FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-11-19 19:04  [R/G] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Tym razem na warsztat wpadło coś całkiem nowego, nigdzie nie widziałem relacji z budowy tego modelu (oczywiście mowa o Internecie modelarskim), więc może będę pierwszy. Eksperyment o którym pisałem w relacji z budowy Autoblindy trwa, tylko jego efekty jak na razie są mało zadowalając i nie ma czego pokazywać , więc ta relacje będzie na chwilę obecną aktualizowana.
W tej relacji postanowiłem wrócić do konwencji prowadzenia relacji, którą stosowałem kiedyś, a mianowicie od wprowadzenia rysu historycznego pojazdu, a więc…zaczynamy!

Niemiecki czołg lekki Panzerkampfwagen I w wersji A i nowszej B, stanowiły trzon parku sprzętowego niemieckich wojsk pancernych podczas agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz w czasie kampanii francuskiej w 1940 roku. W mniejszej liczbie czołgów tych używano na Bałkanach oraz w Afryce północnej. Po wprowadzeniu do działań większej liczby nowszych i silniejszych wozów bojowych, od 1941 roku zaczęto stopniowo wycofywać te pojazdy do działań pomocniczych i szkolenia. Pewną liczbę czołgów przebudowano na samobieżne haubice Bizon. Po zdjęciu z kadłuba wieży i stropu kadłuba czołgu, zamontowano na nim całą haubicę SiG 3, łącznie z kołami i obudowano lekkim pancerzem. Z tego powodu pojazd był bardzo wysoki. Nie miał także miejsca na większą ilość amunicji, musiano ją przewozić na innych pojazdach. Wyprodukowano łącznie 38 pojazdów, z 36 utworzono 6 samodzielnych kompanii i przydzielono do dywizji pancernych. Ostatnie wzmianki o tych pojazdach pochodzą z połowy 1943 roku.
Dane techniczne:
Uzbrojenie: Haubica SiG 33 o kalibrze 150mm
Pancerz: od 5 do 13 mm
Załoga: 4 osoby
Napęd: silnik benzynowy Maybach NL 38TR, 6 cylindrowy chłodzony cieczą o mocy 90 KM
Prędkość max: 40 km/h
Zasięg: na drodze 140 km, w terenie 100 km
Masa całk: 8500 kg

Przy rozpoczęciu klejenia nie było za bardzo co filozofować, trzeba było skleić szkielet, następnie go okleić i zacząć uzupełniać detale. Nic prostszego prawda? Dość szybko trafiłem na pewien problem, którego wyprostowanie trwało. Dotyczył on właśnie szkieletu. Sama konstrukcja jest ok., problem jest z podłogą. Należy ją przykleić od spodu szkieletu, jednak w tym przypadku na szerokość sięga do około ¾ grubości ścianek bocznych, Przymiarka poszycia zewnętrznego wskazuje jednak, że ten sposób przyklejenia jest zły, bo brakuje go do zakrycia burt. Oderwałem więc ten spód (lekko go niszcząc, bo jak to mam w zwyczaju, na początku każdej budowy coś niszczę :D ) i pociąłem go w ten sposób, żeby wmontować ją we wręgi. I niby wszystko było OK., ale teraz z kolei poszycie z przodu kadłuba wystawało ponad szkielet. Również szerokość poszycia wanny jest jakby pod inny wymiar. Innym elementem, który należy przycinać pod wymiar jest ścianka działowa pomiędzy przedziałem bojowym, a silnikiem. A później klejenie to już sama przyjemność ;) A teraz fotki dokumentujące kolejne etapy i stan aktualny.






--

Post zmieniony (14-03-20 21:58)

 
16-11-19 20:23  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

No to życzę powodzenia. Też miałem kupić Bizona, ale nazwisko projektanta mnie powstrzymało. Mariusz Kita, fajny chłop, ale do jego projektów mam stosunek, powiedzmy... ambiwalentny. Klej, klej, zobaczymy co z tego wyjdzie. Może mnie skusisz.

--
serwusik

 
16-11-19 22:01  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
btomko   

Tam brakuje elementów,nie zgadza się numeracja niektórych elementów i jest błąd w rysunku 10 nie takie ułożenie wózków z kołami , Arkusz 3 powinno być 8 części o numerze 42 B a jest 4, - Arkusz 3 powinno być 16 części o numerze 42 a jest 8 element 29 jest niepotrzebny, jak coś mi się jelcze przypomni to napiszę .

