FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-03-07 13:20  [Relacja] Bismarck AH 1:200
Honzik 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ohoho, to juz chyba 157 relacja tego okretu na forum, ale nic to.
Jest to moj pierwszy kartonowy model nie liczac jakichs bzdetow na lekcjach plastyki czy zpt na przelomie lat 80 i 90.
Oprocz tego skleilem kilkadziesiat modeli plastikowych, wlasnej roboty ciuchcie, dzwigi, samojadace samochody i inne badziewie. Ale to bylo dawno temu, za przeproszeniem za komuny chyba.
Model kosztowal mnie 93 zl wraz z przesylka, kartony do podklejania kupilem w lokalnym sklepie-hurtowni papierniczej:
2xA1 2mm, 3xA1 1mm, 1xA1 0.5 mm i 1xbrystol, wszystko za 14 zl.

Nastepnie zaopatrzylem sie w kleje: uniwersalny Dragon, uniwersalny Wamod II, butapren Dragon i super_rozne_kleje. Niestety nigdzie nie moge dostac Hermolu :-( a bez tego poza szkielet nie wyjde.

Wiekszosc narzedzi juz mam. Dokupilem tylko nozyki, pilniki i inne drobne bzdety.

Czesc moich narzedzi (wszystkie fotki sa robione aparatem z komorki):


Polookalem sobie na rysunki montazowe i ogolnie jest spoko, na razie znalazlem jeden blad: na rysunku jest czesc W18a a takiej wogole nie ma, powinno byc W17a.

Powycinalem wszystkie czesci kadluba i nakleilem na karton 2mm butaprenem (smarowalem tylko jedna strone: wycinanke), posluzylem sie zuzyta karta telefoniczna, rozprowadzalo sie wporzo i wogole git.
Na niektorych wregach widac przeswity butaprenu, troche za duzo sie samo nalozylo ;-)
Na szczescie tego nie bedzie widac a na pokladzie juz wyszlo wszystko optymalnie wporzo. Calosc przycisnalem ciezkimi ksiazkami i zostawilem na noc.
Jutro bede wycinal czesci nozykami, okragle otwory pokladu wytne cyrklem, zamiast olowka wsadze cos ostrego i bede krecil ze hoho.

Czesci kadluba na kartonie 2mm:


Czesci kadluba na kartonie 1mm (musialem uwazac zeby nie przeswitywal butapren):



Model bedzie w standardzie: bez zlotych luf i brylantow zamiast bulaji. Lufy oraz reling postaram sie sam zrobic. Bedzie drobny retusz, malowania ogolnego nie bedzie. Za to chce model polakierowac ale i) nie wiem czym, ii) nie wiem czy lakier i kleje sie nie "pozjadaja".
Na razie mam dwa pytania do tych co kleili ten model.
W instrukcji jest napisane: "Przed przyklejeniem pokladu w miejscach oznaczonych wykonac otwory na relingi(...)"-nie za bardzo widze te zaznaczone miejsca na otwory na pokladzie :/
Dalej: "(...)nastepnie ponacinac (po niezadrukowanej stronie) wzdluz linii oznaczonych na pokladzie"-nie wiem za bardzo co, gdzie i jak :/

Jutro bede sklejal szkielet a dzis pomysle jak tu zrobic z oklejkami zeby poszycie i burty trzymaly sie jak konkubina faceta. Polaczenia miedzy wregami i inymi czesciami chyba bede zalewal jakims klejem dla wiekszego usztywnienia.
To tyle, łapka.

 
08-03-07 13:26  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
micdmo   

Zapowiada się nieżle, zwłaszcza biorąc pod uwagę ten wielgachny klucz :)))

 
08-03-07 13:35  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
hadim 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wiatam, naprawde mamy wysyp tych Bismarck-ów :-)) Widać także, że sie naprawde przyszykowałeś, tylko zastanawia mnie tyllko jedna mała drobnostka...... Na zdjęciu z wyposarzeniem Twojego warsztatu pracy dojrzałem pod pędzlem klucze (widać płaski i oczkowy). Czy znalazły sie tam omyłkowo czy do czegoś je używasz?? A tak ogólnie to życze powodzenia w budowie.
POzdrawiam.

 
08-03-07 13:36  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
Kalif 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witaj Honzik.
Speców od Bismarcka jest tutaj wielu i pewnie pomogą rozwiać niejasności podczas budowy tego modelu.
Ja życzę Ci powodzenia i ukończenia przedsięwzięcia.
Cieszę się, że nakupiłeś tyle, jak sam to okeśliłeś, "bzdetów".
Podoba mi się Twoje podejście do sprawy.
(Te klucze płaskie i pędzel z pewnością mogą się przydać :-)).
Pozdrawiam.

 
08-03-07 14:19  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
Kondzik   

Ja tez buduje ten model choc model bedzie malowany na kolory z 1941 roku z operacji Rheinübung a raczej nie operacji ale testow i manewrow z udzialem bismarcka niedlugo mam nadzieje ze go zaprezentuje.Narazie w stoczni przerwa.
Dokladnie klej szkielet mi sie trszeczke skrzywil i musialem szpachlowac..zycze powidzenie.:))

 
08-03-07 14:40  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Hmmmm.....

A dlaczego mając tak duże kawałki tektury nie pokusiłeś się skleić wszystkich wzdłużnic i pokładów w 1 kawałek? Tak, żeby łączenie tektury wypadało pod siatką części + dodatkowe podklejenie pod spodem celem wzmocnienia.

Na oko miałbyś tylko 1 łączenie tektury, a tak będziesz miał 3. To źle robi dla sztywności konstrukcji.

