FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-12-02 18:06  Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Wstyd mi jako inżynierowi przyznać się, że nie chce mi się pomyśleć, jak to zrobić - ale cóż, spróchniały mózg od butaprenu i może ktoś z Was już ten problem rozwiązał. Zwłaszcza liczę na projektantów samolotów, dla których to chleb powszedni.
Jak obliczyć kąt rozwarcia rozwinięcia stożka ściętego, jeżeli znamy wysokość i oba promienie? Chodzi o prosty przypadek, kiedy stożek jest regularny tzn nie jajowaty i nie skoszony w pionie. W samolotach to pewnie rzadkość, ale w okrętach jak najbardziej występuje. Robiłem to zwykle albo metodą prób i błędów, owijając na szabloniku i docinając, a kiedyś nawet wydawało mi się, że ten kąt to dwukrotność kąta rozwarcia samego stożka. jednak - nie zawsze.
Please, pomóżcie mi to rozwiązać. mam nadzieję, że nie rządzi tym jakaś funkcja zespolona z całkami potrójnymi :-)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
12-12-02 18:08  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czesc,

Szczerze mowiac to z pamieci Ci nie powiem, ale bylo w "Kartonowych modelach pojazdow gasienicowych". Jesli ktos ma te ksiazke, to moze sprawdzic

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
12-12-02 18:28  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

W tej ksiazce jest ta metoda opisana, ale jest to metoda wykreslna. Wzor opiera sie na promieniu podstawy i dlugosci tworzacej stozka. No a tworzaca stozka trzeba sobie znalezc wykreslnie. (Choc meczy mnie to teraz i sprobuje zaraz znalezc zaleznosc miedzy promieniami scietego stozka, jego wysokoscia, a tworzaca......
W kazdym razie robisz tak:

Rysujesz rzut scietego stozeka czyli "r"-gorny promien, R - dolny promien, H - wysokosc.
Przedluzasz tworzace swojego stozka az do przeciecia i uzysjujesz wykreslnie tworzaca pelnego stozka, nzawijmy ja "L". Teraz wzor - wystarczy nam dolny promien R i ta tworzaca pelnego stozka L (choc dalej mi sie wydaje, ze mozna to zrobic bez kreslenia i ze wystrczy danych, tylko musze ruszyc glowa.....)....
A wiec: kat rozwarcia rozwiniecia stozka = 360*R/L
:-)

 
12-12-02 18:30  Re: Rozwinięcie stożka
Tomek 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Albo jak rozwinac coś takiego, takie 2 elipsy u podstaw z przesunietymi srodkami wzglendem siebie (bez problemu mozna nanie naniesc jeszcze linie podziau blach) ? :)
Mapisz wymiary to ci to rozwine bez problemowo na dzisiaj, anwet moge jeszcze bardzie skomplikowane elementy tez rozwnąć (bardziej skomplikowane)

 
12-12-02 18:38  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czy to za pomoca Cone'a czy Siatek z Gryfa?
Tylko jak nanosisz linie podzialu?

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
12-12-02 18:49  Re: Rozwinięcie stożka
Tomek 

 

linie podziału nanosze za pomoca funkci projekcji na model przestrenny, czyli rzut boczny projektuje na powierzchnie nie rozwinieta (mozna tez na rozwinieta tylko poco) a potem wszystko rozwijam. siatki z gryfa znam i mam ale ich nie uzywam a cone,a nie znam. W Rhino powierzchnie sa oparte na krzywych NURBS i ztego programu jest to zdiecie

 
12-12-02 18:56  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Batonus, juz chyba wiem.....
Wysokosc pelnego stozka to: W=rH/(R-r) + H
Tam sa trojkaty podobne wiec chyba dobrze napisalem....

A potem z pitagorasa:

L^2=W^2 + R^2

I "L" do wzoru:

kat rozwarcia rozwiniecia stozka=360*R/L

Narysowalem Ci to.....



Mam nadzieje, ze sie nie pomylilem..... ;-)

K.

