FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-04-15 12:41  [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam. Znów was trochę pomęczę. Tym razem kapke dłużej.

Nieco przynudzę na wstępie.
Po wykonaniu ORP Myśliwego i kutra MAS nabrałem pokory dla materii pływającej i miałem zamiar odstawić to trudne rzemiosło. Pokonały mnie relingi i ilość czasu jaki pochłaniają pływadła. Kupiłem więc PT-91 z GPM i już miałem szczęśliwy zasiąść do tegoż tanka. A jednak trafiłem do Gdyni na dwudniową robotę, za oknem budowanego hotelu stała Błyskawica. Pokusa okazała się silna. Po powrocie do domu zrobiłem szybki przegląd rynku i wybrałem ORP Piorun z MM. Piękne wydanie i doskonały projekt. Jeno dla mnie deczko za mały. Przejrzałem arkusze i podłamałem się. Od razu stwierdziłem, że to ponad moje umiejętności. Zdecydowanie za małe części.
Cóż było robić, postanowiłem dwukrotnie zwiększyć skalę J Przy tak szczegółowym projekcie i odrobinie inwencji własnej uznałem, że wciąż będzie to wyglądać dobrze. Dokupiłem dodatkowo plany modelarskie Pioruna aby coś niecoś dodawać od siebie. Po zeskanowaniu każdy arkusz wydrukowany został na formacie A2 w technice polimerowej, tak głośnej ostatnio dzięki MODELIKowi. W dwóch kopiach, na papierze 180g i 130g. Kosztowało mnie to dość sporo, ponad 150 złotych. Pocieszam się faktem, że są kosztowniejsze zajęcia hobbystyczne niż nasze. Papier jest bardzo dobry a jakość wydruku wręcz powalająca. Na wydruku widać wyraźnie oryginalny raster!!! Dwie kopie są mi potrzebne żeby zrobić podział blach i uplastycznić niektóre części.



Wodnicę szkieletu przed wydrukowaniem zdublowałem tak aby móc podzielić go na dwie części, poniżej i powyżej linii wodnej. Wszystkie wręgi nakleiłem na karton 2mm a wodnicę w dwóch sztukach na 1mm. Wręgi oraz podłużnicę przeciąłem na pół wzdłuż linii wodnicy. Dzięki temu uzyskam dwie idealne płaszczyzny które zamierzam przytwierdzić do desek. Dopiero wówczas zacznę walkę z oklejaniem dna i burt. Później pokaże na innych zdjęciach co konkretnie chcę zrobić. Żadne słowa nie zastąpią zdjęć. Na razie same wręgi. Palce bolą od wycinania w 2mm.




A żeby przekonać się do słuszności swojej decyzji wykonałem na początek łódź motorową, jako kamień węgielny pod budowę i amulet szczęśliwego dokończenia budowy całego okrętu. Trochę ją jeszcze pewnie podrzeźbię korzystając z planów.



Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i rady mogące ustrzec mnie od popełnienia błędów. Będę też zadawał dużo technicznych pytań bo będę całość malował.

A i jeszcze przy okazji, chcę udowodnić znajomemu, że wielki błąd popełnia zbierając mozolnie Błyskawicę z tej gazetki, jakkolwiek ona tam się nazywa. Zanim zbierze i wyda fortunę mój Piorun będzie już być może gotowy będąc niewiele gorszym od tego odlewu.

No i czekam na obelgi, że idę nie w tym kierunku ze skalą;)

 
08-04-15 12:55  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
daniello86 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 0

Swietny pomysl :D PIORUNEM wracaj do budowy aby BŁYSKAWICZNIE zbudowac to fajne plywadlo :) kibicuje :)

 
08-04-15 15:56  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No i kolejny Piorun w relacjach. Bardzo mnie to cieszy bo nigdy za dużo tego pięknego okrętu. Oczywiście będę pilnie śledził twoją relację. Powodzenia.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
08-04-15 17:39  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wykorzystaj kadłub HMS Onslow wyd MODELIK do budowy Pioruna. Zwłaszcza jego dziób, podmieniaj części z innych opracowań, Haliński, Adrian Kacz, Dom Bumagi. Chyba że chcesz zbudować model z MM ale w 1:100 :)

