FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
13-12-02 09:59  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czesc,

"Siatki" to taki programik do rozrysowywania bryl obrotowych, o ile dobrze pamietam - w ostatniej wersji rozwijal stozki sciete pod ukosem itp. Wejdz na GryfHobby - program jest do sciagniecia w Download bodajze...

Na PWM w artykule o projektowaniu modeli za pomoca AutoCada jest link do programu Cone - ktory rowniez latwo i przyjemnie rozrysowuje takie rzeczy...

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-12-02 11:01  Re: Rozwinięcie stożka
MacGregor       

Program "Siatki" na Gryfie jest doskonałym narzędziem dla projektantów. Można go ściągnąć, pracować, ale aby plik zachować należy niestety zapłacic autorowi 97 zł, co według mnie mu się SŁUSZNIE NALEŻY za wysiłek włożony za napisanie takiego progamu od podstaw. Po wielu usprawnieniach, najnowsza wersja ma możliwośc wprowadzania wymiarów z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, a co najwazniejsze, rozwinięte siatki uwzględniają wprowadzoną wcześniej w ustawieniach grubość kartonu z jakiego element będziemy sklejać.
Zaprojektowałem wiele elementów dla mojego ostatniego modelu korzystając z "Siatek" i bardzo się z tego cieszę, bo zaoszczędziłem mnóstwo czasu. Pliki zachowuje sie jako DXF , ale ich specyfikacja pozwala na import do Corela i dalszą obróbkę (chociażby wypełnienie kolorem, bo obiekty są zamknięte!).
Obiecałem Konradusowi opracować samolot Gee-Bee R1 - opracowanie osłony silnika (z pięciu segmentów) zajęło mi może z 5 minut - po wycięciu sklejało sie to wszystko PERFEKCYJNIE!!!
Polecam.
Kuba Znamirowski obiecał kolejną wersję, nad którą pracuje w tej chwili, która będzie miała możliwość rozkładania na płaszczyźnie siatek na bazie wprowadzanych wręgów - to będzie rewolucja !!!

 
13-12-02 11:54  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Wzór na kąt rozwinięcia znaleziony przez p. Konradusa jest poprawny. Od siebie dodam, że kluczem było znalezienie tworzącej stożka, bo potem kąt rozwinięcia jest zwykłym ilorazem długości obwodu podstawy stożka do obwodu koła o tworzącej L, z którego stożek ścięty został wycięty, pomnożonym przez wartość kąta pełnego. Więc nie ma co eksperymentować, tak po prostu jest.

 
13-12-02 13:50  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Przy okazji tego tematu zastanowiłem się jak konstrukcyjnie rozwiązać w najprostszy sposób wykreślanie stożka ściętego. Problem polega na tym, że po obliczeniu kąta rozwarcia wycinka koła, z którego sklejony ma być stożek ścięty, trudno niekiedy taki kąt odłożyć przy pomocy kątomierza (nie mówię tu o CADzie). Błąd na tym etapie przy dużej tworzącej może dawać spore błędy w promieniu podstawy. Do użycia jak zwykle w klasycznych zadaniach konstrukcyjnych mam tylko cyrkiel i linijkę. Do narysowania stożka ściętego potrzebne mi są trzy długości odcinków: długość tworzącej L, długość cięciwy wycinka koła a, z którego wycinany jest stożek i długość krótszej tworzącej odcinającej górną część stożka L1. Wielkości te można wyznaczyć na kalkulatorze ze wzorów:
L = Pierwiastek(R^2-(H(1+r/R))^2),
a = 2Lsin(alfa/2),
L1 = (r/R)Pierwiastek(H^2+R^2),
gdzie R – promień podstawy stożka ściętego,
r – promień górnej podstawy stożka ściętego,
H – wysokość stożka ściętego,
alfa - kąt rozwarcia siatki stożka ściętego.
Pierwiastek - oznacza operator pierwaistkowania tego co jest w nawiasie
^ - oznacza operator potęgowania.
Oto etapy konstrukcji:
1. Wykreślamy okrąg o promieniu L.
2. Od dowolnego punktu na okręgu odkładamy cięciwę a, która na okręgu wyznaczy drugi punkt, któremu będzie odpowiadał łuk formujący podstawę stożka.
3. Nowy punkt łączymy ze środkiem okręgu.
4. Ze środka okręgu kreślimy łuk o promieniu L1 i to kończy konstrukcję stożka ściętego.
Ten opis oczywiście dedykowany jest początkującym, którzy nie dysponują zaawansowanymi narzędziami programistycznymi.

 
13-12-02 14:15  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Dla zainteresowanych :

http://www.cardfaq.org/faq/maths.html

Warto sprawdzic :)

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-12-02 14:37  Re: Rozwinięcie stożka
kubaz       

Taki stożek ścięty jak na początku tego postu można bez problemu rozwinąć za pomocą programu Siatki 1.0 z Gryfa http://www.gryfhobby.com/zassij.php3?nazwa=siatki.zip. Program ten jest free - wymaga jedynie bezpłatnej rejestracji.

Pozdrawiam

 
13-12-02 14:47  Re: Rozwinięcie stożka
Junior II       

Z tym scietym stozkiem to wywazanie otwartych drzwi , ale dostepny , prosty , idiotensicher program do rozwijania form bardziej skomplikowanych to byloby "cus" ;))

 
13-12-02 14:58  Re: Rozwinięcie stożka
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>>>Batonus
>>>Konradusie, please, zablokuj tego pajaca, nie stać go na już nic więcej poza złośliwymi uwagami, które zamieszcza w celu leczenia swoich kompleksów (chyba niższości).

A moze wlasnie nie blokowac go jeszcze? Mnie juz przestal denerwowac. Przeciwnie. Mam niezly ubaw, jak go czytam. To 3 faza. Ty jestes dopiero w drugiej ;-)

K.

 
13-12-02 15:07  Re: Rozwinięcie stożka
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Junior, wejdz na

http://model.icegroup.ru/

Jest tam program - BTCad, kiedys juz sprawa obila sie o forum - teraz dostepny jest manual w wersji angielskiej. Ale jeszcze go nie testowalem..

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-12-02 15:37  Re: Rozwinięcie stożka
Witold       

Zgadzam się, ale ktoś jednak miał problem. I skoro to takie łatwe, to czemu aż tyle osób zamiast szybko podać rozwiązanie szukało go aż w Internecie. Obawiam się, że problem leży gdzie indziej.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024