FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-08-21 21:31  [R/G] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.
Cały weekend męczyłem się z podjęciem decyzji, na matę prawie wleciał Mercury, ale w ostatniej chwili uznałem -jeszcze nie czas. Przypomniałem sobie o HMS Alert, który wraz z konkretnym zestawem różnych laserów zalega w szafie. Żeby nie tracić czasu ruszyłem z budową. Temat oklepany, znany i raczej lubiany, także relacja niczego niezwykłego nie wniesie, ale to zawsze jakiś motywator dla mnie. Ładne modele z tej wycinanki wychodzą. Wydanie drukowane na offsecie, akurat duet z Le Coureur. Sporo się głowiłem, która kartka dotyczy Alerta, kiepsko to opisane, a jednostki podobne gabarytowo. Serio, było to upierdliwe. Grafika pokładu aż się prosi o jakieś ulepszenie, ale zdecydowałem, że pozostanę przy standardzie (nadal uczę się jak to wszystko na żaglowcu działa, na walorkę przyjdzie czas). Kolorystyka modelu jest dostatecznie ciekawa i i tak efekt powinien być przyjemny. Nie nazwałbym wyboru krokiem do przodu, ale też nie jest to krok do tyłu. Jest tu kilka rozwiązań konstrukcyjnych, z którymi dotąd się nie zetknąłem.
Okładeczka:


Szkielet -mocno rozbudowany jak na tak małą łupinkę, ale nie szkodzi. Spasowanie robi wrażenie.



Pozdrawiam

--

Post zmieniony (09-11-21 20:36)

 
09-08-21 21:45  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Ja pierniczę! Zanudzicie tymi żaglówkami...

Zalega u mnie odkąd pamiętam. Nawet brać się za niego miałem...
Ale wysypał się taki jeden ze swoimi "konikami morskimi" i plany się posypały :)

Powodzenia!
Pzdr,

--

Post zmieniony (09-08-21 22:00)

 
09-08-21 21:49  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A ja zazdroszczę chęci, ja przeżywam jakąś niemoc twórczą.

PS: No i wiem co następne :D

Post zmieniony (09-08-21 21:51)

 
09-08-21 21:58  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Kudłaty -no gdyby nie to, że kupiony z całym zestawem za konkretne pieniążki przed wdrożeniem się w "koniko-morskie" wycinanki, to raczej bym się za niego nie zabrał. Jednocześnie wyszedł spontan :)

Kondzik -też mnie dopadła pustka po ukończeniu Sao. Nie było pomysłu, nie było modelu o którym bym powiedzieł "to jest to". Ale świadomość pustki na warsztacie jeszcze bardziej męczyła :)

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
09-08-21 23:27  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Paczam z zaciekawieniem.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
10-08-21 10:14  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Guciu, zrobiłbyś sobie chociaż jeden dzień wolnego:-))

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
10-08-21 11:22  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Oczywiście jestem gotowy do pobierania lekcji z budowy żaglowców.
Życzę spokojnych wiatrów.

Pozdrawiam
Adam

 
11-08-21 08:21  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ledwo co pokazał, a mimo to drużyna się zebrała, fajnie :)

Mam pytanie okrętowo-merytoryczne. Nie wiem jak rozwiązać kwestię lin przy działach. Poszperałem w internecie jak to ludzie w swoich modelach porobili i wiem, że nic nie wiem. Chodzi o to, ile tych lin na jedno działo było. Zakładam, że na pewno była lina (w jednym kawałku), która przeplatana jest przez ten dydol z tyłu lufy, i dba o to, żeby po wystrzale działo nie odjechało za drugą burtę. Pytanie też czy mocowanie tej liny mieściło się na pokładzie, czy na samej burcie. Bardziej mnie zastanawia czy były te liny prowadzone przez bloczki, które pozwalały, jak mniemam, powrócić lawecie na właściwe miejsce. Nie były to najpotężniejsze działa więc może załoga siłą mięśni tę czynność wykonywała? Pytam teraz, bo chciałbym przed przyklejeniem burt porobić otwory pod oczka.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
11-08-21 09:06  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Mondfeld pokazuje to tak:

https://drive.google.com/file/d/1yHEuary68gP_r4TmImqruvorc9tsqlEl/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1vHvD52PtpzhDNcfbwiA4prxwk1kFkCfz/view?usp=sharing

I jeszcze z "Arming and Fitting of English Ships of War"

https://drive.google.com/file/d/1VZUbUAPsDNHWNfUkIqmsQ7qwqb0fsQ4q/view?usp=sharing

 
11-08-21 23:14  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

U mnie zastój, to popatrzę na kolegę i zmagania z Alertem. Czuj się obserwowany ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
15-08-21 16:44  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj!
Aktualizacja.