 
17-11-19 00:39  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Właśnie mam go na warsztacie i powiem jedno lekko nie jest. Zrezygnowałem ze standardu na rzecz malowania bo chyba w tym modelu inaczej się nie da. Błotniki mają inny kształt niż białe pola pod ich przyklejenie.

Trzymam jednak kciuki za powodzenie.
Pozdrawiam

 
17-11-19 11:37  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Super ciekawy temat wybrałeś:-)
Szkoda tylko, że jakość wielu opracowań modeli pojazdów z wydawnictwa Answer - z tego, co słyszałem i oglądałem - nie zawsze idzie w parze z atrakcyjnością samego tematu.
Zobaczymy, co wyciśniesz z tego modelu, bo jeśli nie Ty, to kto?:>
Jedno, co mi sie na razie podoba, to kolor:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-11-19 13:04  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Braki, o których wspomina btomko i el_paw, wskazywałyby na pośpiech w wydaniu. O ile chęć wyprzedzenia konkurencji nie dziwi i nie jest niczym nagannym o tyle braki części w modelu czy niedopasowanie błotników, którego bazą jest kadłub panzer I wydawanego przecież przez tego wydawce choćby jako flakpanzer, mocno zdumiewa. Może by tak wydawca opracował np panzerjägera ale porządnie opracowanego aby można go zrobić w standardzie, zamiast wydawać niedopracowany temat ?

--

Post zmieniony (17-11-19 13:04)

 
17-11-19 17:36  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Ja nie mam takich problemów :)



--
Pozdrawiam! Piotr

 
17-11-19 18:17  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Ja tam wierzę, że Demon da radę, bo już z nie takich opresji wychodził... :-)

Trzymam kciuki za powodzenie w klejeniu ;-)

 
17-11-19 19:32  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Co Ty Wiśniowy porównujesz?

--
serwusik

 
17-11-19 21:00  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ciekawe, ciekawe...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-11-19 22:08  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Typ podwozia😉

--
Pozdrawiam! Piotr

 
18-11-19 10:47  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Wiśniowy, prowadzisz gdzieś relację do tego wozy sanitarnego?
Od czasu do czasu przewijają się fotki na Facebooku, ale czy gdzieś jest cała relacja? ;>

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
18-11-19 11:35  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Niestety relacji z budowy nie prowadzę, ale jak coś potrzebujesz to pisz.

--
Pozdrawiam! Piotr

 
18-11-19 12:21  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Demonie, będę podpatrywać... Można powiedzieć, że niestety, ale i ja nabyłem ten model, więc albo skorzystam z Twoich wskazówek, albo będzie to podstawa do złożenia reklamacji. Kolejny raz mści się na tym wydawnictwie brak kontroli nad tym, co idzie do druku. Jakaś errata może pomoże?

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
18-11-19 13:09  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W związku z wydanym Faunem pooglądałem sobie fotki w necie zestawów Fauna z przyczepą , i szczególnie przypadł mi do gustu wariant gdzie na pace Fauna był Panzer I a na przyczepie Bison. I na zapas chciałem zakupić tego Bisona bo w 2020 ma by przyczepa. A tu ta koncepcja upadła. Upadła chyba nawet koncepcja sklejenia answerowskiego Panzer I ( którego już mam ) . I zrobię składaka: na pakę Fauna pójdzie Panzer II z Hala , a na przyszłą przyczepę przyjdzie czeski czołg z DrafModel w niemieckim malowaniu.

 
18-11-19 13:18  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Rafał czepiasz się ;) wydawnictwo po prostu dba o modelarzy, by mogli wykazać się umiejętnościami i inwencją twórczą. Chcielibyście tylko spasowane, "samo klejące" się modele budować ? ;)

Post zmieniony (18-11-19 13:18)

 
18-11-19 13:49  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Panowie, jestem zachwycony takim odzewem i emocjami związanymi z tą relacją. Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić niedopowiedzenia. Nie jestem jednak w stanie tak szybko kleić. ;) Od ostatniej (i w sumie pierwszej) aktualizacji, udało mi się pouzupełniać trochę detali na kadłubie. W tym tygodniu chciałbym popracować nad błotnikami. I tak, jest różnica w ich kształcie i miejscu zaznaczonym na kadłubie. Wynikła ona z tego, że poszycie wanny kadłuba pochodzi z Pzkpfw I Ausf B, gdzie błotniki są razem z "łukami" z przodu, Bison natomiast ma błotniki kończące się na prosto. Nie został na wannie poprawiony biały ślad przyklejenia, ale...nie demonizowałbym tego, gdyż po pierwsze jest on krótki ~10mm, a jego szerokość po niwelacji wysokości części spowodowanej zamieszaniem ze szkieletem to ~0,5 mm. Zaretuszuję to. Na chwilę obecną model nie jest taki zły, kleję dalej ;) Mam ochotę na sklejenie całej serii, a oprócz tego Fauna z przyczepą, więc trzymajcie kciuki.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-11-19 13:50  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

