FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-05-05 23:20  [Nowości] HMS ''Saumarez'' - WAK 03
kermeet 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam,

Właśnie trzymam w ręku świeżutki, jeszcze ciepły i pachnący farbą drukarską najnowszy model nowego, wrocławskiego wydawnictwa WAK. Postaram się po krótce opisać to, co mam przed oczami :)

Model został opracowany przez Pana Adriana Kacza. Saumarez zajmuje 8 kartonowych arkuszy A4, oraz 8 arkuszy miękkich (elementy szkieletu i instrukcja wraz z rysunkami) + okładka. Objętość zatem podobna do podwojnego wydania MM. Druk jest bardzo dobry, lepszy od tego z Błyskawicy (ale nie żebym mówił, że tamten był skopany). Brak jakichkolwiek, najmniejszych nawet przesunięć, kolory czyste, pięknie nasycone i równomierne. Brak śladów eksploatacji jednostki. Model jest bardzo szczegółowy, ilość części ogromna, zwłaszcza jak na okręt tej wielkości (model ma ok 55 cm długości, nieco ponad 5 cm szerokości). Co zaskakuje (pozytywnie), to prawie 3 (wraz z rysem historycznym prawie 4)strony A4 opisu budowy modelu, podzielonej na etapy i opisującej praktycznie wszystkie elementy. Instrukcji dopelniają 42 dwukolorowe rysunki montażowe (elementy niekartonowe oznaczono na czerwono).

Biorąc do ręki model "Saumareza" odnosi się bardzo pozytywne wrażenie. Okładka dużo lepsza niż w poprzednich modelach WAK-u(cóż - początki są ciężkie). Grubsza, i ładna kolorystycznie. Być może trochę przypomina swoim układem modele innego, znanego wydawnictwa ;), ale wiem od wydawcy, że to czysty przypadek. Miała być bardziej granatowa, tymczasem po wydrukowaniu granatowy kolor okładki okazał się bardzo ciemny, prawie czarny. Co rzuca się w oczy zaraz po pierwszym przejrzeniu, to (jak już wspominałem) ogromniasta instrukcja (dla mnie bomba) i masa rysunków ukazujących każdy szczegół. Po drugie, nie sposob zauważyć jakości, zarówno opracowania jak i wydania. Uwagę przykuwa zatrważająca wręcz ilość detali, które są jednak bardzo dobrze rozmieszczone na arkuszach. Część podzespołów, stanowiących jeden większy element, jest pogrupowana i otoczona cienką ramką. Zdecydowanie nie jest to model dla modelarzy początkujących. Wydany jest na najwyższym poziomie i spokojnie może konkurować z modelami topowych polskich wydawców. Biorąc pod uwagę stosunek jakość/cena pozostaje praktycznie bezkonkurencyjny. Nie pożałujecie wydanych pieniędzy.

Chciałbym się czegoś przyczepić, ale naprawdę jest trudno. Może jedynie tego, że okładka jest półmatowa, a nie matowa i bardzo "łapie odciski" ;) Może jeszcze tego, że znalazłem w opracowaniu 2 puste kartki A4, które możnaby na coś jeszcze wykorzystać - ale może nie było takiej potrzeby?

Jeżeli model będzie się równie pięknie sklejał, jak wygląda na płasko, to efekt końcowy i frajda z pracy murowane. Pozostaje nam tylko czekać na relację z budowy :)

Nie będę zdziwiony, jeżeli model będzie zdobywał czołowe miejsca na konkursach.


Pozdrawiam

 
09-05-05 23:30  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Brzmi mocno zachecajaco:D

___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
09-05-05 23:43  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Widziałem model jeszcze przed złożeniem i tylko jedno stwierdzenie przyszło mi wtedy na myśl: Uwaga! mam nożyczki w ręce i nie zawaham się ich użyć!!!

