FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 27Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 
01-03-21 09:48  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Qń, @marek1 Dzięki Pany,
@stary, Trochę tak jest. tzn, faktycznie podczas tworzenia łańcucha bez lupy się nie obyłem, a wzrok mam raczej dobry. Co prawda stosuje niewielkie szkło 1,8x, ale znacznie ono poprawia jakość widzenia. Btw, kiedyś u okulisty wspominałem o tej lupie z pytaniem czy to zdrowe i w ogóle. Odp była taka, że jak najbardziej. Ćwiczenie akomodacji oka jest dobre i nic złego stać się nie może. Więc, w przeciwieństwie do picia CA, lupa nie szkodzi: ]
@Winek, Kolego szanowny, doczekać sieM nie mogę: ] Nawet gdybyście coś planowali nieoficjalnego to też chętnie bym wyrwał dupsko z fotela i przypałętał się pod wskazany adres, co by poddać się przesłuchaniu: ], Co do łańcucha, nie taki straszny diabeł jak go malują. Tzn same oczka, rzecz wręcz banalna i ciężko coś tu spaprać, poprzeczki w zasadzie też bez zbędnej filozofii, jedynie trzeba wykazać się cierpliwościa i precyzją, zagryzając przekleństwa przy każdej nieudanej próbie, bo a to poprzeczka wystrzeli, a to wypadnie a to niewiadomo co: ], nazwijmy je OPCJONALNE. Sam osobiście cieszę się, że tego spróbowałem, tym bardziej, że w tym rozmiarze, mega ciężko jest znaleźć coś sensownego w internetach.

pozdrawiam

 
02-03-21 07:29  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
CardShipModelist   

Ladnie wychodzi.Czym robisz weathering dna i burt?

 
02-03-21 09:32  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A opiszesz technikę wklejania poprzeczek w łańcuch? Ciekawym, czy robisz podobnie jak ja w ORP Bałtyk czy masz lepszy i prostszy patent. Ja rżnąłem drut na 0,8mm odcinki, bo na nic innego po prostu nie wpadłem. Ale silikonowa żyłka to fajny pomysł.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
02-03-21 11:39  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@CardShipModelist, podczas wykonywania poszycia troche opisałem jest na 3 stronie. W zasadzie jest tu opisany cały proces. Wiele więcej dodać nie mam co.

"Niestety tak, tzn arkusze są kaponowane, tak samo jak kadłub z podposzyciem. Może to trochę bzdurnie zabrzmi, ale poszycie kleje na CA, całe. Wszystko co tu widać do tej pory było klejone na CA. Samego washa Valleio mam tu bardzo mało, tzn jedynie na pokładzie i głównie na styku burta/dno białe i ciemne plamy, czyli zupełnie niewashowe wykorzystanie: ]. Reszta tej tak jakby rdzy na dnie, to tempery. Tak samo temperami pomalowałem burty na krawędziach styku wszystkich blach.
Na takie pomalowane krawędzie idzie pędzel płaski z wodą, wody nie za dużo nie za mało, na tyle aby robiły się małe kropelki i smugi. Pędzlem maziam góra dół. "

@Batonus, właśnie przeczytałem Twój opis. Mniej więcej idea jest bardzo podobna, bo co tu dużo można wykminić: ], jedyna różnica jest taka. że mój łańcuch jest wykonany z zachowaniem bardzo konkretnego kształtu i schematu 6d. Twoje rozwiązanie jest bardziej artystyczne, hehe jeśli mogę tak napisać, bo oprócz tego że drut ma d=o,8, to reszta wymiarów jest na oko, tak aby pasowała wizualnie. Znów najbardziej problematyczne są poprzeczki i równe ich wycięcie. Ja korzystam z lekko podpiłowanej suwmiarki. Tak aby na 1 szczęce można było oprzeć drut, a między szczękami jest rozmiar do przycięcia. Samo wklejanie robie w powietrzu, tzn trzymam oczko między palcami i wklejam na sztorc poprzeczkę z 1 strony pincetą. Jak już pisałem silikon jak i wszelkie inne gumy, rewelacyjnie klei się CA, więc nie ma kłopotu z trzymaniem kleju, prędzej zniszczysz całe druciane oczko, a nie wyrwiesz tego, jak zostanie już wklejone. CO bardzo ułatwia proces, bo wystarczy lekko złapać, szybko pinceta dokładnie ustalić pozycję i gotowe. Potem tylko zalewam CA 2 koniec żyłki. Największy problem z silikonem, to że sprężynuje i bardzo łatwo jest zgubić poprzeczkę zanim ją doniesiesz do łańcucha, bo a to wystrzeli, a to wpadnie do kropli kleju, a to jeszcze niewiadomo co. hehe Wydaje mi się, że naciąłem ich 3x tyle co mam oczek łancucha, a i tak było ciągle ich mało: ], tylko że rozmiar też ma znaczenie, moje były z żyłki o,25 i długości o,6, przezroczyste goowno... ciężko wypatrzeć.: ]

BTW, o,8mm wydaje się dość dużo, jakiś czas temu tu na forum były dywagacje na temat rozmiarów łańcuchowego oczka i wyszło, że średnio pancerniki w 1:2oo powinny mieć coś w okolicy 2,5mm całe oczko, co daje w przybliżeniu drut średnicy o,4mm. Nie mniej, ładnie Ci to wyszło.