ABC zaraz będzie Panzer II od Answera więc się zastanów ;))

--
Pozdrawiam! Piotr

 
18-11-19 15:53  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Bandaże kół też niestety musisz pomalować bo ja się w modelu nie dopatrzyłem okejek kół. Nigdzie też nie ma pokazane gdzie wkleić część nr 12 - podejrzewam, że na końcu kadłuba. Nie wiem też jakim cudem są tam dwa siedzenia w przedziale kierowcy.

 
20-11-19 19:12  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Tak jak pisałem, tak też zrobiłem. Błotniki na miejscu. Nie było z nimi tak źle, same błotniki kleiło się przyjemnie, a montaż do kadłuba wyszedł nie najgorzej. Górny powierzchnie zostały wzbogacone w piękne, przestrzenne ryfle…tylko nie potrafię ich pokazać na zdjęciach w pełnej krasie. Obecnie na warsztacie „wnętrze”. Jest ono mocno uproszczone w tym opracowaniu, jednak nie będę tego zmieniał i jakoś szczególnie przerabiał…może troszkę ;)
Mam prośbę do posiadających ten model. Na błotnikach z przodu, przed miejscem gdzie zamontowane są pojemniki/pudełka na koła haubicy są wyrysowane na nich poprzeczne kreski oznaczające miejsce przyklejenia pancerza. Potrzebuję informację, w jakiej odległości od początku błotnika one się znajdują. Dziękuję.



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
20-11-19 22:28  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Kadłub podparty skrzynią biegów?
Ryfle słabo widoczne, bo zdjęcia ździebko za ciemne. Spróbuj przy dziennym świetle.
A tak w ogóle to z czego te ryfle? Z Answera?

--
serwusik

 
21-11-19 10:25  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Tak na mój gust ryfle a w zasadzie rodzaj kratki/siatki to taśma do zabezpieczania opakowań przed otwarciem. Ona ma właśnie dość delikatną fakturę ale właśnie dlatego jest bliższa właściwym proporcjom niż niektóre siatki.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
21-11-19 10:57  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dokładnie tak jak jhradca pisze. Dodatkowo bardzo łatwo się ją tnie zwykłymi nożyczkami, jest elastyczna i można ją kształtować również dla wygiętych błotników. Ta którą wykorzystałem dodatkowo ma odpowiednią barwę - nie jest malowana.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
21-11-19 11:07  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9
 

Panowie, pod jakim hasłem szukać tej siatki o której mówicie? Bo za bardzo nie wiem o co chodzi

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
21-11-19 11:36  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Do "wydobycia" ryfli na błotnikach polecam użycie drugiego źródła światła, ustawionego "za" modelem.
Do pozostałych zdjęć też przyda się dodatkowe oświetlenie - będzie jaśniej ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-11-19 11:38  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Rzeźniku, jak kupujesz czajnik elektryczny, tv, czy inny toster, to bardzo często pudełka są zabezpieczone taką taśmą plastikową, na której jest piękny kształt rombów.
O takie coś (są w różnych kolorach):
1
2
Albo tak

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
21-11-19 11:59  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9
 

aaaa, to już wiem o co chodzi. Dzięki, o Wielki Demonie.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
22-11-19 21:27  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Czy mógłbym prosić o pomoc. Nie mogę w swojej wycinance znaleźć 2 elementów koła napinającego części nr 31 c i e. Czy są w wycinance czy je zgubiłem?

Pozdrawiam

 
23-11-19 11:58  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Niestety nie mam modelu więc nie mogę Ci pomóc w poszukiwaniach części ale przeglądnąłem monografię Bizona i zauważyłem na zdjęciach, że część pojazdów ma okrągłe zakonczenia błotników z przodu a nie tylko ścięte. Na jednym ze zdjęć widać, że pojazd po prostu utracił ten okrągły kawałek z jednej strony co sugeruje, że ich brak nie jest typowy dla Bizona i można było w modelu umieścić tę część błotników a modelarz zdecydowałby o ich użyciu. Nawet jeśli zdjęcia konkretnego pojazdu wskazują na ich brak to nie znaczy, że ich nie było w początkach użytkowania.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
23-11-19 13:33  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Tak się kończy projektowanie modelu na podstawie Militariów...Panzer I miał przednią część błotnika założoną na "klipsy"
Ich brak na niektórych zdjęciach historycznych świadczy albo o modyfikacjach polowych, albo po prostu ich utracie w czasie walki...
Nie wiem czy model przedstawia konkretny pojazd, z konkretnej jednostki. Pewnie nie...

