FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-02-05 09:09  [Relacja] Biała Aurora - cz. 2
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Poprzednia część....
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=65698&t=49709

W nowym wątku kontynuuję relację z pracy nad Aurorą. Niestety niewiele udało się skleić, gdyż pojawiły się bardzo czasochłonne elementy (czytaj relingi).

Na początek przygotowany podest nad pokład z gretingiem. Postanowiłem ostrym nożykiem wyciąć dodatkowo czarne otwory na dziobie. Sprawa nie była prosta, gdyż powstałe krawędzie były naprawdę cienkie. Aby uniknąć ich zerwania, najpierw wyciąłem czarne środki i delikatnie wzmocniłem krawędź cyjanopanem. Dopiero potem odcinałem części z arkusza. Zmieniłem również nieco technologię łączenia samej kratownicy. MacGregor zaprojektował ją na wpusty (jak szkielet okrętu). Wylegując się jednak na łóżku przeglądałem Garlanda i Jeramiacha (tam tego typu elementów jest znacznie więcej). W obu modelach kratownice są zaprojektowane jako porozcinane drobne osobne elementy. Postanowiłem tak właśnie wykonać podstawę mostka Aurory. Oczywiście pocięte zostały poprzeczne części. 2 wzdłużne, bardzo delikatne elementy postanowiłem pozostawić w całości. Jak dla mnie efekt jest wielce zadawalający.



Jasne, że przed kratownicą powstał jeszcze ten pancerny "bunkier" z okienkami. Tutaj niestety spartoliłem robotę. W czasie wklejania górnej wręgi zbyt mocno nacisnąłem na element i okienka wygięły się (widać to wyraźnie na zdjęciu). Trudno. Stało się. Na przyszłość będę pamiętał, aby usztywnić takie części (powinno wystarczyć lekkie nasączenie Super Glue. Tak oczywiście aby nie zrobić plam.



Pokład z gretingiem. Po dłuższym namyśle, zaniechałem wycinania czarnych otworów. Cały pokład jest orelingowany, odstające dość długie skrzydła były i tak na tyle wiotkie, że pokład podkleiłem dodatkowo kartonem. Dziurawienie konstrukcji osłabiłoby dodatkowo całość.
Mała uwaga (dla tych co najpierw kleją części a potem przeglądają opis i rysunki). Na pokład prowadzą 2 zejściówki i należy NIE wklejać w ich okolicach słupków na reling (pomimo, że jest narysowana biała kropka).



OK., jedziemy dalej. Najfajniejszy element (jak na razie) w Aurorze. Nie wiem co to dokładnie jest, mostek, sterówka czy cuś. W każdym bądź razie od razu odrzuciłem wizję pozostawienia nie wyciętych okienek. Ponieważ w oknach jest cos jakby żaluzje pomyślałem aby na zwykłej folii ponacinać nożykiem delikatnie rysy. W czasie wycinania ram okiennych (okiennych a w zasadzie przy wygładzaniu wewnętrznej strony elementu) zdarzyła się tragedia! Jeden z słupków po prostu mi się urwał. Na szczęście z pomocą super glue przytwierdziłem go delikatnie a potem przyklejona folia wzmocniła konstrukcję (ale ślad pozostał - to ten niedaleko drzwi). Pomyślałem, że jedne z drzwi pozostawię uchylone. Oczywiście w środku nie ma nic poza kurzem i dorobioną wręgą będącą równocześnie czarną podłogą. Niestety w euforii zapomniałem z 2 strony wyciąć otworu na drzwi i szybę z konieczności przysłoniłem zamalowaną na czarno folią.



Kolejny etap to niestety relingi. Napiszę tylko tyle. Pochłaniają masę czasu i muszę jeszcze się sporo nauczyć (ale mojej 4 letniej córce właśnie najbardziej spodobały się te "balkoniki").

Jeszcze propozycja dla autorów. Miejsca (tzn. punkty) oznakowania słupków są według mnie za duże (szczególnie ten dach na mostku).

Aha, sam, bez niczyjej zgody zmieniłem wygląd relingu na szczycie sterówki. Zrobiłem przerwę, a na ścianie umieszczę drabinkę. Obecne zdjęcia Aurory niestety wiele nie pomagają, gdyż sam kształt nadbudówki jest inny, a drabinka znajduje się w miejscu okna (zresztą oglądanie sporej części zdjęć obecnego stanu Aurory może wprowadzić zamieszanie, gdyż odbiega od stanu krążownika z lat czynnej służby.)

