FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 13Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
07-05-20 20:10  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mucha - wiem o czym mówisz:-) I wbrew pozorom nie udało mi się uniknąć tych załamań, które pod światło jest widoczne. Ale może finalnie jeszcze to dopracuję.
Wszelkie obłości magluję na mokro, ale bez przesady - najlepiej i najszybciej działa mimo wszystko ślina:-) Wykorzystuje znane narzędzia w postaci kulek na sztycach:



Akurat ten zestaw nadawał się do błotników, mam jeszcze drugi z o wiele mniejszymi średnicami.

Proces tez jest żmudny i wymaga cierpliwości, ale i tak daleko mi jeszcze do perfekcji. Formuję zarówno na gumce jak i na twardym podłożu, jak na przykład blat stołu. Pierwsza metoda nadaje kształt, druga wyrównuje niedoskonałości łączeń.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
07-05-20 21:23  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Stug, jeżeli to nie kłopot wstaw proszę zdjęcie jeszcze tych mniejszych średnic. Chciałem sobie kupić takie komplety.
Te drugie mniejsze też są używane w cukiernictwie?
Rewelacyjnie dobrałeś retusz i uformowałeś błotniki.

Adam

 
07-05-20 21:47  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ok, gdzie dorwałwś takie kulki? Ja używam kulek z łożysk, ale to wygląda lepiej i chyba praktycznejsze.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
07-05-20 22:15  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Mucha - ja swoje 2 zestawy kulek na patyczkach do formowania kupiłem chyba na którejś edycji konkursu w Przeciszowie, na stoisku towarzyszàcych firm z modelami i akcesoriami. Ale myślę, że jakby poszukać w internetach, to się znajdzie...
Edit:
O, proszę :
https://studio75.pl/pl/1733-narzedzia-kulkowe-metalowe-do-formowania-kwiatow.html
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-05-20 22:41  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mniejsze dłutka kulkowe wyglądają tak:



Jakoś trudniej je teraz dostać, ale znalazłem coś takiego:

https://swiatpasji.pl/pl/p/dluta-kulkowe-do-wytlaczania-komplet-4szt/8081
https://artystyczny.com.pl/pl/p/Dlutko-Wygniatak-Olowek-Joy-do-wytlaczania-4-dlutka-62000023/2904

Dokładnie takiego zestawu mniejszych kulek na sztycach używam, inne są tylko kolory rękojeści. To narzędzia używane raczej do decoupage'u, albo prościej rzecz ujmując, do ręcznie robionych *******ek:-)

Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, by gotowa farba z którejkolwiek firmy modelarskiej pasowała tak idealnie do wydruku. Przypomnę, że jest to Pactra A31.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-05-20 06:17  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Mariusz, StuG bardzo Wam dziękuje i pozdrawiam.
Adam

 
08-05-20 11:23  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Jak na model, którego elementami są Twoje rozliczne pięty achillesowe, to nie wychodzi najgorzej;)..
Dla mnie własnie te listki, obłości, zawiasy w Twoim wykonaniu to sam miód tego modelu.

Fajnie prowadzisz też samą relację - zdjęcia chce się oglądać i do nich wracać, a w tekście to, co najważniejsze.

 
08-05-20 17:15  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

No wiesz StuG, wstydź się! Ja też mam fajne kulki, takie fajne, że aż się dziewczyny ślinią w spożywczaku, ale żeby chwalić się nimi na forum!? Żenuła!

--
serwusik

 
15-05-20 11:16  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

W ramach przygotowań do zmierzenia się z najpoważniejszym etapem budowy modelu, czyli przyklejania błotników, zabrałem się za wieżę.
Szkielet powstał już podczas "sklejania na ekranie" - specyficznym spotkaniu modelarskim GEKOnów, gdzie Ci co nie mają co robić, sklejają modele na żywo:-)







Zdjęcia szkieletu brak, ale jak na tak małą wieżę, był on dosyć rozbudowany. Składał się z 7 elementów podklejonych tekturą 1 mm, do których dołożyłem jeszcze 3 wzmocnienia w newralgicznym punktach.
Poszycie boczne okazało się za długie o jakieś 1,5 - 2mm, ale generalnie wszystko dobrze pasowało.
Boczne "dynksy" były opracowane z mikroskopijnych listów, ale w tym wypadku spasowałem. Nie było sensu kopać się z koniem - w życiu nie wyszło by mi to tak, jakbym chciał:-) Dlatego wykonałem je z przepołowionych kawałków patyczka do szaszłyków, odpowiednio wyszlifowanych na końcach i pomalowanych.
Niestety popaprałem sobie biały pas i musiałem ratować sytuację najpierw białą farbą, a w ostatecznym rozrachunku białym podkładem akrylowym. Na zbliżeniach jest to dość widoczne, ale z daleka ujdzie:-)
Poza tym na przedniej płycie pas był o wiele szerszy - poprawiłem to, zamalowując odpowiedni fragment.




Odkładałem to, odkładałem, ale w końcu nadszedł czas by te nieszczęsne błotniki przykleić.
Nie była to droga usłana różami :-). Właściwie większość czasu na tym etapie budowy spędziłem na ratowaniu sytuacji, którą sam stworzyłem:-)











Tył i środek nie przysporzył większych problemów. Schody zaczęły się z przodu, gdzie nastąpiła mała katastrofa.
Nieumiejętne obchodzenie się z delikatną materią, trzęsące się łapska oraz konieczność mocnego wyginania, doginania i docinania błotników spowodowało ich rozerwanie i uszkodzenie w kilku miejscach. Porobiły się szpary, wystąpiły niedokładności, wszystko zaczęło się rozpadać. Przez moment model zawisnął na krawędzi kosza na śmieci:-)
Opanowałem jednak sytuację i maskując nieco niedokładności spasowania elementów na styku błotników z kadłubem, dokleiłem tam paski cyny o niewielkiej średnicy, zalewając je na koniec rozcieńczonym wikolem i malując. Nie był to na szczęście mój wymysł, bo rzeczywiście takie łączniki (może ciut mniejsze) można zaobserwować na rzeczywistych obiektach.

Koniec końców, to co powstało ma swój urok, a co najważniejsze nabyłem niezbędnego doświadczenia w sklejaniu elementów, które do siebie nie pasują:-)

Błotniki nie są jeszcze skończone. Muszę wyrównać dół, dodać paski na krawędziach zewnętrznych i przykleić maty po obu stronach - będą one na pewno dłuższe niż te z opracowania. Zastanowię się jeszcze, czy nie skrócić błotników na przodzie, bo są nieco za długie i zbytnio zachodzą na koła od frontu.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-05-20 14:47  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jak ja Cię rozumiem... Ja też ostatnio mam wrażenie, że im bardziej się staram, tym bardziej mi nie wychodzi...
Ale na szczęście masz doświadczenie, które daje fajny efekt końcowy!
Dziękuję za kolejny odcinek relacji, jakże interesujàcy wizualnie!

--

Post zmieniony (15-05-20 19:48)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 13Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024