FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-11-21 12:34  Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
gadu   

Z zainteresowaniem obserwuję ostatnie działania kilku wydawnictw modeli kartonowych, związane z drukiem 3D.
Jedna firma poszukuje projektanta do druku 3D, a inne drukują w 3D części modeli takie jak koła, karabiny maszynowe, czy jarzmo CKM.
Dlaczego? Ponieważ są one kłopotliwe do wymodelowania z samego kartonu.
A to dlatego, że mają bardzo mały rozmiar, bądź są obłe, co zmusza do klejenia ich na tak zwane "listki".
W modelu pojawiają się wtedy linie, które nie występują w rzeczywistości, przez niektórych modelarzy pokrywane szpachlą,
niestety zwiększającą objętość, co też nie jest realistyczne.
Ciekaw jestem, kiedy pojawią się większe elementy, takie jak na przykład obły przedni fragment kadłuba samolotu A6M2 Zero (za śmigłem) w skali 1:33,
czy obła część nadwozia Stara 266 w skali 1:25 (ta pod przednią szybą kabiny) lub tak samo obłe kształty błotników pojazdów.
Modelowanie tych części w kartonie sprawia, że daleko odbiegają od realizmu.
Poza tym druk 3D lepiej wygląda w skali 1:25 niż w 1:72 (np. figurki). Można powiedzieć, że jest stworzony do modelarstwa kartonowego.
Ja czekam zatem z niecierpliwością... Chociaż trzeba przyznać, że jak dotąd wszystko rozwija się dość ospale...

 
11-11-21 12:47  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Przecież masz już CAŁE modele plastikowe, po co czekać na dodatki do kartonu ? Po co w ogóle się "męczyć" z listkami, pudełeczkami, malutkimi walcami czy rurkami jeżeli to wszystko jest dostępne w tworzywie sztucznym ? Powiem Ci "po co"... Bo to właśnie jest z kartonu... Bo kiedy ukształtujesz to w odpowiedni sposób masz satysfakcję ze sklejenia czegoś trudnego, masz satysfakcję ze sprostania wyzwaniu. Jeżdżę trochę na rowerze górskim i naprawdę mam satysfakcję, kiedy uda się z wywalonym jęzorem zaliczyć jakiś trudny podjazd. Bo tak rozumiem taką aktywność. I naprawdę nie myślę o kupnie "elektryka", chociaż rozumiem tych ludzi, którzy po prostu muszą z niego korzystać bo na tradycyjnym nie dają rady...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
11-11-21 13:05  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Już używam i jestem bardzo zadowolony z możliwości jakie daje ŻYWICZNY druk 3D, jedynie mam inny powód dla którego go stosuje. Idąc tokiem rozumowania autora wątku(kimkolwiek jest, jako nowy użytkownik wypadałoby się przywitać) jeśli kadłub okrętu jest cały obły, to tego noo....bez sensu.
Druk żywiczny pozwala mi przeskoczyć etap budowy modelu, którego nie lubię i jest powtarzalny, czyli nużący. Na początek zastosowałem go do luf, a w mniejszym kalibrze nawet razem z zamkami. Planuje dodatkowo wykorzystać go do wszystkich tych małych wywietrzników pokładowych i innych tego typu drobiazgów, które głównie trzeba zwijać w milimetrowe rureczki. Dzięki temu mogę skupić się na nadbudówkach, na samą myśl aż chce się kleić :D

BTW: Kto szuka projektanta do OBJotów?

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
11-11-21 15:08  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

Witam, jak widzę na forum (przykładowo) parowóz kartonowy z żywicznymi kołami, to podziwiam pięknie wykonany model, A jak widzę koła takiego parowozu wycinane ręcznie z kartonu (nie laserowo cięte) to podziwiam wtedy model i jego wykonawcę. Forum kartonowe, to modele kartonowe, akceptujemy trudno wykonalne dodatki żywiczne, ale droga na skróty powoduje ekspansję żywicy i wypieranie papieru, no ale wtedy już przestaniemy być modelarzami kartonowymi.

--

 
11-11-21 15:27  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Zależy co jest celem, ja przytulę każdą technologię która pomoże mi się dobrze bawić przy budowie i oszczędzi frustracji. Mam za dużo tematów które chciałbym zrobić żeby wybrzydzać a na opinii purystów mi nie zależy.

