FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
12-07-20 11:03  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Stary ma rację, bo zadane pytanie jest czysto retoryczne. Wiemy, że choć to trudne to jednak mógłbyś nas wepchnąć w większy stupor. Np. Mimo, że błotniki zrobiłeś super, mogłyby być super extra. Skoro i tak retuszujesz miejsca łączenia listków to mógłbyś te miejsca zalać wikolem, kropelką aby znikły szparki i dopiero zaretuszować. Ale rozumiem, że niechcesz zniechęcać początkujących standardziarzy ;-) albo mało zdolnych jak ja bo niby wiem jak a i tak mi nie wychodzi:-(
Ale dlatego wciąż apeluję, zacznij robić filmiki jak robisz przynajmniej co trudniejsze detale, bo nawet dobre relacje ze szczegółowym opisem to nie to samo. Wielu króli szpachli i papieru ściernego jak ja chciałoby przejść na standardową stronę kartonowej mocy. Przynajmniej czasami.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
12-07-20 22:21  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tak do końca to moich modeli nie można zaliczyć do klasy standard. Od wielu lat określam moje sklejanie jako standard plus, chociaż ten plus się teraz kojarzy zupełnie z czym innym:-)
W dodatku uważam, szczególnie przyglądając się dużym zbliżeniom na zdjęciach, że moim błotnikom wiele jeszcze brakuje, by określać je mianem "super":-) Mało tego - do bardzo dobrego poziomu brakuje jeszcze sporo - przynajmniej w moim odczuciu. Proces przyklejania ich do burt nadwozia niestety spowodował wiele uszkodzeń, których nie udało mi się do końca zniwelować.Na pewno może być lepiej, chociaż z daleka wygląda zadowalająco:-)
Powstałe szczeliny będę chciał jeszcze jakoś zlikwidować, a przynajmniej sprawić, by nie biły tak po oczach. Dzisiaj dostrzegam błędy przy pewnych etapach budowy, których mam nadzieję uniknę w przyszłości:-)

Filmom nie mówię nie. Acz z przygotowaniem jako tako strawnego seansu będzie na pewno kupa roboty:-)

Cieszy mnie jednak niezmiernie, że chcesz spróbować swoich sił w jako takim standardzie. Czekam na jakąś relację z budowy lekkiego pojazdu jak na prezenty pod choinką w wieku 5 lat:-)
O nikłych zdolnościach Waćpan nie żartuj, bo takiemu paralitykowi jak ja mogą szwy strzelić w kilku miejscach ze śmiechu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-07-20 00:31  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Sezon rowerowy się powoli się kończy więc po wakacjach będę miał więcej czasu a i ręce odpoczną po naprawie setek rowerów to coś wydziergam w standardzie bo wena i ochota na klejenie wróciła. Nie da się ukryć, że za sprawą także Twoich relacji. No i trzeba pokończyć rozpoczęte co nie ?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
15-07-20 14:06  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No, to jest mocny argument, żeby z utęsknieniem czekać na koniec wakacji:-)

Tymczasem z cyklu "nie mam za bardzo czego pokazywać, ale zmotywuje się do dalszej pracy", zabrałem się za bieżnik opon.
Z tego, co udało mi się ustalić, opony były przeszczepione razem z całym podwoziem z samochodu Gaz M-1, więc nie warto było bawić się w jakieś terenowe wzory:-) Nie oznacza to jednak, że jest łatwo :-)

Narysowałem wzór bieżnika w Corelu, który po analizie niewielu zdjęć historycznych, poprawiałem kilkukrotnie .
Gdy już finalna wersja była zaakceptowana, trzeba było te firanki wyciąć:-)




Wycięcie w miarę estetycznie jednego takiego "kółka" zajmowało kilkadziesiąt minut, przy czym bez lupy pewnie nie dałbym rady:-) Trafianie w linie było ciekawą przygodą - szczególnie w moim przypadku - "rąk, które trzęsą":-)



No i najbardziej stresujący moment - przykleić to do obłego boku opony w miarę równo. Jak to u mnie - na oko:-) Co będziemy się bawić w jakieś pomoce naukowe...:>



Jako spoiwa użyłem mocno rozwodnionego Wikolu - zależało mi na szybkim i trwałym utrwaleniu kształtu:-) Na pewno dałoby radę wykonać to samo z pomocą BCG, przy czym czasowo wyszłoby gorzej, a rozmiękczenie tak wiotkiej konstrukcji mogło się źle skończyć. BCG jest jednak nieco zbyt "glutowaty" do takiej operacji, zważywszy dodatkowo wstępne pomalowanie opon:>







Najpierw ustalałem okrągły kształt, przyklejając bieżnik etapami, a nawet punktowo. Chwyt w jednym miejscu wystarczał, by mieć wszystko pod jako taką kontrolą. Gdy już bok i listki były na swoim miejscu, smarowałem klejem ich końcówki - po kilka naraz - i dociskałem końcówką pęsety, paznokcia, albo metalowej tulejki.





