FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
12-12-02 18:06  Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Wstyd mi jako inżynierowi przyznać się, że nie chce mi się pomyśleć, jak to zrobić - ale cóż, spróchniały mózg od butaprenu i może ktoś z Was już ten problem rozwiązał. Zwłaszcza liczę na projektantów samolotów, dla których to chleb powszedni.
Jak obliczyć kąt rozwarcia rozwinięcia stożka ściętego, jeżeli znamy wysokość i oba promienie? Chodzi o prosty przypadek, kiedy stożek jest regularny tzn nie jajowaty i nie skoszony w pionie. W samolotach to pewnie rzadkość, ale w okrętach jak najbardziej występuje. Robiłem to zwykle albo metodą prób i błędów, owijając na szabloniku i docinając, a kiedyś nawet wydawało mi się, że ten kąt to dwukrotność kąta rozwarcia samego stożka. jednak - nie zawsze.
Please, pomóżcie mi to rozwiązać. mam nadzieję, że nie rządzi tym jakaś funkcja zespolona z całkami potrójnymi :-)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
12-12-02 18:08  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czesc,

Szczerze mowiac to z pamieci Ci nie powiem, ale bylo w "Kartonowych modelach pojazdow gasienicowych". Jesli ktos ma te ksiazke, to moze sprawdzic

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
12-12-02 18:28  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

W tej ksiazce jest ta metoda opisana, ale jest to metoda wykreslna. Wzor opiera sie na promieniu podstawy i dlugosci tworzacej stozka. No a tworzaca stozka trzeba sobie znalezc wykreslnie. (Choc meczy mnie to teraz i sprobuje zaraz znalezc zaleznosc miedzy promieniami scietego stozka, jego wysokoscia, a tworzaca......
W kazdym razie robisz tak:

Rysujesz rzut scietego stozeka czyli "r"-gorny promien, R - dolny promien, H - wysokosc.
Przedluzasz tworzace swojego stozka az do przeciecia i uzysjujesz wykreslnie tworzaca pelnego stozka, nzawijmy ja "L". Teraz wzor - wystarczy nam dolny promien R i ta tworzaca pelnego stozka L (choc dalej mi sie wydaje, ze mozna to zrobic bez kreslenia i ze wystrczy danych, tylko musze ruszyc glowa.....)....
A wiec: kat rozwarcia rozwiniecia stozka = 360*R/L
:-)

 
12-12-02 18:30  Re: Rozwinięcie stożka
Tomek 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Albo jak rozwinac coś takiego, takie 2 elipsy u podstaw z przesunietymi srodkami wzglendem siebie (bez problemu mozna nanie naniesc jeszcze linie podziau blach) ? :)
Mapisz wymiary to ci to rozwine bez problemowo na dzisiaj, anwet moge jeszcze bardzie skomplikowane elementy tez rozwnąć (bardziej skomplikowane)

 
12-12-02 18:38  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czy to za pomoca Cone'a czy Siatek z Gryfa?
Tylko jak nanosisz linie podzialu?

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
12-12-02 18:49  Re: Rozwinięcie stożka
Tomek 

 

linie podziału nanosze za pomoca funkci projekcji na model przestrenny, czyli rzut boczny projektuje na powierzchnie nie rozwinieta (mozna tez na rozwinieta tylko poco) a potem wszystko rozwijam. siatki z gryfa znam i mam ale ich nie uzywam a cone,a nie znam. W Rhino powierzchnie sa oparte na krzywych NURBS i ztego programu jest to zdiecie

 
12-12-02 18:56  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Batonus, juz chyba wiem.....
Wysokosc pelnego stozka to: W=rH/(R-r) + H
Tam sa trojkaty podobne wiec chyba dobrze napisalem....

A potem z pitagorasa:

L^2=W^2 + R^2

I "L" do wzoru:

kat rozwarcia rozwiniecia stozka=360*R/L

Narysowalem Ci to.....



Mam nadzieje, ze sie nie pomylilem..... ;-)

K.

 
13-12-02 08:55  Re: Rozwinięcie stożka
Monster Top       

Litości !
WIELCY MODELARZE
INŻYNIEROWIE <ciekawe jaka to podstawówka ich wypuściła i gdzie zdał mature - bo na uczelniach technicznych raczej nikt o tak oczywiste rzeczy nie pyta !
<SAMOOCENZOOROWANO>

 
13-12-02 09:00  Re: Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wielkie dzięki Wam!!!
NIedługo wytestuję metodę. A przy okazji - co to są siatki z gryfa?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-12-02 09:03  Re: Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Konradusie, please, zablokuj tego pajaca, nie stać go na już nic więcej poza złośliwymi uwagami, które zamieszcza w celu leczenia swoich kompleksów (chyba niższości).

Monster - tu chodzi nie tylko o to, żeby sobie ułatwić, bo nie chce mi się myśleć, to może się przydać każdemu, również tym, którzy nie mają matury i nie będą mieć.
Chodzi o uproszczenie.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024