--

Post zmieniony (08-04-15 17:43)

 
09-04-15 10:07  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Model w setce i do tego malowany. Gdzie tu miejsce na obelgi? Tu można tylko przyklasnąć.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
09-04-15 10:52  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

O to to właśnie tak trzymać ;-)
Najlepsza skala dla niszczycieli (i nie tylko)!
Będę tu często zaglądał.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
10-04-15 21:28  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Hmm, no cóż skal robi wrażenie bo w tej podziałce Piorun będzie miał ponad 100 cm, czyli całkiem spor.....może byś tak Bismarcka przeskalował an 1:100 :P

Osobiście nie lubię malowanych modeli, zwłaszcza że tu wydruk wyszedł całkiem ok, ale kto co lubi. A co do tej Burzy to ktoś mi mówił że zlodzenie jej to 2500 - 3000 zł za wszystkie numery czyli znacznie więcej niż wydałeś an Pioruna ;)

A jeszcze takei pytanko, planujesz dodać jakieś silniczek do obracani śrub, oświetlenie itp ? Nie każdy takie bajery lubi, ale w tej sakli można wiele dodać :)

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
14-04-15 09:59  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Cieszę się, że skala się podoba.
Widziałem gdzieś kiedyś nieskończoną relację z budowy Missouri w 1:100, to już była przesada;)
Żadnych ruchomych i świecących elementów nie będzie.

Jestem w trakcie budowania szkieletu. Na dzień dzisiejszy wygląda to następująco:
Zgodnie z tym co pisałem, wodnica jest podzielona na dwie warstwy, każda po 1 mm. Po przykręceniu ich do desek złożyłem resztę szkieletu. Dwie połówki usztywnię teraz dodatkowymi zastrzałami i następnie skleję ze sobą, potem zapiankuję.
No chyba, że waszym zdaniem piankę lepiej dać jeszcze przed połączeniem tego w całość, przed odkręceniem od desek?( Z odkręceniem śrub po zapiankowaniu dam sobie radę)



Pytanie do osób które kleiły Pioruna.
O co chodzi z tymi dwoma wręgami? Tak ma być czy mam je poprawić?



I jeszcze jedno zdjęcia dla porównaniu rozmiaru i wydruku. Pokład:


Ahoj.

 
14-04-15 10:27  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Sprawdź oklejkę dna z tego miejsca i już będziesz miał odpowiedź. Nie mam w tej chwili dostępu di modelu ale wydaje mi się, że tak ma być.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
14-04-15 11:10  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Yarpen Zirgin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W instrukcji modelu jest rysunek, który pokazuje zakończenie kadłuba. Tak trudno na niego popatrzeć?

 
14-04-15 11:26  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Tak trudno zauważyć, że w rysunkach jest nieścisłość? Widzisz ten który tu wkleiłem?

Borowy, dziękuję za wnoszącą coś odpowiedź:)

 
14-04-15 12:47  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Yarpen Zirgin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Rysunek nr 2 wyjaśnia kwestię wręgi A3. Natomiast w A2, co widać na pierwszy rzut oka, jest zwykła niedokładność.
Wszystkie potrzebne dane dostępne Ci były w rysunkach. Trzeba jedynie umieć z nich korzystać.

 
14-04-15 13:57  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Rozumiem, że uważać mnie za idiotę, nie musisz jednakowoż ogłaszać swojego zdania całemu światu. Czasem warto przemilczeć.
Dziękuję, pozdrawiam. Nie mam ochoty kontynuować rozmowy. Choć Ty pewnie chętnie byś mnie jeszcze pouczał, idąc za ciosem. Niektórym ludziom doginanie komuś, choćby z tak błahego powodu, sprawia widoczną satysfakcję. Mam jednak nadzieję, że ci nie dygnął.

 
14-04-15 14:39  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

hahahaha .... mistrz

"Mam jednak nadzieję, że ci nie dygnął"

poplułem monitor.

