FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-05-12 15:22  [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Pierwsza próba relacji poszła do kosza, chciałem zacząć od etapu zerowego łącznie z poszukiwaniem materiałów źródłowych. Dziękuję za wszelkie uwagi jakie pojawiły się w zaistniałym wówczas na krótko wątku, cóż był to falstart (nie było zdjęć) - przeczytałem kilkakrotnie regulamin forum i nie znalazłem zapisu zabraniającego rozpoczęcie relacji bez zamieszczenia zdjęć. Tyle narzekań....

Powróćmy do sedna tematu: mam zamiar popełnić pływadło zwane Dar Młodzieży. Przekopałem sporo internetu i niestety nie znalazłem nigdzie relacji z budowy tego żaglowca z wydania MM. Owszem relacja sklejania wydania z GPMu jest częsta - ale ja nie mam tyle miejsca na półce. Od razu uprzedzam - nie będzie to wyścig z czasem, aczkolwiek ci co śledzili moje wcześniejsze poczynania powinni być pewni, że któregoś dnia bandera zawiśnie na flagsztoku.

Założenia:

- model waloryzowany - postaram się uszczegółowić na tyle ile mi się uda (może bez wnętrz)
- wypełnienie kadłuba poliretanem
- kadłub szpachlowany i malowany (pierwsze spotkanie z tą techniką)
- pewnie wiele (lub wszystkie) elementów wyposażenia malowane
- maksymalna ilość elementów wykonana we własnym zakresie, brak "płatnych" dodatków typu foto-trawienia lub lasery

Co mam:

- dużo chęci by wykonać pierwszy w życiu żaglowiec :)

- wycinanka MM
- skany Daru Młodzieży w/g opracowania GPM
- schematy olinowania (plik wektorowy)

Na początek okładka:



Coby moderator miał "spokojne sumienie" - ostatnie dwa tygodnie prac:



Jest to pierwsze suche pasowanie jeszcze bez klejenia. Nauczony wcześniejszymi doświadczeniami - proszę o wszelkie sugestie i uwagi, każda propozycja zostanie wnikliwie przeanalizowana.

Pierwsze pytanie:
- wręgi szlifować przed czy po pianko-waniu?


--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
29-05-12 17:45  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Piana montażowa z tuby - ten sposób wydaje mi się troszkę mniej pracochłonny, a i z dostępnością pianki kwiatowej u mnie jest kiepsko.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
29-05-12 17:55  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
biket26   

A czy pianka z tuby nie porozpycha wręg? I czy do wypełnienia używa się pianki niskoprężnej czy może być normalna?
Co do relacji to Jarku - CHĘCI TO PODSTAWA!!!! a reszta to detale :)
Powodzenia przy zmaganiach z tym modelem.
Trzymam kciuki.

--
Każdy modelarz jest nałogowcem. Lecz nie każdy nałogowiec jest modelarzem :*)

Ukończone: GPM W-3WA Sokół 0516

W planie: MIG-15, MIG-21, MIG-23, MIG-31, SU-7, SU-9, SU-30, SU-34,SU-39, SU-47, F-14, F-15, F-16, F-18, F-18 SUPER HORNET, F-22, F117, C-130,LECLERC, BWP-2, HUMMER, ABRAMS, CHALLENGER, MERKAVA :)

 
29-05-12 18:48  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

Hej. Ja tam żaglowców nie kleiłem, ale jako okrętowiec,praktyk, nie widzę innego sposobu na sklejenie DOBREGO szkieletu, jak po WYSZLIFOWANIU wręg,dopasowaniu ich na tip-top. POTEM ewentualnie moźna robić z tym tworem co się chce - piankować,szpachlować; dawać kartonowe podposzycie.
To tyle.
A nie myślałeś - miast bawić się tą pianą w tubie - o polistyrenie,t.j: to żółte coś co miały stare lodówki? Jest to twarde,ale daje się super obrabiać. Polecam sprawdzić.
Pozdrawiam

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
29-05-12 18:51  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
elvis 

Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

biket26 pianka nie rozsadzi wręg bo ma dużo miejsca żeby uciekać poprzez burty i dno. Ewentualnie jak za dużo się psiknie pomiędzy szpary to się zrobi kokon i trzeba będzie potem workami ścinki wynosić :P. Pozdrawiam

 
29-05-12 19:35  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jarek, mój imienniku a może zrezygnujesz z pianki na rzecz wstawek między wręgami tak jak zrobił to Art. Relacja o takim kadłubie jest tutaj. Zacznij oglądanie od ostatniego postu na podanej stronie.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-05-12 19:43  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jarku dość ambitnie podchodzisz do sprawy. Na pewno chcesz od razu piankować, szpachlować itd... Porządne sklejenie kadłuba w standardzie też dobrze się prezentuje. Znasz kilku fachowców od kadłubów ich popytaj. Ale to Twój wybór.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
30-05-12 00:22  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No i o to chodziło - nie ma jak to dobre rady praktyków i znawców tematu :). Cóż- jak modyfikacje to zawsze na początku, a nie w połowie pomysłu.