Na deser pomalowane relingi. Na zdjęciach wyglądają na ciut przy grube, ale w rzeczywistości ujdą w tłumie.



Jeśli czas pozwoli to dzisiaj Aurora otrzyma napęd a nadbudówka zostanie trwale przytwierdzona do modelu.

pzdr
Kemot

 
22-02-05 09:41  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
jaceksw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dla mnie bomba.
Szkoda tylko, ze poklad jest plaski. Jakbys zrobil gretting, bo chyba on tam jest, to bylby wypęczakowany :-)

J,

 
22-02-05 09:47  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Tak jest płaski, ale obawiałem się, że po wycięciu kratek, wszystko rozleci się w pierony.

Teraz przypomniałem sobie jeszcze, że na czas budowy relingu ten pokład z gretingiem przykleilem do wieczka z plakatówką (uczywiście delikatny ślad pozostał, ale widać go nie będzie...)

pzdr
Kemot

 
22-02-05 12:57  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Tomku
pięknie Ci to wychodzi, z zapartym tchem śledzę Twoją relację i z trudem powstrzymuję wszystkie achy i echy.
Naprawdę jesteś modelażem z samego szczytu naszej modelarskiej góry - mogę Ci tylko zyczyć większej ilości czasu na sklejanie bo o powodzeniu nie ma co wspominać jak się oglada pracę takiej jakości
Niedługo zdjęcia Twoje i Saburo wraz z waszymi okrętami powieszę sobie w biurze i codziennie rano bedę sie do nich kłaniał :)

 
28-02-05 09:46  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Nie przyklejona do modelu gotowa nadbudówka chwilowo została odłożona na bok, gdyż pomyślałem sobie (czytając wypowiedź Frytka), że to ostatni gwizdek na wykonanie napędu Aurory. W obecnym jej stanie można jeszcze bez problemu odwrócić krążownik do góry dnem i po położeniu na II części Burzy nad Pacyfikiem spokojnie operować na części poswodnej.

Sprawa nie była prosta. Opisy na biało-szarych wałach śrub, wprowadziły w mojej głowie totalny mętlik. Mam wrażenie że nastąpiła tutaj jakaś pomyłka w oznaczeniach. W modelu są 2 różne części 20c ale to nie problem. Gorzej z 20d, którą nakleiłem na oznaczenie na wale 20a i dalej dopiero właściwa 20a. Natomiast końcówka wału ma oznaczenie do przyklejenia części 20d co jest na 100% nieporozumieniem. Nie wiem jak powinno być, ale ja tam (po lekkim skróceniu długości wału) przykleję śrubę, czyli 21c.
Przyznam się, że brakowało mi troszkę przekroju całej konstrukcji. Na szczęście zachowałem zdjęcia z Kruszwicy 2003 i po uważnym ich przejrzeniu skleiłem napęd (mam nadzieję, że prawidłowo).
Pomimo, że sklejam głównie jednostki pływające, sama konstrukcja śrub jest dla mnie wiedzą tajemną. Nieźle musiałem się nagłowić jak powykrzywiać łopaty i w którym kierunku je przykleić. Jeśli coś skopałem to będzie z czego się śmiać (znów bardzo pomocne były zdjęcia modelu Jeta i jego fotki 3 Auror z Kruszwicy 2003). Oczywiście mam jeszcze zdjęcia waloryzowanej Aurory Tomka Guza ale... tam łopaty przyklejone są inaczej (łagodna część łopaty w kierunku dziobu - zresztą Tomek ma zupełnie inną konstrukcje wałów). Zaufałem jednak wiedzy MacGregora i Jety.

Aha, od początku planowałem pomalowanie śrub farbami. Zatem nie szczędziłem cyjanopanu przy formowaniu końcówek. Nie szczędziłem do tego stopnia, że jeden "grzybek" przykleił mi się do palca. Ponieważ nie miałem najmniejszej ochoty kleić go od nowa poświęciłem fragment naskórka lewego palca wskazującego. Generalnie bardzo obawiałem się tych zakończeń śrub. Elementy drobne i na dodatek trzeba je kleić w stożki. Wszystko jednak pasowało idealnie. Jedynie aby skleić ten zamykający stożek, musiałem rozwarstwić karton przed formowaniem. Potem superglue farba i małe szlifowanie.



Małe pytanie i zarazem prośba. Śruba po lewej ma wklejone łopaty w drugą stronę. Na której burcie mam ja przykleić? Tylko nie piszcie proszę sterburta, ale po ludzku lewa czy prawa (oczywiście patrząc na model od rufy). Tak jak pisałem - jestem laik, lub jak ktoś woli lamer.

