FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 8Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
03-02-06 00:19  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

To podwozie to ja bym troszkę inaczej zamontował, bardziej ze wschodnim zacięciem, tzn. "gniotsja nie łamiotsia": po pierwsze nakleiłbym na poszycie (od strony wewnętrznej) kawałek tektury z wyciętym konturem drutu, nawaliłbym tam butaprenu ile się tylko da a potem po wklejeniu drutu, przyłożył następny kawałek tektury. Ale to tylko takie małe ale:) Co do korka i jeszcze lepszych pomysłów (moich) typu gumka do gumowania, to nic tylko siąść i płakać - starzeje się to, rozsypuje a potem są samoloty stoją jak po dwóch głębszych:)
Ale grunt, że wszystko pasuje, i mieć nadzieję, że wytrzyma obciążenie - nie wiem tylko czy nie będzie wgniatało poszycia skrzydeł do środka, ale chyba nie będziesz siadał na tym modelu?

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
03-02-06 11:30  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Chaton napisał:

Tu potrzeba bardziej dalekowschodniego zacięcia ;) ale uwaga słuszna. Podkleiłem poszycie od wewnątrz w tym miejscu (prowizorka prowizorką, ale bez przesady ;) ), choć na fotkach tego już nie widać. Na wycinanie konturów jednak nie wpadłem. Zasadniczo starałem się tak ten drut uformować, żeby goleń po przyklejeniu była "dociągana w górę" ściślej do poszycia. Jest tego jest tego ze 4 cm drutu wygiętego w "U" i "leżącego" na wew pow. płata i zalanego klejem. W ten sposób jedyne groźne siły, to te powodujące rozjazd w przód (w tył mniej, bo to wynika z konstrukcyjnego nachylenia goleni).
Okazało się, że dobre efekty daje badzo ścisłe dopasowanie kawałka kartonu przyklejanego z wierzchu tak, by złapał poszycie płata dookoła tego pogiętego drutu, bo wtedy mamy zjawisko podobne do "pracującego poszycia" i całość jest sztywniesza. Jedno podwozie tak właśnie załatwiłem i poprawię drugie.
Jak wspomniałem, poszycie płata już usztywniłem tak, że siły wgniatające rozkładają się na większej powierzchni i deformacja jest widoczna dopiero po przyłożeniu siły znacznie przekraczającej masę modelu. A model, ku mojemu zdziwieniu jest bardo lekki. Nie tak, jak kserówki, ale bliżej im, niż podklejanym wersjom "pancernym" ;)
A jeśli ktoś na tym usiądzie, to wgniecenie podwozia w płat będzie najmniejszym problemem :))

Przy tych technicznych dywagcjach wpadłem na pomysł, który technicznie da się zrealizować na płatach z gęstym ożebrowaniem (czyli współcześnie projektowanych). Mianowicie druty wbijane we wręgi i podłużnice i w tych punktach przyklejane. Tu już niemal wszystko zależy od plastyczności metalu. Ale może odkryłem Amerykę, tylko o tym nie wiem ;)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
03-02-06 13:16  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Właściwie to przy cienkim drucie nie jest konieczna ta tektura z wycietym konturem, ale ja np. w swoim Bf-110 zastosowałem dość gruby drut. Bez tej podkładki dystansowej, mogłyby powstać wgniecenia w poszyciu. A szczegónie jest to niewskazane jak wycina się komorę powozia i przykleja goleń do podszycia górnego - wtedy i poszycie górne jak powierzchnia wnętrza komory winno być gładkie (np. w Fw-190).
Co do wklejania w ożebrowanie to też niezły pomysł ale chyba nie nowy (patrz F-5E z Design'u), chyba, że źle coś zrozumiałem.
Czekam na kolejne zdjęcia.

PS: napisałem "wschodnie zacięcie" a nie "dalekowschodnie" - to chyba ogromna różnica:)

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
03-02-06 13:55  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

No, zacięcia różno-"wschodnie" potrafią być zdecydowanie różne :) Ale to chyba materiał na oddzielny, ciekawy wątek i pewnie w innym dziale...
Nie znam tego F-5, ale podejrzewam, że ktoś już to musiał przedemną wymyślić. Chodzi mi generalnie o to, że drut przebja szkielet prostopadle do osi goleni podwozia. Rozwiązanie praktyczne zależy już od konstrukcji konkretnego modelu (tj. układ wręg, podwozia itd..)
A z podwoziem opartym o górne poszycie, to zupełnie inna bajka wg.mnie. Tu wszystko "wisi" na nim właśnie. W tym układzie, to ja dałbym nawet kawałek blaszki, żeby rozłożyć te siły, albo nawet pokusiłbym się o jakąś sztywną drutową konstrukcję, poprzecznie opartą na podłużnicach. Szkielet prawie wszystko zniesie.
Muszę podpatrzeć, jak teraz się takie rzeczy projektuje, bo kombinuję już jak koń pod górę i pewnie wyważam otwarte drzwi..., ale satysfakcja zostaje :)
A kombinuję tak, bo to nie licząc Mirage'a, mój pierwszy model z wypuszczonym podwoziem :] (RWD-5bis i Stuka pomijam, bo te nie miały jak schować ;))

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
03-02-06 14:25  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Bez przesady... jeśli model nie jest typu B-17 to raczej nie trzeba robić takich pancernych mocowań, wystaraczy właśnie kawałek tektury. Z resztą duże modele mają w większości gondole na podwozie - tu właśnie wychodzi "modelarstwo" w rozumieniu "modelowanie" konstrukcji. Im większy samolot tym większe wzmocnienie jego podwozia które gdzieś trzeba schować. Ale dość o tym:)
Czekamy na efekt końcowy.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
03-02-06 19:01  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Odcinek pt: "Kryptonim- Horten."