Przychylam się do pomysłu Ostoji co do dodatkowego żebrowania pomiędzy wręgami. Pomysł wydaje mi się bardzo praktyczny jak dla kogoś kto miał niewiele do czynienia z kadłubami. Może to trochę pracochłonne, ale daje pełną kontrolę nad wykonywanym elementem.

Windus - co do wykonania kadłuba w standardzie? - może i kuszące, ale nie wiem czy podołam takiemu wyzwaniu. Na pewno będę się starał - jeśli okaże się, że nie ma potrzeby szpachlowania to będę się ogromnie cieszył.

W kolejnej odsłonie pewnie pokażę już "zalistwowane" wręgi. Na ten moment dziękuję za zainteresowanie i uwagi.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
30-05-12 21:30  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Z uwagą będę śledził twoja relacje, bo to rzadki widok na forum żeby ktoś kleil żagle :) A tu w dodatku nasz, współczesny ;)
Powodzonka!

 
30-05-12 21:47  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Rzadki, ale nadrabiamy :-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
30-05-12 22:24  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

:)

 
17-07-12 20:04  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Bartek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

ładnie sie zaczyna. szacunek sie nalezy za poswiecenie wlozone w szkielet. jest to przecierz podstawa i jakosc kadluba zalezy od wlasnie jego. tak trzymac! :D

--
Modelarstwo to moja szkola cierpliwosci...

 
18-07-12 11:06  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Bartek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Widze ze bardzo ostrozny jestes z tym popelnianiem modelu :P
Bez pospiechu i spokojnie, dasz rade! Bede podpatrywal twoja relacje, zwlascza ze dzieje sie rownolegle z moja.

--
Modelarstwo to moja szkola cierpliwosci...

 
18-07-12 13:12  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Piankę do kwiatów bez problemu można kupić na Allegro, przyślą ci do domu. Wcale dużo nie kosztuje.

 
18-07-12 13:32  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Akra napisał:

" Piankę do kwiatów bez problemu można kupić na Allegro, przyślą ci do domu. Wcale dużo nie kosztuje."

Pianka do kwiatów , to chyba w każdej kwiaciarni jest. Nawet w tej mojej , niewielkiej miejscowości.

--

Post zmieniony (18-07-12 13:33)

 
27-09-12 23:56  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Witam po wakacyjnej (właściwie letniej) przerwie.


Wieczory coraz dłuższe, to i powoli czas wracać do poczciwego kartonu i kleju. Z racji na "ogórkowy sezon" na prace (kiedyś trza zarabiać na przyjemności), niewiele było czasu na sklejanie. Nie znaczy to, iż nic się nie działo.

Zakończyłem dłubaninę której nie będzie co prawda widać, ale za to dała możliwości zabawy z poszyciem kadłuba. Pozostało już tylko szlifowanie i pewnie częściowa impregnacja CA.

Gdzieś po drodze skleiła się i wstępnie pomalowała podstawka - coby było gdzie odstawiać cudo między poszczególnymi etapami.

Mam nadzieję, że czas pozwoli na powolne aczkolwiek sukcesywne poruszanie się do przodu. Kilka fotek, coby znów wrócić do relacji, a nie tylko dyskusji :)




--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
28-09-12 07:26  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

ZbiG napisał:

> Przepraszam, że zapytam: czy ten statek nie posiadał przypadkiem steru strumieniowego?

Ster strumieniowy zamontowano na Darze w 2009 roku , wycinanka jest z 2007 tak że wszystko w porządku.

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 
05-10-12 10:24  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Prace powolutku posuwają się do przodu - w przerwach w dopracowywaniu kadłuba zabrałem się za deskowanie - ogólnie znanymi i przyjętymi technikami (fornir plus pastele olejne).

