FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
27-12-09 16:05  [Dyskusja] Białe modele parowozów
ADW PAROWOZY   

Witam Modelarzy
Jako że na rynku modelarskim,w każdym rodzaju tego hobby panuje obecnie kryzys podczas szukania sposobów na wydawanie nowości wpadliśmy na pomysł. Zapewne nie pierwsi….Pomysł dotyczy wydawania modeli parowozów w skali 1:25 i 1:16 na biało.W przypadku parowozów jest na to szansa z powodu ich konstrukcji. Nie jest to przecież samolot z liniami podziału blach, które zostałyby zamalowane farbą podczas końcowego malowania. Modele parowozów i tak proszą się o malowanie dlatego widzę szanse na realizacje tego pomysłu wśród miłośników tych maszyn.
W związku z tym chciałbym rozpocząć dyskusje-co sądzicie o takich projektach... Dokładnie chodzi o to, że modele te będą drukowane na biało „w kresce”- czyli całkowicie pozbawione kolorów na arkuszach z częściami. Rysunki montażowe będą tradycyjne w odcieniach szarości. Parowóz jest bardzo specyficzną maszyną i sklejony najczyściej jak się da w standardzie i tak nie wygląda jak powinien. Jasne jest, że w modelach parowozów-szczególnie tych dużych występuje kilka lub kilkanaście różnych części, które trzeba zawsze retuszować i podmalowywać. Choćby dla przykładu krawędzie szprych w kołach czy wszelkie elementy z drutu, których jest bardzo dużo i które koniecznie trzeba właśnie malować. Nie każdemu wyjdzie dobry retusz i model mimo dobrego sklejenia wygląda brzydko. Parowozy podmalowane i retuszowane wyglądają po prostu nie realnie. Ci,którzy pamiętaja parowozy i Ci którzy je oglądali podczas pracy (np.z pociągami retro) wiedzą,że nie ma czystych parowozów a ich smolisty kolor,oblepienie smarami i olejami nadają maszynie charakter i dusze. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że to kwestia gustu modelarza-czy lubi czysty model na półce, czy lubi pobawić się w odzwierciedlenie rzeczywistości. Ci pierwsi zapewne obrażą się na taki pomysł. Jednak wiem, że większość to właśnie Ci drudzy i większość wygrywa. Od bardzo dawna słychać prośby o wydanie takich parowozów. Z wieloma modelarzami już rozmawiałem na ten temat i są jak najbardziej za. Zaletą białego modelu będzie jego niska cena. Pomyślałem, że nie ma sensu drukować dużych ilości, a jedynie tyle ilu będzie chętnych. Aby zachęcić na taki model postanowiliśmy opracować go na najwyższym poziomie merytorycznym oraz najwyższą zgodnością z oryginałem-oczywiście na tyle ile jest to możliwe w kartonie. Na początek powstają już dwa modele równocześnie projektowane przez zespół 3 projektantów. Nie jest tajemnicą, że jako pierwsze tematy ukażą się Okl 27 –czyli bardzo popularny i lubiany tendrzak polskiej produkcji oraz Tyn 6 3536 z Pomorskiej kolei wąskotorowej 1000mm.Okładki oraz plansze barwne w tych numerach będą kolorowe aby każdy miał wzór do malowania. Jak wyżej wspomniałem modele już powstają i ukażą się tak czy siak-na próbę.
Chciałbym sporządzić też listę wstępną chętnych osób ,aby wiedzieć ile egzemplarzy wydrukować. Jak wiadomo wśród „rasowych” kartoniarzy nie ma wielu entuzjastów parowozów-w końcu to nie „spity czy meserki”,a modele dla cierpliwych.
Do takich modeli można będzie w spokojnym sumieniu dodawać części laserowe-w końcu całość i tak będzie malowana.
Czasopismo to ukaże się pod nowym tytułem i będą w nim drukowane tylko parowozy w dużych skalach. Kontynuacja serii taboru w skali 1:45 wciąż będzie się ukazywała w ADW MODEL. Nowego tytułu można się spodziewać najwcześniej na przełomie lutego i marca.
Proszę o wypowiedzi zainteresowanych i mających coś konkretnego do powiedzenia głównie modelarzy, którzy mieli styczność z modelami kolejowymi i wiedzą co można zasugerować i podpowiedzieć.
Osoby WSTĘPNIE chętne na taką „nowość” już od dziś prosimy o kontakt na gg lub e-mailem
Looko99@op.pl gg 6358779
A więc zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiamy
ADW MODEL

 
27-12-09 16:13  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
mak 

 

Myślę, że to dobry pomysl:)Brak kolorystyki na pewno obniży cenę, a retuszowanie nie wypada najlepiej dla większości sklejaczy.

--

 
27-12-09 16:47  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Bardzo ciekawa alternatywa. Ciekaw tylko jestem porownania cenowego, bo wiadomo, ze koszt modelu, to nie tylko koszt druku, ale i projektu, kolportazu itp. Moze jakies porownanie? Czy moglibyscie skalkulowac cene, np. dla jakiegos istniejacego wydania? Albo dla wspomnianego Okl 27 - koszt pelnokolorowego i black&white? Koszt duzego parowozu w 1:25 to okolo 80-90 PLN (biore ceny z Angrafa)...
Mnie, jako "waloryzatora", na pewno taka alternatywa by interesowala...