W modelu są już przyklejone wały wraz z wyprowadzeniami z kadłuba. W tym miejscu muszę jednak pokazać żółtą kartkę MacGregorowi. Nie ma w ogóle oznaczeń na poszyciu gdzie przykleić całą konstrukcję. Ja wydrukowałem rysunek zestawieniowy w skali 1/200 i pasowałem na oko.

I chwilowo to tyle. Teraz czekają mnie płetwy przeciwprzechyłowe (bardzo tego nie lubię) i bojowe zadanie z reflektorami. Chciałbym aby choć trochę przypominały jakością te z Bismarcka Saburo.

pzdr
Kemot

 
28-02-05 15:31  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

Model niesamowicie wychodzi.
Nic tylko trzymać kciuki !!!

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
28-02-05 22:42  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
mistrzoo   

Piekna praca patrze na te fotki z podziwem ile trzeba wlozyc pracy i serca zeby to tak wygladalo :) Pozdrawiam i gratuluje talentu i serca

2 die 4

 
01-03-05 08:44  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Pozwolicie, że dorzucę jeszcze zdjęcie prawie gotowego napędu (nie mogę się nim nacieszyć :-). Kilka słów podsumowania. Śruby już wiem jak przykleić. Aby dopasować tą centralną śrubę, musiałem nożykiem przyciąć trochę wystający fragment podłużnicy (niepotrzebnie okleiłem jej brzeg czerwonym paseczkiem i teraz śruba nie chciała się wcisnąć na wystającą końcówkę podłużnicy). Kroplowe wyprowadzenia tejże śruby przyklejałem wczoraj mając na linii Rafika :-). Elementy usztywniające końcówki wałów śrub troszeczkę przerobiłem (obciąłem końcówki i przyklejałem na styk). Tutaj miałem sporo problemów, które niestety były spowodowane najprawdopodobniej niewłaściwym umiejscowieniem wyprowadzeń wałów z kadłuba. Ale nic to. Po prostu przyciąłem trochę z długości te wzmocnienia i jakoś wkleiłem. Teraz myślę, że lepszym sposobem byłoby najpierw przyklejenie tych wzmocnień do wałów a potem całą konstrukcję do kadłuba ale ja wybrałem inną kolejność (i przez to trochę się wczoraj niepotrzebnie namęczyłem). Włożyłem "na sucho" śruby i cyknąłem taką oto fotkę.



Obecnie Aurora ma również przyklejone płetwy przeciw przechyłowe. Zwykle te paski dość ciężko dopasować do poszycia ale tutaj bardzo miła niespodzianka! Wszystko idealnie ułożyło się na kadłubie (szkoda tylko, że znów nie ma żadnych oznaczeń na poszyciu wskazujących miejsce ich przyklejenia, a rysunek zestawieniowy w ogóle nie uwzględnia tych elementów).

Przy okazji uwaga i rada dla projektantów, aby nie rysować przerywanych linii na miejsce przyklejenia takich płetw na całych oklejkach, lecz tylko dyskretnie oznaczać początek i koniec ich zamocowania

pzdr
Kemot

 
01-03-05 11:23  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kemot - żółtą kartkę przyjmuję z pokorą. I cieszę się, że to nie czerwona!
Obiecuję poprawę...

MacGregor

 
01-03-05 12:11  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Mając na liniirafika :) hmmmmmm - to brzmi jakbym Ci pomagał :) ale jak ja bym Ci pomagał to by tak ładnie nie wygladało :)
Coraz bardziej podoba mi się ten okręt :)

Pozdrowka

 
16-03-05 11:02  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Minęło sporo czasu a krążownik w zasadzie nie wzbogacił się zbytnio o nowe elementy. A to z powodu reflektorów, które sprawiły mi masę kłopotów. Zachciało mi się bowiem nieco je zwaloryzować (natchniony fotkami "lampek" z Bismarcka Saburo). Zatem wnętrze miał wypełniać stożek ze "sreberka", no i oczywiście "szybka" - na której natrasowałem krzyżyk widoczny na kartonowym oryginale - chyba zupełnie niepotrzebnie, bo i tak tego nie widać a w zamian odnosi się wrażenie jakby szkło było porysowane (trochę faktycznie jest...). Wzbogaciłem również element o miedziany pierścień (pomalowany docelowo na biało).
Ale z tym poszło w miarę gładko. Problem pojawił się natomiast podczas wycinania rameczki okalającej reflektor. Pierwsza próba, no cóż widać na zdjęciu. Pomyślałem, że ramke zrobię z drucika, trochę go spłaszczę i będzie git! Niestety poza niecenzuralnymi słowami nic nie udało mi się spłodzić. Wydrukowałem więc kopię elementów na papierze 120g/mm2 i poszerzyłem o 0,15mm ramkę wokół. Skleiłem 2 karteczki ze sobą i zacząłem wycinać. Najpierw środek, ale nie do końca, tak aby nie wypadł kwadracik w środku. Potem zewnętrzne krawędzie, po obcięciu których brzegi nasączyłem leciutko cyjanoakrylem. Na szczęście udało się (na wszelki wypadek zapas 2 sztuki).

