FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
05-05-06 19:36  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
dzejkej (poohate 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Podoba mi się sposób w jaki relacjonujesz budowe, bardzo fajny. Czekam na ciąg dalszy:)

--
Głównymi przyczynami wypadków w Polsce nie są szybkość, brawura, alkohol, dziurawe drogi, kiepskie samochody. Głównymi przyczynami są: bezmyślność, skrajna głupota, kretynizm, debilstwo, idiotyzm i durnota kierujących samochodami osobowymi.

 
05-05-06 20:08  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

[...] to najdłuższa gra wstępna jaką widziałem na forum [...]

BeBe rozbawiłeś mnie do łez :-))))))

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
05-05-06 20:38  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Sturmovik napisał ;

>Niedawno Modelik go przeskalował do 1:25, lekko upraszczając (!!) :-)

To jaka to w końcu skala ?

--

Teoretyk ostatnio...

 
05-05-06 22:58  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

podobno 1:12

a jednak bliższa prawdy okazuje się byc skala 1:16
--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (08-05-06 09:50)

 
06-05-06 18:51  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
KOCUREK   

piekna rama

--

 
07-06-06 12:34  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
W budowie belek ramy popełniłem pewne błędy o których już wspomniałem. By jednak uniknąć malowania tej części konstrukcji zamówiłem komplet 49 pasteli olejnych z docelowym zastosowaniem do retuszu.
Teraz już wiem że rama nie będzie tylko retuszowana, ale o tym w swoim czasie.
Tymczasem zabrałem się za budowę bryły karoserii mojego GAZ-a. Spokojnie pozwala na to opis budowy tego modelu. Zacząłem od burt do których to jest zamieszczony rysunek przekrojowy i w dodatku ogólny. Jak się mu dokładnie przyjrzeć i przeanalizować kształt części to sprawa nie jest trudna aczkolwiek początkującym może sprawić trochę trudności. By jednak nie było mi za łatwo postanowiłem że rozetnę ten element na części składowe i zrobię oddzielone aczkolwiek niekoniecznie otwierane drzwi. W między czasie po rozmowie z żoną postanowiłem jeszcze co nieco uplastycznić.

RELACJA
Jak już wspomniałem burta w modelu jest w jednym kawałku. Ja postanowiłem ją rozciąć ponieważ chciałem wydzielić drzwi. Na początku miałem zamiar zrobić je otwierane, ale jako iż wewnętrzne usztywnienie jest z tektury o łącznej grubości 3mm zarzuciłem ten plan. Można to na pewno wykonać ale trzeba by jak sądzę przerobić konstrukcje tego elementu.


Dopiero dwie takie połówki stanowią jeden element. Z jednej strony przetłoczenie jest pod kątem prostym w drugim już ukośne. Niestety wszelkie łuki posiadają po uformowaniu szczeliny nie do uniknięcia bez dodatkowych przeróbek. Najprostsza metoda było to szpachlować wikolem. Na to zaś pójdzie jeszcze retusz z pasteli.
Na ostatnim zdjęciu widać że główna wagę przykładam do pasowania otworu w drzwiach i wypełnienia koloru. Dlatego tez krawędź podklejki wystaje od dołu. Jak będzie taka potrzeba to przed scaleniem obu połówek zostanie ona odcięta.
Tak zaś prezentuje się sklejona burta i zewnętrzna część drzwi.

Wzmocnienie burty ma w dolnej części bardzo cienki przekrój. Tak więc by wyciąć to w całości i nie uszkodzić zastosowałem następujący sposób. Przeciąłem karton po liniach wewnętrznych obrysu, a następnie zaś po zewnętrznych. Teraz już mogłem bez obaw wyjąć element.

Przyszedł czas na ławkę, a raczej pewnego rodzaju schowek nad nadkolem. Głupio było go zrobić w takiej płaskiej postaci i korciło mnie uplastycznić trochę przetłoczenia tego elementu. Nie wiedziałem co z tego wyjdzie więc po konsultacjach z panią domu spróbowałem na małym kawałku na szczycie. Efekt tak mi się spodobał ze następnie zabrałem się za dłuższy bok i górę. Z tego pośpiechu popełniłem błąd bo nakleiłem element na kartkę (180g) zanim wyciąłem te podłużne łezki. Na szczęście dały się ona jeszcze jakoś oddzielić ale pośpiech odbił się trochę na jakości.


No i efekt końcowy.


