FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-04-05 12:24  [Zapowiedź] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Witam

Wczoraj w moje łapki wpadły modele z WAKu tzn. Błyskawica i Roadster. Błyskawica poszła do brata, a ja zostałem z Roadsterem jako modelem bardziej mnie interesującym.
Druk ładny, dużo kolorów, ładne tekstury, bez przesunięć kolorów. Mam tylko pewne zastrzeżenia do mało nasyconego niebieskiego koloru ale może tylko mi się on nie podoba. Na model składają się 2 arkusze z częściami (no kilka części jest też na tylnej okładce), rysunki są na wewnętrznych stronach okładek oraz na tyle okładki, zamieszczony jest również ciekawie napisany rys historyczny.
BRAK natomiast jakiejkolwiek w sumie instrukcji sklejania, oprócz dopisków przy niektórych częściach i na rysunkach. Czy to wada? Model niby prosty ale ja jednak uważam że brak instrukcji to wada, gdyż w trakcie oglądania zrodziło się kilka pytań co do umiejscowienia i sposóbu klejenia kilku części.

Teraz pozowolę sobie zadać pytania, które wyszły podczas dokładnego przeglądania wycinanki i analizowania poszczególnych etapów sklejania:

1. Dwie części 1g (L,P) są to elementy doklejane swą krawędzią do krawędzi ramy (jak pokazuje rzut z boku na ramę) czy też przyklejane środkiem części do krawędzi ramy (jak pokazuje rzuy z góry na ramę)? Osobiście myślę że krawędź części do krawędzi ramy ale prosiłbym o wyjaśnienie tej wątpliwości.

2. Również pytanie dotyczące części 1g (L,P). Części te są w czarno-czerowone i pytanie brzmi: Gdzie ma iść czerwony a gdzie czarny? Czy ta część ma być zawinięta wokół końca ramy i iść na jej spód czy tylko ma iść górą ramy (niby tak wskazują rysunki ale ten czarny kolor mnie nurtuje)?

3. Szyba ma być przyklejona do części Kb8(taki sposób wskazują rysunki zestawieniowe z tyłu okładki oraz profil części Kb8 i szyby - proste) czy Kb6(jak wskazuje opis przy szablonie oraz render modelu na okładce - ale wtedy szyba jest częściowo schowana a obrys części Kb6 na łączeniu z szybą jest owalny podczas gdy szyba ma kształt prosty)?

4. Gdzie dokładnie do silnika ma być wklejony tłumik i gdzie przytwierdzony do ramy (a może nie ma być?)?

Na koniec uwaga. Części K3(stożkowe części koła) powinny być wyrysowane jako niepełne okręgi tak by można je było ukształtować w kształt stożkowy. Można niby przeciąć je i wyciąć kawałek papieru ale wtedy symetryczność rozstawy narysowanych na tej części śrób będzie widocznie zaburzona.

W błąd może wprowadzać numeracja części, każdy zespół części jest oznaczony literami (np, koła-K, maska-MA, lampy boczne-LB), ale to jest tylko kwestia przyzwyczajenia sklejającego, a po przyzwyczajeniu się może nawet ułatwić pracę.

To tyle jeśli chodzi o moje wątpliwości. Ogólnie model mi się podoba i po wyjaśnieniu wątpliwości znajdzie sie wysoko w kolejce do sklejenia. Samochód ze względu na porządny druk i ładne tekstury po dokładnym wykonaniu na pewno będzie pięknie prezentował się w każdej kolekcji modeli. I za cenę ok 10 zł na pewno jest godny polecenia dla wszystkich modelarzy-kołowców.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź Darko

----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 
07-04-05 15:39  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
Hook6   

 

Jacek "Rajden" lub Homik z pewnością się zgłoszą a ja chciałbym przypomnieć ze fotki tego samochodziku w wykonaniu autora zamieszczane były w relacji ze spotkania (nr15) Wrocławskiej Anarchii Kartonowej...

http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 75.exs.cx/img175/5223/img00225tl.jpg
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 75.exs.cx/img175/1519/img00178rg.jpg
Przepraszam za brak miniaturek ale z tego komputera nie dostanę się do mojej galerii na tym serwerze



Post zmieniony (07-04-05 15:45)

 
07-04-05 17:20  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się tym modelem.
Myślałem że nikt się nim nie zainteresuje, bo to osobówka.

Wszelkie uwagi i wątpliwości modelarzy są dla mnie bardzo cenne, gdyż mogę
na ich podstawie wyciągać wnioski na przyszłość.

Na stronie wydawnictwa planujemy umieścić porady dotyczące budowy danych modeli
oraz darmowe UPGRADE w PDF do pobrania z sieci.
- w przypadku EMF to pięcioosobowa kabina „Touring”.

Wyjaśnienia:

Mało soczysty kolor niebieski i nie tylko to niestety wina drukarni (w oryginale jest Ok).

