FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-03-05 15:11  [relacja/galeria] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dopiero w święta udało mi się zajrzeć do paczki, którą dostałem od Homika, w ramach konkursu FK, a w niej między innymi był ten model. Jako, że ostatnio zapanował na forum "sezon na Jak-i", postanowiłem też się dołączyć.
Na początku trochę informacji na temat błędów i zalet modelu, których nie podał Cygielski
Do plusów modelu zaliczam przede wszystkim świetny karton na którym model został wydany - łatwo się formuje, nie łamie się.
Poza tym model wydaje się ogólnie prosty ( tak przynajmniej napisane jest w instrukcji)
Błędy opracowania - o większości wspomniał już Cygielski, ja dorzuce to, co zauważyłem.
Śmigło - jak wcześniej wspomniano łopaty powinny obracać się w lewą stronę, patrząc z kabiny pilota, tak było w oryginale. Natomiast są na świecie Jak-i-3, których śmigło obraca się w drugą stronę - są to współcześnie budowa repliki, które wyposażone są w amerykańskie silniki, bodajże Allisony, stąd inny kierunek obrotu śmigła. Poniżej fotografie - z lewej oryginał z muzeum we Francji, z prawej współczesna replika:



http://messer.cba.pl

Post zmieniony (16-02-09 11:56)

 
30-03-05 15:12  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kolejna sprawa - pasowanie poszczególnych segmentów kadłuba. Przed rozpoczęciem klejenia wyciąłem wszystkie segmenty i sprawdziłem pasowanie poszczególnych segmentów do siebie, jeszcze przed ich uformowaniem. Chodziło mi tutaj przede wszystkim na sprawdzeniu, czy obwody sąsiadujących ze sobą segmentów są takie same. Moje pomiary wykazały, że połączenie segmentów 4-5 i 5-6 nie są właściwe. Odpowiednie poprawki, jakie naniosłem przedstawia poniższa fotka:



To, co jest zaznaczone czerwoną kreską zostało odcięte.

Następny błąd to lotki. Cygielski już conieco w temacie pokazał, ja chcę jeszcze zwrócić uwagę na szerokość lotek narysowanych na górze i dole płata. Różnica wynosi ok. 1,5 - 2 mm.

 
30-03-05 15:13  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Teraz pokaże stan zaawansowania mojej budowy Jakowlewa. Na razie mam gotowy sam kadłub. Standartowo już stosuje metodę jednej wręgi i sklejki. Efekty poniżej. Dodam jeszcze, że klejąc segmenty 1 i 2, kolejność budowy była następująca: napierw sklejam ze sobą oba segmenty za pomocą sklejki, następnie wklejam rynienki pod karabiny, dopiero potem wklejam wręgi, najpierw wręga A, następnie B. Wieczorem następne fotki z budowy.

 
30-03-05 16:00  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Messer pomimo problemów dobrze Ci to idzie , zobaczymy następne fotki .


Teoretyk ostatnio...

 
30-03-05 16:39  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Nie wiem czy dobrze zrozumialem.. Ale jezeli chodzi ci o szerokosc lotki (szersza na spodzie, wezsza na gorze skrzydla) w kierunu osi wzdluznej samolotu to tak powinno byc. Lotki tak byly profilowane.

 
30-03-05 18:02  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Może źle się wyraziłem, mówiąc o szerokości. Na fotce zaznaczyłem na żółto wymiary, które mi sie nie podobają. Na górnej części skrzydła lotka jest mniejsza niż na dolnej.
Chociaż teraz mam dylemat, bo na jednych planach , które dorwałem, lotki rysowane są tak, jak w modelu, na innych zaś widać, że i z jednej i z drugiej strony powinno być tyle samo. Niech się najlepiej wypowiedzą znawcy Jakowlewów.

 
30-03-05 21:30  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Każdy Jaczek swój ogonek chwali...



Budowa tej części modelu przebiegła w miarę gładko, jedyna gimnastyka to formowanie i przyklejenie oprofilowania, jakoś to wyszło.

http://messer.cba.pl

 
30-03-05 22:27  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
RAV 

 

Jeśli chodzi o rozpiętość lotki, to na górze i na dole powinna być taka sama.