Druga strona była nieco trudniejsza do wykonania, z uwagi na konieczność zgrania w linii po obu stronach opony. Wikol tym razem nie pomagał, bo ewentualne korekty trzeba było nanosić dość szybko. Nawet się udało i nie ma poważniejszych rozjazdów bieżnika.








Przyklejanie bocznych części bieżników było nie mniej pracochłonne od ich wycinania, a na pewno wymagało większej uwagi. Jedne wyszły gorzej, drugie lepiej, ale ogólnie nie wyglądają kanciasto, a o to przecież chodziło:-)






Podwozie na razie przedstawia się jak na zdjęciu. Teraz czas na resztę bieżnika i malowanie, a potem felgi:-)
Ciężko było się do tych kół zabrać, ale teraz zaczynają mnie nawet fascynować. Gorzej, gdy coś spapram - dobry humor ulotni się jak bańka mydlana. Zatem trzymajcie kciuki:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-07-20 15:08  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Zacna dzierganinka z tym bieżnikiem, hehehe

 
15-07-20 18:42  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Brawo Ty !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-07-20 19:22  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Co ja tutaj widzę... podglądam dalej!!

 
19-07-20 11:00  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tak jak wcześniej robiłem wszystko, żeby nie zabierać się za opony, tak teraz ich wykonanie okazuje się być bardzo ciekawym doświadczeniem.

Reszta bieżnika była nieco łatwiejsza do wycięcia, za to o wiele bardziej upierdliwa do przyklejania.



Na zdjęciu zestaw 4 elementów, z którego składa się bieżnik opony. To nieco uproszczona konstrukcja, szczególnie w przypadku kostek, które na dobrą sprawę powinny być chyba rozcięte na pojedyncze elementy:-) Lenistwo wzięło górę:-)





Pierwsza część operacji, to naklejanie ciągu kostek po obu stronach. Często konieczne były małe poprawki i przyklejanie ich po kawałku, w zależności od tego, jak schodziły się z bocznymi elementami bieżnika. Nie zawsze udawało się to wszystko idealnie zgrać, w rozrysowaniu też popełniłem mały błąd, ale finalnie udało się je przykleić w sposób zadowalający.





Po kostkach przyszedł czas na cienkie paski. Oklejanie dużo prostsze - trzeba było trzymać linię, dodatkowo uważając na równe odstępy między poszczególnymi elementami.





Bieżnik gotowy. Oklejanie zajęło mi trochę czasu, ale efekt - jak na pierwszy raz - uznaję za interesująco dobry:-) A przecież to jeszcze nie koniec:-) Trzeba to wszystko jeszcze pomalować.





Perspektywa czyszczenia aerografu skutecznie zniechęciła mnie do jego użycia, więc w ruch poszły pędzle. Z uwagi na dużą ilość drobnych szczelin, przedsięwzięcie było dość karkołomne. Ciągle coś poprawiałem, malując każde koło chyba z 5 razy. Ale efekt przyzwoity:-) Nie wiem nawet czy jest sens bawienia się w inną kolorystykę opon - muszę przetestować różne opcje.

Teraz czas na felgi, a właściwie ich obręcze i najważniejszy (prócz błotników) etap budowy będzie zakończony.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
19-07-20 12:13  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Efekt luks.
Mnie też niedługo czeka zabawa z bieżnikiem - i to na 8 kołach ;-) Na szczęście projektant przygotował co trzeba i pozostaje wyciąć i pomalować
Pozdrawiam

--
KMH Sokół Radom

 
19-07-20 12:31  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Oponki jak prawdziwe! Piękna, misterna robota!
Ale czy planujesz je jakoś dopieścić , by nie wyglàdały, jak prosto z półki w magazynie fabrycznym?
Myślę, że trzeba by uwzględnić przy tym także ewentualne przybrudzanie reszty auta.
Bo jeśli przewidujesz tylko lekki “brudzing” auta, to i opony nie powynny wyglàdać, jakby niosły auto przez blotniste bezdroża Polesia ( na przykład).
Ale co ja tu się wymàdrzam...Jestem spokojny, że zrobisz to sam perfekcyjnie,

