FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
06-04-05 12:16  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Kurcze, odpisuję dopiero teraz, straszny dym dzisiaj w pracy...
Dekle jak dekle, zwykle mają takie właśnie wzmocnienia. A poniżej zdjęcie z Aurory jakie wyszperałem.



pzdr
Kemot

Post zmieniony (06-04-05 12:17)

 
15-04-05 08:09  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Od niedzieli zmagam się z kotwicami w Aurorze. Na białych burtach będą mocno rzucać się w oczy. Postanowiłem więc w dość znaczny sposób przebudować te elementy. Oryginalne opracowanie nie podobało mi się (chociaż jest zgodne z planami które podesłał mi MacGregor). Ja jednak wzorowałem się na zdjęciach. Dokuczał mi szczególnie brak podpór na których spoczywa potężne żelastwo. Dodałem również kilka nowych elementów, kilka przerobiłem i wyszło to co widać. Fotografia jeszcze przed malowaniem, ale wstawiłem ją celowo, gdyż na zupełnie czarnej kotwicy może być ciężko uchwycić aparatem szczegóły.
Obok fotografia oryginalnych, współczesnych kotwic (dodam tylko, że na starych, czarno białych przedwojennych fotkach wygląda bardzo podobnie).
Mam już zrobione charakterystyczne podpory dla kotwic w krążowniku. Sporo zmian dokonam jeszcze w elementach przytwierdzonych na granicy styku burta - pokład.



Największy problem to łańcuchy. Te większe wykonam tradycyjnie, z pojedynczych oczek, lecz te drobne, przypinające kotwicę do burty... w chwili obecnej nie mam pojęcia jak do tego podejść. Może jakieś sugestie?

pzdr
Kemot

 
15-04-05 08:24  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Jaki jest rozmiar ogniwa?
Jak się nie da ręcyma zrobić z pojedynczych oczek, to chyba zostanie się poddać i zrobić to... z prostego drutu. Albo jakiegoś włókna o niejednolitej strukturze tzn nie gładkiego tylko np. poskręcanego. Ale jak ogniwo ma dł.nie mniej, niż 1,5mm, to złapałbym tego byka za rogi :-) - może z drutu 0,1mm?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.


Post zmieniony (15-04-05 15:06)

 
15-04-05 12:27  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

troche ponad 1mm to mają duże lańcuchy :-)

Mam na razie taki pomysł. Będe skręcał 2 druciki ze soba, ale pomiędzy nie wcisne coś w kształcie oczka łańcucha (najprawdopodobniej sklejone ze soba 2 drucik 0,25mm).
Tylko czy w praktyce będzie to wykonalne?.

Drut 0,1mm chyba za delikatny jak dla mnie.

W poniediałek (mam nadzieję) pokaże co mi sie udało zrobić.

ps. cos fotki szlag trafil, ale chyba tylko chwilowo...

pzdr
Kemot

 
15-04-05 12:40  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

No własnie nic od rana nie widzę :(

PozdrawiamKojak

 
15-04-05 13:19  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Kemot - photobucket ma planową przerwę na konserwację. Ja chciałem wejść w swoje katalogi i kiszka. Będzie dobrze, ale za jakiś czas.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
22-04-05 09:03  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Od niedzieli główkowałem jak zabrać się do wykonania łańcuchów trzymających kotwice w Aurorze. Na początek oczywiście próba tradycyjnie, nawijania drucika (0,12mm) na zgnieciony kawałek cyny 0,5mm. Niestety po spięciu 3 ogniwek przy 4-tym łańcuch w mgnieniu oka zamieniła się w nieregularna bryłę i powędrował do kubeczka po jogurcie... przeznaczonego na odpady.