Podoba mi się porównanie skali. Przekozak będzie.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
14-04-15 14:39  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14



--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
20-04-15 07:57  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Wypiankowałem obie części kadłuba. Będę go oklejał poszyciem z wycinanki więc nie zamierzam tego teraz wszystkiego gładzić na pupkę niemowlaka. Jednak chcę to chociaż odrobinę wyrównać, jest sporo ubytków w piance. Czym to zrobić najprościej? Przejrzałem kilka innych relacji ale w większości było to glancowanie na wysoki połysk, więc nie w tę stronę. Proszę o radę. Ja myślałem o gotowej szpachli do drewna.


A przez weekend dorobiłem napęd, ster i jeszcze jedną skorupkę. W 1:100 to całkiem proste;)





Przy okazji może się komuś przyda, sposób na pagaje. Oczywiście można wykonać to schludniej. Po zaschnięciu kleju i pomalowaniu odcinam pióra jednym ciachnięciem i gotowe.

 
20-04-15 09:16  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Szpachla do drewna wystarczy w zupełności. Przy wiosłach masz trochę za krótkie pióra no i mogłeś oszlifować trzony/rękojeści na okrągło. Przy tej skali wiosła są dość duże i pewnie nie miałbyś z tym problemu. Podobają mi się śruby.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
20-04-15 11:36  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,jak wyżej napisał Borowy,nie pagaje,ino wiosła raczej
http://images.google.com/hosted/life/1ed19d5410227e30.html

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
20-04-15 11:59  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

No faktycznie, jakieś one niegramotne w porównaniu z tym twoim zdjęciem. W ostatniej łodzi poprawie, w tej już są zaglutowane. Choć w planach modelarskich wyglądają raczej jak te moje, zresztą na tym się wzorowałem. Wieczorem wrzucę fotkę.

Oto i ona:


Fakt pagaj to może być do pontonu. Ale tak jakoś często się słyszy to określenie wobec wszelkich rodzajów wioseł, przyjęło się.

Post zmieniony (21-04-15 07:49)

 
29-04-15 14:39  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
ertman176   

Witam

Powiedzmy że modelarzem kartonowym, typowym nie jestem. Proszę pisz jak najwięcej szczegółów. Plany Modelarskie Pioruna już posiadam, papier na półce a skan już siedzi w komputerze. Przy rysowaniu w skali 1:1 wręgi kadłuba (te w skali 1:150, które pokrywają się z bocznym rzutem) mają osie przesunięte o około 50mm. W zależności od punktu mierzenia. Krzywe pokładu też nie są idealne. Wiem że dla niektórych jest to przyjęcia ale moje plany wobec tego modelu są trochę bardziej skomplikowane.



Gdy skończę opracowywać wręgi muszę stworzyć bryłę 3D i nanieść poprawki aby mieć pewność że coś się nie wykrzywia.

Plany po skalowaniu mają "rozkalibrowane" arkusze. Patrz i szukaj podziałek na każdym arkuszu. Różnice są naprawdę spore.



Niestety aby opracować plan jaki mnie będzie satysfakcjonował muszę rysować wszystko od nowa i będzie to trwać. Ale mnie się nie śpieszy. Rysuje po trochu, nie codziennie.

Na ten moment uzupełniam dokumentacje. Znalazłem dwie pozycje na allegro i po wypłacie będę musiał je zakupić. Gdybyś znalazł coś poza Biblioteką MSiO i Fala za falą chętnie zaopatrzę się w kolejne.

Wiem że wydano nowy model MM z Piorunem, pamiętam mój zachwyt nad poprawą poziomu modeli MM gdy model zobaczyłem w kiosku ale już w tamtym czasie zajmowałem się całkiem inną dziedziną modelarstwa. Ostatnie B-17 też wygląda bdb tylko jakoś ceny są nieadekwatne do całokształtu [chodzi mi o modele remake nie o B-17]. Chociaż w tym modelu też jest kilka zbytnich uproszczeń.