Kondzik, dzięki, chyba pierwsza opcja dla tej jednostki będzie najbardziej pewna.

Robota jakoś idzie, w tym momencie mogę stwierdzić, że model będzie skończony, choć były chwile grozy, ale o tym później...

Najpierw zrobiłem pierwszą, poprzeczną warstwę poszycia. Pasowało całkiem elegancko. Paski przyklejane do połowy sąsiadujących wręg. Całość wysmarowałem cyjanoakrylem, następnie zaszpachlowałem kitem do drewna, który łatwo się obrabia. Poprawki zrobiłem bardziej precyzyjną szpachlą z Tamiyi:


Później kadłub psiknąłem lakierem bezbarwnym dla lepszej przyczepności BCG i przy użyciu tego kleju nakleiłem pasy poszycie wzdłużnego. Nie podklejałem ich. To tu właśnie pojawiły się chwile grozy bo przy dziobie wyszło trochę krowich żeber, ale jak się później okazało nie miały one większego znaczenia.


I tutaj wyzwanie, poszycie ostateczne. Planki należy przykleić tak, że przy samej burcie jak i rufie tworzą jedną płaszczyznę, natomiast pomiędzy -nachodzą jedna na drugą. Elementy podklejone były brystolem. Jakoś poszło.


Ponieważ czarne krechy graniczne części są w tym modelu dość grube, a wyciąłem nieraz na linii, nieraz bez linii itd to całość została potraktowana białą farbą w sprayu (Duplicolor). I to był dobry pomysł:


Teraz pora na dodatki. Bardzo mi się spodobały te z zestawu laserowego. Godne polecenia:


A tak się prezentuje obecny stan prac. Oczywiście jeszcze wiele listew, listewek na kadłubie się pojawi, więc nie wystraszcie się, że niektóre krawędzie (szczególnie na rufie) są ciut szpetne ;)



Z ciekawości zrobiłem też jedną ławę na kule armatnie. Same kule kupiłem w znanym sklepie z materiałami okrętowymi. 1,5 mm, pomalowane, choć jak ktoś wprawiony z oksydą to pewnie jeszcze sobie robotę ułatwi:


Teraz mozolne wykonywanie detali. Wcześniej trochę mi się ten model wydawał niepozorny, mało atrakcyjny, skromnie ożaglowany, jednak zaczynam się do niego przekonywać.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
16-08-21 14:53  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Guciu - mimo, że zdradziłem - mam nadzieję chwilowo - pojazdy, to z równą ciekawościa podglądam Twoje poczynania z modelami żaglowców.
Kadłub i detale wyglądają znakomicie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-08-21 16:09  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Nie wiem czy zdobienia nie powinny być jednak żółte. Temat poruszany był ostatnio w relacji De Zeven Provincien przez Seahorsa. Dalszego powodzenia w budowie :)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
16-08-21 17:51  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, bardzo ładnie wygląda, ale przed oklejeniem plankami burt, najpierw powinna być oklejona pawęż, pozdrawiam Marek

--https://www.koga.net.pl/phpbb3/download/file.php?id=24418&mode=view

Post zmieniony (16-08-21 17:57)

 
16-08-21 22:16  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki dzięki ;)

Tomek -no i wszystko zepsułeś hehe :D Oczywiście, relację 7 Prowincji znam na pamięć, śledzę i podziwiam, bo czekam cierpliwie na wydanie. I przyznam, że bardzo mnie ta informacja zaskoczyła bo raczej w modelarstwie pozłacanego efektu się nie szczędzi. Z drugiej strony to o czym pisał Seahorse miało w pełni logiczne uzasadnienie. Przyznam, że nawet szukałem żółtej farbki -pactry czy humbrola, ale nie znalazłem w zasobach, a złotą miałem :) Akwarelą nie chciałem tych wzorów robić, bo za rzadka, porozlewałaby się naokoło. Złotego dałem tylko jedną warstwę i aż tak to nie daje po oczach jak po 3. Jedynie w szczelinach trochę więcej tego pigmentu się zgromadziło i tam nieco błyszczy. Teoretycznie jest to wszystko do odratowania. Czy warto? Pomyślę.
Druga sprawa to kwestia materiałów zdobniczych w drugiej połowie XVIII wieku. Może były jakieś tanie alternatywy malowania rzeźb na błysk? Nie wiem.

