FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
05-02-06 21:38  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
dzejkej (poohate 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Bardzo ciekawa relacja, fajnie się ogląda ale jeszce fajniej czyta! Czekam na dalsze przygody sympatycznego pana majstra:)

--
Głównymi przyczynami wypadków w Polsce nie są szybkość, brawura, alkohol, dziurawe drogi, kiepskie samochody. Głównymi przyczynami są: bezmyślność, skrajna głupota, kretynizm, debilstwo, idiotyzm i durnota kierujących samochodami osobowymi.

 
05-02-06 22:14  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Dzięki :) Już myślałem, że ta cisza, to coś w stylu "kończ waść... itd.", bo ciągnie się to jak guma do napędu wolnolatających ;)
Tak po prawdzie, to trochę znużony się czuję, ale na finiszu tak miewam i do tego ten krótki urlop.... Niestety odbiło się to na dokładności, co widać po wydechu i oklejkach kadłuba. Dlatego daję majstrowi dzień wolnego, żeby powdychał świeże powietrze zamiast oparów "Szewskiego".
Po przerwie szklarz wchodzi do akcji :)

--

...to ja idę sklejać pierogi :)

Post zmieniony (06-02-06 08:42)

 
06-02-06 09:02  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wyszło Ci świetnie, zwłaszcza wiedząc o przesunięciach koloru.

Kleiłem go kilka lat temu jako test czy jeszcze potrafię, jak pierwszy z powtórki do modelarstwa. Wyszedł tak sobie, było więcej farby żeby to jakoś wyglądało.

I fajna relacja. ;)

Ja bym dał lepszy retusz, a kołpak chyba cały pomalował, ale to detale.

--


__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

Post zmieniony (10-02-06 09:09)

 
06-02-06 09:35  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Ja to bym cały pomalował, nie tylko kołpak, ale ja to troche jak moja małżonka - o cokolwiek bym nie zapytał, to mi mówi: "zrób to lakierem do paznokci"... :)
Czekamy na szklarza.
A co do malowania to z tego co wiem to Hieny były w kolorze duralu, czasem czystym, czasem popryskanym zieloną farbą, a czasem całe popaćkane. Ale to oczywiście od góry, ale od dołu? Nie wiem czy przypadkiem całe nie były duralowe, ale nie jestem ekspertem w tej dziedzinie.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
06-02-06 10:13  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Qba napisał
>Wyszło Ci świetnie, zwłaszcza wiedząc o przesunięciach koloru.
Dzięki :) Nie było tak źle, nie takie kiksy MM odwalało. Gorsze są przesunięcia lini podziału blach na kadłubie.
A z tym klejeniem "czy jeszcze potrafię", to zupełnie tak samo, jak ja :)
Tak prawdę mówiąc, to retuszu tu prawie nie ma :] Powinno być więcej, ale czasem wolę czegoś nie zrobić, jeśli wiem, że akurat nie mam czym lub nie wiem jak, niż zepsuć (vide: wnęki na działka). Niestety takie detale psują ogólny wygląd, choć z 1m to wygląda całkiem przyzwoicie :)


Chaton napisał:
> Ja to bym cały pomalował, nie tylko kołpak, ale ja to troche jak moja małżonka - o >cokolwiek bym nie zapytał, to mi mówi: "zrób to lakierem do paznokci"... :)
Coś w tym jest, tylko przydałby się matowy ;) A niewiasty, to mistrzynie kamuflażu ;)

> A co do malowania to ...
..to wszystko prawda, przynajmniej tak twierdzą dostępne mi źródła. Po prostu przy takiej różnorodności przyjąłem, że ta maszyna musi mieć jakiś numerek, jakieś godło i inne "znaki szczególne". "Makijaż" modelu zidentyfikowałem bardzo szybko. Te okładkowe.., to tylko gdzieś takie godło wypatrzyłem. W wolnej chwili poszukam dokładniej. Tak już mam, że nawet jak coś nie jest zgodne z ogryginałem, to lubię wiedzieć dlaczego i jak powinno być. A w temacie "malowanie samolotów japońskich" to można doktoraty robić, bo co egzemplarz, to inny :>

Malowanie... Kołpak, to tylko tak lekko "pociągnięty" jest i jeszcze to poprawię. Całego nie pomaluję, bo przy moich zdolnościach, to tylko zepsuję. Jak dorwę jakieś lepsze (przynajmniej) akwarele, to te nieszczęsne łączenia na kadłuba też postaram się zamaskować.

Na razie aklimatyzuję się w pracy po urlopie..., jak dobrze, że mogę w przerwach poczytać Forum :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
06-02-06 15:11  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam Dixie!!! Relacja bardzo ciekawa. Model.... przy tym opracowaniu wycisnąłeś z niego chyba wszystko co się dało. Z mojej strony jedna sugestia: KOŁPAK! Został tu tak zaprojektowany, że w zasadzie jakbyś go nie skleił, nie będzie dobrze a to znacznie psuje efekt końcowy. Osobiście zrobiłbym go inaczej - z dwóch segmentów i bez tych "sztachet" na czczubku, które w zamiarze mają nadać obły kształt. W istocie chyba był nieco ostrzejszy.
Poza tym, mnie się podoba!!!