 
13-12-02 08:55  Re: Rozwinięcie stożka
Monster Top       

Litości !
WIELCY MODELARZE
INŻYNIEROWIE <ciekawe jaka to podstawówka ich wypuściła i gdzie zdał mature - bo na uczelniach technicznych raczej nikt o tak oczywiste rzeczy nie pyta !
<SAMOOCENZOOROWANO>

 
13-12-02 09:00  Re: Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wielkie dzięki Wam!!!
NIedługo wytestuję metodę. A przy okazji - co to są siatki z gryfa?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-12-02 09:03  Re: Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Konradusie, please, zablokuj tego pajaca, nie stać go na już nic więcej poza złośliwymi uwagami, które zamieszcza w celu leczenia swoich kompleksów (chyba niższości).

Monster - tu chodzi nie tylko o to, żeby sobie ułatwić, bo nie chce mi się myśleć, to może się przydać każdemu, również tym, którzy nie mają matury i nie będą mieć.
Chodzi o uproszczenie.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-12-02 09:59  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czesc,

"Siatki" to taki programik do rozrysowywania bryl obrotowych, o ile dobrze pamietam - w ostatniej wersji rozwijal stozki sciete pod ukosem itp. Wejdz na GryfHobby - program jest do sciagniecia w Download bodajze...

Na PWM w artykule o projektowaniu modeli za pomoca AutoCada jest link do programu Cone - ktory rowniez latwo i przyjemnie rozrysowuje takie rzeczy...

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-12-02 11:01  Re: Rozwinięcie stożka
MacGregor       

Program "Siatki" na Gryfie jest doskonałym narzędziem dla projektantów. Można go ściągnąć, pracować, ale aby plik zachować należy niestety zapłacic autorowi 97 zł, co według mnie mu się SŁUSZNIE NALEŻY za wysiłek włożony za napisanie takiego progamu od podstaw. Po wielu usprawnieniach, najnowsza wersja ma możliwośc wprowadzania wymiarów z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, a co najwazniejsze, rozwinięte siatki uwzględniają wprowadzoną wcześniej w ustawieniach grubość kartonu z jakiego element będziemy sklejać.
Zaprojektowałem wiele elementów dla mojego ostatniego modelu korzystając z "Siatek" i bardzo się z tego cieszę, bo zaoszczędziłem mnóstwo czasu. Pliki zachowuje sie jako DXF , ale ich specyfikacja pozwala na import do Corela i dalszą obróbkę (chociażby wypełnienie kolorem, bo obiekty są zamknięte!).
Obiecałem Konradusowi opracować samolot Gee-Bee R1 - opracowanie osłony silnika (z pięciu segmentów) zajęło mi może z 5 minut - po wycięciu sklejało sie to wszystko PERFEKCYJNIE!!!
Polecam.
Kuba Znamirowski obiecał kolejną wersję, nad którą pracuje w tej chwili, która będzie miała możliwość rozkładania na płaszczyźnie siatek na bazie wprowadzanych wręgów - to będzie rewolucja !!!

 
13-12-02 11:54  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Wzór na kąt rozwinięcia znaleziony przez p. Konradusa jest poprawny. Od siebie dodam, że kluczem było znalezienie tworzącej stożka, bo potem kąt rozwinięcia jest zwykłym ilorazem długości obwodu podstawy stożka do obwodu koła o tworzącej L, z którego stożek ścięty został wycięty, pomnożonym przez wartość kąta pełnego. Więc nie ma co eksperymentować, tak po prostu jest.

