FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
29-05-12 15:22  [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Pierwsza próba relacji poszła do kosza, chciałem zacząć od etapu zerowego łącznie z poszukiwaniem materiałów źródłowych. Dziękuję za wszelkie uwagi jakie pojawiły się w zaistniałym wówczas na krótko wątku, cóż był to falstart (nie było zdjęć) - przeczytałem kilkakrotnie regulamin forum i nie znalazłem zapisu zabraniającego rozpoczęcie relacji bez zamieszczenia zdjęć. Tyle narzekań....

Powróćmy do sedna tematu: mam zamiar popełnić pływadło zwane Dar Młodzieży. Przekopałem sporo internetu i niestety nie znalazłem nigdzie relacji z budowy tego żaglowca z wydania MM. Owszem relacja sklejania wydania z GPMu jest częsta - ale ja nie mam tyle miejsca na półce. Od razu uprzedzam - nie będzie to wyścig z czasem, aczkolwiek ci co śledzili moje wcześniejsze poczynania powinni być pewni, że któregoś dnia bandera zawiśnie na flagsztoku.

Założenia:

- model waloryzowany - postaram się uszczegółowić na tyle ile mi się uda (może bez wnętrz)
- wypełnienie kadłuba poliretanem
- kadłub szpachlowany i malowany (pierwsze spotkanie z tą techniką)
- pewnie wiele (lub wszystkie) elementów wyposażenia malowane
- maksymalna ilość elementów wykonana we własnym zakresie, brak "płatnych" dodatków typu foto-trawienia lub lasery

Co mam:

- dużo chęci by wykonać pierwszy w życiu żaglowiec :)

- wycinanka MM
- skany Daru Młodzieży w/g opracowania GPM
- schematy olinowania (plik wektorowy)

Na początek okładka:



Coby moderator miał "spokojne sumienie" - ostatnie dwa tygodnie prac:



Jest to pierwsze suche pasowanie jeszcze bez klejenia. Nauczony wcześniejszymi doświadczeniami - proszę o wszelkie sugestie i uwagi, każda propozycja zostanie wnikliwie przeanalizowana.

Pierwsze pytanie:
- wręgi szlifować przed czy po pianko-waniu?


--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
29-05-12 17:45  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Piana montażowa z tuby - ten sposób wydaje mi się troszkę mniej pracochłonny, a i z dostępnością pianki kwiatowej u mnie jest kiepsko.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
29-05-12 17:55  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
biket26   

A czy pianka z tuby nie porozpycha wręg? I czy do wypełnienia używa się pianki niskoprężnej czy może być normalna?
Co do relacji to Jarku - CHĘCI TO PODSTAWA!!!! a reszta to detale :)
Powodzenia przy zmaganiach z tym modelem.
Trzymam kciuki.

--
Każdy modelarz jest nałogowcem. Lecz nie każdy nałogowiec jest modelarzem :*)

Ukończone: GPM W-3WA Sokół 0516

W planie: MIG-15, MIG-21, MIG-23, MIG-31, SU-7, SU-9, SU-30, SU-34,SU-39, SU-47, F-14, F-15, F-16, F-18, F-18 SUPER HORNET, F-22, F117, C-130,LECLERC, BWP-2, HUMMER, ABRAMS, CHALLENGER, MERKAVA :)

 
29-05-12 18:48  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

Hej. Ja tam żaglowców nie kleiłem, ale jako okrętowiec,praktyk, nie widzę innego sposobu na sklejenie DOBREGO szkieletu, jak po WYSZLIFOWANIU wręg,dopasowaniu ich na tip-top. POTEM ewentualnie moźna robić z tym tworem co się chce - piankować,szpachlować; dawać kartonowe podposzycie.
To tyle.
A nie myślałeś - miast bawić się tą pianą w tubie - o polistyrenie,t.j: to żółte coś co miały stare lodówki? Jest to twarde,ale daje się super obrabiać. Polecam sprawdzić.
Pozdrawiam

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
29-05-12 18:51  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
elvis 

Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

biket26 pianka nie rozsadzi wręg bo ma dużo miejsca żeby uciekać poprzez burty i dno. Ewentualnie jak za dużo się psiknie pomiędzy szpary to się zrobi kokon i trzeba będzie potem workami ścinki wynosić :P. Pozdrawiam

 
29-05-12 19:35  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jarek, mój imienniku a może zrezygnujesz z pianki na rzecz wstawek między wręgami tak jak zrobił to Art. Relacja o takim kadłubie jest tutaj. Zacznij oglądanie od ostatniego postu na podanej stronie.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-05-12 19:43  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jarku dość ambitnie podchodzisz do sprawy. Na pewno chcesz od razu piankować, szpachlować itd... Porządne sklejenie kadłuba w standardzie też dobrze się prezentuje. Znasz kilku fachowców od kadłubów ich popytaj. Ale to Twój wybór.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
30-05-12 00:22  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No i o to chodziło - nie ma jak to dobre rady praktyków i znawców tematu :). Cóż- jak modyfikacje to zawsze na początku, a nie w połowie pomysłu.

Przychylam się do pomysłu Ostoji co do dodatkowego żebrowania pomiędzy wręgami. Pomysł wydaje mi się bardzo praktyczny jak dla kogoś kto miał niewiele do czynienia z kadłubami. Może to trochę pracochłonne, ale daje pełną kontrolę nad wykonywanym elementem.

Windus - co do wykonania kadłuba w standardzie? - może i kuszące, ale nie wiem czy podołam takiemu wyzwaniu. Na pewno będę się starał - jeśli okaże się, że nie ma potrzeby szpachlowania to będę się ogromnie cieszył.

W kolejnej odsłonie pewnie pokażę już "zalistwowane" wręgi. Na ten moment dziękuję za zainteresowanie i uwagi.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
30-05-12 21:30  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Z uwagą będę śledził twoja relacje, bo to rzadki widok na forum żeby ktoś kleil żagle :) A tu w dodatku nasz, współczesny ;)
Powodzonka!

 
30-05-12 21:47  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Rzadki, ale nadrabiamy :-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024