Natomiast cięciwa w widoku z góry może być mniejsza, bo w tych czasach lotki miały już profil podobny, jak skrzydło i przednia część lotki była od góry przykryta przez pokrycie skrzydła.

Powyższe nie dotyczy lotek w samolotach np. z I wojny, które miały jeszcze lotki przypominające drzwi. Nie dotyczy tez sterów wysokości ani kierunku.

 
30-03-05 22:37  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Co do lotki RAV masz racje, istnieje jeszcze taka możliwość, że w przypadku Jaka na górnej powierzchni skrzydła pokrycie "troche" zachodziło na lotkę, stąd taki efekt. W tej chwili nie mam dostępu do porządnych rysunków tego latadła i dlatego nie moge tego problemu rozwiązać.

 
30-03-05 22:49  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
RAV 

 

To nie jest "możliwość", tylko fakt. W owym czasie już wszystkie myśliwce miały takie lotki. Stare ostały się może tylko w starszych konstrukcjach, np. szkolnych.

 
30-03-05 22:57  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

RAV - lotki przypominające dzwi :-))) to było dobre , choć wiem że prawdziwe


Teoretyk ostatnio...

 
31-03-05 10:54  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
Jurek   

Messerku, Ty leniuszku, a kto zrobi wnętrze kabiny?
Przy Twoich zdolnościach, to wstyd pominąc taki duży szczegół.
Mam monografie Jaków, /autorsywa Luranca/ to udostępnię materiał, sprawdzimy jak sie naprawdę ma sprawa wykonania lotek. Wywody Rava mnie nie przekonują.
Lotka chodziła góra dół ,na ogół wyhył mniej więcej jednakowy, przy lotce pod skrzydłem ruch w górę ograniczony.
Dziś wieczorem to sprawdzę.
Jurek

 
31-03-05 11:20  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Jurku, leniuszkiem to był chyba autor modelu, który poskąpił wnętrza kabiny, a przede wszystkim kilku dodatkowych rysunków montażowych, bo bez tego montaż skrzydła to poprostu makabra. Ale myśle, że uda mi się dziś skrzydełka całe zmontować :)

 
31-03-05 12:47  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

W Spitfire'ach też od góry widać było mniej lotki niż od dołu.

 
31-03-05 15:42  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Tak jak pisal RAV to FAKT. lotka nie byla wykonana symetrycznie w osi mocowania i gorna powierzchnia skrzydla zachodzila na lotke mocniej niz dolna. Po co kombinowac?...

 
31-03-05 19:01  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
grim 

 

trochę odbiegnę od tematu ale...
na pierwszym zdjęciu jest skrzydło spita bez dolnej części poszycia, widać ładnie jak to tam wygląda, jak górna powierzchnia skrzydła nachodzi na lotkę ;)



na zdjęciu nr. 99 jest zbliżenie na mocowanie lotki, a na zdj. nr. 103 bardzo ładnie jest widoczna lotka która się chowa do skrzydła...



... a tu widać fenomen wątku budowy Jak_a co do długości lotek na górnej i dolnej powierzchni...







Post zmieniony (31-03-05 19:05)

 
31-03-05 19:20  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
Jurek   

Troszkę kijka w mrowisko i jakie piękne zdjęciowo wytłomaczenie zjawiska.
Chciałem Was sprowokować do działania
A swoją drogą Messerku nic Cię nie usprawiedliwia.
Jurek

 
31-03-05 19:41  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Sądząc z rysunku zamieszczonego przez Messera, myślę, że chodziło o długość lotki w kierunku osi skrzydła, a nie o to, o czym pisze (słusznie) Grim.

Pozdrawiam,
Szymon

 
31-03-05 19:48  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Uważam kwestie lotek za zakończoną, sprawa się wyjaśniła. W razie czego, jak ktoś chce dalej temat drążyć, proponuje założenie stosownego wątku w dziale lotniczym.
Za jakieś pół godziny postaram się pokazać efekty walki ze skrzydłami i z tymi nieszczęsnymi wlotami powietrza.

 
31-03-05 20:07  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

eee jakie tam nieszczęsne :-)
trochę wygniatania i z pewnej odległości wyglądają nawet nawet :-) (tzn u mnie, bo kolor mi utrudnił retusz i mocno widać wszystkie krawędzie...)

