FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
28-08-06 23:27  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No cóż - zaczęły się "schody"...
Dotarłem w końcu do miejsca, gdzie widoczne są już uproszczenia a nawet błędy w modelu (w porównaniu z oryginałem).
Przed wykonaniem układu jezdnego i gąsienic postanowiłem z grubsza wyposażyć kadłub w elementy, które nie będą przeszkadzały w pracach nad podwoziem.
Oglądając zdjęcia L6/40 wyszperane z czeluści internetu (a wcale nie ma tego super dużo) okazało się, że prawie wszystkie części, począwszy od numeru 13 (mały okrągły właz z przodu) aż do 23 (tylne pokrywy wentylacyjne przedziału silnikowego) wymagają przeróbek - większych lub mniejszych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że model tak "prosty" i za taką cenę nie mógł nikogo olśnić super szczegółowym opracowaniem, ale mnie to nie wystarczało:)

Na początku jednak skleiłem cały zespół osłon sprzęgieł (cz. 8-12)

Sama praca nie była zbyt trudna, ale chcąc trochę wzmocnić całą konstrukcję, musiałem gdzieniegdzie przyciąć jej elementy.

Gdy miałem już prawie gotowe do przyklejenia listwy boczne, jeszcze jeden rzut oka na rysunki i zdjęcia uzmysłowił mi, że mają one nieprawidłowy kształt. W modelu są rozrysowane jako prostokąty, natomiast ich górna krawędź powinna być równoległa do górnej krawędzi kadłuba. Tutaj właśnie po raz pierwszy przydał się zapas części z drugiego egzemplarza:)

Właz boczny (cz. 18) nie miał szczeliny obserwacyjnej, a zaznaczone miejsca przytwierdzenia uchwytu były zbyt blisko siebie (uchwyt ten był większy i niesymetrycznie położony względem osi poziomej włazu). W obu przypadkach poprawiłem te błędy. Na razie ani nitów, ani uchwytu nie wykonywałem, by nie przeszkadzały w operowaniu modelem w łapach - no i żeby nie uległy przypadkowemu uszkodzeniu.

Wbrew pozorom dość ciekawym wyzwaniem był właz obserwacyjny mechanika-kierowcy. A wszystko za sprawą samej jego końcówki, która przypomina spłaszczony dziubek:D

W modelu właz ten jest rozrysowany na płasko i składa się z 2 części (15 i 16). Dorobiłem więc do tego owe zakończenie, które składa się z kolejnych 5 niewielkich elementów. Nie wygląda to jakoś rewelacyjnie, ale według mnie jest do przyjęcia:) Dodałem jeszcze nity i przykleiłem całość do kadłuba.

Okazało się również, że skrzynki na błotnikach (cz. 20) mają nieprawidłowy kształt i są za niskie... Ale to już w kolejnej odsłonie:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-08-06 07:37  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Stugu, z czego nity? Są bardzo malutkie, znaczy odpowiednie do skali, a jednocześnie identyczne, więc chyba nie hand-made zwikolu czy coś takiego.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
29-08-06 08:04  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Istotnie - nity są niewielkie (ok. 0,5 mm). A wycinam je zaostrzonym pustym ołówkiem automatycznym (takim na rysiki). Wspominałem o tym w pierwszym poście. Dodatkowo nanoszę na nie kropelkę wikolu, dla uzyskania kopułkowatego kształtu:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
02-09-06 00:03  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Szanowny Kolego StuG! Trzymam kciuki za wykonawstwo tego Twojego modelu, który jest naprawdę bardzo sympatyczny i przyjazny. Ja swojego z tego samego wydawnictwa zrobiłem jakieś niecałe dwa lata temu, co prawda nie jak Ty w standardzie ale wzbogaconego o różne szczegóły jakie znalazłem na jego temat buszując w internecie. Aby nie zaśmiecać Ci wątku i zmobilizować do pracy (choć tego zapewne Ci nie potrzeba)zamieszczam tylko jedno jego zdjęcie i życzę oczywiście modelarskiej wytrwałości w realizacji budowy!


