FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
17-03-12 18:24  Odp: MON-ówki cz.2
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Rysiu nie byłbym taki wyrozumiały, tak jak i w tym przypadku nie jestem do końca przekonany co do słuszności postępowania stowarzyszenia. Jednak w przypadku MONówek sytuacja prawna nie jest tak klarowna jak w przypadku współczesnych wydawnictw, poza tym z tego co zrozumiałem, to MONówki mają być tylko opublikowane do "ogladu" bez możliwości ściągania i wydruku. .

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
17-03-12 18:26  Odp: MON-ówki cz.2
rysiu62   

Zgadzam się z Radussem . Proszę już aby ma moje wpisy nikt nic nie pisał , gdyż tego wątku nie będę otwierał i nie będę mógł się ustosunkować. Chyba , że ktoś będzie czerpał z tego przyjemność to niech sobie poużywa.

 
17-03-12 20:31  Odp: MON-ówki cz.2
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Tylko, że w przypadku kradzieży roweru złodzieja się łapie, dzwoni po organ do tego powołany, a tu wymierzanie sprawiedliwości kończy się napisaniu kolejnego postu na forum.

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
17-03-12 20:47  Odp: MON-ówki cz.2
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Kofi, w miarę naszych możliwości staramy się przeciwdziałać propagowaniu piractwa. Były już osoby usuwane z Forum za uporczywe propagowanie łamania praw autorskich. Parę lat temu forumowiczom udało się zablokować dość skutecznie lawinowy wręcz wysyp skanów modeli na portalu aukcyjnym ( w formie papierowej i elektronicznej). Nie robimy z tego krucjaty, ale staramy się ( my , forumowicze) utrzymać przynajmniej jako taki ład na własnym podwórku.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
17-03-12 21:05  Odp: MON-ówki cz.2
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Co do piractwa współczesnych, będących w sprzedaży modeli to oczywiście tak. Jednak w tym przypadku to trochę robienie z igły wideł w wykonaniu co niektórych użytkowników.

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
17-03-12 21:18  Odp: MON-ówki cz.2
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Co do praw autorskich MON-ówek nie będę się wypowiadał , bo jak widać to skomplikowana sprawa i mnie do końca nawet nie interesuje. Odpowiedziałem, Kofi, jedynie na Twoje dziwne zdanie. Bez urazy.
A kolejny wpis Zbiga jedynie mnie rozbawił i utwierdził w moim przekonaniu o nim.
Masz rację, dalsza dyskusja jest zbędna.

--

Post zmieniony (17-03-12 21:20)

 
17-03-12 22:30  Odp: MON-ówki cz.2
jacko1971   

Rajkub - tak, wielkie tak. Co do Monówek myślę, że odpowiednie "organy" poszły w ruch... nie wierzę, że Nas nie obserwują... i wiedzą gdzie szukać... Panowie nie powielajcie, nie rozprowadzajcie, to nie Wy to tworzyliście... ale myślę że można pokazać jak to wyglądało (bez możliwości ściągania) w tamtych latach.... ja mam 4 dychy a o monówkach dowiedziałem się na Tym Forum, szacunek dla Tych co rysowali i wydawali..., jestem na tak -> " tak kiedyś rysowano i wydawano" ale nie powielamy. Teraz mała dygresja (bez obrazy) jeżeli mnie stać kupuję oryginał, jeżeli nie... no cóż, życie.... Pozdrawiam, Jeżeli Kogoś obraziłem, przepraszam,jeżeli tak, to moderatora proszę o wywalenie postu.
J.S.K.

--

 
18-03-12 08:38  Odp: MON-ówki cz.2
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Panowie wybaczcie to co teraz napiszę, ale moja robota z przedstawieniem w zarysie ogólnym przepisów chyba poszła w las, bo brak dyskusji na argumenty a jest tylko ple, ple, ple...

Też jestem przeciwny piractwu, mimo, że z mojego punktu widzenia jako tfurcy ja (jako autor) swoje uzyskałem i teraz to sprawa Wydawcy (przynajmniej na jakiś czas). Dotyczy to moich modeli jak i innych dzieł. Nie przeczę, że jak się trafi coś ciekawego w sieci to pobiorę - ale w celu tylko obejrzenia a nie klejenia czy rozpowszechniania. A jak się spodoba to to co chcę skleić - kupuję.