Na ten moment dla rozrywki od pracy zawodowej, innych zajęć modelarskich, rysowania rozpocząłem budowę MM1-2/1988. Gdyby ktoś był tak miły i podesłał mi zdjęcia opisu strony 5-9 będę wdzięczny gdyż model jaki otrzymałem nie posiadał tych stron. Model ma posłużyć tylko jako bryła/ogólny plan a więc za wiele "waloryzacji" nie przewiduje.





Jak widać zdążyłem na ten moment rozciąć 2mm tekturę i nakleić wręgi. Piła ma 200mm i 80 zębów a klej to stary dobry butapren. OSB posłużyło do ściśnięcia arkuszy. Oczywiście lekko OSB dociążyłem.

BTW OT Gdyby ktoś miał jakąś dokumentacje do Szybowca SG-3 i RWD-8 proszę o kontakt. Może coś przeoczyłem.

Post zmieniony (29-04-15 15:03)

 
04-05-15 08:42  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Kolego ertman176, ciężko zrozumieć intencję twojego wpisu, jest jak efekt po otwarciu wstrząśniętej butelki piwa.

Wracając do relacji przedstawiam efekt piankowania kadłuba. Jak obiecywałem, nie pieściłem się z glancowaniem na wysoki połysk. Ma być tylko podporą dla uniknięcia krowich żeber. Taki stan jak na poniższych zdjęciach mnie zadowala. Uwaga co do szpachli do drewna firmy dragon. Nie polecam. Bardzo krucha i przy schnięciu pęka.

Jedyny minus całej metody, mnóstwo kurzu i bałagan w piwnicy.



Po sklejeniu obu połówek w całość nie stwierdziłem jakiegokolwiek zwichrowania szkieletu, więc metodę uważam za jak najbardziej poprawną. Polecam zatem wszystkim.

 
04-05-15 23:53  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Jak jesteś na takim etapie to może pokusisz się o skorygowanie kształtu burty i dna?
Pozdrawiam

 
05-05-15 07:11  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Niestety, mam tylko plany modelarskie na podstawie których Pan Mistewicz zaprojektował wycinankę, więc nie mam skąd wziąć prawidłowych wymiarów. Zresztą wątpię abym temu podołał. Mogłaby wyjść niezła kaka;)



Pytanie, czy jeśli wykonam niektóre powierzchnie na pokładzie z takich ryfli to będzie to poważny błąd?
http://www.answer.pl/pl/statki-detale/2628-ryfle.html
Przejrzałem trochę zdjęć ale niestety niewiele z nich można wydedukować. Coś tam niby jest na nich, jakaś faktura ale nie sposób to ocenić.
Chodzi mi o te obszary.
Na planach modelarskich opisane są one jako vertex(nie jestem pewien czy dobrze zapamiętałem nazwę) i zaznaczone w podobny sposób jak faktura ryfli.

Post zmieniony (05-05-15 08:01)

 
05-05-15 08:25  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Żadnych ryfli, w tych miejscach pokład wyłożony był czymś na kształt linoleum. Z różnymi nazwami się spotkałem. Na poniższych zdjęciach zobacz, że pokłady są gładkie a na zdjęciu z bombami głębinowymi wręcz elegancko widać co i jak :-)

, , ,

A rufę wystarczy lekko ściąć by nie była tak okrągła z kolei dno lekko wyprofilować tak by kil był bardziej widoczny i dno nie było płaskie. Jak znajdę takie zdjęcia (gdzieś je mam) to wstawię jeżeli będziesz zainteresowany :-)

Pozdrawiam

PS
Gwoli ścisłości to z wyjątkiem drugiego zdjęcia z plotką to są zdjęcia HMS Javelin, ale na Piorunie powinno być to samo...

Post zmieniony (05-05-15 08:59)

 
05-05-15 08:34  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dzięki za pomoc. Tego zdjęcia z bombami nie miałem okazji oglądać. Ono faktycznie rozwiewa wątpliwości.
W takim razie wydrukuję sobie tylko jeszcze raz pokłady na cienkim papierze i te obszary które zaznaczyłem nakleję jako drugą warstwę. Trochę się to dzięki temu uplastyczni.