Niestety natrafiłem na malutki problem z bulajami :( - sprawa banalna, ale jednak...
Rozmiar otworu na bulaj to ~1,9 mm. Wycinaki jakimi dysponuję mają min 2.5 mm, natomiast igły mam do 1,5 mm. Próbowałem wiercić lub szlifować otwory, ale dają bardzo postrzępione brzegi (patrz foto). Impregnacja CA pewnie by coś pomogła, ale mam obawy czy uda mi się uzyskać profilowanie tak sztywnego papieru.
Czy ktoś może podpowiedzieć patent jak poradzić sobie bez wybijaka (lub z czego i jak go wykonać). Bądź jakaś inna metoda usztywnienia brzegów papieru.




Foto robione telefonem - przepraszam za jakość.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
05-10-12 11:01  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
dzidek... 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


 - 1

Witaj. Ze zwykłego wkładu do długopisu "ZENIT" możesz zrobić wycinak od1,7mm do 5,25mm. Pozdrawiam

 
05-10-12 11:26  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Super :) - ale rozebrałem wszystkie długopisy i mają PLASTIKOWE wkłady - może gdzieś w papierniczym uda mi się kupić poczciwego metalowego "Zenita"

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
13-10-12 18:22  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Wycinak zrobiony :) - prace nad bulajami ruszą wkrótce. Tymczasem w poszukiwaniu rozwiązań deskowania postanowiłem napisać mały poradnik pod tytułem:

"DESKOWANIE DLA LENIWYCH"


przekopując forum i strony pokrewne spotkałem się z wieloma sposobami deskowania pokładu, ale wszystkie miały dwie znaczące wady:
- zazwyczaj dla skali od 1:100 wzwyż (pojedyńcze deseczki)
- pracochłonne lub nie do końca opisany sposób wykonania

Moja metoda (stosowana zapewne przez wielu) okazała się szybka, a co najważniejsze równie efektowna. Po kilku nieudanych próbach wykonywania pokładu z pasków forniru w końcu postanowiłem podejść do tematu kompleksowo:

1. Z wcześniej zeskanowanej wycinanki przygotowałem wydruk pokładu na zwykłym papierze ksero i skleiłem go taśmą klejącą. Dodatkowo przygotowałem sklejony fragment bristolu o rozmiarze pokładu +5mm. Brzegi papieru przed wycięciem zabezpieczyłem taśmą klejącą.



2. Przygotowałem paski forniru (koniecznie z klejem!!!) o długości całego pokładu - przykleiłem je prasując gorącym żelazkiem do wcześniej przygotowanego kawałka bristolu. Należy zwrócicć uwagę, by paski na całej długości ściśle do siebie przywierały:



Powstała w ten sposób imitacja deseczki:



3. Za pomocą taśmy klejącej mocujemy pokład do powstałej deseczki, zwracamy uwagę by wydruk nigdzie nam się nie skrzywił. Pomimo wzmocnienia papieru taśmą klejącą ma on tendencje do wichrowania:



4. Wycinamy fornir (razem z bristolem) po obrysie pokładu:



Teraz mamy czas na ewentualne przymiarki i poprawki.

5. Pora na wykonanie imitacji deskowania. Ja do tego celu zastosowałem bardzo proste narzędzie wykonane z igły krawieckiej i furkadełka (ręcznej wiertarki):



W Corelu przygotowałem sobie siatkę 1mm (można uzyć papieru milimetrowego), połączyłem dwie kartki przy uzyciu taśmy klejącej. Trzeba zwrócić uwagę na "liniowość" po sklejeniu - na długości 50cm drobne odchylenie może nam przynieć błąd powyżej 1mm. Foto ze względu na ogniskową wygięło papier w łuk - w realu jest to prosta. Następnie wcześniej przygotowany pokład podklejam taśmą dwustronną i mocuję do wzornika z siatką:



6. Następnie przy pomocy igły i linijki rysuję zarys desek. Wcieranie pasteli wykonam dopiero po przyklejeniu pokładu do modelu. W zależności od możliwości można przykleić cały "wafelek" czyli bristol i fornir, lub sam fornir - kolejne podgrzanie żelazkiem powoduje jego odklejenie. Oto końcowy efekt deskowania:



SZYBKO - SPRAWNIE - i co najwaćniejsze w miarę efektownie :)

--

Post zmieniony (14-10-12 20:53)

 
14-10-12 20:51  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No i rozwiały się marzenia o standardzie wykonania kadłuba:



Po wielu bojach (związanych z brakiem doświadczenia w wykonywaniu poszycia) - udało mi się przykleić w miarę prosto dolną część poszycia. Oczywiście powstały tu i ówdzie niedoskonałości, ale przykryła je już warstwa szpachli... Wykonanie poszycia z 3 elementów to chyba zakrawa na cud, ja pociąłem to na 6 kawałków, a i to wydawało mi się ogromnymi płaszczyznami...