Sprawa jest wielce dyskusyjna i dziwię się, że do tej pory fundacja nie skorzystała z usług jakiegoś mądrego aby to wyjaśnić. A proponował bym zacząć od poszukiwań umów u autora a jak ich nie ma od określenia następcy prawnego Wydawnictwa MON. Podejrzewam, że skoro organem założycielskim było Ministerstwo ON to warto zwrócić się o pomoc do nich - być może wiedzę będzie miał obecny Departament Wychowania i Promocji Obronności MON, a jak nie to może wskażą właściwy organ czy komórkę organizacyjną. Jeśli już takiego nie ma to należy domniemywać (chyba), że prawa wróciły do autora i sprawa jest prostsza niż wszyscy myślą.
A przy publikacji w wersji elektronicznej skanów można wybrnąć wprowadzając "znak wodny" (z napisem np. "egzemplarz prezentacyjny - nie do druku i rozpowszechniania - prawa autorskie: Wydawnictwo MON") który skutecznie zapobiegnie "czystemu" sklejeniu modeli, a każdy będzie mógł pooglądać jak to kiedyś było...

Z resztą - dajmy się wypowiedzieć Autorowi wątku, bo na razie coś zamilkł...

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
18-03-12 10:24  Odp: MON-ówki cz.2
deglock   

Zastanawiam się co wam powiedzieć. Istnieje coś takiego jak „duch praw” . Prawa majątkowe służą wydawcy, aby mógł on wyciągnąć zainwestowaną kasę. Moim zdaniem skoro MON wydawał to 50 lat temu to swoją zainwestowaną kasę odzyskał i szlus. Nie mam zamiaru pytać się MON-u o zgodę, gdyż oni nawet tam nie wiedzą, że coś takiego było. Zdajcie sobie sprawę, że MON-ówek nie zachowała nawet Centralna Biblioteka Wojskowa, która z urzędu ma gromadzić wszystko co wypuściło wydawnictwo ministerstwa. Skoro nie zachowano tam ani jednego egzemplarza to myślicie, ze zachowała się umowa? Szukanie instytucji, która mogłaby wydać ewentualną zgodę to proszenie się o kłopoty i zawracanie gitary. Stowarzyszenie nie zamierza na tych MON-ówkach zarabiać. Chodziło nam o was. O modelarzy, żebyście mogli sami zobaczyć jak się modele projektowało i wydawało na samym początku. Żebyśmy wszyscy mogli zobaczyć jaki talent ma prof. Samek, który u zarania swojej kariery naukowej projektował genialne w swej prostocie modele. Dziś gdy modele projektuje się głównie przy pomocy komputerów w tamtych czasach musiała wystarczyć linijka, ekierka i krzywiki.
Ja liczę na to, że modele MON doczekają się reprintów, że któryś z naszych wydawców podejmie się trudu ustalenia praw majątkowych i wydane to zostanie jako ciekawostka. Ale skoro wszyscy jesteście tacy czuli na prawa majątkowe modeli sprzed 50-ciu lat to żeby was już nie niepokoić zostaną na razie te MON-ówki u nas i poczekamy na zrozumienie z waszej strony. Nie zamierzam was uszczęśliwiać na siłę.
Tak jak czytam wasze reakcje na różne wydawnictwa, relacje itp. to mam wrażenie, że zapominacie, że w tym wszystkim chodzi o frajdę…, zabawę, modelarstwo do hobby, a nie wyprawa po święty Graal. Weźcie sobie to do serca.

 
18-03-12 11:09  Odp: MON-ówki cz.2
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Oto 2 „monówki” (okładka + dla nabrania apetytu po dwie przykładowe strony z rysunkami)
,
PODUSZKOWIEC PASAŻERSKI „NEWA” (rosyjski), Leszka Komudy, skala 1:50

, ,

ODRZUTOWY SAMOLOT MYŚLIWSKI „VAMPIRE” T-11, Bertolda Kuszki, 1:33

, ,

I wzorujący się na wydawnictwie MON (identyczny format), NRD-OWSKI RYBAK I BAZA „JUNGE WELT”, 1:200

, ,

Modele nie są niestety moje, ale mam nadzieję dostać je, celem wystawienia na kolejną „Syriuszową” licytację.

--

Post zmieniony (18-03-12 11:14)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024