FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
11-07-23 08:58  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Narzędzie oczywiście jest przydatne, co zresztą starałem się udowodnić. Nad płytkami PCV też się zastanawiałem, bo ta maszynka powstała właśnie z myślą o wybijaniu sześciokątów w takim typie materiałów. Ale co karton, to karton - też można sobie jak widać poradzić:-)
Natomiast cena jest kompletnie z kosmosu - obecnie waha się między 300-400 zł.

Dla zainteresowanych - opis na KFS - https://www.kfs-miniatures.com/hexagonal-punch-die-set/

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-07-23 08:58  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Piotruś - wszystko fajnie, ale gdybyś podesłał zdjęcie, byłoby łatwiej. Tylko nie żadnego egzemplarza muzealnego po odrestaurowaniu, tylko z epoki poproszę:-)
Ja znalazłem tylko takie, jak poniżej - co prawda nie ta wersja i nie widać klocka w całości, ale na pasach nie zauważyłem niestety żadnych "nitogwoździ" czy innych mocowań

.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-07-23 12:08  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pomęczę Was jeszcze trochę drobnicą:-)



Sygnał dźwiękowy, klakson - zwał jak zwał - stał się wyzwaniem, gdy ubzdurałem sobie, że wytnę zaczernione pola w przedniej obudowie:-)
Zważywszy na gabaryty elementu i wielkość tych otworów, nie było to dla mnie proste, ale powoli, zabezpieczając każdy wycięty otwór klejem cyjanoakrylowym, udało się nie rozwalić całości:-)



Efekt finalny akceptowalny:-) Zabrakło już miejsca na śrubki mocujące tylną i przednią osłonę klaksonu:-) Chociaż może jeszcze przykleję jakieś małe kropki 0,3mm z tyłu - tam jest nieco więcej miejsca:-) Ale nic na siłę.




Zabrałem się za wycior lufy wraz z mocowaniem. Te ostatnie miały zaznaczone po 3 wnęki na składane elementy sztycy wycioru, które musiałem dość mocno poszerzyć, gdyż po ich sklejeniu okazały się za wąskie.
Elementy, które zaimpregnowałem cyjanoakrylem, dobrze poddawały się obróbce papierem ściernym i ściereczkami ściernymi (na zdjęciu).





Przyszedł czas na zwijanie ciasnych rurek, imitujących poszczególne części sztycy wycioru.
Po raz pierwszy spróbowałem znanej metody na kształtowanie ich na mokro przy pomocy ciasno zwiniętego kawałka cienkiego papieru (w moim przypadku użyłem papieru milimetrowego)
Jak śpiewał Zenon M., "jak do tego doszło, nie wiem", że do tej pory nie zastosowałem tego patentu, ale z efektu jestem zadowolony. Są do dopracowania szczegóły, ale ogólnie metoda jest bardzo efektywna.
Na zdjęciach cały proces - wycięte elementy, trzy kolejne etapy kształtowania części oraz gotowych kilka rurek. Dwie nadmiarowe wyrzuciłem, do reszty wsadziłem przycięte kawałki drutu 1mm i można było powoli składać to w całość.




Od pierwszego cięcia do zakończenia prac nad zespołem wycioru minęły 4 wieczory, ale finalnie wyszło nawet nieźle:-)
Dodałem dwa motylki (tym razem żywiczne, kupione kiedyś w MODEL-KOM), a także dwa zapięcia w dolnej części.
Jeden element na zielonej część musiałem pomalować, bo miał pomylony kolor:-) Mogłem oczywiście wyciąć go ponownie z zapasu, ale farba była pod ręką, otwarta...:-)
Końcówkę wycioru wyposażę chyba jeszcze w jakąś drobną fakturę, żeby nie był taki łysy i gładki:-) Wszak takim golasem lufy by się dobrze nie wyczyściło:-)



Kolejne dwa proste elementy - haki - wymagające jednak pewnej obróbki i pomalowania.




Wcześniej powstał również peryskop/wizjer oraz nieco zmodyfikowany, w stosunku do wycinankowego, podnośnik.
Elementy pomalowane na czarno bardzo źle się fotografuje - nie widać prawie szczegółów.



