpierw przykleiłem gotowy segment silnikowy i do tego dopiero od góry przyklejałem 77 - u mnie była nieco za szeroka. Belki składają się z wielu elementów i ciężko jest nad wszystkim naraz zapanować.


Lekko skróciłem też tunele wlotów powietrza bo blokowały mi wewnętrzną wręgę - u kogoś też tak było?



Wykonałem wloty powietrza do sprężarek, trochę się musiałem zastanowić które to przód, a które tył w ich szkielecie :)



Coraz trudniej jest robić modelikowi fotki ;)



Obecnie w produkcji jest druga belka, jak się uda to zrobię może więcej fotek. Pozdrawiam!

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
05-10-08 15:27  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
edi 

 

Mam kilka uwag do samego projektu:
1. Oklejka skrzydła i kadłuba jest zaprojektowana niezbyt szczęśliwie - zamiast wyraźnego łuku jest tu proste ścięcie. Miejsce to jest dobrze pokazane w Momografii Lotniczej nr 69 ( AJ-Press ) na str.48, 49 oraz na 2 stronie okładki.
2. Gondola pilota. Podział przedniej części kadłuba jest zbyt rzadki, przez co elegancki nos Lightninga wyszedł w tym modelu jak wyciosany siekierą. Z jednej strony dość ciekawy przedział uzbrojenia, a z druiej - skopana sylwetka kadłuba. Jakoś to nie pasuje do siebie.
3. Wlot powietrza pod kołpakiem śmigła. Tworzą go 2 stykające się kanały, co widać na zdjęciach w w/w publikacji na str. 2 okładki i na str. 24 i 49. W modelu jest spory odstęp między kanałami.
O ile 1. i 2. to tylko uproszczenia (co prawda dość rażące), to w 3. mamy chyba do czynienia z błędem merytorycznym. Zobaczymy jak wydawnictwo ze Stegny poradzi sobie z tymi miejscami...

--

 
06-10-08 01:13  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

edi jak o czymś piszesz, to może dałbyś fotki na forum. Ja nie mam tej publikacji, więc chciałbym zobaczyć na własne oczy, a nie tylko opis ;)

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
10-10-08 14:32  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Właśnie przyklejam silnik do drugiej belki - drugą jakoś przyjemniej mi się kleiło - fotki może zrobię jak ją skończę ;-) .






Zrobiłem szkielecik statecznika poziomego:





Póki sobie reszta schnie wróciłem do kadłuba. Zamieniłem taśmy amunicyjne na takie:




--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
11-10-08 10:26  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
edi 

 

To popularny samolot i publikacji z jego zdjęciami jest dużo - trzeba tylko chcieć je znaleźć.
Ale co tam:


Widać różnice w porównaniu z modelem?

 
11-10-08 10:31  Odp: [R] Lockheed P-38H Lightning 2w1 :-)
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

edi - a zastanawiałeś się jak taki łuk wykonać z kartonu ?
Bo szczerze powiedziawszy ja sobie tego nie wyobrażam.

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 9Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024