FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
30-03-05 15:11  [relacja/galeria] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dopiero w święta udało mi się zajrzeć do paczki, którą dostałem od Homika, w ramach konkursu FK, a w niej między innymi był ten model. Jako, że ostatnio zapanował na forum "sezon na Jak-i", postanowiłem też się dołączyć.
Na początku trochę informacji na temat błędów i zalet modelu, których nie podał Cygielski
Do plusów modelu zaliczam przede wszystkim świetny karton na którym model został wydany - łatwo się formuje, nie łamie się.
Poza tym model wydaje się ogólnie prosty ( tak przynajmniej napisane jest w instrukcji)
Błędy opracowania - o większości wspomniał już Cygielski, ja dorzuce to, co zauważyłem.
Śmigło - jak wcześniej wspomniano łopaty powinny obracać się w lewą stronę, patrząc z kabiny pilota, tak było w oryginale. Natomiast są na świecie Jak-i-3, których śmigło obraca się w drugą stronę - są to współcześnie budowa repliki, które wyposażone są w amerykańskie silniki, bodajże Allisony, stąd inny kierunek obrotu śmigła. Poniżej fotografie - z lewej oryginał z muzeum we Francji, z prawej współczesna replika:



http://messer.cba.pl

Post zmieniony (16-02-09 11:56)

 
30-03-05 15:12  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kolejna sprawa - pasowanie poszczególnych segmentów kadłuba. Przed rozpoczęciem klejenia wyciąłem wszystkie segmenty i sprawdziłem pasowanie poszczególnych segmentów do siebie, jeszcze przed ich uformowaniem. Chodziło mi tutaj przede wszystkim na sprawdzeniu, czy obwody sąsiadujących ze sobą segmentów są takie same. Moje pomiary wykazały, że połączenie segmentów 4-5 i 5-6 nie są właściwe. Odpowiednie poprawki, jakie naniosłem przedstawia poniższa fotka:



To, co jest zaznaczone czerwoną kreską zostało odcięte.

Następny błąd to lotki. Cygielski już conieco w temacie pokazał, ja chcę jeszcze zwrócić uwagę na szerokość lotek narysowanych na górze i dole płata. Różnica wynosi ok. 1,5 - 2 mm.

 
30-03-05 15:13  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Teraz pokaże stan zaawansowania mojej budowy Jakowlewa. Na razie mam gotowy sam kadłub. Standartowo już stosuje metodę jednej wręgi i sklejki. Efekty poniżej. Dodam jeszcze, że klejąc segmenty 1 i 2, kolejność budowy była następująca: napierw sklejam ze sobą oba segmenty za pomocą sklejki, następnie wklejam rynienki pod karabiny, dopiero potem wklejam wręgi, najpierw wręga A, następnie B. Wieczorem następne fotki z budowy.

 
30-03-05 16:00  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Messer pomimo problemów dobrze Ci to idzie , zobaczymy następne fotki .


Teoretyk ostatnio...

 
30-03-05 16:39  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Nie wiem czy dobrze zrozumialem.. Ale jezeli chodzi ci o szerokosc lotki (szersza na spodzie, wezsza na gorze skrzydla) w kierunu osi wzdluznej samolotu to tak powinno byc. Lotki tak byly profilowane.

 
30-03-05 18:02  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Może źle się wyraziłem, mówiąc o szerokości. Na fotce zaznaczyłem na żółto wymiary, które mi sie nie podobają. Na górnej części skrzydła lotka jest mniejsza niż na dolnej.
Chociaż teraz mam dylemat, bo na jednych planach , które dorwałem, lotki rysowane są tak, jak w modelu, na innych zaś widać, że i z jednej i z drugiej strony powinno być tyle samo. Niech się najlepiej wypowiedzą znawcy Jakowlewów.

 
30-03-05 21:30  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Każdy Jaczek swój ogonek chwali...



Budowa tej części modelu przebiegła w miarę gładko, jedyna gimnastyka to formowanie i przyklejenie oprofilowania, jakoś to wyszło.

http://messer.cba.pl

 
30-03-05 22:27  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
RAV 

 

Jeśli chodzi o rozpiętość lotki, to na górze i na dole powinna być taka sama.

Natomiast cięciwa w widoku z góry może być mniejsza, bo w tych czasach lotki miały już profil podobny, jak skrzydło i przednia część lotki była od góry przykryta przez pokrycie skrzydła.

Powyższe nie dotyczy lotek w samolotach np. z I wojny, które miały jeszcze lotki przypominające drzwi. Nie dotyczy tez sterów wysokości ani kierunku.

 
30-03-05 22:37  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Co do lotki RAV masz racje, istnieje jeszcze taka możliwość, że w przypadku Jaka na górnej powierzchni skrzydła pokrycie "troche" zachodziło na lotkę, stąd taki efekt. W tej chwili nie mam dostępu do porządnych rysunków tego latadła i dlatego nie moge tego problemu rozwiązać.

 
30-03-05 22:49  Re: [relacja] Jak-3 1:48 Quest
RAV 

 

To nie jest "możliwość", tylko fakt. W owym czasie już wszystkie myśliwce miały takie lotki. Stare ostały się może tylko w starszych konstrukcjach, np. szkolnych.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024