Marku, pewnie masz rację, ale przyklejenie w pierwszej kolejności kolorowej ścianki rufy mogłoby zakończyć się katastrofą. Boczne planki wychodziły mi za długie, ale zapewne tak miało być po to, by potem ściąć je nożem na równą długość. Trudno przy tym nie uszkodzić tej ścianki.
Druga sprawa, że zdjęcia tych modeli sugerują coś innego:
czwarte zdjęcie
post z 20 lipca 2010

A to że u mnie z jednej strony ścianka rufy pokrywa boczne planki, a z drugiej nie to już inna historia ;)) Chyba z 10 razy przycinałem, pasowałem, aż przykleiłem jak jest bo wolałem nie przedobrzyć.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
18-08-21 09:00  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Ja szpachlowania nie lubię...
Ale jak sobie szybko pierwszą fotkę w poprzednim Twoim wpisie przewinąłem, to później wygląda świetnie.

Nigdy nie robiłem poszycia dna na zakładkę. Mam Alerta i zastanawiałem się czy da się to jakoś sensownie z samej wycinanki ogarnąć...

Pokazałeś, że się da. I to z bardzo dobrym efektem :)

Jeśli chodzi o zdobienia, to obiło mi się o uszy (właściwie o oczy, bo chyba o tym czytałem...), że jako modelarze dążymy do ich uwypuklania, a w rzeczywistości ozdoby bywały często tylko namalowane.
Nie mam pojęcia jak było w przypadku Alerta.

Ale to tylko taka luźna uwaga :)

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
21-08-21 21:52  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Co do tych zdobień - tak jak pisał Seahorse, czy pan Krzysztof Gerlach na swoim forum - złoto było używane rzadko i właściwie tylko do zdobienia największych okrętów. Więc to tyle, jeśli chodzi o "prawdziwe" okręty.

Ale też trzeba pamiętać, że modele okrętów, nawet te budowane w dawnych czasach już niekoniecznie tych prawideł się trzymały, bo powstawały w różnych celach. Dlatego niektóre muzealne modele wręcz kapią złotem. Stąd też taka popularność złotych ozdób (ku której ja też się zresztą skłaniam:)).

Na burtach - tak, jak pisał Kudlaty - nawet na większych okrętach niż kutry, były raczej malowidła niż płaskorzeźby.

Jednak takie dążenie do idealnego modelu żaglowca z dawnych czasów może nie mieć końca. Ile jest wątpliwości przy budowaniu modeli obiektów z XX wieku, gdzie mamy czasem jakieś zdjęcia a i tak są problemy z interpretacją. A tutaj? Jest tylko trudniej.

Dlatego jak zrobisz, to ostatecznie Twój wybór, bo to Twój model. Mi się podoba i kolor, i te uwypuklone ozdoby na burtach. A i tak bardziej zwraca uwagę poszycie zakładkowe, które położone jest prima sorcik.

 
31-08-21 19:20  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!

Dziękuję Koledzy za słowa zrozumienia. Sam model, czy też założenia związane z jego sklejeniem nie traktuję jako prawdę objawioną. Temat bliżej odpoczynkowego aniżeli oddającego wiernie najmniejszy szczegół. Chodzi tu o zmierzenie się ze specyfiką projektu shipyardu, próbowaniu technik, które przydadzą się przy poważniejszych tematach. Oczywiście proszę tego nie odbierać jako pójście na łatwiznę czy ignorancję ;)

Budowa przebiega tempem spokojnym. Podoklejałem półki na kule i większość osprzętu górnej części burt. No i oczywiście gretingi, wykorzystane z laserów przewidzianych dla modelu. Takie sobie zwyczajne klejenie :)
Świetlik postanowiłem nieco ulepszyć i ramki zrobiłem z baardzo cienkiej nitki. Niestety ramka była delikatna i nieco pracowała, przez co nie są te odcinki nici aż tak napięte jak trzeba. Tzn dwie z nich zachowały się bardzo niesfornie.






















Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
01-09-21 18:33  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

"Odpoczynkowy model żaglowca", to chyba taki oksymoron troszeczkę :)

Mi się Twoja robota podoba. Pomimo, że sobie tylko technikę testujesz/szlifujesz ;)
Świetlik jest przeszklony? Fajny pomysł z tą nitką.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
01-09-21 19:49  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
lacek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pytanie laika projekt tej wycinanki (wykonanie super). Te kółka na końcu desek w praktyce przekładają się na jakieś powbijane kołki drewniane? No i ktoś przestrugał pokład :)

 
02-09-21 10:20  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Hmm, ładna robota, bardzo ładna, oby tak dalej :)

--
Siwy

 
09-09-21 22:03  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj!
Jedziemy dalej. ...znaczy płyniemy ;)

Kudłaty, po Sao Gabrielu to jest to zdecydowanie odpoczynkowy model ;) Tamten był o wiele bardziej pracochłonny.
Świetlik przeszklony, a jak! To akurat żadne wyzwanie, byle zachować ostrożność z cyjanoakrylem:


Lacek -z tymi kołkami to nie wiem czy w tym okresie były jeszcze drewniane czy jakieś metalowe, wiem, że w naszym fachu są (pozytywni) szaleńcy, którzy w te dziurki pakują drut, ścinają i szlifują do poziomu pokładu, ale to już nie przy kartonowym pokładzie :)

A teraz pytanie za sto punktów, jak mam wykorzystać zestaw toczonych luf do tego modelu.
Z tego co ustaliłem, a co też wynika z opisu, Alert posiadał 12 armat 6-funtowych i 12 falkonetów 1,5-funtowych.

W zestawie mamy 18 luf. Już ten opis mnie zastanawiał, ale zależało mi na artylerii głównej, falkonety to już pal licho. I tak wśród tych 18 luf mamy: 10 duużych luf, 4 mniejsze (najbardziej zbliżone skalą do 6-funtówek) i 4 falkonety, też wyraźnie za duże w stosunku do wycinankowych szablonów. O co tu chodzi?

Wychodzi na to, że i tak wszystkie lufy będę robić od podstaw, ale trudno, toż to nie okręt liniowy. Luf odsyłać nie będę, zostawię, może wykorzystam w innym modelu bo są pięknie wykonane.

No, a tak się to prezentuje póki co. Tak jak zaplanowałem zrobiłem jedynie liny służące do zatrzymania lawety po odrzucie. Dwie z nich przykleiłem w takiej pozycji, dla celów edukacyjnych hihi. Użyłem nici 0,3 mm z shipyardu, grubsze wydawały mi się zbyt masywne. Same lawety wycięte laserem, pomalowałem Pactrą "wood tan". Tak już po przyklejeniu stwierdzam, że warto było zrobić lekki wash tych lawet, trochę by to je uplastyczniło, może jeszcze się pobawię, zależy jak to się z kolejnymi elementami będzie komponowało.


















Podrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
12-09-21 16:05  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko!

Skleiłem płetwę sterową:



A to weekendowe zmagania, lufy:







I pomalowane:











Jak się dobrze zorganizuje taśmę produkcyjną to nawet sprawnie to idzie. Pewnie nie zajęło mi to więcej niż 6-7 godzin. Efekt uważam za dostateczny; to największe lufy jakie dotąd robiłem.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
12-09-21 19:41  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Dostateczny za lufy, to zbyt niska ocena moim zdaniem :)
Wyszły bardzo dobrze i fajnie że robiłeś je sam.

Co do lin "anty odrzutowych", to one powinny chyba być jako jeden odcinek biegnący od nadburć, przez ucha w bokach lawet i owinięty wokół grona lufy...

Ale biorąc pod uwagę, że:
- podchodzisz do Alerta odpoczynkowo,
- w opracowaniu w ogóle nie ma wzmianki o olinowaniu lawet,
to moja uwaga ma charakter jedynie ciekawostki :)

Podoba mi się i jestem na tak!

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
12-09-21 20:40  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Kudłaty, co do lin sugerowałem się materiałem który podrzucił Kondzik (pod koniec pierwszej strony relacji). Nie wykluczone, że masz rację z tym oplotem, ale jest jak jest.

