FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 13Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-05-08 19:02  [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam,

Po wstydliwym falstarcie, jakim było przerwanie budowy czołgu PzInż 130 (czeka na lepsze czasy, jest przytomny i może rozmawiać:-)), stwierdziłem, że nie będę poszukiwał specjalnie jakiegoś modelu "łatwego, szybkiego i przyjemnego", byleby szybko skończyć i widzieć efekty swojej pracy. Skoro i tak komplikuję sobie życie modelarskie, to bardziej rozwinięta konstrukcja nie powinna mnie niczym zaskoczyć:-)

Wybrałem więc jak umiałem najlepiej :



Model rosyjskiego/radzieckiego samochodu pancernego FAI-M, autorstwa Jurka"Jurgena" Janukowicza wydawał się niezłym przetarciem przed naprawdę skomplikowanymi modelami, które kiedyś tam zapewne popełnię:-) Jak się okazało przetarcie nie bezbolesne...

Nie mam zdjęć z początkowej fazy budowy - to tak trochę na kanwie doświadczeń z poprzedniej relacji:-)

Co i jak sklejałem i w której ręce trzymałem nożyk, a w której tubkę kleju nie będę opowiadał. Wystarczy parę zdjęć:


Podwozie będzie malowane na czarno. Początkowo nie chciałem malować, a jedynie retuszować wszystkie krawędzie, ale zmianę decyzji podyktowały dwie sprawy :

1. Poboczna - czarna farbka była czarniejsza od czarnej farby drukarskiej:-)
2. Główna - środkowa kratownica (zespół części nr 4) była o wiele niższa niż białe pola na ramie wskazujące miejsca jej przyklejenia.

Podczas dalszych prac okazało się, że to nie jedyny błąd.
Rysunek montażowy podwozia zawiera błąd :


Według rysunku, tylna oś ma być umieszczona pod resorami, a nie prawidłowo nad nimi. Jurek zamieścił zdjęcia surówki, gdzie jest to sklejone prawidłowo (aczkolwiek "druty" trzymające tylną oś powinny być obrócone według mnie o 90 stopni - ja zrobiłem jednak tak jak na surówce - trudno).

Kolejna zagadka - w którym miejscu należy przykleić końcówki ograniczników wychylenia resorów (cz.15)? Rysunek tego nie określa jednoznacznie - tym bardziej, że mają one inne końcówki na jednym rysunku, a inne na drugim. Przykleiłem je na czuja.

O ile dwa pierwsze błędy Jurek potwierdził, to nie mogliśmy dojść, dlaczego resory po złożeniu są u mnie za długie o kilka milimetrów z każdej strony. Żadne wyginanie nie dawało rezultatu, ciągle były to zbyt duże różnice. Zdecydowałem się obciąć końcówkę najdłuższego pióra i wszystko pasowało.

Informacja o ruchomych wszystkich kołach jest niezgodna z rzeczywistością. Projekt nie przewiduje wykonania obracających się kół - z tyłem nie ma problemu, ale przód jest zaprojektowany jako nieruchomy.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08  nowe
StuGu 30411 20-05-08 19:02
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)  nowe
StuGu 819 24-05-08 21:00
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)  nowe
Demon 670 24-05-08 21:27
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)  nowe
StuGu 765 24-05-08 22:16
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)  nowe
MARIUSZ 914 30-05-08 18:18
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08  nowe
StuGu 599 09-03-20 14:19
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08  nowe
Lelum Polelum 442 09-03-20 16:04
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08  nowe
ReVan_1991 562 09-03-20 16:59
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08  nowe
MARIUSZ 430 09-03-20 17:41
 Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08  nowe
Rafael 520 09-03-20 18:10

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024