FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
16-03-05 11:02  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Minęło sporo czasu a krążownik w zasadzie nie wzbogacił się zbytnio o nowe elementy. A to z powodu reflektorów, które sprawiły mi masę kłopotów. Zachciało mi się bowiem nieco je zwaloryzować (natchniony fotkami "lampek" z Bismarcka Saburo). Zatem wnętrze miał wypełniać stożek ze "sreberka", no i oczywiście "szybka" - na której natrasowałem krzyżyk widoczny na kartonowym oryginale - chyba zupełnie niepotrzebnie, bo i tak tego nie widać a w zamian odnosi się wrażenie jakby szkło było porysowane (trochę faktycznie jest...). Wzbogaciłem również element o miedziany pierścień (pomalowany docelowo na biało).
Ale z tym poszło w miarę gładko. Problem pojawił się natomiast podczas wycinania rameczki okalającej reflektor. Pierwsza próba, no cóż widać na zdjęciu. Pomyślałem, że ramke zrobię z drucika, trochę go spłaszczę i będzie git! Niestety poza niecenzuralnymi słowami nic nie udało mi się spłodzić. Wydrukowałem więc kopię elementów na papierze 120g/mm2 i poszerzyłem o 0,15mm ramkę wokół. Skleiłem 2 karteczki ze sobą i zacząłem wycinać. Najpierw środek, ale nie do końca, tak aby nie wypadł kwadracik w środku. Potem zewnętrzne krawędzie, po obcięciu których brzegi nasączyłem leciutko cyjanoakrylem. Na szczęście udało się (na wszelki wypadek zapas 2 sztuki).

Oto przyczyna niecenzuralnego wysławiania się w moim pokoju.


Jeszcze przed złożeniem "do kupy"


Poniżej... świeżutkie czworaczki, jeszcze nie do końca retuszowane (przy białym retuszu troszke zapaćkał sie poprzedni szary retusz :-)



I na koniec jeden malutki element. Nie chce się wygłupić wiec nie będę pisał jak TO się nazywa. Tą kopułę na górze można było zamiast sklejać z paseczków wytłoczyć z czegoś, ale postanowiłem, że spróbuje i jestem zadowolony (tutaj jeszcze bez retuszu i dodatkowo w sporym powiększeniu wygląda paskudnie).



pzdr
Kemot

 
18-03-05 07:54  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Przez dwa kolejne wieczory zmierzyłem się z pierwszymi trapami na Aurorze. Sprawa nie jest łatwa, ale czego się tu spodziewać. Toż to drobniutkie elementy. Największy kłopot miałem z doborem kleju. Ponal jest zbyt gęsty na przyklejanie stopni, a praca z cyjanoakrylem przypomina, jak to mówi Rafik, zabawę w sapera. Koniec końców stopnie przyklejałem delikatnie na zwykły klej biurowy w sztyfcie (aby choć leciutko złapało) i spoinę utrwalałem drobinką SuperGlue.
Warto wspomnieć, że stopnie wykonane są z pojedynczej warstwy kartonu (jak to dobrze, że Aurora jest biała :-) ). Wydawało mi się, że 2x 0,2mm będzie zbyt pancernie wyglądało. W zasadzie to mam propozycję do autorów opracowań, aby takie drobne elementy (a zwłaszcza te, które sklejamy ze sobą aby po obu stronach część była odpowiedniego koloru) rozmieszczać na cienkich arkuszach. Myślę, że i dla wydawcy powinien spodobać się pomysł, w końcu druk na cienkiej kartce powinien być tańszy. Wada niestety takiego rozwiązania polega na rozrzuceniu elementów należących czasami do tego samego bloku w różne części opracowania.
Trapy skleiłem dość szybko w środę, czwartkowe popołudnie natomiast poświęciłem (dobre 2,5 godziny) na dorobienie balustrad. I tutaj znów (co zapewne wielu zdziwi) drut 0,2mm przyłapany był najpierw na klej w sztyfcie (oczywiście spoina była bardzo delikatna i nawet głębszy wydech powodował oderwanie elementu). Dopiero potem kropeleczka cyjanoakrylu i w miarę szybkie ustawienie końcowego położenia elementu. Najpierw kleiłem balustradę do ścianek, potem doklejałem słupki. Oczywiście finalnie spoiny utrwalone SuperGlue.

W maksymalnym zoomie wygląda to tak.



pzdr
Kemot

 
18-03-05 08:15  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Kemot, ten "jeden malutki element" to prawdopodobnie po prostu kompas.
Z wypiekami tu i tam śledzę walkę w wersji standard i powtarzam sobie w duchu "nigdy ale to przenigdy nie będę kleił w standardzie".
Hardcorowo - masochistyczne podejście.
Dlaczego niektóre szkła reflektorów są podzielone na 4?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-03-05 08:17  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Aha, czy w okienkach tej budki na pomoście dowodzenia są żaluzje?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-03-05 08:26  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Wiem dlaczego nie chcę kleic okrętów :-)
Fantastyczna robota.

R.

 
18-03-05 11:10  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Tomku. szkła podzielona są na 4 (wszystkie, ale na fotce tego nie widać) bo tak wyglądał oryginał na kartonie narysowany przez MacGregora. Tak jak pisałem - troche żałuję, że to trasowałem bo efekt jest średni.

Żaluzje... chyba mnie mocno przeceniasz... to zwykłe nacięcia na folii nozykiem (ale fajnie wygląda :-)

pzdr
Kemot

 
18-03-05 22:07  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Ooooooooooooooo i idę szukać szczeny

PozdrawiamKojak

 
19-03-05 17:43  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Ten rysunek dzielący klosze reflektorów prawdopodobnie miał imitować pręty wewnątrz reflektora podtrzymujące osłonę żarówki ( Zapewne o to autorowi chodziło ) Kemot , piękna ale prawdopodobnie niepotrzebna robota.


Teoretyk ostatnio...

 
20-03-05 13:15  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

ssebitro , he he, no faktycznie nie pomyślałem wcześniej o tym. Ale na druciki wew. reflektora to bym sie nie zdecydował :)

pzdr
Kemot

 
20-03-05 15:28  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 2]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Ja też :-)))


Teoretyk ostatnio...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024