 
06-02-06 15:30  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Widzę, że kołpak wieńczy dzieło ;)
Miś Kolargol, może nie załapałem, popraw mnie, ale ten kołpak jest właśnie z dwóch segmentów: ten bliżej silnika do której mocuje się łopaty, oraz czubek ze "sztachetami".
Co do "prawdy historycznej"... ;) Na rysunkach w jakiejś poważnej monografii widziałem, że na "styku" kołpak-kadłub nie ma żadnego uskoku. Obrys profilu jest ciągły (i po promieniu jakiejś elipsy), co z jednej strony pewnie dawało niezłe przełożenie na Cx, a z drugiej..., no to jest po prostu śliczne :)
Opracowanie naprawdę nie jest tragiczne i jeszcze można tu i tam coś wycisnąć, choćby w kwestii retuszu i drobnych elementów, a efekt byłby "lepsiejszy". Starałem się na miarę moich skromnych zdolności, a że to jest "pierwszy po przerwie"... :) No i nie staję nawet w szranki z forumowymi Gigantami Kartonu :) To dla mnie jeszcze "troszkę" nie te schody;)

--

...to ja idę sklejać pierogi :)

Post zmieniony (06-02-06 15:38)

 
06-02-06 15:53  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wszystko OK! Napisałem dwa segmenty na wypadek, jak by ktoś cudował w celu zbytniego ulepszenia (są kołpaki i z 5 segmentów...). Zwyczajnie ten drugi - "ze sztachetami" raczej bym (o curiosum) uprościł!!! (do wersji - "bez sztachet" ). Tak zresztą jest w modelu od Halińskiego. Sam model w Twoim wykonaniu jest OK! a nawet i lepszy (wiem bo 10 lat temu sam go kleiłem). Mem zdaniem kołpak wieńczy dzieło, zwłaszcza w samolotach z silnikiem rzędowym. W wersji z MM zwyczajnie przedobrzono i powiem więcej: sklejając kołpak w proponowany tam sposób, przy 10 modelach tego samego samolotu, w tym samym opracowaniu (z MM) mieli byśmy 10 różnych kształtów kołpaku - każdy inny. No ale są różne szkoły.
POWODZENIA!!!

--

 
09-02-06 17:40  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Panie Majster!!! pobudka! nie spać, sklejać! Szkalrz jest na zwolnieniu czy co?

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
09-02-06 21:36  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Oj Chaton, żebyś wiedział, że niewiele brakuje żeby i majster poszedł na zwolnienie :( (a był tylko raz w swej prawie 10 letniej zawodowej karierze)
Nie wiem, co bardziej wykańcza, za krótki urlop, czy powrót do pracy po takim... , albo ta podstępna pogoda i mnóstwo sympatycznych współpasażerów na trasie dom-praca-dom, którzy radośnie i ochoczo dzielą się bakteriami ze wszystkimi wokół, zamiast siedzieć w domu :// Dobrze, że mróz wraca...

Szklarz najpierw wygmerał w szpargałach odpowiednią szybkę, co by przez nią było coś widać. Nie mam dowodów, ale domyślam się, że pleksi/szkiełka dalekowschodnie nie matowiały tak szybko jak sąsiedzko-wschodnie ;)
Ale mam poważniejszą dylematę :] Środkowa część kabiny nie jest płaszczyzną rozwijalną. Nie mam zupełnie doświadczenia w wytłaczaniu, więc pozostaje:
a) z szablonu skleić tak jak się da, paskiem tego samego materiału "przez grzbiet".
b) uprościć sobie życie (i model...:/ ) i dać prosty kawał folii.
albo.... jeszcze raz zerknąłem na szkielet owiewki... i jeszcze raz na twarzy majstra pojawił się szelmowski uśmieszek :>
Szablon podzielę na dwa segmenty i ponieważ ten promień nie jest jakiś ekstremalny, to powinno dać się zachować "ogólne tendencje rozwojowe płaszczyzny nierozwijalnej" :P W pewnym sensie jest to ewolucja pkt. b)
A tak wygląda "pole popisu" brygady montażowej:

Ciekawa sprawa: rysunki na zdjęciach 2 i 3 zdają się sobie nawzajem przeczyć :> ale i tak przemawiają za wyborem "trzeciej drogi" :)

Chłopaki coś przebąkują, że w tym tygodnu wieszają wiechę, tj. maszt antenowy. Majster znalazł nawet fajny sznur na suszenie kimona ;)
Dzięki za pamięć :)

--

...to ja idę sklejać pierogi :)

Post zmieniony (09-02-06 22:03)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024