Aby nadać metalicznego sznytu powyższym elementom, użyłem specyfiku jak na zdjęciach - Uschi van der Rosten METAL POLISHING POWDER - STEEL. Nie jest to tani specyfik i na pierwszy rzut oka jest go niewiele, ale efekty są świetne, podobnie jak wydajność.
Ewentualne zadrapania zrobię już chyba innym specyfikiem, ale też z umiarem:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-07-23 14:18  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tommy T.B. - przed wycięciem akurat tego klaksonu spieperzyłem pierwszy klakson - na szczęście mam zapasową wycinankę:-) Nie musze też wspominać, ileż to kwiecistych epitetów poleciało w eter:-)

Motylki to niestety wydruk 3D - wspominałem o tym:-) Kupiłem kiedyś w Przeciszowie na stoisku Model -KOMu. Fajna sprawa. Oczywiście można je zrobić samemu, ale tutaj leń wygrał:-)

Co do pudru Ushi to porównując go np. z pigmentem Gun Metal od MIG-a, zauważalna jest zdecydowanie mniejsza ziarnistość pigmentu. Dla mnie świetna rzecz, choć droga, ale o gustach się nie dyskutuje:-)

Spychacz, Viz - patent na zwijanie długich i cienkich rurek świetnie opisał kiedyś Syzyf na Kartonworku - http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10820&start=40 - polecam drugą część jego postu.

Opiszę to jeszcze krótko na moim przykładzie:

1. Wycinam element, który docelowo ma być rurką o średnicy wewnętrznej ok. 1 mm
2. Na drut średnicy 0,7 mm nawijam zwilżony papier milimetrowy, o szerokości większej niż szerokość rurki, którą chcę skleić i zwijam ciasno papier wokół drutu (można pominąć ten punkt i przejść pod razu do punktu 3, ale łatwiej się potem wszystko zwija).
3. Rozwijam go i zwijam tylko kawałeczek - minimalnie tyle, by drut był całkowicie przykryty po obwodzie warstwą papieru.
4. Zwilżam wodą element, który mam zwinąć w rurkę - im bardziej element będzie mokry, tym łatwiej da się zrolować, ale to trzeba wyczuć, bo mokry papier jest podatny na uszkodzenia krawędzi. Dobrze jest go czymś zabezpieczyć - ale też niezbyt mocno, bo papier musi chłonąc wodę, aby zmiękł.
5..Tak namoczony element układam na papierze, którego niewielka część jest owinięta wokół drutu i zwijam w rulon, przyklejając końcówki papieru, aby kształt był utrzymany.
6. Po jakimś czasie, gdy woda odparuje, odwijam papier i wyciągam uformowaną rurkę. Nawlekam na drut odpowiedniej średnicy i sklejam krawędzie. Praktycznie sama się skleja:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-07-23 10:18  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Karas - rozwarstwianie papieru faktycznie może się pojawiać podczas "rozwiązań siłowych", czyli np. rolowania elementu na kawałkach drutu, czy czegokolwiek innego, czego używamy do nadania kształtu. Jeśli papier nie był impregnowany, to przy tak małych średnicach występuje to praktycznie zawsze. W metodzie na mokro nie zauważyłem problemów - mokry papier ściśnięty mocno podczas zwijania nie ma kiedy się rozwarstwić.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-07-23 09:43  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć,

I kolejna porcja drobnicy:-)


Na początek coś prostego i zupełnie nieciekawego, czyli korba:-)
Wykorzystałem tutaj jedną nadmiarową rurkę, którą widzieliście poprzednio.
Drut miedziany najpierw pomalowany na czarno, a potem przetarty proszkiem Ushi:-)






Zmora ostatnich dni, czyli tylne światło NOTEK.
Chciałem tutaj trochę dorównać do Piotra P., który w modelu Tigera (P) wykonał we własnym zakresie taką lampę.
Niestety, o ile jemu wyszło to jak zwykle elegancko i bez najmniejszego zabrudzenia, u mnie powstał mały potworek:-)
Lekkim usprawiedliwieniem może być tylko wielkość całej konstrukcji, a makro jak zwykle bezlitosne dla mojej papraniny:-)




