FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 13Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
18-08-20 19:46  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Jakość wykonania powala. Ciekaw jestem, czy ktoś zrobił ten model i czy chciałby go postawić obok Twojego. I jeszcze te trzęsące się ręce. Aż mnie szyja rozbolała od kręcenia z niedowierzania, że w takich okolicznościach osiągnąłeś taki efekt. Jestem przekonany, że Ziga ma rację twierdząc, że na żywo "niedociągnięcia" są mniej widoczne. Obym miał szansę go obejrzeć. Może w Przeciszowie ?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
18-08-20 20:06  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Ja bym nie robił żadnych brudzeń, niech będzie taki, jak z fabryki :) Naprawdę szkoda detal zasłaniać.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
18-08-20 21:56  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Brudzenia może nie ale delikatny wash i subtelne przetarcia tu i tam. Model tylko zyska na tym moim zdaniem.
Choć ten zysk to akurat trudno sobie wyobrazić przy tak już perfekcyjnym wyglądzie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
19-08-20 11:41  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Świetny, tak po prostu!

Nie pasi mi ten wydech. Rozkleił się? I dlaczego nie dałeś łączenia od spodu? Nie byłoby widoczne.

--
pzdr
Kemot

 
19-08-20 12:12  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mnie również się nie podoba - wydech będzie oczywiście zaklejony:-)
Widocznie się rozkleił, acz wychwyciłem ten babol też dopiero na zdjęciach makro:-)
Szew na górze to oczywiście przeoczenie, naprawię to:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-20 13:23  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Finałowy odcinek relacji z budowy modelu,która rozpoczęła się 12 lat temu jest pasjonujący jak towarzyskie spotkanie w curlingu, ale spróbuję wykrzesać z Was jeszcze odrobinę emocji, zanim przejdziemy do meritum zagadnienia:-)

Po pomalowaniu i doklejeniu (nie bez problemów) przedniego zderzaka, model był właściwie gotowy. Skończyły się części, za to zaczęły się rodzić koncepcje ostatecznego wyglądu FAI-M.

Zacząłem do washa, przed którym trzeba było polakierować model błyszczącym lakierem akrylowym. O moich problemach z tym związanych pisałem w osobnym wątku, acz patrząc z perspektywy czasu, temat lakierowania miał mnie prześladować jeszcze kilkukrotnie:-)

Ale po kolei:

Model delikatnie się jeszcze lepił, ale nie miałem już sił czekać i zastanawiać się, czy to wyschnie w końcu, czy nie.





Tutaj nie było niespodzianek. Metoda pin-wash zdała egzamin i wyglądało to obiecująco:-)
Na krańcach błotników można dostrzec początki brudzenia modelu - póki co, od spodu. Można tam było spróbować różnych technik i pigmentów, a ewentualne wpadki można było zakamuflować, przerobić, czy zlikwidować - i tak tam nikt zaglądać nie będzie. Przynajmniej niezbyt często:-)


Początki brudzenia podwozia też bez niespodzianek, aczkolwiek bawiłem się z tym 3 dni, zanim doszedłem do zadowalającego mnie efektu.







Brudzenie podwozia i spodniej części budy przebiegało osobno, więc trzeba było uważać, by po złożeniu kolory były mniej więcej spójne.
Najpierw postawiłem na barwy ciemniejsze - brązy, czerń, czasami zmieszane z przesianą ziemią do kwiatków. Potem jednak, zgodnie z sugestią Bizona, postanowiłem okurzyć model pigmentem "Dark dust", chociaż początkowo byłem do tego pomysłu sceptycznie nastawiony. Jak się później okazało - niepotrzebnie.


Ale największym moim koszmarem przy końcowych pracach nad modelem było wspomniane lakierowanie.
Postawiłem w końcu na lakiery Mr. Hobby (H) (półbłyszczący H102 i mat H20), które rozcieńczone Mr. Levelling Thinnerem naprawdę świetnie współpracują z aerografem:-)
Lakierowań było jednak jeszcze kilka, bo przy każdym kolejnym popełniałem jakiś błąd, na szczęście coraz mniejszy, aż po kilku dniach mordęgi i złorzeczeń, zgrałem się z moim aerografem i uzyskałem to, co chciałem:-)
To tak w skrócie, żeby nie przynudzać, ale chłopaki z GEKO, czy Mariaszek mogliby powiedzieć nieco więcej o moich rozterkach związanych z tym etapem:-) Był nawet moment, gdy straciłem cały zapał, patrząc na to, co narobiłem - model wisiał nad przepaścią kosza na śmieci. Serio:-)


W końcu jednak "dogadałem się" z całą tą chemią modelarską i wykończyłem model, prawie wykańczając przy tym siebie:-)

Wyciągając trupa z szafy, nie myślałem, że coś z tego modelu jeszcze będzie. A dzisiaj mogę wszem i wobec ogłosić, że budowa dobiegła do szczęśliwego KOŃCA!.

