FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-11-19 19:04  [R/G] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Tym razem na warsztat wpadło coś całkiem nowego, nigdzie nie widziałem relacji z budowy tego modelu (oczywiście mowa o Internecie modelarskim), więc może będę pierwszy. Eksperyment o którym pisałem w relacji z budowy Autoblindy trwa, tylko jego efekty jak na razie są mało zadowalając i nie ma czego pokazywać , więc ta relacje będzie na chwilę obecną aktualizowana.
W tej relacji postanowiłem wrócić do konwencji prowadzenia relacji, którą stosowałem kiedyś, a mianowicie od wprowadzenia rysu historycznego pojazdu, a więc…zaczynamy!

Niemiecki czołg lekki Panzerkampfwagen I w wersji A i nowszej B, stanowiły trzon parku sprzętowego niemieckich wojsk pancernych podczas agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz w czasie kampanii francuskiej w 1940 roku. W mniejszej liczbie czołgów tych używano na Bałkanach oraz w Afryce północnej. Po wprowadzeniu do działań większej liczby nowszych i silniejszych wozów bojowych, od 1941 roku zaczęto stopniowo wycofywać te pojazdy do działań pomocniczych i szkolenia. Pewną liczbę czołgów przebudowano na samobieżne haubice Bizon. Po zdjęciu z kadłuba wieży i stropu kadłuba czołgu, zamontowano na nim całą haubicę SiG 3, łącznie z kołami i obudowano lekkim pancerzem. Z tego powodu pojazd był bardzo wysoki. Nie miał także miejsca na większą ilość amunicji, musiano ją przewozić na innych pojazdach. Wyprodukowano łącznie 38 pojazdów, z 36 utworzono 6 samodzielnych kompanii i przydzielono do dywizji pancernych. Ostatnie wzmianki o tych pojazdach pochodzą z połowy 1943 roku.
Dane techniczne:
Uzbrojenie: Haubica SiG 33 o kalibrze 150mm
Pancerz: od 5 do 13 mm
Załoga: 4 osoby
Napęd: silnik benzynowy Maybach NL 38TR, 6 cylindrowy chłodzony cieczą o mocy 90 KM
Prędkość max: 40 km/h
Zasięg: na drodze 140 km, w terenie 100 km
Masa całk: 8500 kg

Przy rozpoczęciu klejenia nie było za bardzo co filozofować, trzeba było skleić szkielet, następnie go okleić i zacząć uzupełniać detale. Nic prostszego prawda? Dość szybko trafiłem na pewien problem, którego wyprostowanie trwało. Dotyczył on właśnie szkieletu. Sama konstrukcja jest ok., problem jest z podłogą. Należy ją przykleić od spodu szkieletu, jednak w tym przypadku na szerokość sięga do około ¾ grubości ścianek bocznych, Przymiarka poszycia zewnętrznego wskazuje jednak, że ten sposób przyklejenia jest zły, bo brakuje go do zakrycia burt. Oderwałem więc ten spód (lekko go niszcząc, bo jak to mam w zwyczaju, na początku każdej budowy coś niszczę :D ) i pociąłem go w ten sposób, żeby wmontować ją we wręgi. I niby wszystko było OK., ale teraz z kolei poszycie z przodu kadłuba wystawało ponad szkielet. Również szerokość poszycia wanny jest jakby pod inny wymiar. Innym elementem, który należy przycinać pod wymiar jest ścianka działowa pomiędzy przedziałem bojowym, a silnikiem. A później klejenie to już sama przyjemność ;) A teraz fotki dokumentujące kolejne etapy i stan aktualny.






--

Post zmieniony (14-03-20 21:58)

 
16-11-19 20:23  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

No to życzę powodzenia. Też miałem kupić Bizona, ale nazwisko projektanta mnie powstrzymało. Mariusz Kita, fajny chłop, ale do jego projektów mam stosunek, powiedzmy... ambiwalentny. Klej, klej, zobaczymy co z tego wyjdzie. Może mnie skusisz.

--
serwusik

 
16-11-19 22:01  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
btomko   

Tam brakuje elementów,nie zgadza się numeracja niektórych elementów i jest błąd w rysunku 10 nie takie ułożenie wózków z kołami , Arkusz 3 powinno być 8 części o numerze 42 B a jest 4, - Arkusz 3 powinno być 16 części o numerze 42 a jest 8 element 29 jest niepotrzebny, jak coś mi się jelcze przypomni to napiszę .

 
17-11-19 00:39  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Właśnie mam go na warsztacie i powiem jedno lekko nie jest. Zrezygnowałem ze standardu na rzecz malowania bo chyba w tym modelu inaczej się nie da. Błotniki mają inny kształt niż białe pola pod ich przyklejenie.

Trzymam jednak kciuki za powodzenie.
Pozdrawiam

 
17-11-19 11:37  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Super ciekawy temat wybrałeś:-)
Szkoda tylko, że jakość wielu opracowań modeli pojazdów z wydawnictwa Answer - z tego, co słyszałem i oglądałem - nie zawsze idzie w parze z atrakcyjnością samego tematu.
Zobaczymy, co wyciśniesz z tego modelu, bo jeśli nie Ty, to kto?:>
Jedno, co mi sie na razie podoba, to kolor:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-11-19 13:04  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Braki, o których wspomina btomko i el_paw, wskazywałyby na pośpiech w wydaniu. O ile chęć wyprzedzenia konkurencji nie dziwi i nie jest niczym nagannym o tyle braki części w modelu czy niedopasowanie błotników, którego bazą jest kadłub panzer I wydawanego przecież przez tego wydawce choćby jako flakpanzer, mocno zdumiewa. Może by tak wydawca opracował np panzerjägera ale porządnie opracowanego aby można go zrobić w standardzie, zamiast wydawać niedopracowany temat ?

--

Post zmieniony (17-11-19 13:04)

 
17-11-19 17:36  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Ja nie mam takich problemów :)



--
Pozdrawiam! Piotr

 
17-11-19 18:17  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Ja tam wierzę, że Demon da radę, bo już z nie takich opresji wychodził... :-)

Trzymam kciuki za powodzenie w klejeniu ;-)

 
17-11-19 19:32  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Co Ty Wiśniowy porównujesz?

--
serwusik

 
17-11-19 21:00  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ciekawe, ciekawe...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024