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-07-20 12:37  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Spokojnie Mariuszu, to nadal jest półprodukt:-)
Znasz mnie, więc wiesz że tego tak czystego nie zostawię:-) Ale błota raczej nie planuję. Raczej stonowany weathering, coś delikatniejszego niż przy T-50:-) Szkoda by było zapaskudzić te niewielkie szczeliny, które tutaj robią robotę:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
19-07-20 15:55  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ciężko mi jest uwierzyć, patrząc na końcowy efekt, że to jest karton! To wygląda jak odlew!!! I gdyby nie fakt, że wcześniej krok po kroku opisałeś co i jak, to w życiu bym nie uwierzył, że to ręczna robota...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
19-07-20 19:41  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

Grzesiu , według mnie oponki do wymiany . Tak na oko widzę że bieżnik za bardzo zużyty i każdy funkcjonariusz drogówki zabierze Ci dowód rejestracyjny . A tak poza tym to fajnie jest sobie zaprojektować to i owo a potem druknąć . Cóż ja stary dziad tego nie kumam ale to mój problem .

Pozdrawiam


Jańcio

 
19-07-20 20:13  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Świetnie wykonałeś opony.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
19-07-20 21:11  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Szok, niedowierzanie, milion pytań. Niesamowite jak równo przykleiłeś bieżnik, efekt końcowy jest niesamowity. Szczególnie z tak sejsmicznych rąk :P

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
20-07-20 13:52  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Sejsmicznych rąk? Ja bym powiedział, że wręcz na przeciwko. I widać tu dobitnie kawalerską smykałkę do "ręcznej roboty". A niektórzy twierdzą, że z tego się wyrasta ...

--
serwusik

 
22-07-20 14:38  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Opony bez felg są mało warte (dlatego ktoś ostatnio wywalił do lasu aż 500 tysięcy sztuk:>), więc trzeba było znowu zakasać rękawy.



Z samego procesu ich sklejania ostało się tylko to jedno, niewinne zdjęcie pasków, które nakleiłem na wycięte pierścienie zewnętrzne od strony wewnętrznej :-) Dalej wszystko potoczyło się dość szybko i na tyle mnie frustrowało, że przestałem bawić się w fotografowanie kolejnych etapów budowy:-)

Koniec końców udało się to wszystko jako tako zgrać.





Efekt powiedzmy, że zadowalający. Teraz przynajmniej samochód wygląda dostojnie i bardziej przypomina (z daleka) oryginał:-) Dla większej estetyki planuję jeszcze dodać na końcach obręczy okręgi z cienkiego drutu.
Koła oczywiście są na razie nałożone tylko na "piasty". Muszę jeszcze popracować nad prawym przednim, gdyż za bardzo wystaje na zewnątrz.
Koło zapasowe nie ma jeszcze wklejonego środka felgi. Próbowałem zrobić w nim dziurki na śruby, ale po kilku próbach, kiedy to omal go nie zniszczyłem, zrezygnowałem. Jeszcze nad tym pomyślę.

Chciałoby się powiedzieć "teraz to już górki". Poniekąd tak jest - nie zostało dużo, ale zabawy z kilkoma częściami jeszcze będzie co niemiara:-)

Do następnego zatem:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-07-20 15:45  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Piękna robótka.
Musisz tylko nadkola pomalować od wewnątrz bo jakiś druk widać:)

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
22-07-20 17:14  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Bardzo lubię te szczegółowe opisy z produkcji elementów.
Choć wiem, że w 99,99% nigdy z nich nie skorzystam to i tak czytam i oglądam "od dechy do dechy".

Jak obliczyłeś obwód tych 2-gich z kolei pasków (z ząbkami), żeby zgrały się z przyklejonym pierścieniem z kostką? Czy to matematyka i wzory, jakieś narzędzie, czy po prostu metoda prób i błędów?

--
pzdr
Kemot

 
22-07-20 22:29  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

No tak, dla mnie elementem, który mnie sto lat temu skutecznie zatrzymał były właśnie opony...aż tu taki jeden przyszedł i po prostu je zrobił :) Aż mi się micha cieszy na ten widok :) Ten 2020 nie przestaje zaskakiwać...

Byłaby szansa na udostępnienie Twojej pracy na forum? ;) Może i tego strucla odkopię? :)

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
27-07-20 14:12  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

No i masz teraz pięć wiśni na torcie... Rewelacja!