Oto przyczyna niecenzuralnego wysławiania się w moim pokoju.


Jeszcze przed złożeniem "do kupy"


Poniżej... świeżutkie czworaczki, jeszcze nie do końca retuszowane (przy białym retuszu troszke zapaćkał sie poprzedni szary retusz :-)



I na koniec jeden malutki element. Nie chce się wygłupić wiec nie będę pisał jak TO się nazywa. Tą kopułę na górze można było zamiast sklejać z paseczków wytłoczyć z czegoś, ale postanowiłem, że spróbuje i jestem zadowolony (tutaj jeszcze bez retuszu i dodatkowo w sporym powiększeniu wygląda paskudnie).



pzdr
Kemot

 
18-03-05 07:54  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Przez dwa kolejne wieczory zmierzyłem się z pierwszymi trapami na Aurorze. Sprawa nie jest łatwa, ale czego się tu spodziewać. Toż to drobniutkie elementy. Największy kłopot miałem z doborem kleju. Ponal jest zbyt gęsty na przyklejanie stopni, a praca z cyjanoakrylem przypomina, jak to mówi Rafik, zabawę w sapera. Koniec końców stopnie przyklejałem delikatnie na zwykły klej biurowy w sztyfcie (aby choć leciutko złapało) i spoinę utrwalałem drobinką SuperGlue.
Warto wspomnieć, że stopnie wykonane są z pojedynczej warstwy kartonu (jak to dobrze, że Aurora jest biała :-) ). Wydawało mi się, że 2x 0,2mm będzie zbyt pancernie wyglądało. W zasadzie to mam propozycję do autorów opracowań, aby takie drobne elementy (a zwłaszcza te, które sklejamy ze sobą aby po obu stronach część była odpowiedniego koloru) rozmieszczać na cienkich arkuszach. Myślę, że i dla wydawcy powinien spodobać się pomysł, w końcu druk na cienkiej kartce powinien być tańszy. Wada niestety takiego rozwiązania polega na rozrzuceniu elementów należących czasami do tego samego bloku w różne części opracowania.
Trapy skleiłem dość szybko w środę, czwartkowe popołudnie natomiast poświęciłem (dobre 2,5 godziny) na dorobienie balustrad. I tutaj znów (co zapewne wielu zdziwi) drut 0,2mm przyłapany był najpierw na klej w sztyfcie (oczywiście spoina była bardzo delikatna i nawet głębszy wydech powodował oderwanie elementu). Dopiero potem kropeleczka cyjanoakrylu i w miarę szybkie ustawienie końcowego położenia elementu. Najpierw kleiłem balustradę do ścianek, potem doklejałem słupki. Oczywiście finalnie spoiny utrwalone SuperGlue.

W maksymalnym zoomie wygląda to tak.



pzdr
Kemot

 
18-03-05 08:15  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Kemot, ten "jeden malutki element" to prawdopodobnie po prostu kompas.
Z wypiekami tu i tam śledzę walkę w wersji standard i powtarzam sobie w duchu "nigdy ale to przenigdy nie będę kleił w standardzie".
Hardcorowo - masochistyczne podejście.
Dlaczego niektóre szkła reflektorów są podzielone na 4?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-03-05 08:17  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Aha, czy w okienkach tej budki na pomoście dowodzenia są żaluzje?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-03-05 08:26  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Wiem dlaczego nie chcę kleic okrętów :-)
Fantastyczna robota.

R.

 
18-03-05 11:10  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Tomku. szkła podzielona są na 4 (wszystkie, ale na fotce tego nie widać) bo tak wyglądał oryginał na kartonie narysowany przez MacGregora. Tak jak pisałem - troche żałuję, że to trasowałem bo efekt jest średni.

