FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
22-02-05 09:09  [Relacja] Biała Aurora - cz. 2
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Poprzednia część....
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=65698&t=49709

W nowym wątku kontynuuję relację z pracy nad Aurorą. Niestety niewiele udało się skleić, gdyż pojawiły się bardzo czasochłonne elementy (czytaj relingi).

Na początek przygotowany podest nad pokład z gretingiem. Postanowiłem ostrym nożykiem wyciąć dodatkowo czarne otwory na dziobie. Sprawa nie była prosta, gdyż powstałe krawędzie były naprawdę cienkie. Aby uniknąć ich zerwania, najpierw wyciąłem czarne środki i delikatnie wzmocniłem krawędź cyjanopanem. Dopiero potem odcinałem części z arkusza. Zmieniłem również nieco technologię łączenia samej kratownicy. MacGregor zaprojektował ją na wpusty (jak szkielet okrętu). Wylegując się jednak na łóżku przeglądałem Garlanda i Jeramiacha (tam tego typu elementów jest znacznie więcej). W obu modelach kratownice są zaprojektowane jako porozcinane drobne osobne elementy. Postanowiłem tak właśnie wykonać podstawę mostka Aurory. Oczywiście pocięte zostały poprzeczne części. 2 wzdłużne, bardzo delikatne elementy postanowiłem pozostawić w całości. Jak dla mnie efekt jest wielce zadawalający.



Jasne, że przed kratownicą powstał jeszcze ten pancerny "bunkier" z okienkami. Tutaj niestety spartoliłem robotę. W czasie wklejania górnej wręgi zbyt mocno nacisnąłem na element i okienka wygięły się (widać to wyraźnie na zdjęciu). Trudno. Stało się. Na przyszłość będę pamiętał, aby usztywnić takie części (powinno wystarczyć lekkie nasączenie Super Glue. Tak oczywiście aby nie zrobić plam.



Pokład z gretingiem. Po dłuższym namyśle, zaniechałem wycinania czarnych otworów. Cały pokład jest orelingowany, odstające dość długie skrzydła były i tak na tyle wiotkie, że pokład podkleiłem dodatkowo kartonem. Dziurawienie konstrukcji osłabiłoby dodatkowo całość.
Mała uwaga (dla tych co najpierw kleją części a potem przeglądają opis i rysunki). Na pokład prowadzą 2 zejściówki i należy NIE wklejać w ich okolicach słupków na reling (pomimo, że jest narysowana biała kropka).



OK., jedziemy dalej. Najfajniejszy element (jak na razie) w Aurorze. Nie wiem co to dokładnie jest, mostek, sterówka czy cuś. W każdym bądź razie od razu odrzuciłem wizję pozostawienia nie wyciętych okienek. Ponieważ w oknach jest cos jakby żaluzje pomyślałem aby na zwykłej folii ponacinać nożykiem delikatnie rysy. W czasie wycinania ram okiennych (okiennych a w zasadzie przy wygładzaniu wewnętrznej strony elementu) zdarzyła się tragedia! Jeden z słupków po prostu mi się urwał. Na szczęście z pomocą super glue przytwierdziłem go delikatnie a potem przyklejona folia wzmocniła konstrukcję (ale ślad pozostał - to ten niedaleko drzwi). Pomyślałem, że jedne z drzwi pozostawię uchylone. Oczywiście w środku nie ma nic poza kurzem i dorobioną wręgą będącą równocześnie czarną podłogą. Niestety w euforii zapomniałem z 2 strony wyciąć otworu na drzwi i szybę z konieczności przysłoniłem zamalowaną na czarno folią.



Kolejny etap to niestety relingi. Napiszę tylko tyle. Pochłaniają masę czasu i muszę jeszcze się sporo nauczyć (ale mojej 4 letniej córce właśnie najbardziej spodobały się te "balkoniki").

Jeszcze propozycja dla autorów. Miejsca (tzn. punkty) oznakowania słupków są według mnie za duże (szczególnie ten dach na mostku).

Aha, sam, bez niczyjej zgody zmieniłem wygląd relingu na szczycie sterówki. Zrobiłem przerwę, a na ścianie umieszczę drabinkę. Obecne zdjęcia Aurory niestety wiele nie pomagają, gdyż sam kształt nadbudówki jest inny, a drabinka znajduje się w miejscu okna (zresztą oglądanie sporej części zdjęć obecnego stanu Aurory może wprowadzić zamieszanie, gdyż odbiega od stanu krążownika z lat czynnej służby.)

Na deser pomalowane relingi. Na zdjęciach wyglądają na ciut przy grube, ale w rzeczywistości ujdą w tłumie.



Jeśli czas pozwoli to dzisiaj Aurora otrzyma napęd a nadbudówka zostanie trwale przytwierdzona do modelu.

pzdr
Kemot

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Relacja] Biała Aurora - cz. 2  nowe
Kemot 7882 22-02-05 09:09
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
jaceksw 600 22-02-05 09:41
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
Kemot 525 22-02-05 09:47
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
Rafik 693 22-02-05 12:57
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
Kemot 483 28-02-05 09:46
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
wojtas.r 525 28-02-05 15:31
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
mistrzoo 533 28-02-05 22:42
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
Kemot 550 01-03-05 08:44
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
MacGregor 698 01-03-05 11:23
 Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]  nowe
Rafik 617 01-03-05 12:11

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024