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
11-08-20 23:34  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Okres wakacyjny, a szczególnie ostatnie upały nie sprzyjają modelowaniu w papierze, tym niemniej powoli zmierzam ku końcowi budowy:-)







Oprócz przedniego zderzaka i karabinu maszynowego, została sama drobnica - jak wyżej:-)






Tył modelu jest nieco za krótki. Dobrze to widać po przymierzeniu modelu do rysunku z "Modelist Konstruktora". Koło zapasowe powinno bardziej odstawać od tylnej ściany kabiny, ale wtedy wystawało by zbytnio do tyłu. Zmieniłem nieco ustawienie stelaża i zmieściło się w całości w obrębie tylnej platformy.






Środek felgi koła zapasowego musiałem jednak wykonać jeszcze raz, gdyż przydarzyła się awaria podczas dziurkowania centralnego otworu. Ręka się omskła i było po herbacie:-) Zanim ją jednak zamontowałem na stelażu, którego kompletnie nie widać (w sumie nie ma czego oglądać:-)), musiałem wykonać i zamontować łopatę. Do felg dorobiłem ostatnie elementy, w tym wentyle:-)








Jak łopata, to i zapięcia musiały być:-) A jak zapięcia, to słynne nakrętki motylkowe - znane już z modelu T-50. Taka sama procedura powstawania - najpierw wyciąć uszaty środek, a potem rozciąć na pół wycięte kółko 0,7 mm i przykleić po obu stronach:-)






Tył praktycznie skończony. Doszły również haki holownicze.





Z przodu również przybyło nieco drobnicy - motylki, klamki włazów, haki. Dość karkołomną operacją było zamontowanie osłony między błotnikami - żadnego punktu oparcia, delikatna część leciała z rąk. Jak mi się udało wpasować te małe trójkąty w szczeliny między błotnikami a przednia płytą silnikową, to nie wiem:-) Z boku wyszły dość poważne szpary, które zakleiłem, czym się dało, żeby nie biły po oczach:-)


Do zrobienia zostały jeszcze:

1. Zderzak przedni
2. Karabin maszynowy
3. Uchwyty drzwi bocznych

No i potem lakierowanie, jakiś weathering, dopieszczanie całości:-)
Blisko, coraz bliżej:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-08-20 08:06  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Niesamowite wykonanie ! Kształtowanie kartonu, dobór retuszu najwyższej próby. I chyba z zazdrości wytknę Mistrzowi, że niektóre połączenia listków kopułek są tak idealnie zaretuszowane, że ich nie widać. Jak tak będzie z resztą to po czym będzie można poznać, że to karton ? To poważne ryzyko, że sędzia na konkursie każe rozedrzeć model lub zrobić dziurę aby się przekonać czy to nie plastik ! Nie wiem jak serce Mistrza ale po takim wyroku dostałbym zawału !

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
12-08-20 12:12  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Grzesiu, ja myślę, że po tych wygibasach, to nawet Syrenka, czy Warszawa nie będą Ci straszne ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
12-08-20 15:18  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Motylkowe śrubki mnie zupełnie rozbroiły... Świetna robota jak zawsze!

Ale... Zaraz... Łopata usmarowana na zielono przy mocowaniu i brak ciężarków wyważajàcych na felgach! Chciałeś się wyłgać wentylami... Nie z nami te numery... ;-)

--

Post zmieniony (12-08-20 21:19)

 
12-08-20 15:46  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Rafał, ja bym Grzesia do Warszawy nie wysyłał bo popsuje kolejne miasto.

Rozwalasz perystatyke chopie :) Świetna robota!

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
12-08-20 17:04  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mam pewne uwagi - motylkowe zakrętki etc. widać wielką dbałość o szczegóły ale kłóci się z tak dobrym wykonaniem nieciekawe sklejenie błotników i trzech kopułek na górze.
Widoczne są łączenia - można je było przecież usunąć przez wypełnienie klejem, przeszlifowanie i retusz.
Powodzenia w końcowej fazie budowy.

 
13-08-20 07:03  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

I ja się przyłączam do gratulacji.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
13-08-20 08:20  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ryszard: "nieciekawe sklejenie błotników i trzech kopułek na górze" - jo Cię prosza...