Chociaż na ostatnim twoim zdjęciu, w lewym dolnym rogu jakaś blacha ryflowana rombowa leży;)

 
05-05-15 09:01  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Bo to jest pewnie jakiś podeścik przy działkach plot...

Pozdrawiam

 
05-05-15 19:50  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

@ Luke to co niefortunnie nazwałeś linoleum na pokładzie Piorunia nie było.

Kalafior zaznaczył semtex czyli materiał antypoślizgowy który wylewano wzdłuż ścieżek na pokładach. Na początku wojny było kilku producentów tego specyfiku i kolory mogły między sobą się różnić. Potem już tylko jeden, kolor zielony był kolorem standardowym.

Linoleum to mata antypoślizgowa coś na kształt takiej stosowanej pod prysznicem. Była mocowana mosiężnymi paskami do pokładu. Miała kolor brązowy.

--

Post zmieniony (05-05-15 20:02)

 
05-05-15 20:01  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Ooo właśnie tego słowa mi brakowało: semtex ! A że nie był "wykładany" a "wylewany" to nie wiedziałem. Dzięki Ramm :-)

--

 
06-05-15 12:18  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
ertman176   

Witam

O takich szczegółach właśnie pisałem. Może powiecie skąd bierzecie te informacje ? Chodzi mi o źródła. Niestety plany modelarskie nie mają zaznaczonej stępki a zdjęć jak na ten moment nie upolowałem. Czy może ktoś spotkał się z planami stoczniowymi albo opracowaniem do niszczycieli J ?

Pozdrawiam

 
06-05-15 14:15  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Dzisiaj wieczorem wstawię zdjęcia. A ciekawa wymiana zdań na temat semtexu / corticene była swego czasu na forum Worldnavalships.com: http://www.worldnavalships.com/forums/showthread.php?t=6040

Myślę, że Ramm z tego czerpał do swojej wypowiedzi...

Jeżeli chodzi o opracowania niszczycieli typu J to jest książka (oczywiście w języku angielskim) o niszczycielach J, K, N. Niestety jest głównie o historii operacyjnej tych jednostek z niewielką ilością zdjęć szczegółowych i planów (chociaż tych troszkę jest) a głównie ze zdjęciami sylwetkowymi okrętów (za to wszystkich :-) )
Tytuł: The Kellys: 'J', 'K' and 'N' Class Destroyers of World War II; autor Chris Langtree

Pozdrawiam

PS
Obiecane zdjęcie przedstawiające rufę HMS Javelin w trakcie prac stoczniowych. Piorun miał ten sam kadłub, zresztą ładne zdjęcie rufy Pioruna jest w monografii Mariusza Borowiaka, którą warto kupić.
Niestety przekroju na wrędze głównej nie mam - gdzieś na jakimś forum widziałem ale nie mogę znaleźć.



Widać, że rufa jest spłaszczona - inaczej niż w projekcie p. Mistewicza. To co ujdzie w 1:200 będzie już widoczne w 1:100.

Post zmieniony (06-05-15 18:26)

 
06-05-15 23:16  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
AC   

Generalnie rzecz biorąc , były trzy zasadnicze pokrycia pokładów. Cortticene - czyli Linoleum, Semtex- mieszanka lateksowa z piaskiem z dodatkiem cementu, i maty kokosowe.Te ostatnie podczas II WS raczej sporadycznie stosowane na okrętach Navy. Na Piorunie wg mojej oceny był semtex, bo wyróżniał się tym, że nie miał żadnych oblamówek, jak w przypadku mat, ani płaskowników mosiężnych mocujących linoleum.

--

 
06-05-15 23:23  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
ertman176   

Witam

Tytuł: The Kellys: 'J', 'K' and 'N' Class Destroyers of World War II; autor Chris Langtree


Znalazłem, dość drogie ale dodano do wish list

Piorun miał ten sam kadłub, zresztą ładne zdjęcie rufy Pioruna jest w monografii Mariusza Borowiaka, którą warto kupić.


Rozumiem że chodzi o p. Borowiaka a książka wyd. MSiO zdj. S10

To co ujdzie w 1:200 będzie już widoczne w 1:100.