Model jest uproszczony ze względu na objętość (2x format A4)
dlatego uproszczenia postanowiłem nadrobić szatą graficzną.
Mała obiętość do dyspozycji jest przyczyną że strony rewersowe niektórych elementów trzeba malować.
(Wyszedłem z założenia że i tak większość maluje swoje modele.)
W przypadku modeli samochodów jest to nawet wskazane(Chromy grila, lamp itp)

Na szczegółową instukcje też nie było za wiele miejsca i powstała w naprawdę
ekspresowym czasie, więc chciałem w niej pokazać najbardziej kontrowersyjne miejsca.

Część takich miejsc przeoczyłem, za co przepraszam.

Starałem się umieszczać elementy z danego detalu (np. silnik) obok siebie w kolejności
wycinania idąc od brzegu arkusza.

Poszczególne podzespoły są objęte zieloną ramką. (np. reflektor lub grill),
Można taką ramkę odciąć od arkusza i spokojnie wykonać jeden cały podzespół
odkładając resztę arkusza na bok.

Nie martwimy się wtedy o zagubienie elementów do innych podzespołów.

Niektóre elementy celowo są dublowanie (np klapa bagażnika)
tak, aby nie było białych pól z numeracją, kiedy ktoś nie chce ich wykonywać od razu.
Takie rozwiązanie ma też tą zaletę, że informuje gdzie dany element należy dokleić.

ODPOWIEDZ na pytania:

Część K3 (obręcz koła) celowo jest pierścieniem a nie niepełnym kołem.
Wystarczy element ten posmarować WIKOLEM lub innym wolno schnącym klejem.
Po chwili zanim klej wyschnie zdąży nasączyć papier, który staje się plastyczny.

Teraz można plastyczne już K3 spokojnie wprasować w pierścień Opony.
(Opona musi być wcześniej naklejona na karton 1mm i doklejona do szprych)

W ten sposób łatwo wykonamy stożek bez rozcinania (K3) dociskając go
tylko odpowiednio do krawędzi opony i powierzchni szprych.
(Ja robiłem to po odpowiednim ułożeniu gąbką)

Więcej wyjaśnień po przemyśleniu dopiero w poniedziałek gdyż nie mam niestety dostępu do sieci.

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników modelarstwa - Autor

 
07-04-05 17:59  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Fotki umieszczone przez hook'a przedstawiają
model "sklecony" tuż przed spotkaniem WAK z elementów prototypowych
Dlatego jest nie kompletny.

Jeśli będzie zainteresowanie samochodami tego typu to może powstać
tego znacznie więcej.
Sam jestem miłośnikiem Oldtimerów ,
Kilka nawet projektowałem, ale ich nie skończyłem bo brak mi motywacji .

(wokół tylko królują okręty i coś innego z "lufą").

Co sądzicie o darmowych uzupełnieniach do modeli (kolor, wersja itp)?

Pozdrawiam Raiden



Post zmieniony (13-04-05 12:55)

 
07-04-05 18:43  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Tak myślałem że odpowiedzi będą w tempie ekspresowym i się nie pomyliłem :)
Teraz pokolei.
Oczywiście moja recenzja była jedynie próbą naświetlenia wątpliwości występujących po obejrzeniu modelu "na sucho", być może niektóre z pytań odeszłyby w zapomnienie
przy klejeniu modelu, ale jednak skoro się narodziły, to pewnie zrodziłyby się również głowach mniej doświadczonych modelarzy (hehe niby ja jestem doświadczony ;) ).

Kolor niebieski rozumiem że to wina drukarni, niemniej nie jest on taki tragiczny po prostu mógłby być lepszy.

Ja zwykle nie maluję modeli, lubię standard:) Ale myślę że i ten model w standarcie będzie ok.

Rozumiem również konieczność uproszczeń, chociaż uważam że ten model wcale taki bardzo uproszczony nie jest. Wg mnie "na oko" wydaje się że wycentrowałeś skomplikowanie do wierności idealnie.

Rozmieszczenie części bardzo mi się podoba za to duży PLUS, nie napisałem tego w recenzji ale tu się poprawiam. A co do oznaczeń (litery od nazw zespołu i części) to na pewno będzie pomagać po przyzwyczajeniu się.

Nie rozumiem jak niektóre części są dublowane? Nie widzę takich chyba że chodzi o te "waloryzacje" czyli naklejanie niektórych części aby je uwypuklić?

Część K3. Hmm mówisz klejenie na mokro, można spróbować :) Ale to dość nowatorskie podejście zawsze dotąd obręcze były nacinane. Ale ok jak spróbuję to ocenię :)

Co do porad na stronie to jak najbardziej by się przydały. A dodatki jak ktoś może drukować to na pewno dużo by to wniosło i dało wybór wersji wykonania danego modelu. Jestem jak najbardziej za.