Porównanie finalnej wersji z początkową, z której byłem nawet zadowolony, dopóki nie zorientowałem się, że światła w tej części nie były czerwone:-) Kształt wycinankowej wersji też nieco blokowy, ale taka była koncepcja autora:-)




Na koniec wczorajsze "dzieło", czyli szczypce do drutu/zasieków. W modelu ich konstrukcja jest mocno uproszczona, więc jak zwykle musiałem się pobawić.
Oczywiście ze dwa razy musiało mi się wszystko złamać i rozlecieć w moich niezgranych łapach, ale finalnie udało się zakończyć budowę kolejnej rzeczy, która zdobić będzie błotniki StuGa:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
10-11-23 09:17  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć,

Będzie trochę o gąsienicach, przy których pracuję od jakiegoś czasu:-)

Prace "długodystansowe", wymagające prace przy wielu powtarzalnych elementach, dzielę sobie na etapy:-)
W gąsienicach do StuGa, tych etapów naliczyłem chyba z 15, a jestem już po szóstym czy siódmym - straciłem rachubę:-)

Przymierzając się do robienia ogniw, skleiłem sobie jedno z wycinanki i przymierzyłem do koła napędowego.
Na szerokość pasowało, chociaż tarcze koła mogłyby być nieco szerzej rozstawione - ale to mój błąd chyba:-)
Na długość przymierzałem na oko i stwierdziłem autorytarnie, że chyba mi się to rozjedzie - w mojej jednookiej ocenie odległość między sworzniami była za duża.

Zacząłem rzeźbić w Corelu nowe gąski, by po wielu trudach, znojach i próbach skontestować, że te wyrysowane przez Mario w modelu są idealne:-)
Specjalnie się nie przejąłem, wszak wystarczyło tylko wziąć skalpel w dłoń i wycinać:-)

Kolejne etapy - wycinanie i sklejanie bazy poszło tak szybko, ze nie zdążyłem tego obfotografować:-) Ale z moich poprzednich relacji wiecie jak to wygląda - nic nowego tutaj nikt nie wymyślił:-)
Potem postanowiłem wstawić poprzeczki tam, gdzie być powinny i gdzie wskazywał rysunek na ogniwach. Poprzeczki wycinałem z grubego brystolu o gramaturze 250 g/cm2, co zlikwidowało konieczność ich pogrubiania. Wydaje się, że pasują bardzo dobrze:-)




Po tej operacji ogniwa wyglądają tak jak powyżej - w sumie 196 sztuk chyba:-)
Najpierw przyklejałem poprzeczki skośne, następnie środkową, a na końcu dwie na skraju ogniwa.
Kiedyś takie rzeczy robiłem bez lupy - dzisiaj to nie do pomyślenia:-) Ale za to nieco zbliżyłem się do jakości tych, którzy robią to zdecydowanie schludniej ode mnie:-)




Górne poprzeczki, czy pazury - zwał jak zwał - zaproponowane w wycinance, nie bardzo mi pasowały z uwagi na te dwa przetłoczenia , które były zbyt szerokie i nie wypadały w tych miejscach co trzeba.
Dlatego narysowałem je sobie sam i skleiłem z kilku warstw kartonu.


Co ciekawe, zakupiłem również gąsienice wycinane laserowo, z zamiarem wykorzystania pewnych elementów - przede wszystkim tych "uszek" po bokach:-)
Po zakupie w Przeciszowie stwierdziłem, ze być może uda się przeszczepić więcej elelmentów.
Niestety, zawiodłem się trochę.
Kiedyś myślałem, ze laserowe części są żywcem wzięte z modelu, tylko wycięte laserem w odpowiedniej grubości tekturze.




Na zdjęciu widać, jak się mają lasery do wycinanki i w ogóle do realnego ogniwa, które właśnie w modelu jest odwzorowane całkiem dobrze.
W tym wypadku gąsienice to wariacja na temat - nie zgadza się rzeźba ogniwa, a poprzeczki zewnętrzne są zbyt krótkie.
Do wykorzystania będą tylko więc wspomniane "uszy" oraz najprawdopodobniej zęby wewnętrzne.




