FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
02-08-06 09:26  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Czas na kolejny odcinek serialu pod tytułem Gaz67 :-))))) .
Dla wielu z obserwatorów tej relacji na pewno nudne i pozbawione sensu jest rozdrabnianie się na części pierwsze. Ja sam kierowałem się na początku myślą nie o odkrywaniu na nowo "Ameryki", ale raczej pokazaniu różnych swoich eksperymentów modelarskich w myśl zasady, a nuż się to komuś przyda.
Dostaje jednak sygnały, że jest to zbyt rozwlekłe i nudnawe, a poza tym sam zauważyłem że czasem się wkopuje z moimi pomysłami w kabałę już w trakcie ich realizacji i brnę by je rozwiązać i nie myślę już wtedy o robieniu zdjęć i rozjeżdża mi się cała koncepcja mojej relacji. Tak więc doszedłem do wniosku, że zacznę upraszczać sposób prezentacji. Ograniczę ilość tekstu i moich filozoficznych wywodów, a skupię się tylko na prezentacji pewnych etapów powstawania modelu.

RELACJA
Ograniczę się tylko do pokazania zdjęć całości i kilku słów komentarza.
To co widać na poniższych zdjęciach to stan na dzień dzisiejszy. Brakuje jeszcze miejscami retuszu i innych poprawek oraz tylnia klapa jest wsunięta na sucho. Trzeba to po wyretuszowaniu i poprawkach skleić, myślałem że zdążę przed wakacyjnym wyjazdem ale się nie udało.


Wszystkie elementy składowe rozciąłem najpierw na cześć pierwsze i tu przydaje się skan lub zdjęcie całej części by potem nie przykleić czegoś do góry nogami.
Elementy które zaginałem lub formowałem zwilżyłem klejem BCG i poczekałem aż wsiąknie całkowicie w papier. Wtedy nie klei się już do palcy i pęsetki, a jest bardziej plastyczny i łatwiejszy do formowania.
Miejsca gdzie powstają szpary wypełniłem delikatnie Patexem i delikatne wyrównywałem zbierając naddatek kleju wykałaczką. Można ja lekko zwilżyć to klej się mniej ciągnie i ładnie wygładza. Kolejnym etapem był retusz za pomocą pasteli olejnych. Użyłem innej niż dotychczas techniki ich nanoszenia. Mianowicie pędzlem zwilżam kredkę terpentyną i rozsmarowuje, aż część pasteli się rozpuści poczym nanoszę ja na retuszowane miejsce. Ma to jedna wadę. Śmierdzi terpentyną, ale ma i zalety: mniejsze zużycie pasteli, łatwiejszy dostęp do trudno dostępnych miejsc.
Dałem ciała przy podklejaniu elementów na 180 gramowy papier. W drodze eksperymentu dałem w ścisk z dwóch klepek parkietowych ściśniętych zaciskami stolarskimi. Po kilku godzinach i przy tych upałach wszystko wyschło i jest idealnie proste. Są tylko dwa ale. Pierwsze deseczki nie były na tyle idealnie gładkie by nie odcisnęły swojej struktury i druga sprawa trochę przesadziłem z ściskiem i element się spłaszczył zatrącając wrażenie przetłoczeń. Musiałem to wszystko poprawiać po przez Nagniatanie wgłębień zaokrągloną wykałaczką.
Próbuje retuszu po sklejeniu i fazowana krawędzi pod kontem 45 stopni. Nie wyszło to idealnie i jest trudniejsze niż metody sklejania brył pokazane przez Wujka Andrzeja, ale dałem radę.


UWAGI
Na jedną rzecz trzeba zwracać uwagę cały czas, a mianowicie na ciągłe pasowanie elementów wzajemnie jak i w całości. Model jest kreślony grubą kreska i stąd ciężko jest często szybko to ładnie razem złożyć. Na przykład słupek drzwiowy musiałem zwęzić z czym nie miałem kłopotów poprzednio. To samo dotyczy tylnej klapy i spasowania jej w stosunku do burt i podłogi.
Skrzynia jednej burty wyszła odrobinę krótsza niż drugiej. Możliwe że łatwiej się będzie kleić ten model bez takich eksperymentów jak moje, czyli bez rozbijania poszczególnych brył na części składowe.
Jednym słowem model jest fajny i wart polecenia. Daje sporo satysfakcji ale przy mojej konwencji wykonania wymaga ciągłego przymierzania pasowania itp.
Bardzo często widoczny jest efekt zwiększania wymiaru elementu po użyciu kleju BCG. Trzeba brać na to poprawkę. W jednej skrzyni tam gdzie porobiłem skośne ścięcia krawędzi postanowiłem je wzmocnić patexem. Efekt był taki jak się obawiałem klej ściągał ścianki zmieniając ich geometrię. Dało się to poprawić, ale pisze to jako przestrogę przed zbytnim szafowaniem klejami tego typu, lub robienie tego z pełną świadomością skutków takiego działania.
Na modelu widać miejscami ślady po nanoszeniu pasteli. Otóż maja tą wadę, że od częstego maglowania modelu w rękach miejscami się wycierają i musiałem retusz poprawiać. W końcowej fazie retusz będzie jeszcze poprawiany, a zabrudzenia usuwane, po czym całość malowana lakierem.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
23-08-06 21:00  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Niektóre zdjęcia na pierwszy rzut oka nie wnoszą nic nowego, ale na wykonanie prac wykończeniowych tej części modelu zużyłem co najmniej kilkanaście godzin. Poprawiłem retusz, dopracowałem klapę tylną i dorobiłem rurki do mocowania szkieletu pod brezent, wnęki podwozia i nadkole (to łatwiejsze). Model pociągnąłem lakierem Pactry by uniknąć wycierania się retuszu, który jak już wspominałem, wykonuje pastelami olejnymi rozcieńczanymi terpentyną. W tej chwili pracuje już na przednią częścią kadłuba, która zamknie tę część wanny.