I tutaj moje schody się zaczynają. Ale może przeniosę się do swojego tematu.

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=12&i=19560&t=19560&page=1

Kibicuje dalej, będę dopytywał o szczegóły jeśli zauważę coś.

Pozdrawiam

Post zmieniony (07-05-15 00:07)

 
07-05-15 09:25  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Bardzo wszystkim dziękuję za wyczerpanie tematu semtexu. Zastosuję się do uwag.

 
11-05-15 10:53  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Witos   

Nie zgadzam się co do semtex'u.
Na zdjęciu poniżej widać, że nie jest to materiał "nalany" na pokład a położony jako oddzielne pokrycie. Posiada wyraźne obrzeże ( lamówkę ), dość mięsisty, może to być ta rzadko spotykana, ale jednak mata.

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://kresy-siberia.org/hom/files/Piorun-1940.jpg&imgrefurl=http://kresy-siberia.org/hom/element/wanda-troman-collection/orp-piorun-crew-peeling-potatoes1944/&h=1506&w=2154&tbnid=bIJqXjojROd5GM:&zoom=1&docid=aSVaguHmE6_A7M&ei=o2hQVezlIuj_ywP10IHoAQ&tbm=isch&client=safari&ved=0CDEQMygpMCk4yAE

Poza tym na zdjęciach przytoczonych przez Lukee także widać lamówkę, słabo, ale widać.
Moim zdaniem to jakiegoś rodzaju mata, a nie wylany semtex.

--

Post zmieniony (11-05-15 10:54)

 
11-05-15 12:22  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Pozwoliłem sobie poprawić nieco podane przez ciebie zdjęcie:



Porównując to z rzutem autorstwa Pana Grzegorza Nowaka z Modelarstwa Okrętowego 2/2007:



...wychodzi, że masz rację.

Zaznaczyłem gdzie stał fotograf,łatwiej się wówczas domyśleć co jest co na powyższym zdjęciu.

Post zmieniony (11-05-15 12:23)

 
11-05-15 13:12  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witos, na tym zdjęciu to raczej nie jest Semtex. W którymś z wcześniejszych linków było napisane (po angielsku), że był to materiał bardzo szorstki (niszczył podeszwy butów) nanoszony przez zacieranie, czyli zapewne o konsystencji gęstej zaprawy. Musiał być silnie klejący, gdyż w przeciwnym razie nie przywarłby do stalowych gładkich blach.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
11-05-15 14:37  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Witos   

Skasowałem.
Powieliłem poprzedni link.

Post zmieniony (14-05-15 21:35)

 
21-05-15 10:34  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ahoj.
Krótka notka zdjęciowa z prac nad kadłubem. Jak widać poniżej dokleiłem pokład, na razie "na brudno" i poszycie. Poszycie to cienki papier o gramaturze 90g/m2. Chciałem aby była to baza do oklejania poszycia grubszym papierem z którego będę wycinał blachy poszycia. Jak widać, mimo dwukrotnego powiększenia spasowanie jest niezłe, choć nie pieściłem się z tą warstwą bo nie było takiej potrzeby.
Na tym etapie muszę jeszcze tylko powywiercać otwory na bulaje i przykleić folię przezroczystą. Potem lakier, szlif i oklejam.



Lukee, poprawiłem nieco rufę, spłaszczyłem nieznacznie. Dna nie ruszałem, przyznaję, że z lenistwa.


Jeszcze jedna uwaga:
Aparat którym robię zdjęcia to NOKIA Lumia 635. Przestrzegam przed nim, żeby nikt nigdy nie wpadł na pomysł zakupu tego badziewia. Zdjęcia robi fatalne, w każdych warunkach świetlnych, nawet w biały dzień. Nie mówiąc o tym, że nie ma lampy błyskowej...