Żaluzje... chyba mnie mocno przeceniasz... to zwykłe nacięcia na folii nozykiem (ale fajnie wygląda :-)

pzdr
Kemot

 
18-03-05 22:07  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Ooooooooooooooo i idę szukać szczeny

PozdrawiamKojak

 
19-03-05 17:43  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Ten rysunek dzielący klosze reflektorów prawdopodobnie miał imitować pręty wewnątrz reflektora podtrzymujące osłonę żarówki ( Zapewne o to autorowi chodziło ) Kemot , piękna ale prawdopodobnie niepotrzebna robota.


Teoretyk ostatnio...

 
20-03-05 13:15  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

ssebitro , he he, no faktycznie nie pomyślałem wcześniej o tym. Ale na druciki wew. reflektora to bym sie nie zdecydował :)

pzdr
Kemot

 
20-03-05 15:28  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Ja też :-)))


Teoretyk ostatnio...

 
05-04-05 08:21  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

W niedzielne popołudnie, słuchając relacji z Watykanu, postanowiłem trochę podgonić Aurorę. Pomyślałem, że zabiorę się za wyposażenie pokładu dziobowego (niezbyt skomplikowane). W sumie nie ma co się rozpisywać, zdjęcia wyjaśniają wszystko. Dodam tylko, że części zwijane kształtowane były (po uprzednim nasączeniu ich wodą - pędzelkiem) na gumce do ścierania ołówków (wykałaczką a potem w palcach kijkiem do szaszłyków). Wszelkie sklejki od razu były odcinane i wszystko klejone na styk.
Jak widać jeden ze świetlików wykonałem uchylony. Mam jednak pytanie dotyczące właśnie tego świetlika. Czy należy zrobić z drutu jaką podporę dla otwartej pokrywy (jak w masce samochodu)? Czy może same zawiasy trzymają uchylony "właz" Na zdjęciach nic takiego nie znalazłem więc proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu (na pewno wykonam jeszcze kilka takich otwartych świetlików).



Aha, na zbliżeniu pozamykanego świetlika widać, że bulaj zamienił się w sprężynkę, lecz zauważyłem to dopiero po zbliżeniu w makro. Nie będę tego poprawiał.

pzdr
Kemot

 
05-04-05 08:24  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

PIĘKNIE

 
05-04-05 08:47  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

"części zwijane kształtowane były (po uprzednim nasączeniu ich wodą - pędzelkiem) na gumce do ścierania ołówków (wykałaczką a potem w palcach kijkiem do szaszłyków)."

- rozumiem, że to jest właśnie sposób na uzyskanie takich zaokrągleń na górnych częściach tych kabestanów :-)

Ale że nie zrobiłeś na skrzyneczkach naklejanych zawiasów z nitami? Lypa.... :-)))

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
05-04-05 09:05  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

spoko, na zawiasy jeszcze nie jest za późno...

Co do kabestanów, to żałuję, że od góry nie przykryłem je cieńszym papierem. papier 0,2mm jest trochę za gruby.

pzdr
Kemot

 
05-04-05 10:43  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Pięknie !!! Otwarty świetlik jest super. Niedługo trzeba będzie robić wystrój kajut :)

Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
05-04-05 16:08  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Kemot , Aurora w twoim wykonaniu już prezentuje się świetnie !!! nie mogę się doczekac na montaż głównego uzbrojenia .

PS. świetliki miały podpórki , pojedyńcze lub podwójne , poszukam fotki .

 
05-04-05 17:43  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Piotr S. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

No prosze jak to pieknie Ci wychodzi......Tylko pozazdrościć........czekamy na dalsze fotki......Pozdawiam

 
05-04-05 18:42  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

eh nie moge sie nadziwic SUPER, mam ta wycinanke , wszystko jest takie malutkie ....

*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
06-04-05 08:38  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Co niektórzy namawiają mnie na zawiasy :-) Wydrukowałem wczoraj na próbę takie zawiaski. Ciut małe - dla tych najmniejszych świetlików 0,6mm na 0,8mm. Zobaczę czy dam radę wyciąć. Zresztą wydaje mi się, że zawiasy niepotrzebnie narysowane są po obu stronach klap. Zdjęcia współczesnej Aurory jakie posiadam pokazują, że na dole klap są tylko uchwyty do ich podnoszenia.