Co do druku 3D to największym problemem jest czas wydruku który rośnie wraz z dokładnością oraz toksyczność używanej chemii przez co nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
11-11-21 15:53  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

No bez przesady. Wiadomo że koła 3d to faja sprawa. Ale to też dla osób co chcą szybko skleić model (bo cena jest mało atrakcyjna w stosunku do samej wycinanki). A te duperelki z 3d to tak filigranowe to one są ... aż za bardzo . Kupiłem raz i nie chciałbym robić złej propagandy. Ale jak dla mnie to trochę za wiotkie są cienkie fragmenty tych wydruków.

 
12-11-21 20:51  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"Można powiedzieć, że jest stworzony do modelarstwa kartonowego."

Hm...

Do modelarstwa - tak, ale dlaczego kartonowego?

Nie żebym miał coś przeciwko dodatkom. Każdy klei tak jak lubi.

Ja osobiście dodatków nie używam bo większą frajdę sprawia mi robienie drobnicy, niż wielkich elementów.

Poza tym są tacy spece, którzy potrafią zrobić obłą owiewkę silnika w standardzie. I to tak, że nie za bardzo wiadomo, gdzie są łączenia elementów.

Natomiast umiejętne łączenie elementów drukowanych lub żywicznych w samolocie, ze standardowymi elementami z wycinanki, dobrze zrobione, widziałem tylko w jednej relacji. Nie mówię tu o drobnych elementach typu śmigła czy koła, ale np. o siatkach kadłuba. Wbrew pozorom umiejętne połączenie kartonu i malowanych elementów (w tym z tworzyw sztucznych) wcale prostym nie jest. Dobór odcienia farby do wycinanki może wyglądać różnie w zależności od koloru oświetlenia, kąta padania światła. Nie wspomnę o pogodzeniu go z rastrem druku. To sztuka sama w sobie. No chyba, że maluje się całe modele. Jest to nieco łatwiejsze przy pancerce lub okrętach, ale wymaga specjalnego przygotowania modelu do malowania. Zwykłe sklejenie wycinanki i pomalowanie jej nie wchodzi w grę - wgląda to karykaturalnie. Ale malowane całkowicie samoloty z kartonu naprawdę niewielu potrafi robić. Tak na szybko to mi raptem dwóch modelarzy na myśl przychodzi...

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
13-11-21 09:27  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
klint   

Czytam sobie wpis kol@ Krisa widzę że kolega nigdy nie pracował nad kołami do parowozu ciętymi laserem, zapewniam że laser nie czyni z kartonu idealnego materiału do obróbki. Koła cięte przez laser są tak nierówne by doprowadzić je do prawidłowego wyglądu trzeba poświęcić im od groma czasu zapewniam Cię. A wiem o czym mówię.





A tak wyglądają koła po dwóch miechach roboty, To tak tylko by była jasność.

Pozdrawiam Piotr.

 
13-11-21 11:45  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
pawcio37   

Też jestem zdania że dodatki żywiczne takie jak koła do parowozów i inne drobne elementy pomagają zaoszczędzić czas i mniej męczą oczy niż wykonanie ich z kartonu. Nawet sobie nie wyobrażam ile by zajęło wykonanie tych kół czy ponad 100 klamek wielkości 6mm






--

 
13-11-21 12:18  Odp: Dodatki do modeli (druk 3D) - zbliża się rewolucja w modelarstwie kartonowym?
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Modelarstwo ma sprawiać przyjemność z budowy repliki. Są tacy co będą budować tylko z kartonu a są tacy co będą korzystać z dodatków wszelakiej maści w tym wydruków 3D. Postęp w druku 3D jest bardzo szybki - drukarki i materiały tanieją więc i druk 3D zaczyna gościć w domach. Ja nie mam żadnego problemu z stosowaniem druku 3D przy budowie modeli i sprawia mi to ogromną frajdę a o to chodzi. A zaprojektowanie elementów to też sztuka - ci co modelują w 3D wiedzą o tym - nie jest to takie hop siup. Także weźmy na luz i bawmy się budową modeli kartonowych czy to kartonowych z dodatkami. Niech moc będzie z nami ( z drukiem 3D też )

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024