Na zwołaną w Wytwórni sesję dla dziennikarzy przybyli tylko... dziennikarze. Jeden z bardziej ciekawskich zajrzał do hali montażowej i zobaczył...
Obszedł dookoła... "Dziwne, komunikat nie wspominał o budowie myśliwca typu Gotha-x...".
Nie wiedział malkontent, że plany MM z 93' wyprzedzały swą dokładnością konkurencję o całą dekadę. Majster to wiedział i tak się stresował wynikiem, że nie przyszedł na konferencję. W tym czasie pojawił się rzecznik prasowy WDJK i zaczął właściwą prezentację.... Zwrócił uwagę na precyzyjne wykończenie detali..
i więcej nie zdążył, bo w hali, gdzie stało intrygujące skrzydło nagle zachrobotały bloczki dźwigu bramowego. Okazało się, że to majster wrócił z obiadu i stwierdził "raz kozie śmierć. Składamy!"

Dziennikarze podeszli do maszyny i zauważyli, że majster odwala jednak jakąś fuszerkę.

"Przez te szpary, to kot by przeszdł :>" Majster z początku nie rozumiejąc, o co im chodzi , poklepał kadłub... podciągając nieco do góry tylną część płata, która osuneła się nie wiedzieć kiedy.
"Jak to??? Bez kleju??" - zdziwienie malowało się nawet na twarzy rzecznika prasowego? - "...i stoi?"
"A co, ma latać? Śmigła jeszcze nie założyłem." - Majster, uśmiechając się pod wąsem już wiedział, że tym spasowaniem przesądził o zaliczeniu tego projektu do udanych.

Spasowanie było na medal, a maszyna stała na własnych kołach i o własnych siłach. Reszta to kosmetyka. Tam się przytnie, tu wyobli kawędź natarcia, no i klej położy na styku kadłub-skrzydło... ale najgorsze zrobione :) A na kadłub i tak pójdą oklejki.
"Ten projektant jednak miał łeb..." - pomyślał z szacunkiem majster. "Tylko czemu upierał się na zabudowę skrzydeł do centropłata, zamiast montować gotowy płat jako całość do kadłuba??? "
Ale najbardziej był zadowolony ze swojego patentu na gładkie podbrzusze...


cdn...

--

...to ja idę sklejać pierogi :)

Post zmieniony (05-02-06 21:51)

 
03-02-06 19:35  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Czy najgorsze za sobą to ni wiem... jeszcze ogon, owiewka... kupa roboty... Do roboty Panie Majster!

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
03-02-06 19:40  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Majster się tak ucieszył z tego skrzydła, że stał się optymistą :)
No, może jedynie owiewka..... Reszta jest już w podzespołach i "tylko" wkleić.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
03-02-06 21:41  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Majster wychodząć z roboty usłyszał szemrania na Forum...
"Co?? Ja nie zrobię?"- i został po godzinach...

Czy to wyszło na dobre..., nie wiem. Ten nieszczęsny "dodatni skos" sterów poziomych razi, ale kombinując, tylko się pogarszało w innych płaszczyznach.
Wygoniłem majstra do domu, bo jeszcze by coś schrzanił przy skrzydle....

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
05-02-06 20:06  Re: [Relacja] Ki-61 Hien (MM '93)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Niedziela wieczór, liturgicznie rzecz biorąc już prawie poniedziałek, więc można trochę popracować przy "serialu". Dziś pt. "Piątek z Pankracym, czyli już za chwileczkę..." ;P
Na początek zdjęcie rodzinne. W tle obraz dziadka w czasach jego świetności. Widać uderzające podobieństwo rysów mimo, że są dużo "bledsze", niż wnuka... :>

A tak po prawdzie, to dokopałem się wreszcie do jakiejś monografii HIEN'a i bliższe prawdy jest to malowanie na modelu. Temu na okładce brakuje numeru taktycznego, ale takie godło na ogonie też występowało w przyrodzie i nawet ten "biały" (czyli barwa duralu zapewne) też.

Przy okazji upewniłem się, że oczywiście żółte paski ostrzegawcze na końcówkach łopat były malowane jedynie "od przodu" i to sporadycznie i raczej całe końcówki, a nie paski :] Kolor łopat powinien mieć bliżej do kołpaka, niż do czarnego, ale to już czepianie się ;P Nie pamiętam, które to Sentai (jakieś szkolne chyba), ale na pewno Wyspy Macierzyste, wiosna '45.


A tu dwie klimatyczne fotki w półmrocznym hangarze ;)


A to widok z kanciapy majstra pod dachem hali.

Tak sobie przeglądam scenariusz budowy i zostały jedynie osłona kabiny dzielnego samuraja i maszt antenowy ze sznurem do suszenia służbowego kimona. A! I szkiełko na kokpicie z wymalowanymi widoczkami :]

Resztę zdjęć odsiałem, bo niewiele wnoszą, albo świetnie uwidaczniają wszelkie niedokładności (chyba, że ktoś potrzebuje przykłady turpizmu;)
Nie rozumiem nadal, czemu na fotkach tak doskonale one wychodzą.....

Co do spraw technicznych, to widać koncertowo powyginane rury wydechowe (wg MM, to kolektory, ale ja się jednak uprę przy swoim) i nałożone metodą murarską maskownice skrzydło-kadłub (tak jakby chlapnięte :/ )
Ruszt, czyli kratka wlotowa do chwytu podkadłubowego, wyszła ładnie, ale na zdjęciu jakieś dziwne rzeczy zobaczyłem. Nie tylko modelarstwa się człowiek uczy przy okazji ;)

Pozdrawiam Braci W Kartonie :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 8Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024