Dokonałem za to innej niewielkiej poprawki w Aurorze. Jak pewnie pamiętacie otwory do wrzucania węgla Kemot zamienił na "szklane szybki". Strasznie mi to dokuczało, aż wpadłem na pomysł wydrukowania "dekli" na laserze w 1200DPI (papier 120g/mm2). Niestety przy wycinaniu musiałem "zejść" 0,5mm średnicą w dół niż otwory, gdyż za nic nie chciał dekielek się wcisnąć do środka. Linie narysowane są kreską 0,28pt i rozmieszczone co 0,5mm.



pzdr
Kemot

 
06-04-05 09:05  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A co oznaczają te koncentryczne okręgi?
Kropki rastra wygląają jak ślady brudu po dotknięciach bryłek węgla :-)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
06-04-05 12:16  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Kurcze, odpisuję dopiero teraz, straszny dym dzisiaj w pracy...
Dekle jak dekle, zwykle mają takie właśnie wzmocnienia. A poniżej zdjęcie z Aurory jakie wyszperałem.



pzdr
Kemot

Post zmieniony (06-04-05 12:17)

 
15-04-05 08:09  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Od niedzieli zmagam się z kotwicami w Aurorze. Na białych burtach będą mocno rzucać się w oczy. Postanowiłem więc w dość znaczny sposób przebudować te elementy. Oryginalne opracowanie nie podobało mi się (chociaż jest zgodne z planami które podesłał mi MacGregor). Ja jednak wzorowałem się na zdjęciach. Dokuczał mi szczególnie brak podpór na których spoczywa potężne żelastwo. Dodałem również kilka nowych elementów, kilka przerobiłem i wyszło to co widać. Fotografia jeszcze przed malowaniem, ale wstawiłem ją celowo, gdyż na zupełnie czarnej kotwicy może być ciężko uchwycić aparatem szczegóły.
Obok fotografia oryginalnych, współczesnych kotwic (dodam tylko, że na starych, czarno białych przedwojennych fotkach wygląda bardzo podobnie).
Mam już zrobione charakterystyczne podpory dla kotwic w krążowniku. Sporo zmian dokonam jeszcze w elementach przytwierdzonych na granicy styku burta - pokład.



Największy problem to łańcuchy. Te większe wykonam tradycyjnie, z pojedynczych oczek, lecz te drobne, przypinające kotwicę do burty... w chwili obecnej nie mam pojęcia jak do tego podejść. Może jakieś sugestie?

pzdr
Kemot

 
15-04-05 08:24  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Jaki jest rozmiar ogniwa?
Jak się nie da ręcyma zrobić z pojedynczych oczek, to chyba zostanie się poddać i zrobić to... z prostego drutu. Albo jakiegoś włókna o niejednolitej strukturze tzn nie gładkiego tylko np. poskręcanego. Ale jak ogniwo ma dł.nie mniej, niż 1,5mm, to złapałbym tego byka za rogi :-) - może z drutu 0,1mm?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.


Post zmieniony (15-04-05 15:06)

 
15-04-05 12:27  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

troche ponad 1mm to mają duże lańcuchy :-)

Mam na razie taki pomysł. Będe skręcał 2 druciki ze soba, ale pomiędzy nie wcisne coś w kształcie oczka łańcucha (najprawdopodobniej sklejone ze soba 2 drucik 0,25mm).
Tylko czy w praktyce będzie to wykonalne?.

Drut 0,1mm chyba za delikatny jak dla mnie.

W poniediałek (mam nadzieję) pokaże co mi sie udało zrobić.

ps. cos fotki szlag trafil, ale chyba tylko chwilowo...

pzdr
Kemot

 
15-04-05 12:40  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

No własnie nic od rana nie widzę :(

PozdrawiamKojak

 
15-04-05 13:19  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Kemot - photobucket ma planową przerwę na konserwację. Ja chciałem wejść w swoje katalogi i kiszka. Będzie dobrze, ale za jakiś czas.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
22-04-05 09:03  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Od niedzieli główkowałem jak zabrać się do wykonania łańcuchów trzymających kotwice w Aurorze. Na początek oczywiście próba tradycyjnie, nawijania drucika (0,12mm) na zgnieciony kawałek cyny 0,5mm. Niestety po spięciu 3 ogniwek przy 4-tym łańcuch w mgnieniu oka zamieniła się w nieregularna bryłę i powędrował do kubeczka po jogurcie... przeznaczonego na odpady.