--

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

Post zmieniony (02-09-06 00:06)

 
02-09-06 15:17  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Piękny modelik Sławku:) Dziękuję też za mobilizację, trzymanie kciuków na pewno się przyda:)

Tymczasem u mnie przeróbek ciąg dalszy...
Wykonałem - no właśnie - chyba wywietrzniki jakieś przedziału bojowego (cz. 19) - nie jestem pewien co to jest:) Ale wykonałem:) A raczej przerobiłem. Starałem się nadać im kształt bardziej rubensowski i z efektu jestem nawet zadowolony:)

Całe takie jedno ustrojstwo składa się teraz z 7 części, jeśli licząc śrubki (wykonane oczywiście z papieru) i podstawy:D. Wymiarowo jednak nie są one do końca zgodne z rzeczywistością, powinny być większe:) Odpuściłem jednak robienie ich od podstaw - zabrałyby zbyt wiele cennego surowca:)

Za to od podstaw wykonuję boczne skrzynki.

Według zdjęć były one wyższe i pochylone względem kadłuba. Pokrywa była krótsza, gdyż w przeciwnym wypadku nie można byłoby jej otworzyć z powodu wcześniej pokazanych wywietrzników:) W takiej "wersji" je właśnie robię:) Nawet nie przypuszczałem, że zejdzie mi na jedną - widoczną tutaj (jeszcze nie dokończoną) - tak dużo czasu:) No ale udało się. W kolejce czeka następna. I oczywiście kłódeczki:D

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
19-09-06 23:30  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Haaaaa, myśleliście, że StuG znowu Was będzie męczył trzyletnią relacją bo ma lenia w garbie?:) A tutaj niespodzianka:) Zakłady pracują, a fotografa nie wpuszczali na halę:)

Trochę utrudniłem sobie robotę wspomnianymi wcześniej przeróbkami. Jak się okazało, te dotyczące wlotów i wylotów powietrza były jak na razie najbardziej pracochłonne:) Efekty można zobaczyć na dwóch poniższych zdjęciach.

Oryginalne płaskie żaluzje wykonałem jako przestrzenne wykonując "pudełka" z pasków tektury i oklejając je paskami z mojego zapasu części:) Wkleiłem jeszcze rozcięte żeberka a na górę wyciętą wcześniej ramkę i tyle filozofii:) Samokrytycznie twierdzę, że wyszło mi to dosyć słabo, no ale może ktoś będzie oglądał bez okularów, z daleka i w ciemności, to się nie pozna:)

Tytułem wyjaśnienia dodam, że jeśli chodzi o górną pokrywę przedziału silnikowego, praktycznie zrezygnowałem z przerabiania elementów do wersji ze zdjęć. Nie starczyło by mi chyba i następnych trzech zapasów części:) I tak - np. prawy właz nie był "łamany" tylko kończył się na łączeniu blach, zawiasy były zupełnie innego rodzaju, a całość była zamykana jeszcze zakręcanymi motylkami z drugiej strony (może je chociaż dorobię).
Ponadto wyloty i wloty powietrza powinny być szersze i trochę dłuższe. Praktycznie cała górna pokrywa silnika nadawała się do wymiany. Na początku nawet chciałem przerabiać, ale w końcu stwierdziłem, że nie będę się z tym mordował - bo efekt byłby niewspółmiernie mały do włożonej pracy. Poza tym i tak 95% osób oglądających pewnie by nie wiedziało jak naprawdę wyglądał tył L6/40:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
19-09-06 23:49  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po męczącej walce z żaluzjami dałem trochę odpocząć kadłubowi i wziąłem się za koła jezdne:) Czołg jest malutki, ale i tak trzeba naciupać 18 sztuk:)
Wyjąłem więc słynny cyrkiel olfy i huzia na juzia kręciłem ile wlezie:) Wymyśliłem sobie, że najpierw wytnę same bandaże - każde kółko musiało więc składać się z 4 pierścieni (tektura, z której je wycinałem była dosyć cienka) - a potem wkleję środek jako osobne elementy.