 
13-12-02 13:50  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Przy okazji tego tematu zastanowiłem się jak konstrukcyjnie rozwiązać w najprostszy sposób wykreślanie stożka ściętego. Problem polega na tym, że po obliczeniu kąta rozwarcia wycinka koła, z którego sklejony ma być stożek ścięty, trudno niekiedy taki kąt odłożyć przy pomocy kątomierza (nie mówię tu o CADzie). Błąd na tym etapie przy dużej tworzącej może dawać spore błędy w promieniu podstawy. Do użycia jak zwykle w klasycznych zadaniach konstrukcyjnych mam tylko cyrkiel i linijkę. Do narysowania stożka ściętego potrzebne mi są trzy długości odcinków: długość tworzącej L, długość cięciwy wycinka koła a, z którego wycinany jest stożek i długość krótszej tworzącej odcinającej górną część stożka L1. Wielkości te można wyznaczyć na kalkulatorze ze wzorów:
L = Pierwiastek(R^2-(H(1+r/R))^2),
a = 2Lsin(alfa/2),
L1 = (r/R)Pierwiastek(H^2+R^2),
gdzie R – promień podstawy stożka ściętego,
r – promień górnej podstawy stożka ściętego,
H – wysokość stożka ściętego,
alfa - kąt rozwarcia siatki stożka ściętego.
Pierwiastek - oznacza operator pierwaistkowania tego co jest w nawiasie
^ - oznacza operator potęgowania.
Oto etapy konstrukcji:
1. Wykreślamy okrąg o promieniu L.
2. Od dowolnego punktu na okręgu odkładamy cięciwę a, która na okręgu wyznaczy drugi punkt, któremu będzie odpowiadał łuk formujący podstawę stożka.
3. Nowy punkt łączymy ze środkiem okręgu.
4. Ze środka okręgu kreślimy łuk o promieniu L1 i to kończy konstrukcję stożka ściętego.
Ten opis oczywiście dedykowany jest początkującym, którzy nie dysponują zaawansowanymi narzędziami programistycznymi.

 
13-12-02 14:15  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Dla zainteresowanych :

http://www.cardfaq.org/faq/maths.html

Warto sprawdzic :)

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-12-02 14:37  Re: Rozwinięcie stożka
kubaz       

Taki stożek ścięty jak na początku tego postu można bez problemu rozwinąć za pomocą programu Siatki 1.0 z Gryfa http://www.gryfhobby.com/zassij.php3?nazwa=siatki.zip. Program ten jest free - wymaga jedynie bezpłatnej rejestracji.

Pozdrawiam

 
13-12-02 14:47  Re: Rozwinięcie stożka
Junior II       

Z tym scietym stozkiem to wywazanie otwartych drzwi , ale dostepny , prosty , idiotensicher program do rozwijania form bardziej skomplikowanych to byloby "cus" ;))

 
13-12-02 14:58  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>>>Batonus
>>>Konradusie, please, zablokuj tego pajaca, nie stać go na już nic więcej poza złośliwymi uwagami, które zamieszcza w celu leczenia swoich kompleksów (chyba niższości).

A moze wlasnie nie blokowac go jeszcze? Mnie juz przestal denerwowac. Przeciwnie. Mam niezly ubaw, jak go czytam. To 3 faza. Ty jestes dopiero w drugiej ;-)

K.

 
13-12-02 15:07  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Junior, wejdz na

http://model.icegroup.ru/

Jest tam program - BTCad, kiedys juz sprawa obila sie o forum - teraz dostepny jest manual w wersji angielskiej. Ale jeszcze go nie testowalem..

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-12-02 15:37  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Zgadzam się, ale ktoś jednak miał problem. I skoro to takie łatwe, to czemu aż tyle osób zamiast szybko podać rozwiązanie szukało go aż w Internecie. Obawiam się, że problem leży gdzie indziej.

 
13-12-02 15:56  Re: Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

I problem nie ominął nawet nas, "dojrzałych" ludzi, któym się nie chce już ruszyć mózgiem, bo łatwiej dać post na forum... i za chwilę bez wysiłku mieć podsunięte kilka rozwiązań :-)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-12-02 16:07  Re: Rozwinięcie stożka
Junior II       

Moja uwaga byla raczej ogolna , sam rowniez bez siegniecia po poradnik techniczny czy podrecznik matematyki bym tego stozka nie dziabnol.