RELACJA
Zacznę może od jednego rzutu całości.

Jak widać zainstalowałem już jeden z błotników. Jest to ten prostszy do wykonania za względu na to iż nie ma w nim wycięcia na koło zapasowe. Element wyoblałem na miękkiej podkładce do myszy za pomocą pędzla i śliny modelarskiej . Najpierw w poprzek potem wzdłuż. Czynność tę powtarzałem aż uzyskałem odpowiedni kształt. Ważne jest to że błotnik wygina się po łuku o 90 stopni w dół. Całość klejona klejem BCG. Raz że pozwoliła uzyskać czystą spoinę to dodatkowo po zwilżeniu można było korygować kształt błotnika. Nie da się go idealnie na sucho przymierzyć do wnęki, a samo sklejenie listków w powietrzu też nie zapewni mu odpowiedniego kształtu. Jak ktoś tak spróbuje go składać to nic mu nie będzie razem do kupy pasowało. Po przymiarkach „obramówki” (czyli tego widocznego zakończenia błotnika) przykleiłem ją tylko na samych końcach, a następnie błotnik w całości do wystającej wnęki podwozia. Jak widać na zdjęciach wnęki, brzegi błotnika przykleja się już na styk (zapomniałem dodać, że ja odcinam wszystkie sklejki). Teraz łączę lub koryguje połączenie listków w jedną całość klejąc je po 1-2 do obramówki. Robiłem to równocześnie z obu stron błotnika. Na koniec dokleiłem na styk do burt jego wolne końce. Jak widać da się to ładnie zrobić uzyskując pożądany kształt.


Teraz czas na tył.

W jednej z relacji wspomniałem, że klej BCG dobrze impregnuje stary papier jak i ułatwia jego formowanie. Widać to doskonale na błotniku. Ma to jednak też pewną wadę. Uważny obserwator zauważy w kilku miejscach charakterystyczne pofalowanie kartonu. Na powyższym zdjęciu jest widoczne na prawym zaobleniu burty. Otóż klej zmiękcza papier i pozwala go lepiej formować, ale też po całkowitym zaschnięciu usztywnia uzyskany kształt. Próba lekkiego wyprostowania tego profilu zakończyła się właśnie takim zafalowaniem. Tak więc by coś skorygować trzeba to lekko zwilżyć (wystarczy poślinić) i jak zmięknie dokonać korekty.
To tak na marginesie, bo głównie chciałem pokazać jak wykonałem tylną klapę. Jako że jest to model kreślony ręcznie to na dobrą sprawę trzeba było ją całą przycinać by wpasować ją w gniazda i jednocześnie trochę skrócić bo rozpychała mi burty na boki. Teraz wchodzi na leciutki wcisk. Nie jest jeszcze przyklejona, ale tak to ma wyglądać. Dolne wnęki wymagały rozcięcia na pojedyncze ścianki, przycięcia na wymiar i wklejenia. Pasek zamykający je od dołu również rozciąłem by dopasować go do ułożenia wnęk.

Krawędzie boczne wnęki klapy i sama klapa, tam gdzie było by to widoczne zostały oklejone paskami z cieniutkiego papieru.

Tablica rejestracyjna została uplastyczniona za pomocą pattexu. I białej pasteli.

Jeszcze małe zbliżenie na tulejkę Jej średnica wewnętrzna to 1,5mm. Papier nie był rozwarstwiany. Obowiązkowo użyłem do tego kleju BCG. Zwijałem ją najpierw, po wycięciu z naddatkiem by uzyskać dłuższy pasek, na podkładce wałkując trzonkiem pędzla a następnie docelowo na pręcie stalowym o docelowej średnicy. Cały element ma ok. 1 cm długości, ale tylko ten kawałek wystaje.