Moje pytanie czy byłby sens robienia relacji z budowy tego modelu?

Czekam na odpowiedzi na pozostałe pytania :)

Pozdrawiam Darko

----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 
07-04-05 18:45  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Hook6-> Dzięki za fotki zawsze dotakowy materiał jest :)

Pzodrawiam Darko

----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 
07-04-05 23:01  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
Hook6   

 

Pyt: " ...czy byłby sens robienia relacji z budowy tego modelu?"
Odp: Oczywiście!
Rajden uraczy nas kolejnymi oldtimerami, Homik wyda i znajdą się kolejni zwolennicy takich modeli. Na ostatnim WAK-u Chopin (na codzień samolotowiec) przekonywał mnie do tych Rajdenowych modeli. Może rzeczywiście spróbuję...

 
11-04-05 22:02  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jako ortodoksyjny samolociarz (z malymi odbiciami na pojazdy, ale takimi symdbolicznymi z sentymetu) zarazilem sie tymi oldtajmerami. I tu sie wdarl intrygi sorpion bo mi latadla strasznie na tym cierpia. Zima sie zkonczyla a moj bialy Mig w proszku. Za to juz wzbogacilem sie o dwa 3D oldsmobile. ; )

Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
12-04-05 13:56  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Odpowiedź na pytania kolegi DARKO:
(1 i 2)
Imitacja Teownika [1g]
Do ramy 1L,P przyklejamy czarnym kolorem w stronę błotników. Można lekko odcinek w kolorze czerwonym (ok 1.5mm) zawinąć na miejsce połączenia z resorem, maskując
klejenie.

(3)
Mocowanie szyby:
Szybę wycinamy według szablonu (na oryginalnych fotografiach widziałem wiele rozwiązań i kształtów
bo szyby były dodatkiem do podstawowej wersji) Dla lepszego efektu ramkę do szyby można wykonać z drutu np. ze spinaczy biurowych (kolor mosiądź) lub prościej
pomalować krawędzie na złoto.
Szybę przyklejamy do krawędzi Kb8!! w istrukcji jest niestety literówka którą teraz dopiero zauważyłem . Przepraszam

(4)
Tłumik :
Model jest wykonany w uproszczeniu tak aby nie odstraszyć po otwarciu arkusza
początkujących modelarzy. Dlatego też rura wydechowa jest wykonana z gubszego drutu.
-Łatwo ją wtedy wykonać i dopasować.
Co do mocowania wydechu to z rysunku ramy znik chyba dlatego że był narysowany zyt jano szarym kolorem i drobnymi kropkami. Więcej tego błedu nie popełnię.

Od strony silnika rurę montujemy pomiedzy pokrywy zaworów S2 (małe czarne pola)
a osłonę S5. ( Lewa strona silnika patrząc z pozycji kierowcy)
Tylnia część wydechu wisi na drucie w kształcie litery "V" o wysokości ok 1cm, który to wieszak jest przyklejony jest do belki 1c

- Kulumna kierownicy to pomalowana na czarno lub szaro rurka zwinięta z miękkiego papieru .Jeśli nie wykonujemy ruchomej kierownicy przycieta pod kątem i wlejona do w
wystającą część podłogi. (Kb2)
Ruchomy układ kierowniczy to dłuższa rurka o eksperymentalnej długości nawinięta na drucie i przytknieta przez otwór wywiercony w sklejonej kabinie.

-Skoro mi się to udało (bo lepiej mi idzie wymyślanie niż samo sklejanie)
to wprawnym modelarzom napewno tym bardziej się uda.

Pozdrowienia dla wszystkich: Raiden

PS:
Przy budowie tego typu modeli dopuszczalne są wszelkie innowacje i dodatki
gdyż chyba tylko słynny Ford T był wykonywany jednakowo .
Wszelkie dodatki i modernizacje ( kilku tonowe klaksony na błotnikach, kosze wiklinowe na bagaż, ozdoby ,kolorystykę i.t.p , pozostawiam już fantazji kolegów modelarzy..



Post zmieniony (13-04-05 12:53)

 
12-04-05 19:51  Re: [Recenzja i wątpliwości] - EMF 30 Roadster wyd. WAK # 1
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Cześć

Dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Żeby to wszyscy konstruktorzy przyznawali sie do błędów tak szybko i ochoczo (chociaż nie wszystko to Twoja wina część winy jest po stronie drukarni :) ). Zresztą błędów wiele nie ma, a te co są to szczegóły.

Na pewno model ten będzie wysoko w mojej kolejce do klejenia. I czekam na kolejne modele. Może kolega zdradzi co nieco co będzie dalej? Słyszałem pewne "przecieki" ale może coś oficjalnie się dowiem od Ciebie ? :)

Pozdrawiam Darko

----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024