FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
07-10-05 10:17  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki BERP. A jakie przyjemne w wykonaniu ;-). Fiu, fiu...
Po dokładnym obejrzeniu pokładu na rufie pojawił się bowiem - jak zwykle :-)))) - mały problem...

Okazało się, że słupki relingów zachodzą, wcinają się nieznacznie w deskowanie. Niby niedużo, jednak gdyby deski wyciąć tylko równolegle do linii burty, to powstałaby szpara ok. 1 mm, która jest bardzo widoczna. Dlatego muszę nie tylko położyć deski, ale też zrobić te wycięcia.
I żeby mi to dokładnie było!

Do „zdjęcia” wewnętrznego obrysu pokładu posłużyłem się - używaną wcześniej - metodą naklejania wąskich paseczków. Na starym pokładzie nakleiłem (lekko) kawałek brystolu i do niego doklejałem mniejsze kawałki dopasowując je do burt i relingu. Trwało to z godzinkę i schło przez dwie. Potem ten szablon wyciągnąłem ze środka (marne 10 minut :-)) i powstał obrys. Nie jest to sposób doskonały, ale nic innego nie przyszło mi do głowy.

Generalnie - gdyby robić takie deskowanie w normalnych warunkach, naklejając te paseczki na stole na karton, to jest to dość przyjemne zajęcie. Przypomina oklejanie czegoś zapałkami. Myślę, że już zawsze pokłady będę robił w ten sposób. A każdy następny będzie ładniejszy od poprzedniego :D Amen .

Równolegle oklejam też galerię na rufie. Deski wstępnie naklejam na cieniutki, ale mocny papier (chyba z bombonierki) i dopiero te większe fragmenty przycinam do właścicwych wymiarów. Jeszcze z tydzień i skończę :-))) .

 
11-10-05 16:40  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Szablon dobra rzecz, ale wyszedł mi trochę niedokładnie. W końcu rozmnożył się do 3 szablonów (lewa strona, prawa i środek). A na końcu i tak przygotowany pokład pociąłem na 3 kawałki i dopasowywałem je indywidualnie. Niestety potrzebna jest tutaj dokładność rzędu dziesiątych części milimetra, aby to wszystko pasowało.
Ta sztuka nie udała mi się do końca i są niewielkie szparki przy słupkach relingu. Stary pokład pomalowałem na czarno, aby jego biel nie prześwitywała w tych szparkach. Musiałem iść na kompromis i zaakceptować niedokładności, aby chronić się przed rozstrojem nerwowym.
Ale udało się. Dokończyłem też galerię na rufie.


Z ciekawostek z mojego warsztatu: robię ten model już tak długo, że przeterminował się klej, którym go sklejam :-))).

Przeniosłem się teraz na śródokręcie. Będę starał się oklejać ten pokład większymi kawałkami przygotowanymi na boku. Pokażę to wkrótce. Na razie zacząłem od oklejenia gretingu. Miałem obawy, jak wyjdą narożniki. Gdy przycinałem czasem jakąś listewkę, to zawsze miałem problem, żeby wyszło dokładnie pod kątem. A teraz wyszło. Czyżbym nabierał wprawy? To cud :D !
Robię to przy użyciu kawałka tekturki, który służy do wycinania wąskich i szerszych paseczków a teraz jeszcze do cięcia pod kątem. Narzędzie wielofunkcyjne.

 
18-10-05 10:40  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dokończyłem pokład na śródokręciu. Pozostał jeszcze jeden do zrobienia, ale to już "pańszczyzna" do odwalenia. Myślę, że żadnych niespodzianek już nie spotkam.
Gitarki nie będą na wyposażeniu okrętu - chciałem zobaczyć jak się będą prezentować na zdjęciu.

 
18-10-05 11:32  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Super gitarki :D:D:D - myslę że (zwłaszcza ta mniejsza) powinna zostać na wyposażeniu okretu :):) Załoga poza służbą musiała czymś się zająć - może bedzie śpiewać szanty ???

Wciąż obserwuję ten wątek - jestem pod wrażeniem

--
PozdrawiamKojak

 
18-10-05 11:49  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Madolo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam...

MODELARZE , modelarze przez duże M ....z "Prawdziwego Zdarzenia" ....ja Was podziwiam................ i się uczę......
"Ooooooo, żesz ty orzeszku .........ale to pikne....."
A te instrumenta......MASAKRA!!!

Popełniłem "Santa...."....coś tam, w latach `80-tych i "nie śmiem " poczynić żadnego żaglowca wobec tego co tu widzę .....

--
Pozdrawiam
Astronomia, modelarstwo, .....Pink Floyd
Finished: B-17, MiG-29, M3A2 Half Track , HMS Ark Royal
Repair: ORP Burza
In the hangar: F14-Tomcat

 
24-10-05 17:42  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki chłopaki. Cieszę się, że relacja się podoba :-) to mnie motywuje do dalszego sklejania. A motywacja się przydała, bo nie było z tym ostatnim fragmentem tak lekko, jak myślałem.

Postanowiłem nic nie wpisywać do relacji zanim nie dokończę ostatniego fragmentu pokładu. Skoro wpisuję, to znaczy, że nastąpił wreszcie upragniony koniec deskowania. Ten ostatni kawałek dał mi trochę w kość. Nawet nie będę pisał, ile czasu to wszystko trwało. Ale udało się :-))) .
Cyknąłem kilka fotek z robienia deskowania przy burcie.



 
03-11-05 10:59  Re: Okręt
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Nadeszła pora, aby na ten nowiutki pokład wreszcie coś przykleić. Po długich rozmyślaniach, gdzie poupychać te beczki, skrzynie, skrzynki z kulami i kadzie, wybrałem rozwiązanie, które widać na zdjęciach. To wszystko jest już przyklejone na stałe.
Teraz mogę wreszcie zrobić brakujące szoty, bo już nie będę potrzebował dostępu do pokładu (?).
Na ostatnim zdjęciu jest, dla porównania, płyta CD - bardzo mikry ten mój okręcik.






Post zmieniony (03-11-05 14:01)

 
03-11-05 12:25  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Nie wiem jak graficznie ująć moją opadniętą szczękę..... ;-))))

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
03-11-05 14:30  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Porcupine   

Imponujący model. Ciężka praca. Gratulacje!!!

 
05-11-05 23:10  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Syzyf nie myśl, że Cię podpuszczam, ale jak chcesz utrzymać porządek na nowym pokładzie. Przydało by się wiadro ze szczotką do klarowania :-)

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024