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
13-08-20 09:21  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Błotniki są jak najbardziej ciekawe, chyba najciekawsze w tym modelu, ale jak kilka razy wspominałem, nie są idealne:-)
Dzisiaj podszedłbym do ich wykonania nieco inaczej, ale nie ma co rozpaczać - doświadczenie zaprocentuje w przyszłości:-)
Łączenia widać, to prawda, ale zalewanie/szpachlowanie szpar i szlifowanie kopułek, by były jednolitą strukturą jakoś mi nie pasuje - wolę takie nieidealne kartonowe widoki. Wiele z tych szpar i szczelin udało mi się już zniwelować, a niektórych niestety nie - pomimo prób:-) Makro w aparacie też swoje robi, z daleka model wygląda całkiem znośnie:-)
Koncepcja budowy moich modeli jest dość dziwna i pogmatwana, bo z jednej strony nie chcę nadwozia szpachlować, a balony opon były szlifowane:-)
I gadaj tu z takim:-)

Dzięki Wam koledzy za gratulacje, ale wytrwajcie w dopingu jeszcze chwilę - wszak koniec budowy niedaleko:-)

A Tobie Ryszardzie obiecuję poprawę przy następnej "listkozie" jakiegokolwiek modelu:-)

P.S. Te motylki też są takie sobie. Tyle, że ich prawie nie widać:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-08-20 10:22  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"A Tobie Ryszardzie obiecuję poprawę przy następnej "listkozie" jakiegokolwiek modelu:-)"
Radość we mnie wzbiera ! :-))

 
13-08-20 11:45  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Odnośnie szpar w listkozie...
Nie pamiętam już, jaką masz technikę retuszu... Może wystarczy użyć materiału do retuszu ( tutaj dobrany perfekcyjnie!) jako swoistej szpachlówki...?

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-08-20 21:39  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Nie przesadzajcie. Bardzo rzadko widuje się równie perfekcyjnie sklejone listki (zwłaszcza tak skomplikowane jak te błotniki). I to jest sztuka. A kitowanie, szpachlowanie, szlifowanie i malowanie jest dla tych co tak kleić nie potrafią. Wiem coś o tym. Wierzcie mi.

--
serwusik

 
14-08-20 09:28  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Lelum Polelum, niestety muszę się z Tobą zgodzić. I bez wierzenia na słowo. Będę jednak uparcie próbował.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
18-08-20 11:18  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Najpierw zaległości:

Kemot - obliczenia polegały na sprawdzeniu średnicy przygotowanego "balona" i wyrysowaniu najpierw okręgu z kostkami, a potem dorysowania do znanej już długości obwodu, odpowiedniej liczby poprzedzielanych kostek w pasku. Nie wiem, czy zrozumiałeś cos z mojego bełkotu, bo ja niewiele, ale wierzę w Twoją percepcję:-) Natomiast tak czy siak paski kostek musiałem w niektórych miejscach przycinać, rozcinac, bo zbieżność bieżnika bocznego z górnym zaczynała mi się rozjeżdżać:-)

Sprudin - mordo, czekam na wznowienie relacji z budowy FAI jak na zbawienie:-) A Ty wpadasz raz na 3 lata, robisz rumor, pokazujesz kilka rozgrzebanych modeli... i potem znowu wszystkich przepraszasz za zwłokę:-) Ogarnij się bambaryło:-)
Koła/opony mógłbym CI podesłać ale w FAI mają one inne wymiary - Twoje to jednak rowerowe "szprychówki", więc moje badziewie na wiele się Tobie nie zda:-)


To już chyba ostatnia odsłona relacji przed galerią końcową. Do wykonania pozostało niewiele elementów, za to mało przyjemnych - przynajmniej dla mnie:-)



Światła tylne.

W modelu jest tylko jedno i faktycznie na większości zdjęć z epoki, FAI-M posiada czerwony reflektor z lewej strony. Natknąłem sie jednak na jedno jedyne zdjęcie, w którym widać światła tylne na obu błotnikach:



Wykonałem dwa z myślą, że jak jedno nie wyjdzie, to wybiorę wariant z jednym światłem:-)





Obudowy wykonałem podobnie jak w modelach T-37/T-38 od nowa, natomiast poziome podstawy zrobiłem z kawałków przeszlifowanych patyczków do szaszłyków. Czerwone szybki pochodzą z tandetnego piórnika za 3 zł, który miał jednak niebywałą zaletę - wykonany był z soczyście czerwonego przezroczystego miękkiego tworzywa sztucznego:-) Mam teraz materiału na szybki świateł tylnych pod dostatkiem:-)


Reflektory przednie.

Temat dość stary, bo kopułki były wykonane jakiś czas temu.





Trochę namęczyłem się z folią imitującą odbłyśniki - mam taką fajną samoprzylepną, ale jest nieco zbyt sztywna i potrafi płatać figle:-) Podstawy reflektorów o nieco fikuśnym kształcie również wystrugałem z patyczków. Z tyłu dodałem kawałki cienkiego drucika - zasilanie żarówek musi być:-) Na prawej lampie zaplątały się jakieś drobne farfocle, widoczne pod odpowiednim kątem, ale tragedii nie ma:-)
Reflektory są nieco zbyt wysunięte do przodu, ale musiałem pójść na kompromis, gdyż przy innym ich ustawieniu nie dało by się (w teorii i praktyce, bo prawa klapa jest otwierana) ich otworzyć.