Małe pytanko:

- malowanie wykonać MATEM czy BŁYSZCZĄCYM - używam Pactry, do tego modelu wstępnie postanowiłem malować nr 79 (mat). Ale to tylko plan... pytam bardziej doświadczonych kolegów.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
15-10-12 22:10  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Podbijam :)

- czy na prawdę nikt nie paćka Pactrą - czy też może wszyscy są na urlopie??

Pytanie z postu powyżej aktualne - w środę chciałbym skoczyć do modelarskiego sklepiku i mieć "plana" co do kolorów.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
15-10-12 23:47  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Malowania nie wykonywać!
Zupełnie dobrze zacząłeś oklejać szkielet, co się stało że skłąniasz się do farbowania?.
Może uda Ci się skopiować oklejki np. na kartonie barwionym w masie. Mom zdaniem wykonanie szkieletu z podposzyciem, to tylko połowa sukcesu. „Tajemnica” układania oklejek bez uskoków tkwi w drobnej rzeczy, wykorzystanu pasków łączących np. z kalki technicznej (jest cienka i sztywna).
Oczywiście wszystko należy łączyć butaprenem lub innym klejem „niewodnym”.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
15-10-12 23:55  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Do malowania skłoniły mnie dwie rzeczy:
- brak doświadczenia w wykonywaniu kadłubów
- błędy w opracowaniu modelu, patrz pkt. wyżej - nie udało mi się ich umiejętnie naprawić

Zdjęcie nie oddaje tego w pełni ale pierwsze elementy zostały przyklejone fatalnie. Jestem bardzo krytyczny wobec swej twórczości. Powstały drobne pofalowania (źle przygotowane pod poszycie) lub niewłaściwy rodzaj kleju - cóż następny model będzie lepszy ;)

--

Post zmieniony (15-10-12 23:57)

 
16-10-12 10:02  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

A czemu nie malować? Malować jak trzeba.
Dla mnie zawsze gryzły się wizualnie w modelu dwa elementy. Podłużne paski burt z poprzecznymi paskami części podwodnej. Może kiedyś projektanci wymyślą jakiś sposób na jednolity wygląd kadłuba :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
21-10-12 16:23  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Prace posuwają się do przodu. Jak na mój pierwszy wykonany kadłub w życiu jestem z niego zadowolony - wiadomo kolejny będzie lepszy :). Teraz pora na bulaje - to będzie fajna zabawa.



Niestety powstał mały problem - widoczny jedynie przy ostrym świetle:

,

Pomimo nałożenia 4 warstw farby nadal są miejsca gdzie przebija się różnica w odcieniach. Głównie na łączeniach wręg ze szpachlą - szpachla jest dość jasna natomiast krawędź nasączana CA stosunkowo ciemna - na zdjęciu wygląda to wręcz jak nierówność czy uskok - w rzeczywistości jest to bardzo gładka powierzchnia. Proszę o poradę - wiem, że pod biały trzeba malować szarym podkładem, ale sądziłem, że czerwienie kryją mocno. Poprawiać już tego nie będę, ale wiedza przyda się na przyszłość.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
21-10-12 17:24  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jarku, z doświadczenia wiem: trzeba kłaść szary podkład w każdym przypadku. Nawet jeśli masz czerwony karton i chcesz go pomalować na czerwono. Dziwnie to brzmi, ale to prawda.

 
21-10-12 17:31  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Szkoda, że wczesniej jakos przegapiłem temat, teraz jest już chyba za późno. Trzeba było pomalować na matowo, bo -o ile mi wiadomo- cz. podw. to poprostu podkład antykorozyjny, nie malowany niczym z wierzchu, bo itak tego z nad wody nie widać, a podkład z reguły jest miniowy i matowy. To znaczy, widziałem farby podkładowe w innych kolorach, ale nigdy połysk...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
21-10-12 17:36  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Cóż woda po kisielu - rzucałem pytanie wcześniej, ale jakoś głucho było... W końcu pooglądałem inne modele i wiele miało malowania "połysk" - mam ewentualnie kupioną Pactrę 79 (mat) - mogę to przeciągnąć , ale nie wiem czy się przypadkiem nie zważy.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
21-10-12 17:54  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

To może przeciągnij.... A wogóle do malowania cz.podw. najlepszy byłby podkład w sprayu, dostępny w sklepie budowlanym, o ekonomii w porownaniu do pactry nie wspomnę...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
21-08-13 10:21  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Pora odkurzyć temat

Jak wspomniałem na wstępie nie miał to być wyścig z czasem - ale sam muszę przyznać, że przerwa w pracach (tym samym w relacji) była ogromna. Cóż... życie...