To była niedziela. Do środy próbowałem kilku innych technik, w celu zrobienia owych łańcuchów. Skręcałem między innymi ten sam drucik (zamocowany w imadle) i robiłem przekładki ze szpilek. Efekt mniej niż średni. Samo skręcenie drucika bez oczek mnie nie zadawalało. W środę postanowiłem spróbować jeszcze raz złożyć łańcuch z pojedynczych oczek. Tym razem jako matryca do nawijania drutu posłużył mi drut 0,7mm, również zgnieciony do owalnego kształtu w imadle. Tym razem jednak zastosowałem minimalnie grubszy drucik (jakieś 0,13-0,14mm), lecz znacznie bardziej sztywny (wyciągnięty z wielożyłowego linkowego przewodu. Jakież było moje zdziwienie, gdy tym razem wszystko szło jak "po maśle". No może nie do końca. Bardzo często zdarzało się, ze uformowane już ogniwo (a czasami już 2 splecione ze sobą) wystrzeliło z pęsetki w pokojoprzestrzeń. Znalezienie tego w dywanie graniczyło z cudem, więc po prostu z zaciśniętymi zębami łączyłem nowe ogniwka.

Wiem, że się strasznie rozpisuję, ale podam kilka rad, dzięki którym złożenie łańcucha stało się możliwe. Pierwszy podstawowy błąd jaki popełniłem w niedzielę, to składanie ogniwko po ogniwku całego łańcucha w 1 części. Do 3-4 oczek szło nieźle, ale później łańcuch potwornie się plątał, nie wiadomo było które oczko jest skrajnym, totalny galimatias. Dlatego postanowiłem składać nowy łańcuszek z kawałków. Najpierw 2x po 2 ogniwa. Potem łączyłem to 1 ogniwkiem, w rezultacie czego miałem kawałek 5 ogniwkowy, który odkładałem na bok. Powtarzałem całą operację 2 x i na koniec te 5-ogniwkowe elementy skuwałem ze sobą w całość. Po takiej operacji miałem 11 ogniwek co przekładało się prawie dokładnie na 11mm. Tyle powinno wystarczyć.

We czwartek zabrałem się za "grube łańcuchy" Tutaj już nie udało mi się zgnieść miedzianego drutu na "kopyto" (za małe imadełko) więc postanowiłem, w pewnym sensie tradycyjnie nawinąć drucik (0,3mm) na 2 szpilki. Rozcinanie nie było już takie proste, musiałem użyć nożyka i młotka. i tutaj drobna uwaga. Pomysł 2 szpilkami ma tą wadę, że przy rozcinaniu ogniwek, drucik zaginał się do środka. Wyprostowanie tego sprawia całą masę problemów. Następnym razem postaram się ruszyć moje 4 litery do warsztatu ojca i kopyto zgniotę z 1 kawałka drutu w większym imadle.

Co ciekawe grubszy łańcuch wcale nie okazał się łatwiejszym do złożenia. Trzeba było używać większej siły do zaginania i często to skutkowało zniszczeniem ogniwek. Jak to wszystko wygląda widać na fotkach. Kształt niektórych ogniwek jest daleki od doskonałości ale patrząc na te elementy bez powiększenia naprawdę ciężko jest znaleźć te koślawe ogniwa. W planach mam jeszcze wzbogacenia tego grubszego łańcucha o poprzeczki w ogniwkach. Popróbuje i zobaczę czy dam rade (i oczywiście czy trud włożony będzie się opłacał)



ps.
Kotwica jeszcze wymaga 1 polerowania i malowania.

Uff, jeśli ktoś dotrwał do tego miejsca to gratuluję cierpliwości i obiecuję, że w przyszłości będę się streszczał.

pzdr
Kemot

 
22-04-05 09:09  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

MOC jest z Tobą!
Mnie opuściła, jak chciałem na marginesie moich prac coś wymyślić w tym temacie.
Ale Ty jesteś bardziej teraz przyciśnięty koniecznością łańcuchową, niż ja.
Udało Ci się super i dobrze sobie to zapamiętam :-)
Ogniwa o długości 1mm i do tego owalne, jak należy... nie wierzyłem, że ktoś to zrobi gołymi rękami.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
23-04-05 22:21  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Piotr S. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

No powiem ci moj drogi kolego.......ze cudo zrobiłeś:) Jestem pod duzym wrazeniem......Oby tak dalej.

 
25-04-05 13:21  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy planujesz w sirodku oczka zrobić łącznik, bo chyba tak wygląda pojedyńcze ogniwo łańcucha kotwicznego.Poza tym ja bym najpierwpomalował drut, a potem go gioł na oczko.