I na koniec dwa sposoby sklejania ścianek. Po lewej Podklejone z marginesem o grubość elementu (tak jak to pokazuje Wujek Andrzej w swoich relacjach), a z prawej też podklejone i fazowane pod kątem. Słupki kleiłem również tą drugą metodą. Trudniejsza w wykonaniu ale przy odrobinie wprawy krawędzie wyglądają lepiej.



UWAGI I WSKAZÓWKI
Cóż można powiedzieć o samym modelu. Na pewno jest Ciekawy i praca nad nim tak mnie wciągnęła że inne modele poszły w kąt. Ma swoje wady wynikające z ręcznego kreślenia jak i z tego iż pomimo obszernej instrukcji trzeba się mocno nagłówkować nad sklejeniem tego w całość. Tak więc wszystko trzeba mierzyć i pasować. Przykładowo widać że skrzynka po lewej stronie jest krótsza, u dołu białe pole na podłodze zostało retuszowane. Jedna z wnęk wymagała wycięcia dłuższej wklejki i jej wyretuszowaniu na końcach itp. Dodatkowo stosowanie przeze mnie kleju wodnego i rozcinanie wszystkiego na części składowe wymusza sprawdzanie pasowania kilku elementów wzajemnie to trochę utrudnia i wydłuża pracę nad modelem. Papier jak w starych MM, ale przy odpowiedniej impregnacji nie można mu nic zarzucić. Daje się ładnie formować.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
02-10-06 21:30  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Zagladnełem tu w sumie przez przypadek i mam małe pytanko czy klapa tylna napewno ma byc nieotwierana . Bo jakoś nie widze możliwosci jej otworzenia.



ponadto na wcześniejszym zdjeciu widac od środka i tam blokuja otwarcie do srodka podstawy ławek
--





Post zmieniony (02-10-06 21:34)

 
02-10-06 22:38  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

Tylna klapa otwiera się na zawnątrz.
Tu są fotki http://www.tanksforsale.co.uk/gaz69/gaz69.htm

Ostatnio ulepiony - taki tam mały "cołg"

Post zmieniony (02-10-06 22:40)

 
02-10-06 22:46  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

No to zauważ że czesc oznaczona kółkiem u ciebie jest od wewnątrz i to wlasnie ona blokuje możliwosc otwarcia na zewnątrz ponadto rant jest od zewnatz węższy aby burta mogła sie oprzec na wystającej częsci wewnętrznej u ciebie jest akurat na odwrót


[img=http://images2.fotosik.pl/187/fc37e8f748d1b4e0m.jpg]





Post zmieniony (02-10-06 22:49)

 
03-10-06 06:43  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Flucrm3 w modelu w miejscu zaznaczonym przez Ciebie kółkiem jest uproszczenie tzn. klapa wraz ze słupkiem stanowi jedną całość. Jak się patrzy od góry na klapę (zdjęcie z tyłu) w modelu widać wyraźnie linię podziału tych dwóch elementów. W przypadku otwieranej klapy trzeba trochę przy niej podłubać.

Cinek

--

..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___



Post zmieniony (03-10-06 06:45)

 
03-10-06 08:08  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Chyba ze tak , ale sądząc po walorce jaką robisz byłem pewny, że klapa bedzie otwierana . Jeżeli ma byc statyczna to jest wszystko OK bo linie widac to Fakt niezaprzeczalny.

--


 
03-10-06 09:53  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
bromba12 

 

piękne retusze krawędzi

 
03-10-06 13:29  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY

Fulcrum3, koledzy bardzo ładnie pokazali Ci i wytłumaczył jak to wygląda w prawdziwym Gazie, a jak jest zrobione w modelu. Żeby było śmieszniej to wewnątrz tej klapy też jest schowek. Widziałem to na jednym ze zdjęć. U mnie klapa nie będzie ruchoma.
Model ciężko nazwać waloryzowanym, ot tak trochę go uplastyczniam by ładniej wyglądał. Powoli zbliżam się już do zamknięcia przedniej części kabiny i wtedy wstawię dalszy ciąg relacji. Nie chcę po prostu zawalać tego forum wpisami o sklejeniu kolejnych drzwi :-)
Bromba12 krawędzie są retuszowane pastelami olejnymi, ale na mokro i po nasączeniu BCG wyoblane.

A tu taka mała próbka z waloryzacją.

PS. Znalazłem wspomniane zdjęcie ze schowkiem :-)


Trochę spóźniony, ale tu jest link do części drugiej tej relacji GAZ 69M część II .

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (08-10-06 21:47)

 
29-05-09 11:17  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część I]
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

fajnie zrobiony model trzeba troszkę miec umiejętności żeby zrobic taki model a nie należy on do łatwych

--
Modele jakie są każdy widzi inaczej zależy w którym kierunku się patrzy a i siedzenie na krześle też boli :)
Czy się siedzi czy się leży każdy model kartonowy się należy
GG-50609670

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024