 
13-12-02 16:26  Re: Rozwinięcie stożka
Tomek 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Program siatki z gryfa jest ok ale nap z takim czym sobie nie poradzi (kawałek kadłuba)

 
13-12-02 16:31  Re: Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Do Juniora - a moja odpowiedź była do Konradusa, ale wywalił swój post (o dzieciach i kalkulatorze)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-12-02 16:33  Re: Rozwinięcie stożka
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A taki kawałek poszycia kadłuba jak u Górnika na pewno bym metodą doświadczalną owijał na sklejonym szkielecie. Wykreślnie chyba ciężko by było.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-12-02 17:23  Re: Rozwinięcie stożka
Drewal   

Projektowanie siatek - proste jak drut.
Malowanie - j.w.
Opisow - brak.
Rysunki montazowe - nie sa potrzebne.

Ach te przeklete drukarnie, to chyba one tak zawyzaja ceny?

PS Czy Gee-Bee R1 bedzie do sciagniecia u Konradusa?

 
13-12-02 18:03  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>>>Batonus
>>> Do Juniora - a moja odpowiedź była do Konradusa, ale wywalił swój post (o dzieciach i kalkulatorze)

Rzeczywiscie.... jakos niechcacy, reka mi drgnela....
Nawiazalem do przypuszczenia p.Witolda
"I skoro to takie łatwe, to czemu aż tyle osób zamiast szybko podać rozwiązanie szukało go aż w Internecie. Obawiam się, że problem leży gdzie indziej."

i napisalem, ze teraz jest wszystko automatycznie mozliwe za nacisnieciem klawisza i ze problem rzeczywiscie lezy gdzie indziej, ale nie ma sie co dziwic, bo dzieci uzywaja teraz od dnia narodzin kalkulatora zamiast same liczyc. To taki znak czasu. Mojej corce wytlumaczylem kiedys, ze lepiej nauczyc sie dobrze liczyc samemu, niz stukac bezmyslnie w klawisze i dziecko to przyjelo do wiadomosci. Liczy teraz swietnie bez kalkulatora, a ja nadal uwazam, ze tak powinno byc :)

K.

 
13-12-02 18:06  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>>>Drewal
>>>Czy Gee-Bee R1 bedzie do sciagniecia u Konradusa?

Ja nic o takich planach nie wiem....
Wszystko w rekach Grzeska :)

K.

 
16-12-02 12:26  Re: Rozwinięcie stożka
MacGregor       

Zrobiłem już silnik - niestety to taka robótka na boku, więc proszę o cierpliwoœć!
Na razie silniczek skleja się super, resztę dorobię, trochę także w czasie przerwy œwištecznej, jak już i rodziny i obżarstwa będę miał doœć. A skończony modelik NA PEWNO wyœlę Konradowi aby umieœcił za friko do œcišgnięcia, co poczytuję sobie jako zaszczyt, jeœli ktoœ zaryzykuje i będzie chciał skleić. Pamiętajcie ! Okretowiec projektuje samolot... A najgorsze, żeniestety, nie metodš okretowš, ale tradycyjnš... jednak chyba Konrad miałeœ rację, psia mać... Oj, jak ciężko się przyznać....

 
16-12-02 13:10  Re: Rozwinie˛cie stoz˙ka
Chopin       

Grzesiu! Osobiscie ci dziekuje za ten modelik ( Gee-Bee 1 )! Od dawna chcialem miec takie cus grubasne ( idzie o ten konkretny model ) i jezeli bedzie za free z neciku bede pierwsza osoba ktora sie za niego wezmie ( byc moze ktos mnie uprzedzi1 : ) ). Jak juz bedzie i go skleje podziele sie z toba wrazeniami a nawet postaram sie o fotki z budowy!
Pozdrawiam!
Chopin

 
16-12-02 14:10  Re: Rozwinięcie stożka
Drewal   


Mialem nadzieje, ze P. MacGregor opublikuje u P. Konradusa. Niezly klimat, tak trzymac.

 
16-12-02 14:39  Re: Rozwinięcie stożka
Junior II       

Ale piekne paskudztwo ! ;)

 
16-12-02 15:02  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Grzesiek, fajnie! :) Rob sobie powolutku, nikt nie goni.... Milo mi, ze chcesz go udostepnic za free - moze sie jeszcze zastanow... ? ;-) W kazdym razie Stuart Aganda narobil niezlego zamieszania w swiecie - wiem to, bo caly czas dostaje sygnaly - pelne podziwu i ...niedowierzania... :) Do tej pory sciagnelo go juz okolo 1000 osob. GeeBee bedzie tez wydarzeniem - recze za to.