Post zmieniony (21-05-15 10:42)

 
21-05-15 11:30  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Za rufę masz dużego plusa :-)
Ale za dziób to się należą baty ;-)
Wyszła jakaś korweta albo inny "kfiatek"

spójrz na poniższe zdjęcie i pomyśl czy by tego jakoś nie poprawić.

http://geographica.pl/wp-content/gallery/polowanienabismarcka/orp-piorun-1.jpg

 
21-05-15 11:39  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,jednak na każdym etapie wymagana jest dokładność ,niedokładności się kumulują i robią się schody na póżniejszym etapie,podoba mi się,Ja sobie jednak pomniejszę np, Myśliwego do dwusetki .Mam Garlanda w setce,obserwuję dalej,pozdrawiam Marek

http://geographica.pl/wp-content/gallery/polowanienabismarcka/orp-piorun-1.jpg
< http://geographica.pl/wp-content/gallery/polowanienabismarcka/orp-piorun-1.jpg > dosuwamy max. znaki < > do h i p teraz są odsunięte i link nie działa

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
21-05-15 11:57  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Lukee, co konkretnie masz na myśli?
Kąt między burtami i kształt na klinie? I to, że nie jest wklęsły w okolicach kluzy?

O to?

 
21-05-15 23:16  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Aha, no właśnie :-)

 
22-05-15 11:14  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Wyszła jakaś korweta albo inny "kfiatek"

W ramach sprostowania. O ile stewa dziobowa w "kfiatku" faktycznie się trochę różni to wklęsły kształt burt jest już taki sam.
W kwestii zgodności modelu z przedstawionym zdjęciem na pierwszy rzut oka widać inne umiejscowienie kluzy. Na zdjęciu widać że jest ona niżej i dalej od dziobu. Takie przynajmniej odniosłem wrażenie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
01-06-15 10:32  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Stary, umiejscowienie kluz pójdzie do poprawy.

Lepiej?



I skromny dźwig, do załadunku torped. Widoczny na zdjęciu na poprzedniej stronie.
Według planów z modelarza.


Pytanie. Przy malowaniu pędzlem farbami wodnymi papier nieco rozmięka. Szczególnie jeśli za bardzo rozcieńczy się farbę.
Czy przy malowaniu aerografem też tak będzie się działo?

Czy poza wcześniejszym lakierowaniem jest jakiś sposób aby uniknąć zniekształceń(przy malowaniu pędzlem)?

Post zmieniony (01-06-15 10:34)

 
01-06-15 11:20  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Przy tej skali dźwig jest dość duży i można go wykonać bardziej zbliżony do oryginału, a ten trochę się różni. Poszukaj zdjęć w internecie. Jakimi farbami malujesz ?

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-06-15 12:00  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Revell Aqua Color.

Dźwig zrobiłem tak jak jest na planach, mniej więcej.

A w rzeczywistości było tak:


Pytanie czy warto to zmieniać...

Post zmieniony (01-06-15 12:08)

 
03-06-15 08:12  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Robisz tego "Pierona" w 1:100, masz ładną fotkę szczegółu i pytasz, czy to zmienić?? Jasne, że zmienić!! Ja bym zmieniał natentychmiast.

 
03-06-15 08:29  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jak napisał vansen - skala 1:100 zobowiązuje :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
24-07-15 10:46  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam. Tu niestety również, prace idą powolutku. Pół godziny w tygodniu.

Po oszlifowaniu kadłuba i poprawieniu obłości do których mieliście obiekcje zacząłem oklejać go poszyciem. Zrobiłem to z pomocą Caponu i wałka. Poszło zaskakująco dobrze i polecam takie rozwiązanie.


Więcej tutaj:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=284594&t=284594&filtr=3&page=2

I w zasadzie tak to mogłem zostawić. Ale spróbuję oprzeć się na sposobie kolegi Starego i okleję poszycie paskami, pomaluje aby pokazać podział blach. Mam nadzieję, że mi się uda. Używam papieru samoprzylepnego. Sprawdza się.




Bulaje wywiercam dremlem, są nieco nierówne niestety. Zostanie to zamaskowane po naklejeniu "blachy" poszycia.



Czekam na konstruktywne pomyje;)

Post zmieniony (24-07-15 10:49)

 
24-07-15 11:00  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czadzior!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024