Niestety zdjęcia robione przy sztucznym świetle i wygląda to nie tak ładnie jak w rzeczywistości, głównie krawędzie są bardziej jednolite i nie odcinają się tak od tła co daje bardzo ładny efekt.

UWAGI I WSKAZÓWKI
Uwag specjalnie nie mam żadnych, raczej sam na nie liczę do tej relacji i wykonania oraz technik.
Wszystkie elementy są przed wycięciem obustronnie nasączone BCG. Czy coś to dało in plus? I tak i nie.
Na plus zaliczam łatwiejsze formowanie wielu elementów jak ta rurka wystająca ze słupka. Jej średnica wewnętrzna to jakieś 1,5-1,6mm i długość ponad 30mm.

Nie wymagała rozwarstwienia. Papier mimo wieku nie strzępi się przy cięciu, albo raczej znacznie mniej. Części po uformowaniu (często na mokro) zachowują swój kształt co jest zaletą, ale czasem wadą tak jak tu gdzie próbowałem odgiąć element i powstało załamanie. Na kilku płaskich powierzchniach w trakcie rozprowadzania kleju pociągnąłem szybko palcem pod włos i się również trochę element pogiął.

Wszystko poza tym również kleiłem BCG jedyny wyjątek to elementy z cienkiej kartki podklejane tekturą, tu dałem butapren.
Retuszowałem na kilka sposobów. Przez pocieranie sama kredka pasteli. Nanosiłem pastele wykałaczką. Najpierw suchą potem zwilżałem ja delikatnie terpentyną (pastele nie wykałaczkę). No i na koniec pędzelkiem. Tak są wyretuszowane przetłoczenia. Nanoszenie pędzlem robię tak iż zwilżam pędzel w terpentynie i smaruje nim kredkę która się troszkę rozpuszcza i osiada na pędzlu.
Tu jest przykład nanoszenia w szczeliny pasteli wykałaczką

Model jak już wspomniałem skleja się przyjemnie i w tej chwili prace są już trochę bardziej zaawansowane ale ich wyniki pokaże następnym razem.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
07-06-06 21:49  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Sebastian Cz. 



 - 16

Witam
Rzeczywiscie model skleja sie przyjemnie ( sam mialem okazje go popelnic). Na razie twoje dzielo wychodzi rewelacyjnie. Super wygladaja te przetloczenia na schowku w nadkolu.

--
Pozdrawiam
Sebastian

 
13-06-06 15:36  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
panpanek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 3

Bardzo fajny model. Powinni go wznowić. Panie Piterski, jak ja kocham te relacje. Są tak dokładne, świetne i czytelne. Moje ulubione relacje na tym forum!

 
13-06-06 23:28  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

PanPanek podbudowałeś mnie :-) bo koledzy już żartowali że ciągną się jak pielucha :-))
W takim razie następna burtę pokażę w trakcie wykonywania. Już słyszę jęki co niektórych forumowiczów ;-))))))

PS. PanPanku, zwracaj się do mnie per Piterski, a nie Pan. Nie jestem jeszcze taki stary.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
16-06-06 23:07  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Dzisiaj się nie będę za wiele rozwodził bo jak to skomentował kolega relacja się ciągnie jak pielucha :lol:
Tak więc niewielki komentarz i trochę fotek.
A tak prawdę mówiąc to chciałem coś pokazać a nie bardzo mam siłę by się mocno dziś rozpisywać. Jak są jakieś pytania to proszę śmiało je zadawać.

RELACJA
Zacząłem od klapy tylniej, którą pociąłem na elementy składowe i częściowo złożyłem. Częściowo tylko dlatego iż poszczególne części nie bardzo do siebie psują rozmiarem i będą wymagały korekty ale to już po przygotowaniu obu części burt. i spasowaniu tego w całość.

Powstała podłoga w której w stosunku do oryginału zmieniłem tylko to iż ją podkleiłem na kartkę 180g i uwidoczniłem pokrywę

I rzut okiem na całość po złożeniu na sucho



UWAGI I WSKAZÓWKI
Popełniłem dwa błędy przykleiłem podłogę BCG i nie dało to dobrego rezultatu. Dlaczego okazało się iż papier na którym jest wydrukowany ten MM ma tendencję do dość znacznego zmieniania wymiaru i powoduje mocne odkształcenia, na powierzchni często pojawiają się charakterystyczne zmarszczki, już po wyschnięciu elementów. Oczywiście można sobie z tym poradzić i na pewno znajdę rozwiązanie ale problem sygnalizuje.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024