Jarzmo i karabin maszynowy,



Jarzmo kaemu wyszło tak sobie - oczywiście od podstaw. Aby jednak je zamontować, musiałem wyciąć otwór w wieży, co nie było proste z uwagi na 1,5 mm lity karton i delikatna konstrukcję całego elementu. Używając najpierw wkrętarki, a potem nożyka i papieru ściernego operacja przebiegła w zasadzie bezboleśnie.
Otwór był potrzebny, gdyż jarzmo chowało się w jego dolnej części, gdy było ustawione na wprost.
Acha - lufa jest ustawiona w poziomie - zdjęcie zostało po prostu wykonane pod kątem:-)

Karabin maszynowy wykonywałem dwukrotnie. Pierwsza wersja poleciała do kosza po malowaniu i próbie ratowania sytuacji - farba sklejała położone blisko siebie druciki, a kąpiel w rozpuszczalniku spowodował rozpad całej konstrukcji:-) Drugą wersje wykonałem trochę inaczej i pomalowałem aerografem - zupełnie inna rozmowa. Nawet czyszczenie aerografu z farby akrylowej poszło bardzo sprawnie :-)
Na koniec przetarłem karabin pigmentem Gun Metal od MIGa.





No i rzut ogólny z lewej strony na całość.
W drzwiach kabiny zamontowałem jeszcze uchwyty, a na lewym boku sygnał dźwiękowy - nieco przerobiony w tylnej części.



Zderzak.





Ostatni element do zrobienia. Początkowo chciałem wykonać go z części z wycinanki, ale ostatecznie narysowałem go od nowa.
Został odrobinę poszerzony, a konstrukcja trzymająca to wszystko w kupie nieco zmieniona - zgodnie z rysunkami z MK.
Brakuje jeszcze kilku śrubek, nakrętek, drobnych elementów i malowania całego elementu.

Wiekopomna chwila przede mną - krok dzieli mnie od zakończenia drugiej budowy modelu w tym samym roku:-)
Oczywiście będzie trzeba to wszystko polakierować i nieco przyozdobić jakimiś specyfikami...

No i zapomniałbym... Trzeba jeszcze zrobić zatrzask otwieranej bocznej klapy silnika od wewnątrz:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-08-20 11:52  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Do odbłyśników reflektorów polecam folię aluminiową z foremek do ciasta. Jest gruba i spokojnie da się wytłoczyć kulką...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-08-20 12:27  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Przepraszam najmocniej. Wiem, że to pie*doła, ale czy łopata nie powinna leżeć odwrotnie, tzn. stroną wypukłą do góry?

--
serwusik

 
18-08-20 12:36  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

MARIUSZ - na pewno spróbuje innych opcji - mam nadzieję tylko, że ruch kulki spowoduje dobre wyglancowanie takiej folii, bo właśnie dla tego glancu używam mojej folii, z którą się tak męczę:-)

Lelum - a pewnie powinna, zdjęcia na to wskazują, ale... z tej drugiej strony jest totalnie bezpłciowa i brzydka:-) Nie dość, że w większości została zakryta kołem zapasowym, to jeszcze ma być odwrócona?:> Całą para poszłaby w gwizdek:-)
Poza tym kto zabroni krasnoarmiejcowi położyć łopatę frontem do klienta aaa?:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-08-20 13:23  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Glanc można osiągnąć polerując dremelkiem wkładką filcową. Poza tym nie przesadzaj - w tamtych tatach odbłyśniki, zwłaszcza radzieckie nie były tak wyrafinowane jak obecne np. w awangardowych samochodach marki "KIŁA"... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-08-20 16:17  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Miałem okazję zobaczyć na żywo i muszę przyznać, że model wygląda rewelacyjnie. To co wyciągają zdjęcia jest praktycznie niewidoczne przy normalnym oświetleniu. Dalej nie jestem w stanie zrozumieć jak Ty to robisz z trzęsącymi się łapskami ;-)

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
18-08-20 19:46  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Jakość wykonania powala. Ciekaw jestem, czy ktoś zrobił ten model i czy chciałby go postawić obok Twojego. I jeszcze te trzęsące się ręce. Aż mnie szyja rozbolała od kręcenia z niedowierzania, że w takich okolicznościach osiągnąłeś taki efekt. Jestem przekonany, że Ziga ma rację twierdząc, że na żywo "niedociągnięcia" są mniej widoczne. Obym miał szansę go obejrzeć. Może w Przeciszowie ?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
18-08-20 20:06  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Ja bym nie robił żadnych brudzeń, niech będzie taki, jak z fabryki :) Naprawdę szkoda detal zasłaniać.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
18-08-20 21:56  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Brudzenia może nie ale delikatny wash i subtelne przetarcia tu i tam. Model tylko zyska na tym moim zdaniem.
Choć ten zysk to akurat trudno sobie wyobrazić przy tak już perfekcyjnym wyglądzie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
19-08-20 11:41  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Świetny, tak po prostu!