Zapraszam zatem do galerii i kilku zdań podsumowania tuż pod nią:-)




















Model, mimo swoich niewielkich gabarytów, nie jest łatwy. Największe wyzwanie to prawidłowe sklejenie błotników, co nie do końca mi się udało, szczególnie w przedniej części prawej strony. Ale generalnie z wykonania ich jestem całkiem zadowolony, podobnie jak z kół, a w szczególności opon. Jak na debiut w dziedzinie pojazdów kołowych, nie wyszło najgorzej, a zmiana bieżnika była słusznym posunięciem.

Rezygnację z wykonania wnętrza przedziału bojowego i wieży rekompensuje duża ilość drobnych detali zewnętrznych, które naprawdę robią robotę. Poza nakrętkami motylkowymi, karabinem maszynowym wraz z jarzmem i kilkoma poprawkami, nie ingerowałem zbytnio w wycinankę.

Jak wspominałem, model w tylnej części jest nieco za krótki, ale nie rzuca się to specjalnie w oczy. Jestem również zadowolony z weatheringu, chociaż jak zwykle podczas pracy było wiele stresu, czy coś z tego sensownego wyjdzie. Każdy ma swój pogląd na to, jak modele powinny wyglądać, ale ostatecznie FAI-M prezentuje się całkiem znośnie:-)

Największą naukę wyniosłem jednak z kilkukrotnego podchodzenia do lakierowania. Obojętnie ile człowiek nasłucha czy naczyta się dobrych rad, nic nie zastąpi doświadczenia podpartego własnymi próbami. Droga nauki zazwyczaj nie jest usłana różami i naturalnym jest popełnianie mnóstwa błędów. Ważne, żeby znaleźć przyczynę i poprawić się przy następnej okazji.

Ta tajemnica poliszynela odnosi się również do całej budowy mojego pierwszego modelu kołowego:-)
Efekt jest obiecujący, więc nie wykluczam wykonania kolejnych samochodów pancernych, czy innych "jeździdeł" bez gąsienic:-)
Czy to będzie model Jurka (tutaj brawa za tematykę modeli), czas pokaże:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-20 16:20  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Trudno coś sensownego powiedzieć, bez przydługawej słownej masturbacji ;-) Cytując jednego sławnego terrorystę - Dla mnie bomba!

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
05-09-20 19:36  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Gratuluję wytrwałości i pięknego modelu!

Bardzo mi się podoba osiągnięty efekt - delikatny wash dobrze współgra z pigmentowym kurzem. Do tego idealny retusz.
Czy dobrze zrozumiałem? Najpierw wash (co to jest pin-wash?), potem pigment, a na koniec lakier bezbarwny matowy? Czy używałeś jakiegoś pigment-fixera?

--
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger. 50 lat MM: Wz. 29 i Wz. 34, Renault R17, T-38.

 
05-09-20 19:58  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pin wash to punktowe aplikowanie rozwodnionej farby olejnej (lub akrylowej) - dotykami końcówką pędzla kolejnych nitów, śrub, zagłębień.
"Tradycyjny" wash polega na aplikowaniu tego specyfiku na cały model, a po wyschnięciu ściąganie nadmiaru zwilżonym np. w white spiricie patyczkiem do uszu. Wszystko na modelu lakierowanym na błysk, z zachowaniem zasad:

- wash olejny na lakier akrylowy
- wash akrylowy na lakier olejny

Suche pigmenty idą na koniec, po nałożeniu lakieru matowego. Na powierzchni błyszczącej, śliskiej, niewiele się z tego utrzyma na modelu. Można oczywiście pigmenty kłaść na mokro, ale raczej z zamiarem wykonania efektu błota - wyschniętego bądź mokrego.
Nie użyłem Pigement Fixera, chociaż ma m go w swoich zasobach. Przy okurzaniu jest to raczej niewskazane - część pigmentu mimo wszystko znika , reszta może nieco ściemnieć. Poza tym straci się realistyczny efekt sypkiego syfu:-) Acz wielokrotnie ściągałem jego nadmiar z modelu.
Natomiast na podwoziu nakładałem pigmenty w większości na mokro - i tutaj medium była zwykła wódka:-)

Są jeszcze filtry, których jeszcze nie stosowałem - praktycznie nakłada się je identycznie jak tradycyjny wash, z tą różnicą, że na powierzchnię matową.

Retusz to dzieło przypadku:-) Po przeglądnięciu kolekcji farb, które posiadam okazało się, że jedna Pactra pasuje niemal idealnie, bez konieczności mieszania. Ech, chciałoby się mieć zawsze takie szczęście:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-20 20:00  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

StuG, brudzenie podwyższyło poziom wykonania, które wydawało się , że już osiągnęło apogeum. Fantastyczny model. Fantastyczna robota.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 13Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024