FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
09-03-12 15:09  MON-ówki cz.2
deglock   

Droga braci modelarska.
Dzięki uprzejmości Pana Świętoniowskiego udało nam się zachować kolejne modele wydawane przez MON w latach 50-tych i 60-tych. Są one bardzo ważne jako elementy kształtowania morskiej wyobraźni Polaków w latach powojennych. Obecnie Stowarzyszenie Lastadia posiada (w wersji elektronicznych skanów wysokiej jakości) kolejne 4 modele MON (łącznie mamy ich 22).
Tym razem udało nam się zachować 4 z 5 basenów portowych składających się na cały duży port ze statkami. Co prawda jest opis tych modeli na WSMK, ale jeżeli się nie pogniewacie to postaram się uzupełnić te informacje.
Każdy basen składa się z 2 arkuszy A2 zawiera nie tylko statki, ale także suwnice, dźwigi, wagony kolejowe, ciężarówki itp.
W basenie drobnicowym (model nr 2 z serii Papierowe modele portów) mamy na przykład 5 budynków magazynowych, 4 dźwigi bramowe, 2 ciężarówki, 10 wagonów kolejowych.
Ciekawe są statki z tego arkusza. Pierwszym jest Marchlewski (ex Oliwa). Model ten śmiało można zamienić na dużo lepszy model opracowany przez J. Schmidta, a wydany kiedyś przez JSC (nr 41 z 1996 roku). Drugi statek to Warszawa. Podejrzewam, ze autorzy nie wiedzieli, że statek ten jeszcze przed wejściem do służby został przemianowany na Nowa Huta. I ten model, który jest nie najlepiej zaprojektowany (w porównaniu na przykład do modeli A. Samka z tego samego czasu), można zamienić na model z JSC (w Nr 37 jest bliźniaczy statek Gdańsk). Na pewno nie znajdziemy odpowiednika dla trzeciego statku drobnicowego… a mianowicie dla Warmii. Ten niewielki stateczek został całkiem przyzwoicie zaprojektowany (w stosunku do poprzedników). Nie bardzo tylko wiem czy prawidłowe jest malowanie statków bo wszystkie mają czarne kadłuby, a zadaje się, ze drobnicowce miały kadłuby szare z białymi nadbudówkami (choć nie wiem kiedy takie malowanie wprowadzono).
Uwaga: Basen drobnicowy z MON to zupełnie inny basen niż ten który został wydany przez Małego Modelarza w numerze 12/1964 (autorstwa A. Jarczyka).
Kolejny basen to basen węglowy (model nr 1 z serii Papierowe modele portów). Mamy tu torowiska, 13 węglarek, parowóz, cały zespół dźwigów i suwnic do przeładunków węgla oraz budynek biurowo- magazynowy.
Ze statków to jest holownik (nazwy nieznanej), bunkrowiec także raczej nie polski – nie potrafię dopasować sylwetki (choć ma nasze oznaczenia), oraz statki: Kolno (bardzo ciekawy model) i oczywiście bliźniak Sołdka – Jedność Robotnicza. Tak jak poprzednio część elementów można zastąpić. Parowóz który jest na modelu nie nadaje się do niczego, więc można go zamienić na ten z JSC (nr 078- Niemieckie baterie artylerii nadbrzeżnej 406 mm Schleswig-Holstein i Lindemann). Od nowa do zaprojektowania są na pewno węglarki.
Bracie Cierpkowie mieli bardzo ciekawy sposób projektowania nadbudówek statków… na przykład nadbudówka umieszczonego w tym zeszycie bunkrowca to… jeden element.
W zeszycie z basenem rybackim (model nr 4 z serii Papierowe modele portów) mamy nabrzeże, 5 budynków magazynowych 3 dźwigi bramowe, 7 wagonów, 5 różnej wielkości zbiorników na paliwo (2 duże, 1 średni, 2 małe). Pewnie dlatego w tym zestawie wśród statków znalazł się także zbiornikowiec Karpaty (można go wymienić na ten z JSC nr 70 z 2003 roku). Co się tyczy statków rybackich to mamy kilka: na pewno jednym jest supertrawler Radunia (jest nazwa na burcie) nazwy innych nie są podane na modelu wg WSMK to Syriusz i Perkoz, ale nie dałbym sobie za to ręki odciąć.
Są jeszcze 4 małe kutry rybackie i jeden większy.
Najciekawszy i nieopisany w WSMK jest port rzeczny (model nr 5 z serii Papierowe modele portów).
Składa się on z nabrzeży, 8 budynków (w tym elewatora zbożowego) takiej dziwnej estakady, 4 dźwigów (w tym jednego bramowego). Co się tyczy statków to mamy bocznokołowiec pasażerski (wygląda na Krakusa), 2 duże barki towarowe (motorowe) i jedna mniejsza oraz… jacht.
Nie mamy do tej pory basenu pasażerskiego, ale cóż nie można mieć wszystkiego. Może kiedyś się znajdzie. Brakuje nam także instrukcji. Co prawda modele są tak zaprojektowane, że nie ma najmniejszego problemu ze złożeniem ich. Jest jednak pewno ale... Łącznie jest tu kilkanaście budynków z którymi tak naprawę nie wiadomo co zrobić. Oznaczenia tj gdzie je ustawić mamy tylko na arkuszu portu rzecznego.
Jeżeli będzie taka okazja i Syjek się zgodzi to chcielibyśmy zaprezentować wszystkim te arkusze, które udało nam się skopiować , a kopie MON-ówek (wszystkich 22) wręczyć wszystkim uczestnikom tegorocznego Shipsreplica, ale to zależy od organizatorów. Mamy jeszcze kilka innych pomysłów odnośnie tych portów, ale to na razie tajemnica.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 MON-ówki cz.2  nowe
deglock 9135 09-03-12 15:09
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
Ryszard 137 14-03-12 13:10
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
rysiu62 104 14-03-12 13:21
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
Adam Cook - bomb 84 14-03-12 14:35
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
Łosiu 117 14-03-12 15:22
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
Ryszard 102 14-03-12 16:11
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
JoBox 107 14-03-12 17:00
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
jurek 95 14-03-12 18:39
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
rysiu62 80 14-03-12 19:18
 Odp: MON-ówki cz.2  nowe
Graba 136 14-03-12 19:35

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024