Nie pasi mi ten wydech. Rozkleił się? I dlaczego nie dałeś łączenia od spodu? Nie byłoby widoczne.

--
pzdr
Kemot

 
19-08-20 12:12  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mnie również się nie podoba - wydech będzie oczywiście zaklejony:-)
Widocznie się rozkleił, acz wychwyciłem ten babol też dopiero na zdjęciach makro:-)
Szew na górze to oczywiście przeoczenie, naprawię to:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-20 13:23  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Finałowy odcinek relacji z budowy modelu,która rozpoczęła się 12 lat temu jest pasjonujący jak towarzyskie spotkanie w curlingu, ale spróbuję wykrzesać z Was jeszcze odrobinę emocji, zanim przejdziemy do meritum zagadnienia:-)

Po pomalowaniu i doklejeniu (nie bez problemów) przedniego zderzaka, model był właściwie gotowy. Skończyły się części, za to zaczęły się rodzić koncepcje ostatecznego wyglądu FAI-M.

Zacząłem do washa, przed którym trzeba było polakierować model błyszczącym lakierem akrylowym. O moich problemach z tym związanych pisałem w osobnym wątku, acz patrząc z perspektywy czasu, temat lakierowania miał mnie prześladować jeszcze kilkukrotnie:-)

Ale po kolei:

Model delikatnie się jeszcze lepił, ale nie miałem już sił czekać i zastanawiać się, czy to wyschnie w końcu, czy nie.





Tutaj nie było niespodzianek. Metoda pin-wash zdała egzamin i wyglądało to obiecująco:-)
Na krańcach błotników można dostrzec początki brudzenia modelu - póki co, od spodu. Można tam było spróbować różnych technik i pigmentów, a ewentualne wpadki można było zakamuflować, przerobić, czy zlikwidować - i tak tam nikt zaglądać nie będzie. Przynajmniej niezbyt często:-)


Początki brudzenia podwozia też bez niespodzianek, aczkolwiek bawiłem się z tym 3 dni, zanim doszedłem do zadowalającego mnie efektu.







Brudzenie podwozia i spodniej części budy przebiegało osobno, więc trzeba było uważać, by po złożeniu kolory były mniej więcej spójne.
Najpierw postawiłem na barwy ciemniejsze - brązy, czerń, czasami zmieszane z przesianą ziemią do kwiatków. Potem jednak, zgodnie z sugestią Bizona, postanowiłem okurzyć model pigmentem "Dark dust", chociaż początkowo byłem do tego pomysłu sceptycznie nastawiony. Jak się później okazało - niepotrzebnie.


Ale największym moim koszmarem przy końcowych pracach nad modelem było wspomniane lakierowanie.
Postawiłem w końcu na lakiery Mr. Hobby (H) (półbłyszczący H102 i mat H20), które rozcieńczone Mr. Levelling Thinnerem naprawdę świetnie współpracują z aerografem:-)
Lakierowań było jednak jeszcze kilka, bo przy każdym kolejnym popełniałem jakiś błąd, na szczęście coraz mniejszy, aż po kilku dniach mordęgi i złorzeczeń, zgrałem się z moim aerografem i uzyskałem to, co chciałem:-)
To tak w skrócie, żeby nie przynudzać, ale chłopaki z GEKO, czy Mariaszek mogliby powiedzieć nieco więcej o moich rozterkach związanych z tym etapem:-) Był nawet moment, gdy straciłem cały zapał, patrząc na to, co narobiłem - model wisiał nad przepaścią kosza na śmieci. Serio:-)


W końcu jednak "dogadałem się" z całą tą chemią modelarską i wykończyłem model, prawie wykańczając przy tym siebie:-)

Wyciągając trupa z szafy, nie myślałem, że coś z tego modelu jeszcze będzie. A dzisiaj mogę wszem i wobec ogłosić, że budowa dobiegła do szczęśliwego KOŃCA!.

