FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 
04-02-07 15:35  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dzięki, dzięki:)

Przed moją tygodniową absencją domową (delegacja do Piotrkowa Trybunalskiego i Łodzi) udało mi się jeszcze wykonać taki oto "drobiazg" :



Jest to podnośnik - lekko przerobiony. No dobra - wykorzystałem dwa elementy z wycinanki, chociaż w nieco innym celu:) Trochę to takie uproszczone, ale już lepszych materiałów nie miałem:) "Następną razą" będzie lepiej:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-02-07 18:34  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Pamietam jak ja robilem ten model i kiedy widze model Stuga czy Slawka szczeka mi opadla. Dbalosc o szczegoly niesamowita, po tej dlugiej pzrerwie od klejenia modelow i przebywania na forum mam nieodprate wrazenie, ze kiedys estetyka pracy byla mniejsza niz dzis.

Jeszcze mam taka serie pytan:
- co to jest ten magiczny klej BCG?
- jak robisz te sruby?
- nity wycinasz tym olowkiem w tekturze?

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
24-02-07 14:52  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Odpowiadam :

1. O kleju BCG napisano już dużo, ale powtórzę - jest to najzwyklejszy i najtańszy klej - wodny, którego właściwości "odkrył" niegdyś przed dziatwą forumową imć Wujek Andrzej. Można go kupić w prawie każdym hipermarkecie - ale uwaga! Nie każdy klej wodny w tubce może być dobry - najlepiej wybierać "oryginalne" z napisem Brand Clear Glue:)
Zalety tego kleju to przede wszystkim dobra spoina, szczególnie przy małych elementach, brak zabrudzeń, brak smrodu itp.:) Ponieważ jest to jednak klej wodny należy się nim odpowiednio posługiwać - wiadomo, co woda robi z papierem :-). Magicznym ten klej się staje, gdy nauczymy się nim posługiwać - jak każdym:) Sam na pewno nam modelu nie sklei:)

------

2. Śruby, po uprzednim wyrysowaniu sobie w programie graficznym na komputerze, drukuję, naklejam na odpowiedniej grubości tekturę i wycinam pojedynczo.
Wiadomo, że laserowo wycięte śrubki będą równiejsze i lepiej się prezentować - ale własnoręcznie wykonane też mogą być ok:)

------

3. Nity, jak wcześniej wspominałem, wycinam pustym ołówkiem automatycznym. Używam zwykłej kartki z bloku technicznego. Nie trzeba ich dodatkowo uwypuklać - można z powodzeniem nałożyć na każdy kropelkę rozcieńczonego wikolu:) Nity najlepiej wyciskać na twardym i nie dającym się przebić ołówkiem (czy igłą) podłożu - ja wykorzystuję do tego celu niepotrzebne płyty CD:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-02-07 15:24  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Powiem krótko i w zachwycie: no, no ....
Ja nie miałbym chyba takiej cierpliwości do zabawy z literkami tablicy rejestracyjnej. Podziwiam.
Przy swoim malowałem je piórkiem do tuszu, przy obsłudze którego czuję się o wiele pewniej niż przy obsłudze programów komputerowych-cóż, cecha pokolenia :-)

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
25-02-07 00:14  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Powiem tylko tak. Probowalem z tym olowkiem i naostrzeniem skubanego za pomoca papieru sciernego - proba zakonczona niepowiedzeniem neistety ;) Bede musial kupic igle, wlasciwie wszystko wiem, ale nie jestem pewien czy uda mi sie to cholerstwo zaostrzyc... a jak sie okazuje jednak do sklejania pancerki to jest narzedzie potrzebne - moze wikolowe dozowanie daloby ten sam efekt, ale zeby pokryc takiego nita z wikolu to chyba nie farba plakataowa? Jak to z tym jest?

Aha, czy Wy teraz wszytsko kleicie BCG? Slyszalem, ze jest swietny do klejenia na styl [kolejna zreszta nowa przypadlosc modelarzy chyba, wszystko rozcinaja i kleja na styl coby zalaman karyonu nie bylo... dla mnie co najmniej trudna to sztuka, jesli pomysle o tych blotnikach Stuga]. Hermol i inne odeszly do lamusa czy jak?

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
25-02-07 10:02  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jeśli nie udało Ci się wyciąć nitów, to znaczy prawdopodobnie, że źle naostrzyłeś końcówkę ołówka. Sama zamiana ołówka na igłę niewiele chyba pomoże, ale próbuj:) Do sklejania pancerki nie jest to narzędzie niezbędne - są inne sposoby na nity - chociażby metoda wyciskania ich od strony niezadrukowanej - opisywałem ją i pokazywałem w relacji z budowy 7TP. Nity z samego wikolu też robiłem, acz jest to trudniejsza czynność - trzeba dość dobrze celować i w miarę równo dozować klej by nity były podobnej wielkości. Bez problemu można jednak takie nity malować - wszystko jedno jaką farbą - może być i plakatówką. Radziłbym jednak po pomalowaniu zagruntować farbkę np. kroplą lakieru.

Nikt nie mówi, że wszystko klei sie teraz BCG. To klej dobry jak każdy inny. Niektórym przypadł do gustu, innym nie. Wielu moich kolegów skleja nadal głównie butaprenem, którego ja osobiście używam bardzo rzadko. Załamania kartonu można również wykonac pięknie i czysto - do wszystkiego trzeba dojść jednak samemu. Po to jest tyle technik modelarskich, żeby każdy mógł wybrać odbowiednią dla siebie. To samo dotyczy klejów.

Kwiatku - jeśli masz jakieś pytania ogólne dotyczące klejów czy technik modelarskich to poszukaj tematów, gdzie te zagadnienia były poruszane - inaczej relacja się rozlezie.

Zapraszam do drugiej części relacji z galerią końcową - http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=119531&t=119531&filtr=0

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024