A co do konstrukcji szkieletu, to sie osobiscie ciesze, ze bedzie klasyczna. O to czy mialem racje czy nie, nie dbam zupelnie. Zarzucilem haczyk i rybka (smaczna) zlapala - to jest dla mnie wazne... ;-)))

Pozdrowienia!
Konradus

 
17-12-02 07:28  Re: Rozwinięcie stożka
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Od zawsze lubiłem tego latającego grubaska, a jako, że mam plany, trzeba go więc zrobić. Nie ma przy nim znów tak wiele pracy, ale nie mogę obiecać, że będzie szybciutko... Troszkę to jeszcze potrwa, bo nie mogą ucierpieć okręty (te zamówione).
Ostrzegam jednak, że to maleństwo w skali 1:33 ma tylko 17 cm długości !!!
A że rybka połknęła haczyk? Cóż, urodzono mnie pod znakiem Ryb właśnie...

MacGregor

 
17-12-02 13:23  Re: Rozwinięcie stożka
Koszałek       

MacGregor
Jako fanatyk Gee Bee nie mogę się już doczekać!!!!!
Proszę zrób prezent pod choinkę kolegom, a jeśli nie pod choinkę to na Sylwestra !!!
Z poważaniem
Koszałek Gee Bee-maniak

 
17-12-02 14:32  Re: Rozwinięcie stożka
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Oj chyba nie dam rady... Może na Sylwestra, ale problem też w tym, że od 23 grudnia do 2 stycznia będe poza internetem... Urlop od pracy zawodowej, więc i brak dostępu do sieci... Ale za to więcej czasu na sklejanie !

MacGregor

 
17-12-02 15:00  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Grzegorz Nowak (MacGregor) napisał:

> Oj chyba nie dam rady... Może na Sylwestra, ,.....

veto. swieta sa po to zeby spedzic je z rodzinka i jesc dobre rzeczy, a nie projektowac na czas geebee. niecierpliwi poczekaja... :) A jesli model ma sie ukazac na "konradusie", to i tak nikt nie bedzie wczesniej wiedzial kiedy, bo to bedzie tajemnica. Bedzie to niespodzianka (jak Stuart).

:)

Konradus

 
17-12-02 22:17  Re: Rozwinięcie stożka
Marek Pacyński       
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
No ten wzór to najwieksza tajemnica projektantów... hi,hi.

 
17-12-02 22:30  Re: Rozwinięcie stożka
Marek Pacyński       

BO NAWET W KSIĄŻCE BĄCZKOWSKIEGO JEST POWAŻNY BŁĄD W TYM WZORZE!!!

 
18-12-02 00:00  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fakt. Jest błąd. Myślę, że to "czeski" błąd - zjedzony plus...
W moim wzorze na tworzącą stożka, który wyprowadziłem "na szybko" parę postów wyżej, też znalazłem błąd. Odwrotnie napisałem sobie stsunek wynikający z podobieństwa trójkątów na rzucie bocznym stożka.... Już poprawiłem. W każdym razie sprawdziłem dla ciekawości oba wzory na tworzącą i przy danych H=30, R=15, r=6 w obu wypadkach wyszedł ten sam wynik L=52,20 (u Marka tworząca to R)... czyli:

U MARKA PACYŃSKIEGO NIE MA BŁĘDU W TYM WZORZE!!! ;-))))

Pozdrawiam!
K.

 
18-12-02 06:23  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Panie Konradus nie sprawdzałem wzoru na tworzącą, bo jest w każdym podręczniku. Poza tym (to do młodszych) jest twierdzenie Talesa.

 
18-12-02 06:52  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Ale u mnie tworząca też jest skopana, jak się przekonałem przeliczając ponownie. Powinno być zgodnie z tym co napisał pan Pacyński: L=(R/(R-r))Pierwiastek(H^2+(R-r)^2). Pociągnęło to za sobą drugi błąd L1= Pierwiastek((HR/(R-r))^2+r^2). Za błędy przepraszam. Widać, że lata całe już nie dawałem korepetycji i nieco przyrdzewiałem :-((.

