FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
22-04-05 16:42  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zrobiłem drabinkę i budkę sternika. W przypadku drabinki posłużyłem się przyrządem, który widziałem w jednej z książek o modelarstwie. Tamten przyrząd był z drewna. W moim są to kawałki tekturki przyklejone pod kątem do płaskiego kawałka. Ma to zapewnić równy skos wszystkich stopni i równe odległości między nimi. Przyda się do zrobienia drugiej drabinki, która będzie prowadzić pod pokład (tam, gdzie jest dziura w pokładzie – obok budki sternika).

 
24-04-05 11:57  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zamieszczam skan oryginału urządzonka do robienia drabinek z książki "Modelarstwo okrętowe" Jerzego Litwina.
Prace nie posunęły się naprzód. Kombinuję co można wycisnąć z szalupy. Spróbuję okleić taki szkielet jak na zdjęciach. W środek wkleiłem tymczasowe usztywnienie. Poszycie szalupy chyba było robione na zakładkę i myślę jak to zrobić korzystając z wycinanki.

 
24-04-05 14:06  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Thunder909 

 

ta relacja powala z nog !! Ogromna zawartosc dla mlodych ( i starych ) modelarzy .
Kupa pomyslow ,super czyste wykonanie ,dobre jakosciowo zdjecia ,po prostu : TOP !!!

Zagladam tutaj co chwile i podziwiam.
Wez to czlowieku wszystko do kupy i opublikuj gdzies ,szkoda by "tylko" modelarze w internecie mogli sie uczyc z tej relacji.

 
24-04-05 23:42  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jestem pod przerazajaco wielkim wrazeniem... To chyba moja ulubiona relacja :D

Gratulacje!

 
25-04-05 15:12  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Witold   

Też uważam, że ta relacja powinna przybrać postać publikacji co najmniej elektronicznej.

 
25-04-05 15:31  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
stach48 

 

Jak wyżej=podziwiam=NAJLEPSZEGO

 
25-04-05 15:35  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

I nie jest to bynajmniej "syzyfowa praca" :-)
Dorobek zostanie dla potomnych na wieki.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
26-04-05 13:52  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki za pochlebne opinie. Jednak z publikacją to przesada. Jestem zdania, że aby coś opublikować, to trzeba się na tym dobrze znać. Ja się nie znam. Poradniki powinni pisać instruktorzy modelarstwa.
Pomyślę jednak nad tym aby tą relację scalić w jedną część. Z zastrzeżeniem takim, że jest to „wariacja na temat” robienia statku. Nie ma to być instrukcja budowy. Niech każdy robi modele jak chce.
Jednak jest tutaj tak wiele zdjęć, że musiałaby mieć wielkość z 40 MB. Najpierw jednak trzeba budowę zakończyć, co prędko nie nastąpi.

Postanowiłem spróbować zrobić poszycie na zakładkę. Oczywiście sensu wielkiego to nie ma, bo roboty kupę a efekt prawie niewidoczny. Sęk w tym, że aby zrobić poszycie w ten sposób trzeba mieć szersze deski.
Szkielet szalupy jest krótszy od oryginalnego o 2 mm. To w celu odcięcia nadmiaru desek po oklejeniu.

Doszłem do wniosku, że poszycie nie musi być zrobione na zakładkę. Ma tylko tak wyglądać :D .
Można więc do dolnej części pasków poszycia szalupy dokleić wąski (ok. 1 mm) pasek brystolu. Spowoduje to efekt zakładki. Rysunek wyjaśnia mój zamysł.

Okazało się, że doklejanie tak wąskiego paska brystolu jest bardzo uciążliwe (zwija się, ciężko go dokleić do zakrzywionej „deski”, itd.). Ale udało się. Zrobiłem to w sposób pokazany na obrazkach. Element wycinanki jest podklejony brystolem o kształcie krawędzi takim jak wycinanka (odrysowany ołówkiem od krawędzi) a następnie odcięty. Pod spodem zostaje przyklejony wąski pasek brystolu. I tak paseczek, po paseczku...

Wnętrze też zostało oklejone, ale już bez zakładkowania (będzie prawie niewidoczne).
Teraz pozostaje zrobienie steru, wioseł i siedzisk w środku.

 
29-04-05 11:52  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Po dwóch dniach pitolenia się z PIT-ami przymierzyłem się do wnętrza szalupy. Na dnie wkleiłem kratownicę z brystolu. Zrobienie reszty okazało się bardzo trudne i frustrujące :-? . Obrys wnętrza szalupy zrobiłem „przyrządem” z zapałki i kawałka kartonu. Trzymając za zapałkę wkładałem cudo do środka, przymierzałem i przycinałem. Tak powstał obrys przeniesiony potem na ten szary kartonik. Okleiłem go kawałkiem brązowej wycinanki (z elementów na podstawkę, bo rezerwa się skończyła) i wkleiłem. Chociaż krawędzie były podszlifowane pod kątem okazało się, że po wyschnięciu zrobiły się szpary. Próbowałem to odkleić, ale nie dało się, cała łódka poszłaby do kosza.
Aby się ratować wyciąłem następne paski i okleiłem wnętrze jeszcze raz. I tak trzeba było zrobić od razu. Cienki i wąski pasek jest łatwiej nagiąć i dopasować. Czyli nabyłem cennego doświadczenia. Szkoda tylko, że kosztowało to aż tyle godzin (nie powiem ile, bo nikt nie uwierzy).

Wyszło tak:

Została jeszcze podstawka, ster i wiosła, które chcę zrobić zbliżone do rysunku z „Modelarza”.

 
04-05-05 17:45  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dokończyłem szalupkę. Trochę się nagłówkowałem jak zrobić wiosła.
Próbowałem zwijać cienkie rurki z papieru, ale to jeszcze nie ten poziom wykonania i cierpliwości.
W końcu zrobiłem je z drucika i kawałka brystolu, które pomalowałem farbką. Teraz będę robił gretingi na pokład.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024