Dlaczego "dostatecznie"? Ano, bo wyloty luf wyszły różnie. Co prawda kaliber ten sam bo lufy zwijane z wycinankowych części ale skopałem sprawe w głupi sposób przyklejając pierwszy druciany ring raz na lufie raz niejako na styk. Ostatecznie krawędź przednią przeszlifowałem i się okazało, że wygląda to jakby lufy miały różny kaliber. Widać na pierwszym zdjęciu pomalowanych luf. Obrazowo chodzi o to:


Oczywiście większe problemy człowieka w życiu spotykają, więc jest jak jest, generalnie jestem zadowolony, następne będą lepsze ;)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
12-09-21 20:57  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Kudłaty ma rację. Guciu zerknij do tej relacji:

https://www.koga.net.pl/forum/topic.html?p=89078#p89078

Co prawda to nie karton tylko drewniak, ale wykonanie mistrzowskie i na podstawie Anatomy of the ship Alerta.
Jeszcze miałbyś szansę poprawić to na swoim modelu. No i te liny powinny być chyba nieco grubsze.
A armaty wyszły super:)

--
Pozdrawiam
Piotrek

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Post zmieniony (15-10-21 10:33)

 
13-09-21 10:38  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Guciu, ktoś bardziej obryty w temacie musiałby potwierdzić, ale istniały róznice w olinowaniu lawet brytyjskich i kontynentalnych.
W takim układzie Twoje są w stylu francuskim... chyba:)

Ale tak zrobiłeś i jest spoko ;)

A lufy:
<generalnie jestem zadowolony, następne będą lepsze ;)>
I to jest zdanie-klucz :))

Czekam na dlasze postępy.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
14-09-21 20:38  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Armatki wyszły całkiem fajnie. A ponieważ jak napisałeś, "następne będę lepsze" to pozwolę sobie zasugerować, by w tych następnych te poprzeczne poprzeczki, na których utrzymana będzie lufa na lawetach zrobić grubsze. Ale to już detale. Ogólnie wyglądają fajnie.
I ładnie idzie!

 
15-09-21 22:05  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dobry wieczór!

Cóż powiedzieć, widocznie stworzyłem historię alternatywną i to francuska załoga przechwyciła brytyjską i zorganizowała po swojemu hihi. Głośno dywagowałem o swoich zamiarach w poprzednich postach, uwag nie było, zrobiłem więc jak zrobiłem, reklamacji nie przyjmuję.

Piotrze, niestety nie ma już możliwości poprawienia lin. Na oczkach, jak i punktowo na styku z pokładem potraktowałem je cyjanoakrylem, żeby odpowiednio się ułożyły (zwis). Na tę relację z kogi nie trafiłem wcześniej, dzięki! Powiedzieć, że to wyższa liga to chyba za mało. Chyba ci, co budowali go w 1:1 nie byli tak dokładni :) Liny które zrobiłem w przeliczeniu wg skali miałyby jakieś 3 cm w realu. Fakt, może powinny być nieco grubsze, ale też nie chciałem przesadzić, a nić 1mm wydawała mi się wyraźnie za gruba.

Mariaszek -owszem, nie protestuję, "ośki" mogły być grubsze, by nie rzec, znacznie grubsze ;)

Zaczynam się obawiać, że nad tą budową zaciążyła jakaś klątwa niepoprawności merytorycznej :). Zrobiłem windę kotwiczną i trochę drobnicy, w tym nagle/kołki. Jakoś tak bez wielkiego zastanowienia, święcie przekonany co do poprawnego kształtu nagli zacząłem "rzeźbić". Nie wiem co mnie zamroczyło, ale zrobiłem jakiś taki kształt zbliżony bardziej do gadżetu... nie ważne. Powinno to trochę inaczej wyglądać. W każdym razie eksperyment udany, czy powiedzmy, wart kontynuacji w lepszej wersji. I tak: przygotowałem sobie drut miedziany średnicy około 0,8mm, potem obwiązałem go cieńszym drutem (około 0,4 mm), powycinałem sprężynkę na małe ringi (coś jak się robi pod bulaje) i skleiłem w taki sposób:



Oczywiście, ten górny ring powinien być trochę wyżej zamocowany i wówczas nalgle miałyby właściwy kształt. Tym niemniej krążki zalałem rzadkim cyjanoakrylem. Po wyschnięciu CA pędzelkiem pokryłem całość rozrzedzonym wikolem.




Teraz kolejna niespodziewanka. Chyba wszystkie sklejone Alerty krążące po internecie mają czerwony osprzęt pokładu. Skłamałbym mówiąc, że chciałem się wyłamać z tego schematu. Wycinanka oferuje dwie opcje do wyboru, przy czym ta czerwona jest wydrukowana na cienkim, śliskim papierze. Nawet zacząłem z niego tworzyć, ale szybko się poddałem. Ni to podkleić -bo będzie za grube. Bez podklejenia -za cienkie. Zdecydowałem się na opcję "drewnianą" bo jako wyznawca standardu uznałem, że już dość malowania. Szkoda, że model ma tak grube czarne krechy. Normalnie jak Mały modelarz sprzed 40 lat... :3 . W każdym razie wyszło bardzo kartonowo, do bólu. Czarne linie można zredukować na krawędziach części, niestety, z tymi wewnątrz już się nic nie zrobi.