 
18-12-02 07:40  Re: Rozwinięcie stożka
Monster Top       

MC Gregor - już dziękuję za BEE-GEE. Kiedyś - na innym Forum zastrzegałeś sie , że samoloty to tylko w skali 1:200 przy okazji jakiegos pływadła.......fajnie, że nie dotrzymujesz jedynie tego słowa.
Jednak - BEE-GEE jest stanowczo za dużym odstępstwem - może lepiej opracowałbyś model EKRANOLOTU <niedawno były rysunki w MODELARZU> albo jakiejś łodzi latającej <Shin-Meiwa, Be-10, Albatros>
POZDRAWIAM !

 
18-12-02 08:40  Re: Rozwinie˛cie stoz˙ka
Chopin       

Grzes! Niedaj sie podpuszczac! Koncz tego Bee-Gee w skali 1:33! Nie musisz sie spieszyc, byle bys skonczyl! Tylko nie tak jak Konradus ze swoim PO-2! : )
Pozdrawiam!
Chopin

 
19-12-02 14:34  Re: Rozwinięcie stożka
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nigdy nie mów nigdy... Stara jak świat zasada...
Nie korci mnie jednak opracowywanie samolotów - od tego są prawdziwi specjaliści, a nie amatorzy tacy jak ja. Gee-Bee wystarczy. Już widze jak mi się za niego oberwie od samolociarzy, jaka kicha będzie... Coż, ja się postaram. Lubię naprawde ten samolocik i chcę po prostu mieć jego modelik.
Pozdrawiam wszystkich świątecznie !

MacGregor

 
19-12-02 15:21  Re: Rozwinięcie stożka
Koszałek       

MacGregor z całego serca życzę Ci wszystkiego najlepszego a szczególnie aby Twój Nowy Rok obfitował w tak wspaniałe pomysły jak GeeBee!!!!!
Z Poważaniem
"świąteczny" Koszałek

 
23-12-02 09:20  Re: Rozwinięcie stożka
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzięki!

MacGregor

 
23-12-02 11:39  Re: Rozwinie˛cie stoz˙ka
Chopin       

Tomek! Co to za programik, ze tak ladnie rozrysowywuje siatki skomplikowanych bryl? Mozesz zdradzic swoja tajemnice?
Pozdrawiam!
Chopin

 
23-12-02 12:02  Re: Rozwinięcie stożka
scooby7   

Tomek

Czy uzywasz tego programu?
http://www.rhino3d.com/index.htm


Pozdrowienia
Scooby

 
10-04-03 21:56  Re: Rozwinięcie stożka
Ygy 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Przeczytałem ostatnio ten wątek i cholernie skomplikowane te wasze obliczenia- postanowiłem zapytać więc mojej nauczycielki... A ona to jakoś prościej wytłumaczyła...

Rys.1.: mamy dane promienie obydwu podstaw i wysokość tej bryły. Z twierdzenia Talesa wyliczamy całą wysokość stożka (czyli AF/EF=CG/EG ---> licby lepiej przemawiają więc podstawmy jakieś niezbyt duże, tak więc AF=4, CG=3, FG=2 i EG=?
4/?+2=3/? czyli następnie 4*?=3*[?+2] czyli 4?=3?+6 czyli ?=6 czyli cała wysokość wynosi 6+2=8). Mając już wysokość obliczamy z twierdzenia pitagorasa odcinki AE i CE. Następnie rysujemy dwa współśrodkowe okręgi o promieniach rownych odcinkom AE i CE (Rys.2.). Mając już te okręgi liczymy jaki procent długości okręgu o promieniu AE stanowi dlugośc podstawy naszej bryły o promieniu AF lub jaki procent długości okręgu o promieniu CE stanowi dlugośc podstawy naszej bryły o promieniu GC. Procent ten mnożymy przez 360 i uzyskujemy ten kąt...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024