FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
11-03-05 11:29  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Syzyf twój okręt jest jeszcze wspanialszy od relacji !!! ... a inni Cię bardziej chwalą niż Ty sam :-)


Teoretyk ostatnio...

 
11-03-05 19:30  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

No dobra, koniec tego chwalenia. Powiem jednak, że model na zdjęciach wygląda duuuużo lepiej niż w rzeczywistości. To chyba jednak taka cecha żaglowców, szczególnie, gdy pojawią się linki.

Przykleiłem wanty grotmasztu. Pokazuję to dlatego, że sposób wykonania był trochę inny – talrepy były wiązane w końcowym etapie. Wydaje mi się, że ten sposób jest gorszy od poprzedniego, bo przetykanie nitki przez jufersy jest jednak dość trudne, źle przyklejony jufers może się urwać (a ława już zamocowana), co widać na zdjęciu. Poprawię to, ale robiąc talrepy poza statkiem przechodzą one wstępny test wytrzymałości.
Ponieważ haczyki robię ze szpilek, a nie mam Humbrolka, zmieniam ich kolor wypalając szpilki nad gazem. Potem traktuję je sokiem z cytryny, który jeszcze trochę je ściemnia (chociaż to tylko ściema,, bo woda też ściemnia. Ale zrobiłem już zdjęcie cytrynki – ładnie wygląda :) )



Zostały do zrobienia mniejsze wanty. Też mi. Takie małe wypierdki i raptem 36 jufersów. Kaszka z mleczkiem ;-) .
Muszę ograniczyć trochę czas poświęcany na sklejanie, bo robiąc to przez 5-8 godzin dziennie nie mam czasu na wypełnienie postanowień noworocznych, a już marzec. Dlatego w poniedziałek wydam zarządzenie, które wyślę do siebie, ograniczające czas sklejania do 2-3 godzin.
Ale do poniedziałku pozostało 52 godziny, więc można trochę pohulać.

 
11-03-05 20:27  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

"a wiatr co nam na wantach gra"- naprawdę Kolego tylko podziwiać tą iście "syzyfową" pracę.

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
11-03-05 21:05  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ufffffffff. Przeczytałem wszystko od deski do deski, a ty Syzyf ciągle o tych talrepach i jufersach :)))). A tak powaznie mówiąc to jestem pod wrażeniem Twojego dzieła. Już wiem że sposób wykonania przez Ciebie wantów wykozystam na zrobienie siatki maskujacej do mojego Honkera.

The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
15-03-05 19:25  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Niestety nie ma znaczących postępów w budowie – brak czasu.
Zrobiłem tylko wanty bezanmasztu. Muszę zrobić gretting dziobowy (to coś naklejone i nie wycięte jeszcze), żeby zamocować bukszpryt od dołu).

 
16-03-05 19:07  Re: Okręt
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zrobiłem gretting dziobowy metodą rozcięcia go na kawałki i złożenia z powrotem w całość. Ponieważ dawno nie sklejałem już kartonu jako takiego, więc było trochę inaczej. Bo na codzień, to tylko nitki i nitki. Retusz otworów farbką.




Post zmieniony (16-03-05 19:10)

 
17-03-05 13:45  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Musiałem zamontować tą kratownicę (gretting) na dziobie, żeby przeciągnąć pęk linek ciągnących bukszpryt w dół. Nie wiem jak to się nazywa – jest zaznaczone czerwoną strzałką. Zrobiłem jeszcze dwa sztagi. Z olinowania stałego zostały mi „tylko” dwie wanty na górnych częściach masztów (stengach). Bloczki będę robił z papieru, tzn. z brązowego brystolu sklejanego z 4 warstw, z otworkiem w środku. Sklejany Super Glue, lekko oszlifowany. Muszę jeszcze trochę popracować nad kształtem, ale mają tą zaletę, że są „przelotowe”, więc linki będą naciągane jak w prawdziwych bloczkach.



 
21-03-05 11:43  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Jak mawiał Pawlak: nadejszła wiekopomna chwila... jakoś tak. Zakończyłem robienie want. Powinienem poprawić 3 talrepy na fokmaszcie, ale zrobię to później, gdy obrzydzenie do nich mi przejdzie.

Na marginesie: jednak jest to model zdecydowanie zbyt trudny dla początkującego modelarza, którym jestem. Robienie want może człowieka całkowicie zniechęcić do kontynuowania budowy. Robi się i robi, a kompletnie nie widać postępów. Pół dnia robi się wanty na jednym bocianim gnieździe i nie dość, że wychodzą kiepsko, to w ogóle nie widać efektu. Porcja statystyki: zrobiłem 84 jufersy. Każdy składa się z 3 części, więc wyciąłem ich nożykiem 250 szt. Każdy ma grubość 0,8 mm, jest twardy, nasączony glut-klejem. W każdym są 3 otwory, które wierciłem ręcznie – też 250 otworów. Makabra. Dlatego nie polecam żaglowca jako pierwszego modelu, bo łatwo się zniechęcić albo oszaleć i wyglądać potem jak jufers.

Jufersy są mocowane do bocianich gniazd za pomocą haczyków z drutu pomalowanego czarną farbką wymieszaną z Pattexem. W dolnej części bocianiego gniazda wywiercone są płytkie otworki – do zahaczenia. Potem kropelka glue, i gotowe.


Teraz będę przymierzał się do żagli, które zamierzam zrobić z batystu. Zafarbowałem już kawałek materiału przy pomocy wywaru z łupin cebuli (wyważanie otwartych drzwi, bo sprawdzony sposób, to kawa albo herbata). W końcu Wielkanoc idzie, a tak koloruje się jajka.

 
21-03-05 12:14  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Stoker_PL 



Na Forum:
Galerie - 1
 

doskonala robota:)
ja kiedys robilem Iskre z MM ale o relacji i gotowym modelu wole niemowic :P

 
23-03-05 10:59  Re: Okręt "Wodnik" - relacja 2
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Stoker_PL - może spróbuj znowu, zabawa jest niezła :)

Garść teorii: żagle są podnoszone, zwijane (refowane), ustawiane za pomocą lin. Końcówki tych lin są mocowane przy pokładzie poprzez owijanie np. na kołkach (naglach). Nagle są umieszczone w otworach wykonanych w specjalnych deskach na burcie (kołkownicach). Wykorzystuje się też otwory w relingu (poręczy na burcie). Zaletą nagla jest to, że linę można szybko z niego uwolnić - wyciągając go z otworu.
Przy maszcie znajdują się betingi, czyli 3 dechy zbite na krzyż :D . W nich też są otwory na nagle, więc taki beting pełni funkcję kołkownicy przymasztowej.


Zastanawiając się nad sposobem wykonania żagli, zrobiłem betingi przy masztach. Nagle zrobione są z drucika 0,4 mm pomalowanego zabarwionym Pattexem. Trochę grubo wyglądają, ale w realu ich prawie nie widać. Szczegóły na zdjęciach.


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024