The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
10-05-05 06:01  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Mam nadzieję że po Kruszwicy i ja stanę się jego posiadaczem :):)

PozdrawiamKojak

 
10-05-05 22:51  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Może mi się nudziło, ale chyb audało mi się policzyć ile jest części w modelu. Uważam to za głupotę (np. nie rozumiem co ma ilość części do "fajności" modelu), ale skoro parę osób chciało to podam:

Każda dana ze standardowym błędem +/-3%
Ilość częsci z kartonu - 1808 (plus oklejki, złączki itp)
Ilość drutów - 97 (plus maszt, łańcuchy i relingi oraz linki)

W sumie 1905 części (plus dodatki)

Błyskawica ma częsci ok 1000 (nie liczyłem, może się jutro zdobędę na taki wyczyn :) )

-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
10-05-05 23:28  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
Daro   

Masz racje Homik :) Liczenie ile części znajduje się w modelu to " głupota". Każdy model jest atrakcyjny na swój sposób :) Sam niszczyciel jest ciekawy ze względu na to że to Brytyjczyk :) Z tego co sie dowiedziałem druk wyszedł porządnie :) Oby tak było w nastepnych modelack WAK-u :)

D,F,

 
12-05-05 16:47  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
Witold   

No nie wiem. Dla mnie jest to jakiś wyróżnik, który jednak nie traktuję zbyt przesadnie. Jeden projektant zaprojektuje taką samą nadbudówkę z jednej części, a inny z pięciu i tu nie ma wątpliwości, że nie ma to sensu. Ale gdy stopień szczegółowości jest już inny, to jednak dla mnie przynajmniej ma to sens. Jeżeli uwzględni się poziom odwzorowania, dla którego konieczna jest zwiększona liczba elementów, to zawsze kupię model z większą liczbą części. Jeżeli wiem, że model liczy 300 elementów i znając oryginał zdaję sobie sprawę, że nie będzie bogato, to takiego modelu nie biorę pod uwagę.

 
12-05-05 17:44  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

W każdym razie, dla tych "patrzących statystycznie" to Saumarez ma .... dużo części :)

Jutro pojawi się na stronie http://www.wak.pl liczba częsci do każdego modelu,a także ilość arkuszy itp "wyznaczniki fajności".

-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
12-05-05 19:34  Re: [2D] HMS "Saumarez" - WAK 03
Hook6   

 

To dlatego nie miałeś wczoraj sił gadać na gg? Teraz rozumiem co Cię tak zmęczyło. A jak się jeszcze człowiek pomyli...

 
13-05-05 12:24  Re: [2D] HMS
Witold   

Oczywiście nie miałem na myśli gonienie kogoś do liczenia liczby części w wydanym modelu, ale jest to sympatyczna informacja. Widziałem Saumareza i nieco się zdziwiłem, gdy pani przy Podwalu nie chciała mi go sprzedać, bo był ponoć tylko okazowy. Nie kupiłem poprzedniego modelu pana Nowaka, bo to już standard i tego typu modeli trochę mam. Saumarez przedstawia już inną jakość i pomimo, że tak małe okręty wolałbym w skali 1:100, to właśnie bogactwo szczegółów zachęciło mnie do kupna. Tak nawiasem mam wrażenie, że zdjęcia modelu dotyczą jego wersji 1:100. Tylko zanim rozpęta się dyskusja i przekonywanie mnie, że nie mam racji, uprzedzam, że model musi mieć racjonalną liczbę części i nawet jeśli jest ich mniej niż plany na to pozwalają, to nie oznacza, że to go dyskwalifikuje. Jest wielu którzy nie lubią drobiazgów, ale ja lubię. Zresztą, czym jest waloryzacja, jak nie zadbaniem o to co zostało zaniedbane lub za bardzo uproszczone. To co widzę na forum, to jedno koło powinno liczyć kilkadziesiąt części. Akurat to ostatnie uważam już za przesadę w drugą stronę, ale miło się to ogląda i sądzę, że autor następny raz się na to porwie za .... a może i znacznie później.



Post zmieniony (14-05-05 12:20)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024