 
25-04-05 13:50  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Zobaczymy czy dam rade z tymi łącznikami (oczywiście tylko dla większego łańcucha)

Co do malowania to teoretycznie lepiej jest pomalować przed składaniem, ale podczas zagniatania oczek istnieje duże prawdopodobieństwo, że farba poodpadała by w wielu miejscach i tak nie minęło by mnie ponowne malowanie.

pzdr
Kemot

 
26-04-05 09:17  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Wczoraj poczyniłem pierwsze przymiarki kotwic do burt. Przez dodanie własnych stojaków, kotwice poszły ciut za wysoko. Nic to - przeżyję. Masę czasu straciłem przyklejając te małe łańcuchy do burt. Powinny być nieco niżej ale nie dałem rady je tam wcisnąć. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze dużych łańcuchów i pokręteł na tych podestach przy pokładzie.


Jeszcze 2 zdjęcia detali na pokładzie. Pootwierany świetlik na śródokręciu (wyszedł znacznie lepiej niż ten na dziobie) i jakaś zejściówka pod pokład (przypominająca wychodek)



pzdr
Kemot

 
26-04-05 10:19  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

RZUCAM TO CAŁE MODELARSTWO!!!!!!!
jak już mi nieraz coś ładnie wyjdzie i myślę że jestem KOZAK - to coś pokażecie i okazuje się że jestem zwykły KAPEĆ


:)

narka

 
26-04-05 11:08  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Kemot, wytnij jeszcze serduszko skalpelem w drzwiczkach tego wychodka.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
26-04-05 12:20  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Przepiękny model!
Mam kilka okrętów odłożonych do sklejenia na emeryturze...;-)
Takie widoki dodatkowo dopingują!

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-04-05 08:13  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Podczas wtorkowego seansu "M jak miłość" miałem chwilę dla siebie, więc zasiadłem w ciszy w moim pokoju i zmagałem się z pokrętłami umiejscowionymi na tych wystających elementach nad kotwicami. Średnica zewnętrzna to około 2,2mm. Zastosowany drut 0,2mm. Brakuje trochę symetrii w poprzeczkach, ale już mnie nosiło pod koniec 3 pokrętła. Dodam tylko, że te mniejsze druciki starałem się tak dociąć, aby wcisnęły się w swoje miejsce i choć prze chwilkę trzymały bez kleju. Potem oczywiście kropelka SuperGlue (dozowana drucikiem 0,1mm) i po krzyku. Zdjęcie nienajlepsze, ale nie mogłem dobrze uchwycić ostrości. Te kołek po lewej to wykałaczka.


pzdr
Kemot

 
28-04-05 08:31  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Extrasuperczadowogazowo!
Chyba zostaniesz głównym druciarzem na tym forum.
Wiesz, co kiedyś wymyśliłem? Zamiast próbować wepchnąć krótszą poprzeczkę między dłuższą a kółko, najpierw sklejałem krzyżak z dłuższych odcinków, co było dość komfortowe, potem go docinałem ze wszystkich stron tak długo, aż wlazł idealnie w kółeczko. Będę miał niejedną okazję w Kakao i może to pokażę.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-04-05 09:55  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Faktycznie, warto spróbować podejsc do tematu z 2 strony. Na pewno wypróbuje (kilka podobnych jeszcze mi zostało - na armatach 152mm)

pzdr
Kemot

 
16-05-05 00:17  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Tak sobie wziołem tą Aurorę do ręki i przeglądam .... To co zrobił Macgregor to istna masakra, pokład taki że deskowanie go to obniżanie poziomu modelu, nie no więcej nie mam pytań (No może jestnie jak by tak Mac opracował Askolda:-))) ale wracając do tematu, to co Kemot robi z tym modelem to już masakra x2, jak porównałem elementy ze zdjęć do tych jeszcze nie wyciętych , to nic jak tylko zęby zebrać z podłogi, dlatego Kemot jeśli możesz dawaj 1 groszówke do porównań bo wielu nie okrętowców myśli że ten model mierzy co najmniej 1metr a działa w burtach to przecież 75mm w 1/200 !!!


Teoretyk ostatnio...

 
16-05-05 06:24  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Zgadza się, Tomek pokazał reflektory z szybami i lustrami - a ja po zdjęciach myślałem że są podobne do tych co ja zrobiłem podobnie.
Widziałem to w Kruszwicy i okazało się, że reflektor w całości zmieściłby się między szybą a lustrem reflektora do Bismarcka. Jest kilka razy mniejszy. Super miniaturki robi Tomek z niewiarygodną precyzją.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024