FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
23-04-15 09:30  Odp: (Technika) Capon
Seba 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3

Witam

Dzięki OSTOJA :-) lakier kładziesz pędzlem czy wałkiem ?

Ostatnio ( pierwszy raz stosowałem ) pokryłem arkusze U 570 GPM Caponem Domalux lekko rozcieńczonego nitro
( pokryłem obie strony po dwie warstwy ) i zauważyłem że:

- na arkuszach pod światło widać satynowe smugi i plamki ( pewnie znikną jak na koniec pojadę po całości matem Pactry)
- na arkuszach z ciemniejszym spodem okrętu widać delikatne smugi ciemniejsze coś jak przebarwienia ( są tak delikatne że można je wziąć za waloryzację :-) )

Teraz planuję kolejny model z szafy pokryć Caponem ale przy użyciu wałka i tylko stronę zadrukowaną.

Dziękuję z góry

Odpowiedz na tę wiadomość 

23-04-15 11:54  Odp: (Technika) Capon
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Pędzlem. Ostatnio po caponowaniu drukowane ofsetowo lub na atramentówce arkusze tylko od strony nadruku spryskuję matowym akrylem, arkusze drukowame laserowo spryskuję tylko matowym akrylem:

Takim lub takim

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

30-06-15 09:32  Odp: (Technika) Capon
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2

- 5

Nie chce tworzyć nowego wątku dlatego zapytam tutaj.

Czy ktoś z was ma doświadczenie w stosowaniu caponu jako kleju. Chodzi o wykorzystanie go do klejenia dużych powierzchni. Np. podklejania wręg, nakładania poszycia na szpachlowany kadłub itp.

Chciałbym nałożyć capon wałkiem, dość solidną warstwę a następnie docisnąć naklejany element. Po nałożeniu go, przejechać całość kolejną warstwą caponu, tak aby przesiąknął i scalił dwie warstwy papieru.

Co o tym sądzicie, czy jest szansa, że to się uda?

30-06-15 10:13  Odp: (Technika) Capon
Agand 

Możesz zawsze zrobić próbę na czymś nieistotnym - kartka papieru z drukarki na tekturę. Jak złapie - znaczy działa, jak nie wypada wrócić do budzia :D

Z tym, że ja bym to zrobił po bożemu - najpierw bym zaimpregnował tekturę caponem, jak przeschnie - cienka warstwa caponu i na to papier i dopiero na wierch cienka warstwa caponu.

--

Post zmieniony (30-06-15 10:17)

30-06-15 10:59  Odp: (Technika) Capon
Bizon 

Na Forum:
Galerie - 11

- 8

Podklejalem wregi, tylko trzeba z dwóch stron podklejac. Daje te pewność że nie wykrzywi wreg w łuk.
Choć jest z tym trochę zabawy, bo najpierw trzeba dobrze tekture zaimpregnowac inaczej nie złapie jak należy.
Do klejenia poszycia się nie nada, bo zawsze któryś koniec będzie odchodził od modelu, chyba że wymyślisz patent.

Minusy są tylko dwa.
Więcej to czasu zajmuje niż klejenie tradycyjnie klejem.
Druga sprawa to musisz mieć dobrze wentylowane pomieszczenie lub robić to na dworze, żeby się nie zatruć oparami rozpuszczalnika.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

30-06-15 11:03  Odp: (Technika) Capon
Doody 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Kalafior
Do takich rzeczy sprawdzony jest klej polimerowy najlepiej rozcieńczony aby nie nitkował i układał się cienką warstwą. To przynajmniej pewne rozwiązanie. Capon musiałbyś zagęścić (odparować rozpuszczalnik) aby nie wsiąkał w papier tak łatwo. A co będzie jak na początku będzie trzymał a po jakimś czasie się odklei? Nie wiem czy warto ryzykować.

--
Pozdrawiam Darek

30-06-15 11:03  Odp: (Technika) Capon
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2

- 5

Czyli się da, tylko trzeba z głową.
Spróbuję w takim razie:)

Dzięki.

30-06-15 12:51  Odp: (Technika) Capon
stach48 

No, tak próbować zawsze można. Tylko po co ????

30-06-15 13:29  Odp: (Technika) Capon
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2

- 5

Po co?Bo bez zagłębiania się w niuanse, wydaje się to szybki, prosty i skuteczny sposób, warto więc spróbować go zastosować.

30-06-15 13:35  Odp: (Technika) Capon
Agand 

Hmmmm... z tą szybkością to bym nie był taki pewny - najszybszy dla szkieletów i tak pozostaje stary dobry butapren (i pochodne) :D

--
Pozdrówka
Agand

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2016