Skończyło się na tym, że skleiłem ze sobą po dwa wycięte "środki" i skleiłem je cyjanopanem z pierścieniami. Następnie pomalowałem wewnętrzne części pierścieni i zostawiłem na następny dzień do wyschnięcia.

Przyszła kolej na obręcze. Wyciąłem je i uformowałem na jakiejś plastykowej kulce - znalezionej w tajemniczej szufladzie - wykorzystując przy tym klej BCG (tarcze były faktycznie lekko wklęsłe - w wycinance są płaskie). Tak przygotowane środki musiały się jednak na czymś opierać, aby montaż ich nie dostarczył mi kilku nowych siwych włosów:)

Ponieważ z cieniutkich paseczków papieru nie było sensu robić podpórek, użyłem do tego celu kółeczek z cyny 0,35 mm, mocując je rzecz jasna cyjanoakrylem.


Wkleiłem przygotowane środki kółek i dodatkowo przejechałem po nich wielokrotnie okrągłą końcówką trzonka pędzla, co nadało im jeszcze lepszy wygląd.

No i tak mi minął wieczór:) Jutro wstępne malowanie bandaży i... jeszcze dużo rzeczy:)

c.d.n.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-10-06 01:06  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Prace nad układem jezdnym trwają w najlepsze:)
Koła nabrały z lekka kolorków, otrzymały obręcze, śrubki, itp, itd:)

Czeka je jeszcze domalowanie niektórych fragmentów. Najbardziej pracochłonne i stresogenne było malowanie wewnętrznych części obręczy, których szerokość wynosiła poniżej 1 mm. Nie obyło się rzecz jasna bez lekkich poślizgów pędzla, ale ściągnąłem niepotrzebną farbę z zadrukowanych części za pomocą rozcieńczalnika. Śrubki nie są najwyższych lotów (ok. 0,7 mm), ale popełniłem pewien drobny błąd przy wycinaniu, którego już będę na przyszłość unikał:)

Jak wiadomo, wózki kół jezdnych (a raczej ich boczne ściany) wydrukowano na papierze błyszczącym i w dodatku w totalnie za ciemnym kolorze.

Odwzorowałem więc wszystkie osiem elementów na jednej z części zapasowych (wewnętrzne są całe żółte), a następnie w celu uplastycznienia wyciąłem takie tam "ramki":P Kolejne stresujące zajęcie:) Po retuszu wewnętrznych krawędzi i wcześniejszym przedziurkowaniu miejsc na ośki, zespoliłem to wszystko w jedną wielką kupę:P

A tak właśnie wygląda jedna z owych "kup" i wszystkie razem gotowe do dalszej obróbki:)

Ośki kół jezdnych zakończone były nakrętkami, które wykonałem we własnym zakresie, bo elementy zaproponowane przez autora nie przypadły mi do gustu:)

Szumnie mówiąc zaprojektowałem sobie owe nakrętki (2 mm) oraz podkładki do nich, podkleiłem, wyciąłem i skleiłem. Proste jak drut:) Czeka mnie jeszcze malowanie tej drobnicy i oczywiście montaż:)

Dalsze uplastycznianie trwa...:)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-10-06 08:42  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Stug, czy dobrze widzę, że w tych muterkach wycięte są otwory? Jeśli tak to czym? Igłą strzykawkową? Będziesz je gwintował? ;-)

--
Buka :-]

 
03-10-06 08:57  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Oczywiście - wzrok Cię nie myli - są w nich wykonane otworki za pomocą zaostrzonego ołówka automatycznego. Na tym zdjęciu widać, że jeszcze nie są one na wylot, bo podkładki były dziurawione później:) Aktualnie otwory są na przestrzał:)
A nad gwintowaniem się zastanawiam ;-P

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024