Hosted on Fotki

Post zmieniony (23-11-19 21:01)

 
23-11-19 14:38  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Przemek, te ryfle na zdjęciu to chyba modyfikacja "muzealna" . Z takim układem ryfli nie spotkałem się na żadnym zdjęciu archiwalnym. Kratka w układzie rombów czy ryfle w kształcie nitów to chyba reguła. Inny układ to raczej na okrętach np na Wichrze czy japońcach.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
23-11-19 14:49  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Jhradca - Zgadza się, same płyty ryflowane są stworzone przy renowacji od podstaw z przypadkowej płyty ;)

Post zmieniony (23-11-19 21:01)

 
07-12-19 16:48  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Fajnie, że jakaś dyskusja się toczy, zarówno dotycząca modelu, jak i tematów związanych - dzięki, że jesteście.
Prace nieco zwolniły, trochę spowodowane to było koniecznością wykonania jakichś 1500 nitów na nadbudówce. Nie, żebym nie lubił takiej dłubaniny, ale jednak mnie trochę znużyła. Co do samego modelu. To co widać kleiło się w porządku (nie oceniam tu merytoryczności), uwagę mam jednak do instrukcji, jakoś mi ich mało. A tak już poza opracowaniem, to stwierdzam, że jest to chyba najsłabiej udokumentowany pojazd jaki kleiłem.


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
07-12-19 20:27  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Demon, narobiłeś się z tymi nitami co należy docenić. Jednak gwoli prawdy są za duże. Tak na oko to dwukrotnie w stosunku do rzeczywistej. Jak na moje oko są większe niż 0,4 mm. Daj znać jak masz jakąś wątpliwość może znajdę coś w monografiach i zdjęciach.
--

Post zmieniony (08-12-19 15:06)

 
06-01-20 17:33  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Zgadza się, nity są większe od 0,4 mm...takich to bym nawet nie widział, więc nie wykonałbym ich w ogóle.
Minął miesiąc, szmat czasu. Z jednej strony klejenie nie posunęło się za bardzo do przodu, z drugiej na warsztacie było zawieszenie i jest niemal ukończone, więc to sporo. Ten etap był nie lada wyzwaniem, przez to, że opracowanie jest mocno uproszczone, wprowadziłem trochę przeróbek. A więc po kolei.
Koła napędowe przedstawiają to co zawiera wycinanka, uzupełnione o łby śrub.
Koła podtrzymujące mają zmodyfikowane części czołowe.
Koła nośne…tutaj tak naprawdę przeróbce uległo wszystko.
Koła napinające, podobnie jak nośne. Tutaj konieczne było dodanie ramienia mechanizmu napinającego, ponieważ nie było go w ogóle.
Resory w modelu są opracowane w dwóch wersjach, płaskiej do podklejenia, albo z pojedynczych piór – tą wersję wybrałem dodając klamry spinające oraz modyfikując węższy koniec pod montaż kół nośnych.
Wahacze zostały zmodyfikowane lekko w zakresie kształtu i dodatkowych elementów. Tutaj ważna uwaga. Patrząc z boku pojazdu widzimy 4 wahacze, tak naprawdę jest ich dwa razy więcej – są podwójne, łączą je jedynie koła. Wycinanka natomiast zawiera części do wykonania jedynie czterech sztuk.
Po złożeniu poszczególnych podzespołów wahaczy, zamontowałem je na osiach przechodzących przez cały kadłub, w celu wzmocnienia ich. Są w pełni ruchome…ale na etapie montażu gąsienic chyba je zamontuję na stałe.
Istotna uwaga nr 2. Rysunki montażowe zawieszenia oraz rysunek z rzutem bocznym całości zawiera błąd dotyczący kierunku montażu wahaczy tylnych – są odwrotnie. Co ciekawe, rysunek na okładce jest prawidłowy.