Na pokładzie pozostały do zrobienia jeszcze pompy gaśnicze, kominek (?) a potem to już chyba czas na ławy wantowe i to co tygryski lubią najbardziej...

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (15-09-21 22:20)

 
16-09-21 05:19  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Podsunę Ci pomysł. Ładne nagle mógłbyś zrobić gdybyś np. zostawił tylko ten środkowy pierścień na naglu a górę zanurzył w wikolu i zostawił do wyschnięcia do góry nogami. Na czubku nagla zebrałaby się mała kropelka kleju tworząca lekkie zgrubienie. Po wyschnięciu pomalowac i nagiel jak się patrzy:)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
16-09-21 09:16  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Racja Piotrze, w ogóle ten górny pierścień można było sobie darować. Gdybym teraz miał taką operację przeprowadzić to łeb nagla musiałby mieć komiczne rozmiary. W każdym razie wiem już jak zrobię w kolejnym modelu i wtedy będzie wszystko jak trza :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
16-09-21 20:06  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Ja myślę, że to Brytyjczycy przechwycili francuza. A że ich działa uległy uszkodzeniu w walce, to wrzucili sobie te zdobyczne :))

A na poważnie: naglami zaorałeś moją młodzieńczą psychę...
Faktycznie, ten górny pierścień mógłby być wyżej, ale... sam pomysł wykorzystania pirścieni do nadania charakterystycznego kształtu nagla jest super!
Szacuneczek ;)

Ja tam tylko maczałem końcówkę druta w glucie, na to farba. I już.

Pzdr,

--

Post zmieniony (16-09-21 20:07)

 
21-09-21 20:51  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko!

Kudłaty, pomijając kompletnie niewłaściwy kształt moich nagli to owszem, patent jest o tyle dobry, że te małe druciane pierścienie pozwalają zachować kształt. Sam klej może się jednak odkształcić podczas schnięcia, a tutaj szansa na zachowanie powtarzalności jest bardzo duża.

Jedziemy dalej. "Wzbogaciłem" nieco projekt podpatrując przytoczoną wcześniej relację z kogi. Mianowicie dodałem liny do tego pałąka sterowego. Co prawda tych zapętleń i bloczków powinno być więcej (zakładam, że chodziło o wykorzystanie dobrodziejstw praw fizyki, takie "wspomaganie kierownicy") ale kompromisowo zrobiłem na tyle, na ile byłem w stanie.







Zacząłem także zabawę z jufersami. Pierwszy raz korzystam z drewnianych gotowców. Są świetne. No prawie... nawiercone otwory, a właściwie ich układ, to loteria :P




Pozdrawiam

--

Post zmieniony (21-09-21 21:54)

 
06-10-21 21:58  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanie!

Relacja niebezpiecznie oddala się od strony 1 forum, czas działać, a coś tam się ostatnio pomału podziałało.

Nadeszła kolej na maszt, najważniejszy maszt tego okrętu hi hi. Ponieważ na nim opiera się wszystko, dobrze było niczego nie pominąć i mam nadzieję nie pominąłem. Eksperymentalnie, zgodnie z założeniami tej budowy, zrobiłem raksloty z metalowych kulek przyklejone bezpośrednio do masztu. Nie ma między nimi liny, ale jedna styka się z drugą więc mamy tutaj małe oszustwo wzroku. No ale w końcu -modelarstwo redukcyjne, czyli swoista sztuka iluzji :) Na razie zrobiłem to na dole (bom), ale górna część (gafel) chyba też doczeka się kulek.



Po raz pierwszy też zrobiłem "gniazdo" want tak jak to sugerują schematy z epoki. Może średnio to widać na zdjęciu, w każdym razie nakładane naprzemiennie jedna na drugą, mam nadzieję, że dostępne materiały właściwie zinterpretowałem...



Jest to pierwszy model, w którym skorzystałem z drewnianych jufersów (Amati). Choć jakieś 10-20 % paczki nadaje się do pieca, to jednak ostatecznie stwierdzić muszę -dobra rzecz. Pierwszy raz też wykorzystałem poniższą metodę do równego przyklejenia tychże sympatycznych elementów:



Eksperyment uznaję za udany, choć z racji okrągłego kształtu jufersów trudno tutaj o idealną dokładność. Potrzebne dobre oko, trochę doświadczenia i szczęścia. Nie wyszło jakoś doskonale, ale dostatecznie równo. Będę z tej metody korzystał.