Prace ruszyły dalej. Zgodnie z założeniami będę to i owo "poprawiał" oczywiście na miarę moich marnych możliwości. To co zrobiłem to już dla mnie nanotechnologia.

Rufa przygotowywana do modernizacji:



Uprzedzając ewentualne sugestie: - bulaje zostają w wersji nie malowanej - tak mnie podoba się bardziej. Model ma być przyjemny dla oka, a i tak wiele szczegółów będzie brakować. Ten jeden nie robi już różnicy.



O technice wykonania nie będę pisał - dziesiątki razy wałkowano na forum. Wycięte wkładem typu "Zenit", drut ze starego trafa nawinięty na igłę 1,2mm. Problemu przysporzy spasowanie poszycia. Pierwsze przymiarki nie wypadają zbyt optymistycznie, sam fakt klejenia na zakładki (z których rezygnuję) to nowatorski pomysł w kwestii budowy kadłubów. Ale jak to się mówi - powolutku do przodu...

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
21-08-13 11:23  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Parę razy próbowałem nawijać drucik na igłę, żeby potem przeciąć go wzdłuż na osobne kółeczka i prawie każde z nich wychodziło po tej operacji zdeformowane :-(
Czy przecinasz spiralkę jeszcze na igle? I czym?

 
21-08-13 12:31  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Mój patent na wykonanie kółek do bulajów - niezbędne będzie to co na foto:


Tekturka dowolna byle miała min 1mm. Do przecinania używam skalpela nr 11 - operacja bardzo szybko tępi ostrze. Ekonomicznie Olfa (której używam do wycinanek) jest nieuzasadniona.

Ciasno nawijam drut na igłę - grubość drutu dobierałem doświadczalnie, tak by dobrze wyglądał. Ten ma akurat 0,35mm. Całość przy pomocy tekturek mocuję w imadełku.


Teraz najtrudniejsza część operacji. pojedynczo przecinam skalpelem druciki na igle. Praca żmudna i z goglami na czole, ale efekt zadowalający. Tutaj widać już całe przecięcie:


Demontujemy wszystko - pozostało już tylko zdjąć kółka z igły i wyprostować je. Ja używam do tego płaskiej części pęsety:


I tak oto powstały bulaje :) - proste...

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
21-08-13 13:02  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Proste jak się wie... Dzięki za instrukcję.

 
21-08-13 14:06  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

A mnie prościej tak?:

-zdjąć spiralkę z igły.
-położyć na czymś twardym (np karta telefoniczna)
-przecinać od wewnątrz ostrym skalpelem po kilka zwojów (w zależności od tego, jak daleko uda się wsunąć ostrze do środka spirali)
-wyprostować kółka (tak jak w Twojej metodzie)

Przecinanie na igle wydaje mi się bardzo męczące i pracochłonne.

Post zmieniony (21-08-13 14:08)

 
21-08-13 14:27  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Robie metodą po zdjeciu, nie mam imadełka.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
21-08-13 14:40  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Każdy robi jak lubi i umie :). Mnie podczas cięcia na twardym podłożu jakoś po kilkunastu cięciach wychodziło jajo. Mam zbyt mało wprawy i doświadczenia, ot - po prostu to mój patent. Ważne, że skuteczny :))
Zamiast imadełka wystarczą dwie klapki i ścisk (stolarski, lub tzw. morsy)

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
08-09-13 11:16  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Nano-technologi ciąg dalszy :). Pierwszy prototyp motorówki został wykonany. Jako, iż to co było w MM nijak ma się do tego co wisi (bądź stoi) na statku, postanowiłem pobawić się w przeskalowanie motorówek z wydawnictwa GPM. Sam jetem trochę zdziwiony, bo ta mała łódeczka składa się ze 100 elementów :)

Proszę wybaczyć kształt śruby napędowej, ale to chyba już kres moich zdolności miniaturyzacji....



Sama motoróweczka wygląda tak:



Zostały jeszcze trzy - sądzę, ze każda kolejna będzie lepsza - bo z tej jestem zadowolony w 70%. Mam pytanie czy ktoś orientuje się ile sztuk (nie par) wioseł przypada na jedną motorówkę?

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
08-09-13 12:00  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,to zapewne znasz widać chyba 6 dulek ,pozdrawiam Marek


http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2102&postdays=0&postorder=asc&start=220

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024