To była niedziela. Do środy próbowałem kilku innych technik, w celu zrobienia owych łańcuchów. Skręcałem między innymi ten sam drucik (zamocowany w imadle) i robiłem przekładki ze szpilek. Efekt mniej niż średni. Samo skręcenie drucika bez oczek mnie nie zadawalało. W środę postanowiłem spróbować jeszcze raz złożyć łańcuch z pojedynczych oczek. Tym razem jako matryca do nawijania drutu posłużył mi drut 0,7mm, również zgnieciony do owalnego kształtu w imadle. Tym razem jednak zastosowałem minimalnie grubszy drucik (jakieś 0,13-0,14mm), lecz znacznie bardziej sztywny (wyciągnięty z wielożyłowego linkowego przewodu. Jakież było moje zdziwienie, gdy tym razem wszystko szło jak "po maśle". No może nie do końca. Bardzo często zdarzało się, ze uformowane już ogniwo (a czasami już 2 splecione ze sobą) wystrzeliło z pęsetki w pokojoprzestrzeń. Znalezienie tego w dywanie graniczyło z cudem, więc po prostu z zaciśniętymi zębami łączyłem nowe ogniwka.

Wiem, że się strasznie rozpisuję, ale podam kilka rad, dzięki którym złożenie łańcucha stało się możliwe. Pierwszy podstawowy błąd jaki popełniłem w niedzielę, to składanie ogniwko po ogniwku całego łańcucha w 1 części. Do 3-4 oczek szło nieźle, ale później łańcuch potwornie się plątał, nie wiadomo było które oczko jest skrajnym, totalny galimatias. Dlatego postanowiłem składać nowy łańcuszek z kawałków. Najpierw 2x po 2 ogniwa. Potem łączyłem to 1 ogniwkiem, w rezultacie czego miałem kawałek 5 ogniwkowy, który odkładałem na bok. Powtarzałem całą operację 2 x i na koniec te 5-ogniwkowe elementy skuwałem ze sobą w całość. Po takiej operacji miałem 11 ogniwek co przekładało się prawie dokładnie na 11mm. Tyle powinno wystarczyć.

We czwartek zabrałem się za "grube łańcuchy" Tutaj już nie udało mi się zgnieść miedzianego drutu na "kopyto" (za małe imadełko) więc postanowiłem, w pewnym sensie tradycyjnie nawinąć drucik (0,3mm) na 2 szpilki. Rozcinanie nie było już takie proste, musiałem użyć nożyka i młotka. i tutaj drobna uwaga. Pomysł 2 szpilkami ma tą wadę, że przy rozcinaniu ogniwek, drucik zaginał się do środka. Wyprostowanie tego sprawia całą masę problemów. Następnym razem postaram się ruszyć moje 4 litery do warsztatu ojca i kopyto zgniotę z 1 kawałka drutu w większym imadle.

Co ciekawe grubszy łańcuch wcale nie okazał się łatwiejszym do złożenia. Trzeba było używać większej siły do zaginania i często to skutkowało zniszczeniem ogniwek. Jak to wszystko wygląda widać na fotkach. Kształt niektórych ogniwek jest daleki od doskonałości ale patrząc na te elementy bez powiększenia naprawdę ciężko jest znaleźć te koślawe ogniwa. W planach mam jeszcze wzbogacenia tego grubszego łańcucha o poprzeczki w ogniwkach. Popróbuje i zobaczę czy dam rade (i oczywiście czy trud włożony będzie się opłacał)



ps.
Kotwica jeszcze wymaga 1 polerowania i malowania.

Uff, jeśli ktoś dotrwał do tego miejsca to gratuluję cierpliwości i obiecuję, że w przyszłości będę się streszczał.

pzdr
Kemot

 
22-04-05 09:09  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

MOC jest z Tobą!
Mnie opuściła, jak chciałem na marginesie moich prac coś wymyślić w tym temacie.
Ale Ty jesteś bardziej teraz przyciśnięty koniecznością łańcuchową, niż ja.
Udało Ci się super i dobrze sobie to zapamiętam :-)
Ogniwa o długości 1mm i do tego owalne, jak należy... nie wierzyłem, że ktoś to zrobi gołymi rękami.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
23-04-05 22:21  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Piotr S. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

No powiem ci moj drogi kolego.......ze cudo zrobiłeś:) Jestem pod duzym wrazeniem......Oby tak dalej.

 
25-04-05 13:21  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy planujesz w sirodku oczka zrobić łącznik, bo chyba tak wygląda pojedyńcze ogniwo łańcucha kotwicznego.Poza tym ja bym najpierwpomalował drut, a potem go gioł na oczko.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024