Wyblinki wiązane zgodnie ze sztuką, choć pętle są średnio widoczne. Co do wykorzystanych nici: wanty -0,4mm, wyblinki -0,1mm -wszystko od Seahorse'a. Chyba ma Guciek tendencję do zbyt cienkich nici niż zbyt grubych :) W każdym razie tak mi to pasowało, na pewno nie jest topornie hłe hłe :)





Oczywiście tę belkę nad jufersami (pewnie ma ona jakąś nazwę) pomaluję i pewnie oplotę krzyżykiem ;)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
06-10-21 22:24  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Jufersy i w ogóle całe wanty wyszły świetnie. Zapisuję niektóre twoje zdjęcia żeby nie zapomnieć o tych patentach. :)

Łajba wychodzi super. Czekam aż zamontujesz długi bukszpryt i wyłoni się cała sylwetka.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
06-10-21 23:53  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Wyszło ekstra równo:) Patent się sprawdził i jest calkiem fajny. Szkoda że skróciłes wanty tuż nad jufersami nie zostawiając miejsca na jeszcze jeden przewiąz, ale to drobny szczegół. Wyblinki też równiuteńko:) Szacun

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
07-10-21 21:45  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki!
Piotrze, za krótko uciąłem ten kawałek obejmujący górny jufers, a jak już jeden tak zrobiłem to i resztę, żeby chociaż było po równo. Ale fakt (mam nadzieję, że zrozumiałem) powinno to sięgać do tej belki poprzecznej.

Bukszpryt jeszcze nie w tym odcinku, najpierw chciałem zrobić sztagi. Ten super-hiper-über-jufers z pięcioma dziurkami od dawna się to mnie uśmiechał.

Zacząłem od lin oczywiście. Podpatrzyłem, gdzie indziej, że powinno być takie wybrzuszenie zatrzymujące pętlę. Tym bardziej chciałem dodać ten szczegół, bo po prostu działa, bez tego, naciągając sztagi, mogłyby one pracować, albo zamknąć pętlę przy samym maszcie. Tym szarym kolorem przy modelu się nie przejmujcie, lampa bardzo go rozjaśnia, na żywo jest dużo ciemniejszy ;)



Nie byłbym sobą, gdybym czegoś nie sknocił :) Ale nie przyznam się o co chodzi, aż tak znów nie rzuca się to w oczy.



A poniżej rzeczone mocowanie, jufersik jak i serca (aż mi się Sao Gabriel przypomniał...).



Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
13-10-21 22:10  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoooj!

Jest i bukszpryt:









A obecnie robi się gafel, który będzie przyklejony jako pierwszy:



Na tym etapie czekają mnie reflinki, czy coś z czym dotąd się nie zetknąłem, a zetknę się na dość neutralnym gruncie (nie ujmując nic alertowi).

Mam też małą zagwozdkę. Gafel był mocowany wzdłuż masztu -w to nie wątpię. Nie wiem jednak czy zrobić jakieś pierścienie / imitację pierścieni, czy poprzeplatać nicią, jak sugerują rysunki w tym opracowaniu? Oczywiście od razu mówię, nie będzie problemu zrobić pierścienie nawet do przyklejonego do masztu gafla ;)


Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
14-10-21 08:18  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Pierścienie (hoops) wg. AotS.
No i ładnie ci idzie;-)

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
14-10-21 21:13  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

No, teraz wreszcie widać piękną sylwetkę tego cuttera! :)

Podobne pierścienie będę musiał zrobić na Sprayu (jak wreszcie znajdę czas na hobby), ale wyczytałem że to są segarsy. Ciekawe czy to to samo. W każdym razie przy ożaglowaniu gaflowym często stosuje się takie metalowe pierścienie, jak zwał, tak zwał. mnie interesuje na jaki kolor powinny być pomalowane, stal, mosiądz?

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
15-10-21 08:33  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Te pierścienie mogły być jeszcze drewniane, choć raczej nie w przypadku Alert'a. Nurtuje mnie natomiast czy to już trochę nie za późno na ich wykonanie skoro już zrobiłeś wanty?