Zapraszam zatem do galerii i kilku zdań podsumowania tuż pod nią:-)




















Model, mimo swoich niewielkich gabarytów, nie jest łatwy. Największe wyzwanie to prawidłowe sklejenie błotników, co nie do końca mi się udało, szczególnie w przedniej części prawej strony. Ale generalnie z wykonania ich jestem całkiem zadowolony, podobnie jak z kół, a w szczególności opon. Jak na debiut w dziedzinie pojazdów kołowych, nie wyszło najgorzej, a zmiana bieżnika była słusznym posunięciem.

Rezygnację z wykonania wnętrza przedziału bojowego i wieży rekompensuje duża ilość drobnych detali zewnętrznych, które naprawdę robią robotę. Poza nakrętkami motylkowymi, karabinem maszynowym wraz z jarzmem i kilkoma poprawkami, nie ingerowałem zbytnio w wycinankę.

Jak wspominałem, model w tylnej części jest nieco za krótki, ale nie rzuca się to specjalnie w oczy. Jestem również zadowolony z weatheringu, chociaż jak zwykle podczas pracy było wiele stresu, czy coś z tego sensownego wyjdzie. Każdy ma swój pogląd na to, jak modele powinny wyglądać, ale ostatecznie FAI-M prezentuje się całkiem znośnie:-)

Największą naukę wyniosłem jednak z kilkukrotnego podchodzenia do lakierowania. Obojętnie ile człowiek nasłucha czy naczyta się dobrych rad, nic nie zastąpi doświadczenia podpartego własnymi próbami. Droga nauki zazwyczaj nie jest usłana różami i naturalnym jest popełnianie mnóstwa błędów. Ważne, żeby znaleźć przyczynę i poprawić się przy następnej okazji.

Ta tajemnica poliszynela odnosi się również do całej budowy mojego pierwszego modelu kołowego:-)
Efekt jest obiecujący, więc nie wykluczam wykonania kolejnych samochodów pancernych, czy innych "jeździdeł" bez gąsienic:-)
Czy to będzie model Jurka (tutaj brawa za tematykę modeli), czas pokaże:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-20 16:20  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Trudno coś sensownego powiedzieć, bez przydługawej słownej masturbacji ;-) Cytując jednego sławnego terrorystę - Dla mnie bomba!

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
05-09-20 19:36  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Gratuluję wytrwałości i pięknego modelu!

Bardzo mi się podoba osiągnięty efekt - delikatny wash dobrze współgra z pigmentowym kurzem. Do tego idealny retusz.
Czy dobrze zrozumiałem? Najpierw wash (co to jest pin-wash?), potem pigment, a na koniec lakier bezbarwny matowy? Czy używałeś jakiegoś pigment-fixera?

--
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger. 50 lat MM: Wz. 29 i Wz. 34, Renault R17, T-38.

 
05-09-20 19:58  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pin wash to punktowe aplikowanie rozwodnionej farby olejnej (lub akrylowej) - dotykami końcówką pędzla kolejnych nitów, śrub, zagłębień.
"Tradycyjny" wash polega na aplikowaniu tego specyfiku na cały model, a po wyschnięciu ściąganie nadmiaru zwilżonym np. w white spiricie patyczkiem do uszu. Wszystko na modelu lakierowanym na błysk, z zachowaniem zasad:

- wash olejny na lakier akrylowy
- wash akrylowy na lakier olejny

Suche pigmenty idą na koniec, po nałożeniu lakieru matowego. Na powierzchni błyszczącej, śliskiej, niewiele się z tego utrzyma na modelu. Można oczywiście pigmenty kłaść na mokro, ale raczej z zamiarem wykonania efektu błota - wyschniętego bądź mokrego.
Nie użyłem Pigement Fixera, chociaż ma m go w swoich zasobach. Przy okurzaniu jest to raczej niewskazane - część pigmentu mimo wszystko znika , reszta może nieco ściemnieć. Poza tym straci się realistyczny efekt sypkiego syfu:-) Acz wielokrotnie ściągałem jego nadmiar z modelu.
Natomiast na podwoziu nakładałem pigmenty w większości na mokro - i tutaj medium była zwykła wódka:-)

Są jeszcze filtry, których jeszcze nie stosowałem - praktycznie nakłada się je identycznie jak tradycyjny wash, z tą różnicą, że na powierzchnię matową.

Retusz to dzieło przypadku:-) Po przeglądnięciu kolekcji farb, które posiadam okazało się, że jedna Pactra pasuje niemal idealnie, bez konieczności mieszania. Ech, chciałoby się mieć zawsze takie szczęście:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-20 20:00  Odp: [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

StuG, brudzenie podwyższyło poziom wykonania, które wydawało się , że już osiągnęło apogeum. Fantastyczny model. Fantastyczna robota.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024