Te zewnętrzne poprzeczki były zakończone na półokrągło/ścięte, więc na początku chciałem sobie te prostokąciki wyciąć, zalać klejem cyjanoakrylowym i przeszlifować do pożądanego kształtu. Kilka prób wystarczyło, bym porzucił ten pomysł - rozwalało się to wszystko i wyglądało to bardzo nieestetycznie.

Wpadłem w zamian na karkołomny pomysł obcięcia końcówek poprzeczek i doklejenia tam końcówek w odpowiednim kształcie. Wymiary tych końcówek to mniej więcej 1,2x1,2 mm, więc nie jest łatwo, ale efekt jest całkiem ciekawy. Pewnie i tak okiem nieuzbrojonym będzie to mało widoczne, ale może jak się przetrze metalizerem...:-)

Ogniwo testowe, więc na razie tylko jeden egzemplarz tak wygląda:-)


No i na koniec przymiarka do "uszek":-) Aby je zamontować musiałem mieć wcześniej przyklejoną poprzeczkę opisywaną powyżej, by móc bezpiecznie odciąć niepotrzebne fragmenty ogniwa, by tulejki zewnętrzne nie zostały same:-)
Lasery są trochę za grube, więc "uszka" nieco je odchudziłem i przykleiłem do całości.
Wygląda to zachęcająco, ale jeszcze dużo roboty przede mną.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-11-23 20:51  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Chyba Was trochę ponosi:-)
Moje gąsienice nie są najgorsze, ale nie dorastają do tego, co pokazują inni mistrzowie - Przemek W., QŃ czy chociażby Ty Piotrze:-) Także proszę o bardziej konstruktywną krytykę, a nie słodzić mi tu:-) Zniosę każdą ciętą ripostę, jakem GEKOn:-)

Piotr P. - uszy niestety zostaną płaskie, chociaż nie deklaruję tego na 100%, bo już mi się kilka razy koncepcje zmieniały w trakcie sklejania:-) W tych ogniwach jest więcej uproszczeń, więc te też można dorzucić do całości:-) Można by to oczywiście spiłować z obu stron, ale nie wiem czy gra warta jest świeczki:-) Ale zasiałeś we mnie ziarno, więc być może podejdę jeszcze do tego tematu.

Patrząc na to, ile czasu to zajmuje i jak mnie już ten model znużył, to nie wiem czy podołam. Ale na pewno pomyślę o tym:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-11-23 23:33  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pomysły masz naprawdę dobre - nic, tylko korzystać z takiej kreatywności;)
Tyle, że uszy z laserów juz zalałem glutem:)
Zobaczymy, co będzie dalej. Na razie mocno pracuję nad zewnętrznymi poprzeczkami

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-01-24 15:33  Odp: [Relacja] Niemieckie samobieżne działo szturmowe StuG III Ausf. F - WAK 11/2009
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć,

Aby podtrzymać relację w jako takiej ciągłości, przedstawiam dwa nie najlepsze zdjęcia obecnego stanu prac nad gąsienicami.






Maltretują mnie te ogniwa:-) Nie wiem, czy jeszcze kiedyś zabiorę się za tego typu gąsienice (podwozie Pz III/Pz IV z "uszami") - wszak trzeba sobie wytłumaczyć własne lenistwo:-)

Leń leniem, ale gdy już zaczynałem wdrażać w życie kolejny etap wykonywania ogniw, robota szła nieźle i nawet mi się podobała. Mimo wszystko taśmowa produkcja ma też swoje zalety:-)

Ogniwa spiąłem miedzianymi drutami o średnicy 0,6mm. Zapewniały one dobrą ruchliwość ogniw i możliwość ewentualnego lekkiego naciągnięcia całości w razie potrzeby. Mam nadzieję, że nie będę musiał tego robić, bo zamierzam ustawić je odpowiednio operując kołem napinającym:-)
Aby druty nie wypadały, zabezpieczyłem obie końcówki ogniw dwoma kółeczkami - 0,7mm, a potem 0,5mm, które mają imitować końcówki sworzni.

Do zrobienia pozostały zęby, które mam również przygotowane z zestawu laserowego, ale nie wiem jeszcze, czy z nich skorzystam. Na pewno są one mniejsze niż te z wycinanki i przyspieszą przejście do etapu malowania gąsienic, a finalnie do zakończenia budowy układu jezdnego.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024