 
15-10-21 09:42  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki za wyjaśnienie!
Faktycznie, wróciłem do zacnej relacji z Kogi i są tam te hoop-y, 9 sztuk:
https://www.koga.net.pl/forum/7/47394.html?start=40

Kolor jakiś ciemnoszary/grafitowy.
Kondzik, pewnie zamocowanie ich (tych pierścieni) luzem przed przyklejeniem masztu stanowiłoby jakieś ułatwienie, ale zrobię je albo z drutu miedzianego, albo z kartonu więc materiały plastyczne, powinno się udać. Łączenie z żaglem (po bożemu) i tak nie jest najprostsze. Prawdę mówiąc najwygodniej byłoby, teoretycznie, połączyć gafel z masztem "w powietrzu" przed przyklejeniem. Ja najpierw wkleiłem maszt, bo raz -jestem niecierpliwy i chciałem tę motywującą cezurę mieć za sobą, dwa -zupełnie poważnie -wygodniej się wiązało wanty i wyblinki gdy nic wokół masztu nie zawadzało, a używam igły podczas zaplatania.

Tak czy inaczej na zainstalowanie żagli trzeba będzie poczekać, zagapiłem się i zapomniałem, że skończyła mi się jasna nić z shipyardu na likliny. Muszę domówić.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
15-10-21 09:54  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Różne sposoby mocowania żagla do masztu:


Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
19-10-21 21:54  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanie.

Gafel gotowy i zainstalowany. Z reflinkami jakoś poszło, nie rzucają się jakoś bardzo w oczy, to może i dobrze. Pomarszczyłem nieco żagiel na dole, żeby nie był jak po prasowaniu.



Na swoim miejscu:











Pierścienie, zwane hoopsami, przełożone luzem, stąd mały nieład w ich ułożeniu, czekają też na ostateczny retusz, bo się farba pozdzierała tu i ówdzie. Wybrałem coś pomiędzy 7 a 8 punktem tego co załączył Tomek, choć chyba i tak moja wersja nie jest bliska prawdzie. Jak jest lipa to mówcie śmiało, mogę je teoretycznie wyjąć, choć innego rozwiązanie nie widzę...
Obawiałem się, że ten żagiel zasłoni sporo wyposażenia pokładu i np. ławy na kule będą niewidoczne z każdej perspektywy, ale miło się zaskoczyłem -jest dość wysoko :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
20-10-21 01:06  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Moim zdaniem hoopsy wyglądają ok. Troszkę niefortunnie dobrałeś przebieg włókien żagla do przebiegu brytów, no ale to wiązałoby się z wymianą żagla. No i choćbym nie wiem jak sie starał to ciagle widzę ten babol do którego nie przyznałeś się wcześniej;)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
20-10-21 18:58  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Cześć, czołem.

Poprawiłem babola. Chodziło (przynajmniej mi się tak wydaje :P) o błędne zapętlenie jednego sztagu o stengę. Talrep ciach, przełożyłem jak trzeba, mam nadzieję, i z powrotem zawiązałem talrep.



Co do żagla, tj. układu bryty-włókna tkaniny, to spoko, nie widać tego aż tak na żywo, zdjęcia z lampą robią swoje. Fakt, można było to zrobić równolegle -z jakiegoś modelarskiego poczucia estetyki raczej. Kompletnie o tym nie pomyślałem. Z drugiej strony, gdybyśmy stanęli w odległości 20-30 metrów od prawdziwego Alerta w 1:1 (czyli mniej więcej jak oglądamy model w skali) to też byśmy chyba nie widzieli przebiegu włókien materiału użytego na żagle :).

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (20-10-21 19:10)

 
20-10-21 22:42  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Z tym "babolem", też obstawiałem pętlę sztagu. Ale bałem się, że jakąś gafę palnę... :)
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
21-10-21 06:05  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Teraz jest git majonez:)
Żagiel juz zostaw. Za dużo przerabiania, a na przyszłość bedziesz już pamiętał:)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
23-10-21 19:12  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoooj!

Uff, to dobrze, że poprawiłem co trzeba. Jak widać, miało to znaczenie i rzucało się w oczy :)

Alert doczekał się kolejnych żagli. Tym razem, tak jak zasugerował Piotr P., zwróciłem uwagę na układ brytów względem włókien materiału. Bo czemu nie?













Oczka, na których ślizga się żagiel, wykonałem z czarnego drutu, który Seahorse załączył do zestawu luf Duyfkena. Sprawdził się świetnie, chwycił płótno jak kleszcz ...nie powiem co. Nawet obyło się bez kleju!

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
24-10-21 13:15  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Wygląda pięknie:)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024