FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
28-01-05 11:25  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Wasze opinie też mi się coraz bardziej podobają :-)
Przedwczoraj odkryłem wreszcie sposób na utrzymanie porządku na biurku: trzeba sprzątać. To rewelacyjne odkrycie dzisiaj zemściło się na mnie, bo usuwając ścinki wyrzuciłem też biało-czerwony pasek z dziobowej części burty. Musiałem go więc dorobić i powycinać te romby z czerwonego papieru.
Niespodzianka była też na rufie, bo nad krawędź ostatniego pokładu wysunęła się brązowa część burty (zewnętrzna). Czerwone słupki powinny dotykać do pokładu, a paska przy krawędzi miało nie być. Musiałem więc brązowe słupki robić krótsze niż czerwone. Reszta na zdjęciach. Teraz czeka druga burta, więc trochę czasu mi zejdzie. Musiałem zmienić kolor tła na białe, bo widząc pomarańczowe aparat głupiał i przekłamywał kolory (dziwne, bo nie był wyprodukowany w bratnim kraju ;-) ).

 
30-01-05 17:41  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Druga burta naklejona. Brakuje jedynie listwy wykończeniowej górnej części relingu. Ze zdjęciami jest trochę dziwnie. Raz model wygląda na nich lepiej niż w rzeczywistości, a raz gorzej. Dzisiaj wygląda lepiej na zdjęciach. Niestety skleroza zaczyna mnie trawić. Zapomniałem o swoim wcześniejszym „wynalazku”, tzn. szablonie do równego przyklejania słupków. Wychodzą bardziej równoległe do siebie. Ale mam jeszcze trochę zabawy ze ścianami nadbudówek, wiec będzie okazja spróbować. Wielkimi krokami nadchodzi czas olinowania. To będzie dopiero rodeo. Na szczęście wypożyczyłem sobie kilka książek, więc „goły” nie jestem. No i może ktoś poda tonącemu choć brzytwę. Chwycę się.

 
31-01-05 18:11  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zacząłem od ściany najmniejszej z nadbudówek (pierwsza od rufy). Pociąłem ją na kawałki, tak jak burty. Z cienkich pasków papieru zrobiłem czerwone obramowanie drzwi i okienka (oklejane na kawałku tekturki w kształcie otworu drzwi). Wspomniałem poprzednio o szablonie. Dopiero, gdy go zrobiłem przypomniałem sobie, że nie był to najlepszy pomysł. Skoro jednak zrobiłem go, to i wykorzystałem. W kawałku tektury są wycięte rowki, które mają zapewnić równomierne rozmieszczenie poprzeczek relingu. Potem smaruje się każdy kawałek odrobiną kleju (tutaj rozcieńczony Pattex) i dosuwa do ścianki. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie pewne niedokładności przy wycinaniu. Niektóre poprzeczki są zbyt dopasowane i nie chcą opuścić szablonu. Ale jeśli ktoś jest super precyzyjny, to może się udać. Odciąłem kawałek relingu, bo w planach są schodki na górny pokład (na zielono). Gdyby zostawić cały reling, marynarze musieliby przeskakiwać przez niego, co nie wydaje mi się zbyt wygodne. Dlatego wyciąłem „drzwiczki” I tak będzie z następnymi ściankami, co zajmie mi ze 2-3 dni.
Ale c.d.n.

 
01-02-05 19:44  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Okienko (świetlik?) poszło do rozbiórki. Wyciąłem je bo było krzywe. Przypadkowo wpadła mi w rekę prototypowa kratka do zrobienia grettingu. Pomalowałem ją na brązowo, podłożyłem w miejsce starego okna i się spodobało. Mi. Zrobiłem więc jeszcze dwie kratki (czerwone) w następnej nadbudówce, załatwiając hurtem 6 okienek. Reszta elementów ze stoickim spokojem czeka na wycięcie.

 
02-02-05 18:47  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zabrałem się za drugą ściankę nadbudówki (druga od dziobu). Drzwiczki wykonam "w standardzie" - z futrynami. Szukając dziury w całym, natrafiłem na dziwne białe paseczki. Okazało się, że to drabinka, po której załoga dostaje się na górny pokład dziobowy. Starym marynarskim zwyczajem wchodzi po drabince, a potem: hop przez barierkę. Tacy dzielni. W wycinance drabinka, to po prostu naklejone paski. Postanowiłem przerobić je na pałąki, aby było za co się chwycić przy wchodzeniu. Zmagania z kartonową materią uwieczniłem na zdjęciach.