Wracając do rozmiaru, 6d, gdzie d to grubość drutu, wewnątrz rdzeń to 4d, gdzie przyjąłem że zrobię go z 2 drutów 2x grubszych niż grubość drutu na oczko. czyli w moim przypadku 2x o,6mm, na początku były to 2 miedziane druty o,6, ale szybko je zmieniłem na stalowe z igły do strzykawki, bo nawijając miedziany drucik o,3 troche trzeba w to siły włożyć aby ładnie i równo nawinąć sprężynkę. Następnie ściągam i rozcinam na dłuższym boku, bo tam potem łatwo jest złapać pasowanie, hehe trzeba te 2 końce z sobą zewrzeć: ] Czyli wpinam oczko w łańcuch i od razu wklejam poprzeczkę. Nie robię całego łańcucha i dopiero potem poprzeczki, tylko za koleją, oczko, poprzeczka, oczko, poprzeczka. Tam robi się za mało miejsca aby najpierw zrobić całą długość łańcucha, a dopiero potem wklejać poprzeczki. w takim rozmiarze.

Post zmieniony (02-03-21 11:51)

 
04-03-21 13:13  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Ta żyłeczka to magiczny materiał :D

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
07-03-21 12:52  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Kruszyna, trochę tak, ale niebawem będę testował coś nowego, coś co może sporo namieszać w wykonaniu brezentów i fartuchów na lufy. : ] Na razie nie zdradzę, bo może to być kompletne pudło: ]

Yello Pany,
Na kolejny rzut poszła artyleria główna. 3 kostki z wetkniętymi weń lufami. Generalnie zero zastrzeżeń poza tym, że daszek wyszedł mi za szeroki w tylnej części w stosunku do podstawy, przez to boczna obejma nie chciała mi się zamknąć i było potrzebne trochę cięcia. Nie mniej poza tym, tak jak widać, wszystko gra. Obecnie walczę z druciarnią, ta barierka na samej górze... dość fantazyjna i przyznam że jest ciężko, ciesze się, że już została mi ostatnia do zrobienia: ].

Jedno zdjęcie, pozdr


Post zmieniony (07-03-21 12:55)

 
07-03-21 13:42  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

O niee, zapomniałeś wyciąć te bulaje na burtach hyhyhy.:D

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
07-03-21 14:23  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ojj Adaś, Adaś, niezła próba, to BĘDĄ dopiero jak je zrobię, ale klapki a nie bulaje: ]

pozdr: ] o7

 
14-03-21 13:34  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No i cyk, działka z klapkami gotowe. (zdjęcie nie moje: ])


Tak trochę bardziej na poważnie, tooo też gotowe: ], w sumie jakie są takie są każdy widzi, bardzo mało dodałem od siebie, bo za bardzo nie było co tu zmieniać. Jedynie zapomniałem poprzednio wspomnieć, że lekko skorygowałem kształt obudowy, z ostrego na zaokrąglony tam na takiej lekko podwyższonej kopułce z lewej strony, gdzie zapewne jest optyka. Jest jeszcze jeden drobny błąd projektanta, te grzybki wentylacji, w wycinance jest ich 10. Tylko że 10 montuje się na 1 działku, do 3 potrzeba 30. Na szczęście bardzo łatwe do dorobienia sobie. Było trochę walki z druciarnią, dużo i delikatnie. I teraz najważniejsze fartuchy... Może nie wyszły najładniej, ale była to moja pierwsza próba z nowym materiałem. Teflonowa taśma uszczelniająca. Materiał Meeeeeeega zwiewny i elastyczny, mam wrażenie, że może mieć ogromne możliwości, świetnie klei się CA i bardzo łatwo formuje, heheeheh nawet za łatwo, bardzo ciężko się z nim pracuje. Jednak będę go chciał wprowadzać do swoich modeli, ma wielki potencjał, ale trzeba dobrze ogarniać, bo idzie oszaleć podczas formowania: ]








pozdr

 
14-03-21 19:22  Odp: [R] Shimakaze MH 1:2oo
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Czad!
Z tą taśmą też mega pomysł, ile razy nią uszczelniałem rury, a na to nie wpadłem :D
Co następne idzie pod nóż?

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 27Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024