FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
10-10-02 18:32  Dwa Bismarcki
JC       

Po wielu latach zamierzam ponownie zacząć kleić modele kartonowe okrętów. Kupilem już kilka, jednak chciałbym zacząć od Bismarcka. I tu mam problem. Który z obecnie oferowanych w skali 1:200 jest lepszy ten GPM-u, czy Halińskiego? Oglądałem obydwa. Bismarck GPM-u ma beznadziejny kolor części podwodnej, ale ładniejsze malowanie części nadwodnej. Wydaje mi się jednak, iż dokładniejszy i z większą ilością części jest ten od Halińskiego. A jakie jest Wasze zdanie szanowni forumowcy?

 
11-10-02 06:36  Re: Dwa Bismarcki
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Było już troszkę na ten temat, wystarczy poszukać. Mogę wypowiadać się jedynie o modelu GPM: klei sie bardzo dobrze, wpadek jak narazie nie miałem. Kolor dna... jest całkiem normalny, poza tym dno i tak warto pomalować całe. Troche za ostre ślady waloryzacyjne: model miejscami wygląda jakby z kopalni wypłynął. Można dokupić blaszki fototrawione, szczególnie ze względu na anteny radarów.

 
11-10-02 08:15  Re: Dwa Bismarcki
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Gdybym ja miał sklejać "Bismarcka", wybrałbym GPM za bardziej interesujące malowanie, choć technicznie lepiej opracowany jest ten z wyd. A. Halińskiego. Jako maniak desek na pokładach pancerników uważam, że deskowanie na modelu HALa jest za jasne - to z GPM bije je na głowę.

MacGregor

 
11-10-02 08:21  Re: Dwa Bismarcki
ZbiR   

Z tego co wiem jest jeszcze jedna zasadnicza róznica. W modelu GPM część podwodna i nawodan szkieletu są rozdzielone co ułatwia zachowanie geometrii kadłuba przy sklejaniu ( sposób wykonania kadłuba polegajacy na mocowaniu wodnicy do deski był omawiany na forum ). W modelu A.Halińskiego trzeba by troszke ten szkielet przerobić. Przy takim długim kadłubie to ma znaczenie.
Pozdrawiam Zbyszek

 
11-10-02 09:37  Re: Dwa Bismarcki
Leon Zawodowiec       

Oczywiście to opinia pana Nowaka i nie koniecznie musi być obiektywna. Jak pamiętam opisując kiedyś Bismarcka HMV (model niemiecki) i tego z GPM-u chwalił (?) obydwa te modele za malowanie, choć deskowanie i podstawowe kolory burt i nadbudówek są diametralnie różne na obu tych okrętach. Jeżeli więc model z HMV ma pokład o właściwym kolorze to Bismarck z HAL jest jemu bliższy.
Co się tyczy pokładu Bismarcka GPM to:
a) deski w miescu łączenia częsci pokładu różnią się od siebie kolorystycznie mimo iż powinny mieć ten sam kolor
b) sama kolorystyka pokładu jest zgniło-brązowo-zielona i wygląda jakby okręt "przelażał pod wodą z 10".
Poza tym Bismarck z HAL jest zdecydowanie lepszy pod względem merytorycznymi, graficznym i skleja się doskanale - tego z GPM bije na głowę.
Jedyne co można mu zarzucić to jednakowe oznakowanie wodnosamolotów.

 
11-10-02 11:54  Re: Dwa Bismarcki
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Panowie - znowu zaczyna się dyskusja ??? Już to gdzieś słyszałem(patrz ORP KRAKOWIAK) , tylko ,że tam zaczął dyskusję Borys , a tu Leon ( a może to te same osoby ???).Tak nie można.
JC - nie mogę Ci powiedzieć , który model jest lepszy. Mam je w swoich zbiorach - są naprawdę piękne. Ja myślę , że wziąłbym się za GPM. Ale to tylko moje zdanie. Dlaczego za GPM ? Skleiłem już kilka wycinanek z tego wydawnictwa- i wszystko sklejało się cacy. Poza tym p.Grzegorza widzę na prawie każdym konkursie- jest "jednym z nas" , a p.Andrzeja jeszcze nie znam. No i widzisz - ja bym skleił Bismarcka z tych względów. Ktoś inny miałby podobne może do AH ??
Proponuję Ci pójść do sklepu modelarskiego i jeszcze raz na spokojnie porównać obydwa modele. Wybierzesz jeden - który - sam zadecyduj. Najważniejsze przecież jest to , żebyś sklejał.... .
P.S. Podczas klejenia rób zdjęcia - i dawaj na forum !!! Pozdrawiam serdecznie.

___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
11-10-02 13:44  Re: Dwa Bismarcki
Saburo       

Poparcie dla Leona Zawodowca !
Bismarck GPM-a nie ma się co równać z HAL-em. Mam tu na myśli wszystko: dokładność opracowania, staranność, wierność z oryginałem.
Dziwi mnie opinia Grześka na temat pokładu, bo pokład HAL-a po prostu zwala z nóg...
Nie ma czarnych krech pomiędzy deskami - ta cieniutka przerwa która jest nawet inaczej odbija światło patrząc pod światło - prez to model wygląda bardzo realistycznie a zame deski wyglądają jak prawdziwe drewno.
Po za tym o wiele dokładniej opracowana jest część podwodna.
Moja rada: kupić model z Halińskiego i dokupić blachy i lufy w GPM.

 
11-10-02 14:09  Re: Dwa Bismarcki
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nooooo, muszę się zacząć ukrywać, bowiem sprawa zaczyna się robić poważna... Borysa się nie bałem, ale skoro bierze się za mnie "Leon Zawodowiec", to pora zniknąć, a przynajmniej wyprzeć się własnych, osobistych i jak najbardziej subiektywnych poglądow... Jestem w takim wieku, że chciałbym trochę jeszcze pożyć na tym świecie...
Pozdrawiam wszystkich nie mających odwagi się przedstawić !
Tak trzymać !

MacGregor

 
11-10-02 14:53  Re: Dwa Bismarcki
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

no i znow rozpetalo sie pieklo na temat Bismarcka

Ja tam uwazam, ze najlepszy jest z HMV (tylko zartuje.... nie bijcie mnie :-)) Powiem szczerze Po pierwszej burzy wytoczonej wokol Bismarckow stracilem ochote na kupno ktoregokolwiek... Widzialem model z GPM (sklejony) i AH (w zeszycie) oba sa piekne :-) ale teraz oczekuje na Prince Of Wales...

pzdr
Kemot

 
11-10-02 14:57  Re: Dwa Bismarcki
Leon Zawodowiec       

Pewnie Saburo to też ten sam człowiek co Borys i ja - ciekawy tok myślenia panie Frytek. Oczywiście może Pan myśleć co Pan chce co nie zmienia faktu, że Bismarck z HAL przewyższa pod każdym względem Bismarcka z GPM. Jeżeli chodzi o przedstawianie się, panie Nowak to odwaga nie ma tu nic do rzeczy - jest ogólnie przyjęte, że ludzie przybierają różne pseudonimy w tego w tego typu rozmowach. Można pomyśleć, że Pan jeden jest odważny (i wspaniały) a my wszyscy jesteśmy tchórzami.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024