Kiedys byly na Forum dyskusje dotyczace wydawania modeli "w kresce". Cieszy mnie to, ze ktos sie w koncu na to odwazyl...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
27-12-09 16:51  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
stach48 

 

Pomysł bardzo dobry. Przecież jak napisałeś większość z klejących coś tam w modelu maluje, brudzi i.t.d. Napisz jeszcze o ile procent taki albinos ;))byłby tańszy. Uważam że to sedno sprawy. Cena modelu musi byc taka aby wilk był syty a owca cała ;))))
Reasumując- pomysł nowatorski i mam nadzieje że inni pójdą tym tropem. Powodzenia.
p.s. Rafael powieliłem Twój tekst (pisaliśmy równocześnie) NAJLEPSZEGO
ADW- skali nie ma ani dużej ani małej (poprostu jest). czy parowóż w dużej skali bedzie duży ;))))))) NAJLEPSZEGO



Post zmieniony (27-12-09 17:03)

 
27-12-09 17:03  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
ADW PAROWOZY   

Na chwilę obecną ciężko porównać ceny tradycyjnych modeli a białych,tym bardziej,że projekty dopiero sie tworzą i nie mamy wiedzy na temat ilości arkuszy itp ponieważ części sa jeszcze w rozsypce.Niby ogólnie można by zrobić porównanie jednak te nowe modele mają od groma części i to może zwiększyć ilośc arkuszy.Wstępnie moge zapewnić że modele takie na pewno nie będą droższe niż 50zł i o to nam chodzi -żeby nie przekraczać tej magicznej sumy.Modele pod koniec sklejania będą prezentowane na forum,wszelkie dane także wtedy opisze.

 
27-12-09 17:37  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Yautay 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Uważam pomysł za bardzo przyszłościowy. Jestem za... nie tylko w segmencie kolejowym.

--

 
27-12-09 18:10  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Pomysł dobry. Ale pozwólcie że powybrzydzam (nie dla torpedowania pomysłu).

Otóż tak wykonany przez kilku modelarzy model na pewno będzie piękny. Inni nie mają aerografu, doświadczenia z farbkami, itp. Oprócz tego taki model nie będzie mógł brać udziału w konkursach stricte kartonowych, nawet w klasie waloryzowanej. Bo już sam zestaw startowy zakłada malowanie. Plastikowcy też go do siebie raczej nie dopuszczą.
Zatem mam nadzieję, że powstanie nowy rodzaj modelarstwa ;-)

 
27-12-09 18:40  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Kierowniku, a czemu taki model miałby nie brać udziały w konkursach w klasie modeli waloryzowanych? Przecież nawet teraz malowane surówki są z powodzeniem wystawiane na konkursach i nie ma z tym większego problemu.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
27-12-09 18:51  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Pomysł mi się podoba, ale ja też trochę dołożę swoich przemyśleń.

Kierowniku model malowany wykonany z oryginalnej wycinanki, nawet jeśli jest to biała wycinanka, pozostanie modelem waloryzowanym i w konkursie może brać udział. No bo co za różnica, wycinanka pozostanie wycinanką, a kolor biały to też kolor.

ADW zapewne liczy na to, że przez biały kolor będzie niższa cena, a przez to większa sprzedaż, ale czy na pewno ? Jeżeli wydadzą model tylko w wersji białej, bez standardowej kolorowej, to odpadną wszyscy klienci, którzy kupiliby model, gdyby był kolorowy. Jeżeli wydadzą modele w obu wersjach, to pozostaną tradycyjni klienci, a ci co malują modele, tak jak ja, wybiorą wersję białą, bo będzie tańsza. Ale czy przez to zwiększy się liczba zapaleńców gotowych kleić parowozy ? Nie sądzę, biorąc pod uwagę, że i tak trzeba dysponować "kasą" na farby, spraye, sprzęt malarski, to wydatek rzędu 40 zł nie robi różnicy i gdyby model OKl27 był tylko w wersji kolorowej za 90 zł, zamiast białej za 50 zł, to też bym go kupił. Modele kolejowe, te wielkie są bardzo pracochłonne i chcąc je zrobić na poziomie, robi się je od pół roku do 1,5 roku. Tak, że wydatek 4 dyszki więcej raz, czy dwa na rok chyba nie jest problemem, chociaż jeżeli będzie alternatywa, to wolę wydać mniej. Podsumowując, model w wersji białej - tak, ale tylko jeżeli równolegle ukaże się też w wersji kolorowej, to może przyniesie wydawcy troszeczkę większy zysk.

Założyłem kiedyć wątek: [Dyskusja] Jak zachęcić modelarzy by budowali kartonowe modele kolejowe ? http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=139969&t=129020#reply_139969 polecam Adrianowi jego przeczytanie.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (27-12-09 18:52)

 
27-12-09 18:51  Odp: [Dyskusja] Białe modele parowozów
kari   

... jeżeli możliwe było wydanie w przeszłości tego samego modelu jednocześnie w "kredzie" i "ofsecie" (np. Ki-43-II Hayabusa AH 4/06) to chyba możliwe będzie wydanie jednocześnie wersji "kolorowej" i "czarno-białej". Sądzę, że wszystko będzie zależeć od Wydawcy no i od ew. zainteresowania potencjalnych nabywców.
ps. w przypadku Hayabusy cena była taka sama, a jak będzie w przypadku "białych" parowozow ... hmmm ... oto jest pytanie :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024