 
31-03-05 21:03  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zgodnie z obietnicą czas na skrzydło. Oczywiście gwoździem programu były wloty powietrza. Aby mieć jakieś pojęcie o formowaniu tego elementu zrobiłem sobie wydruk jednego płata w odcieniach szarości i dzięki temu mogłem ograniczyć "schrzanienie" czegoś przy montażu właściwych elementów (ostatnie zdjęcie). Sama budowa zespołu skrzydła przebiegała następująco:
1. szkielet
2. po wycieciu samych skrzydeł, retusz, potem formowanie i wklejanie elementów stanowiących górną część danego wlotu powietrza, zaznaczam jednak, że same wloty w tym momencie zostawiam jeszcze nie sklejone.
3. następnie łącze oba płaty w ich dolnej części sklejką i dopiero wklejam w nie szkielet
4. sklejenie samych skrzydeł
5. zabawa przy formowaniu i klejeniu samych wlotów powietrza, przy udziale wykałaczki, supergluta i kleju polimerowego. Potem to, co mi wszyło zapaćkałem trochę farbą dla lepszego rezultatu koncowego.
6. montaż skrzydeł do kałuba
7.przyklejenie oprofilowania przejscia kadłub-skrzydło

Rezultat poniżej, niestety skaner jest troche ułomnym urządzeniem, stąd ten pokręcony kadłub. Mam nadzieje że na spotkaniu QWKAK-u uda mi sie kogoś poprosić o porządną sesje zdjęciową:)

 
31-03-05 21:06  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

A to próba wykonania zbliżenia na wloty powietrza. Osobiście średnio jestem zadowolony z tego co mi wyszło, a jak zauważył Łosiu, z odległości pół metra jakoś już to wygląda :)

 
31-03-05 21:16  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
banan   

wow niezłe cacko

 
31-03-05 21:45  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
RAV 

 

Marek P. napisał:
>
> Dlaczego z "okazji" klejenia modeli mojego projektu zawsze (!) pojawiąją się wątki...

Masz na myśli wątki różnych obwodów wręg lub segmentów, albo kiepskiej instrukcji? To na pewno spisek! ;-)

 
31-03-05 21:54  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
grim 

 

...Messerku, powiem krótko CACZUSZKO

...sam będę się musiał wziąć za siebie, dawno nic nie sklejałem :(

 
01-04-05 01:49  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Czas na rury wydechowe. Dobrze, że rury będą jeszcze osłonięte oprofilowaniem, dzięki czemu pewne niedostatki zostaną ukryte :)

 
02-04-05 14:46  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

No i po sprawie. Jaczek skończony. Troche to podle wygląda, ale taki urok skanera.

 
02-04-05 14:59  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Jeszcze kilka słów o budowie.
Po pierwsze podwozie. Nie wiem czy szerokość kół jest odpowiednia, brak jakichkolwiek o tym w instrukcji. Poza tym osłony podwozia. W opracowaniu osłony są w wersji dla podwozia w pozycji zamkniętej. Cechą charakterystyczną podwozi Jakowlewów była dzielona osłona, z lekko zachodzącymi na siebie częściami. Niestety z braku infromacji w modelu jak to podzielić, operacje cięcia wykonałem troche na oko, bazując na zdjeciach oryginału
Po drugie śmigło. Jak już zostało powiedziane, lopaty śmigła powinny się obracać w lewą stronę, patrząc od strony kabiny pilota. W modelu jest odwrotnie. Kierunek obrotu został poprawiony. Druga kwestia to kolor łopat i żółte końcówki. Pogrzebałem troche w internecie i na wszystkich zdjęciach, prezentujących samoloty z francuskiego pułku mamy jednolite malowanie łopat, w kolorze według mnie jaśniejszym niż czarny. To, co mi wyszło widać w poscie powyżej, a tutaj kilka zdjęć oryginalnych, francuskich Jak-ów, jako dowód moich rozważań:

 
12-04-05 22:05  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dorzucam fotki wykonane przez Laszlika na spotkaniu QWKAK-u.



Linka anteny ulotniła się z modelu podczas przygotowywania "opakowania transportowego"...Może kiedyś dorobie ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024