Jeśli chcesz model lakierować proponuję robić to przed wycięciem części 1 raz, po sklejeniu 2. Lakier - każdy modelarski. Ja używam np. Brio Color w spray-u (puszka 15zł). Maluję całe arkusze przed wycięciem. Nie lakieruj tylko elementów luf :))

Oklejki proponuję przyklejać w ten sposób:
na lini wodnej - do szkieletu, a na to burtę. Łączenia dna - najpierw do siatki części, potem całośc do szkieletu. W ten sposób unikniesz schodów w miejscach łączenia segmentów dna.

Oklejanie kadłuba proponuję robić w kolejności: pokład - burty - dno od środkowego, najlepiej idealnego prostokąta. W ten sposób unikniesz zwichrowania kadłuba.

Połączeń między wręgami i oklejkami nie trzeba niczym zalewać, a już na pewno nie żadnymi klejami wikolowatymi. Wystarczy zwykłe sklejenie elementów. Jeśli jest zrobione starannie nic Ci się nie rozjedzie.

Przy klejeniu jest stara dobra zasada: "klej trzyma, jak go nie ma". Jeśli przy sklejaniu budziem będziesz dokładnie smarował MAŁĄ ilością kleju obie powierzchnie, odczekaj chwilę aż podeschnie i złóż. Na pewno wszystko będzie się idealnie trzymało. Uważaj tylko z pasowaniem, bo tak połączonych elementów już nie rozkleisz bez zniszczenia części (a na pewno nie zrobisz tego bez doświadczenia w tej materii).

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-03-07 15:37  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

A mnie zastanawia sitko i nożyk od maszynki do mięsa :-)))

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
08-03-07 15:51  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
Grzegorz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


 - 1

Żebym się nie czepiał ale po co te klucze Ci potrzebne??narazie fajnie idzie i trzymam kciuki za budowe.

--

 
22-03-07 16:35  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
Honzik 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam
Na poczatek wyjasnienie: klucze, ostrza i sitko od maszynki do miesa to jedynie ciezarki do klejonych czesci, do niczego innego sie nie przydadza. Pedzel mial byc do kleju ale juz nie bedzie.

Wycinanie czesci podklejonych na gruby karton to byl istny KOSZMAR i HORROR!
W sumie poszly dwa wklady -nozyka duzego i malego, nozyczek wogole nie uzywalem, predzej bym sobie nimi odrabal kciuk od przetarcia. Najgorzej cielo sie wregi o owalnym ksztalcie, masakra!

QN:
"A dlaczego mając tak duże kawałki tektury nie pokusiłeś się skleić wszystkich wzdłużnic i pokładów w 1 kawałek? Tak, żeby łączenie tektury wypadało pod siatką części + dodatkowe podklejenie pod spodem celem wzmocnienia.
Na oko miałbyś tylko 1 łączenie tektury, a tak będziesz miał 3. To źle robi dla sztywności konstrukcji."

Odp: bardzo dobra rada, moj blad ze o tym wczesniej nie pomyslalem.

2. Nie bede lakierowal modelu. Robie wlasnie polke/gablotke na scianie na model. Scianki i gore robic ze szkla czy z jakiegos tworzywa (podstawą bedzie drewniana deska)?
3. Jednak bede robil bulaje ale najprosciej jak sie da: dziurka dziurkowcem i podklejenie jakas folia od wewnatrz, drucikow nie bedzie.
4. Oklejki beda takie jak mi radzi QN, bedzie z tym full roboty i dopasowywania.
5. Caly szkielet jest juz zlozony, skleje go gdy bedzie juz gotowa gablotka bo inaczej nie bedzie miejsca na 125cm kolosa w domciu.

Po przymierzeniu na szkielet gotowych 4 czesci pokladu oczywiscie tak jak myslalem pare rzeczy nie pasuje do siebie. O ile wystajace pol milimetra spod pokladu niektore wregi nie stanowi problemu bo je oszlifuje, o tyle milimetr roznicy w dlugosci pokladu wzgledem podluznicy to juz hoho problem. Musze pokombinowac gdzie ma ten 1mm szpary wypasc zeby to mialo rece i nogi. Przesuniecie pokladu dziobowego do tylu albo rufowego do przodu chyba nie wchodzi w rachube bo by by mi wregi wystawaly za poklad. Cos sie wykombinuje psiakostka :-/

Gorna czesc niektorych wreg nie jest pozioma tylko zagieta do dolu na koncach, wyginac poklad przed przyklejeniem dopasowujac do wreg czy liczyc ze jak przykleje i mocno docisne ciezarkami to mi sie samo nie odklei na koncach po tygodniu?

Teraz bede szlifowal, przycinal i dopasowywal caly szkielet przed sklejeniem, g****na robota ;-)

Amatorskie fotki niskiej jakosci (tym klejem bede kleil wregi z podluznicami, zna ktos ten specyfik? smierdzi jak tygodniowe zwloki)





Jak juz troche posklejam to zrobie focio. Ciao.

--

 
22-03-07 18:45  Re: [Relacja] Bismarck AH 1:200
Eryk 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witaj jak narazie jedną z gorszych rzeczy masz za sobą wycinanie wręg ;-] ale to początek :-]

>,,Wycinanie czesci podklejonych na gruby karton to byl istny KOSZMAR i HORROR!
>W sumie poszly dwa wklady -nozyka duzego i malego, nozyczek wogole nie uzywalem, >predzej bym sobie nimi odrabal kciuk od przetarcia. Najgorzej cielo sie wregi o >owalnym ksztalcie, masakra!"
To czas zaopatrzyc się w nożyk olfy :-] do wręg polecam Ak-4

--

May the force of superglue be with you :-)

Post zmieniony (22-03-07 18:45)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024