FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 13Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
07-09-08 23:26  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Ale z papieru:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-09-08 08:00  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Górna część będzie z papieru, dolna z drutu :))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
26-12-08 19:52  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

No i pomaleńku udało mi się wózki skleić.

Na początek klejenie elementów amortyzujących:



Potem przyszła kolej na wahacze:



I w końcu "wózek właściwy", czyli korpus, do którego wszystkie elementy będą mocowane:





I w końcu kilka elementów dotatkowych, typu mocowanie wózków do kadłuba, mocowanie wałków podtrzymujących itd.:



Komplet (prawie, brakuje 30 osi i 12 śrub) podzespołów wózków wygląda w całości tak:



A tak prezentuje się przykładowy wózek poskładany z większości elementów na sucho:



Może teraz czas na kadłub? :-)
--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (26-12-08 20:12)

 
26-12-08 20:36  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Nieee no Mariusz, ale z tym oznaczeniem 2912 na wózku to już przesadziłeś ! Tak nie można, no.... ;-)
No dobra, nie mogę się doczekać kiedy zobaczę to na "żywca".

--
http://messer.cba.pl

 
26-12-08 20:39  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Jest gdzieś tutaj lekarz ?

--

 
26-12-08 20:46  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Myślę że paru by się znalazło, ale czy psychiatrów ?? ;o)

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
26-12-08 20:53  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

A myślisz Qrczak, że jesteśmy jeszcze coś w stanie zrobić ? Temu PANU już niewiele można pomóc a podłączony pod elektrody w ośrodku pewnie by jeszcze szybciej wycinał te kartoniki ... ehhhhhhhh ... . :-)

--

 
26-12-08 22:13  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
OzzY 

 

brak mi słów..... cyferki mnie zabiły....

 
26-12-08 22:25  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Oł facz...

--

 
29-07-09 19:48  Odp: [Relacja] M4A4 Sherman Crab (Flail) I z 79 Armoured Division
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Dawno mnie tu nie było (w relacji , nie na forum ) - ponad pół roku.

A przyczyna jest prosta. Znowu wdepnąłem w kanał, co się łańcuchami do trału zowie. Kolejne 1332 elementy, ale pracochłonnością porównywalne z gąsienicami, które mają przecież znacznie więcej części. To co poniżej robiłem jakieś 100 roboczogodzin.

A więc po kolei. Ponieważ chciałem zrobić pełną wersję łańcuchów, tak jak w oryginale, bez uproszczeń, koniecznym było rozwiązanie problemu wytwarzania szekli łączących elementy łańcucha. Patencik wymyśliłem, robiłem je z drutu miedzianego 0,8mm - z centralnej żyły kabla antenowego.
Żeby wykonać szeklę odcinałem starannie wymierzone odcinki drutu, zgniatałem końcówki szczypcami uniwersalnymi (albo kombinerkami - jak kto woli) i wierciłem w zgniecionych końcówkach 2 otwory o srednicy takiej jak drut - 0,8mm. Pierwsze testy robiłem na drucie 0,5 mm. Po 2 ogniwach połamałem wiertło. Stwierdziłem, że do wykonania 144 szekli (czyli 288 otworów + cała masa zepsutych :cool: ) mogę zbankrutować na wiertłach, więc zrobiłem sobie sam wiertło piórkowe z igły krawieckiej o odpowiedniej średnicy. Kupiłem sobie tylko ścierną tarczę diamentową (dremelopodobną), na której zaostrzyłem sobie wiertło tak, jak to widać na 1 zdjęciu. Kolejne 2 to kolejne etapy wykonywania szekli.



Ponieważ łańcuchy muszą się ruszać, żeby ładnie zwisały z trału, przed montażem trzeba było pomalować stykające się powierzchnie. Układanie wszystkiego na taśmie klejącej, plastelinie (elementy metalowe), malowanie i potem odklejanie zajęło około 10 godzin.

Kulki na końcówkach toczyłem w wiertarce z patyczka do szaszłyków, bo obawiałem się, że użycie 36 ołowianych ciężarków tak daleko wysuniętych do przodu może nie być najlepszym pomysłem w przypadku modelu kartonowego. Same druciane elementy łańcucha obciążają go dostatecznie.



Potem przeszedł czas na łączenie wszystkiego do kupy. Jeden łańcuch składałem 0,5 godziny, z obcinaniem nadmiaru drutów na przetyczkach i ich szlifowaniem na płasko. Montaż, bagatelka, 18 godzin siedzenia non stop. I tak do końca jak na zdjęciach poniżej.



Palce jeszcze mnie bolą po łączeniu tej drobnicy. Może nie jest to tak imponująca ilośc części jak przy gąskach, ale są one zdecydowanie bardziej skomplikowane, wymagały masy pracy i precyzji przy wycinaniu i montażu. Elementy łańcucha mają 0,6 mm grubości a od krawędzi do otworu na przetyczkę jest tylko 0,3 mm. Oczywiście wymagało to glutowania po wycięciu otworów a przed wycięciem krawędzi zewnętrznych.

Jestem zaje..... zadowolony, że udalo mi się to skończyć, bo te łańcuchy to cały urok Craba. :)))

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (29-07-09 19:48)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 13Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024