Mam jednak dylemat, czy wycinać "wejściówkę" po obu stronach relingu, czy zostawić całą barierkę. Ta drabinka jest słabo widoczna, natomiast wyrżnięcie dużego kawałka barierki rzuca się w oczy. Zobaczymy, ale chyba nie wytnę.

 
02-02-05 20:25  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Moja sugestia - śmiało wycinaj

The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
03-02-05 10:17  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
PiotrK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć!
Nie wiem czy pomysł z pałąkami jest dobry. Nie pasuje to do epoki (Wodnik to początek XVII w). Wydaje mi się, że na drewnianych żaglowcach nie stosowano takiego rozwiązania . Jeśli były jakieś stopnie to raczej pełne. A jeśli miała by być drabinka to chyba raczej sznurowa z drewnianymi stopniami lub zwykła drabina.

pozdrawiam

Piotr

---------------------------------------------------------
W budowie HMS Granado 1:96 (Shipyard)

 
03-02-05 11:42  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Dokładnie o tym samym pomyślałem ;-)
Pałąki (klamry) w XVII w. to raczej nie jest dobry pomysł.

Zaś co do barierki to rzeczywiście dziwnie wygląda ona "od burty do burty", ale w tych czasach wygoda marynarzy raczej nie była pierwszoplanowym zmartwieniem budowniczych okrętów, więc może tak właśnie być powinno??

Pozdrawiam

Yaris

 
03-02-05 21:04  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Rozwiązanie konkursu: zdjęcie z prawej, drugi od dołu.
Przepraszam, że nie odpisuję do konkretnych osób, ale postaram się tak zbiorowo powiedzieć skąd pomysł pałąków (bo wycinanie barierek - wiadomo: dla wygody marynarzy ;-) )

Fakt jest taki: w wycinance jest coś na ścianie nadbudówki. Co to jest? Nie wiem. Zakładam, że autor opracowania wiedział co robi. Skoro coś tam umieścił, to znaczy, że gdzieś coś wyczytał. Bo niby dlaczego miałby wymyślać jakieś stopnie na ścianie (pionowej!). Dlaczego zakładam, że autor wie? Otóż mam także inne opracowanie P. Zuzuańskiego – „Holk Gdański” z MM z 2003 r. We wstępie autor napisał, że holk został opracowany w oparciu o najnowsze badania i odkrycia i dziękuje za pomoc dr Jerzemu Litwinowi Z Muzeum Morskiego w Gdańsku (?). Zatem zadał sobie trud dociekania szczegółów. Myślę, że to samo dotyczy „Wodnika”. Zatem na ścianie coś jest. Ja patrzę na to coś jako potencjalny użytkownik. Padła sugestia, że były to pełne deski (zamocowanych gwoździami czy drewnianymi kołkami do ściany). Jednak nie mogę sobie wyobrazić, jak po takich pełnych deskach (niczym przyklejone cegłówki) można się wspiąć do góry. Szczególnie w czasie sztormu, gdy drewno robi się śliskie. Jeśli nie pałąki, to chociaż jakieś rowki musiały być zrobione, aby było na czym zaczepić palce. Taki był tok mojego myślenia. A co do pałąków, to nie sądzę, aby budowniczy okrętu nie potrafili trzech kawałków drewna połączyć (nawet w XVII w.). Pałąki zresztą potraktowałem jako wyzwanie technologiczno-kartonowe. Czy potrafię coś takiego zrobić. I dość ładnie wyglądają. Tyle.

Mam problemy z wysokością barierek. Wszystkie nadbudówki są nieco przycięte od dołu, bo byłyby za wysokie.
Zdecydowałem się wyciąć barierkę. Zacząłem też robić następną ściankę (uległa nieznacznej waloryzacji, czyli cięcia, gięcia, malowania, doklejania, itp czynności zrobionych przez wykonawcę, a nie przewidzianych przez projektanta modelu).

 
04-02-05 09:38  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Przepraszam, więcej wątpliwości nie mam.

Pozdrawiam

Yaris

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024