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
08-01-20 16:30  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Jeden z trudniejszych etapów masz już za sobą ;-)

Czekam na kolejną aktualizację życząc powodzenia oraz mniej przeszkód na drodze :-)

 
13-01-20 20:57  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dzisiaj prezentuję ważny krok – gąsienice. Lasery z GPM. Nie ma za bardzo co pisać o klejeniu, po prostu jak lasery. Ich jakość bardzo dobra, ładnie docięte, a przy tym bardzo delikatne przez konstrukcję, co ułatwiało układanie na kołach. Uwaga jedna, ale istotna. Lasery są przygotowane na wzór gąsienic z opracowania, a wychodzi na to, że te są za wąskie. Aby zęby objęły koła nośne i napinające musiały być zamontowane szerzej niż powinny być i częściowo zachodzić na otwory w ogniwach. Dla porównania te, które są w opracowaniach panzer I z Hobby-Model są prawidłowe.


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
14-01-20 13:52  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Ja mam te z Answera zobaczymy jak to będzie się układać. Z tego co pamiętam we Flakpanzer I też był z tym problem.

Trzymam kciuki
Pozdrawiam

 
14-01-20 15:14  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Akurat te gąsienice wyglądają słabo.
Mówię oczywiście o samym produkcie - płaskim i nieciekawym. A przecież gąsienice drobnoogniwkowe mogą naprawdę świetnie się prezentować. Sztuczne światło też za bardzo nie pomaga w ocenie, bo kolory są jakieś dziwne:-)
Ale model wygląda dobrze. Szpetny oczywiście jest jak każdy GEKOn, ale w tym właśnie jego urok:-)
Czekam na uzbrojenie.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
20-01-20 13:59  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Już wiem, co mi nie pasowało w tych gąsienicach - gdzie są ostrogi bracie Demonie?

Dzisiaj aktualizację swojej relacji wstawił el_paw i dotarło do mnie, czego brakuje.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
21-01-20 07:47  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Eeee.… ale te gąsienice nie mają ostróg. Są płaskie w odbiorze...bo takie są, ale nie przez brak ostróg, tylko przez brak charakterystycznego dla tych ogniw wyprofilowania "w półksiężyc". Można i teraz to widzę, pokusić się o uzupełnienie w węższej części ogniw uwypuklenia ostrego ich końca.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
21-01-20 10:25  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wiadomo, że to nie są ostrogi jak w Tygrysie, czy innym ciężkim, brzydkim czołgu:-)

Ale...



Coś tam jednak było - skrót myślowy po prostu. Nie były to poprzeczki na całą szerokość, ale widać bardzo dobrze na zdjęciu, o co mi chodzi:-)
Właśnie dlatego powinieneś wrócić do jedynie słusznej koncepcji budowy gąsienic z pojedynczych ogniw - umiesz:-)
W małych, drobnoogniwkowych gąsienicach plaskatość zestawów ciętych laserowo niestety widać najbardziej.

Ale nie czepiam się, czekam dalej na uzbrojenie w Twoim wykonaniu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
21-01-20 10:48  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

No i wychodzi na to, że się na uzbrojenie nie doczekasz...umiesz, umiesz...nie trzeba było podpuszczać ;) Całkowicie pojedyńczych ogniw nie zrobię - robiłem raz w Maultierze i mi wystarczy, ale coś na te zakończenia ogniw postaram się wymyślić - chociaż w tych miejscach gdzie najbardziej widać, całkiem gąsienic nie dam rady już zdjąć, są przyklejone. Inna sprawa, że mi się nic, a nic te nie podobają :P

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
21-01-20 11:11  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Rewanżuję się za cenne uwagi podczas mojej relacji przy budowie T-50... ileż mi ćwieków zabiłeś w temacie gąsienic. Chciałem się odwdzięczyć:-)

Sam jednak widzisz, że za ładne to to nie jest, a w Maultierze były takie ", ładne, amerykanskie":-)
Nie teraz, to w następnym projekcie:-)

Na działo się doczekam w końcu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-03-20 21:58  Odp: [R] Sturmpanzer I Bison Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Od ostatniej aktualizacji minęło sporo czasu. Niby coś kleiłem, ale bardziej skupiałem się na czytaniu. Wciągnąłem się w serię „Pan zimowego ogrodu” Jarosława Grzędowicza oraz trylogię czasu żelaza Angusa Watsona i przerobiłem jakieś 5000 stron. Poza tym My Dying Bride wydali nową płytę…
W zasadzie model jest już skończony…skończyły mi się jednak suche pastele i nie mam go jak pobrudzić, a aktualna sytuacja nie skazuje na to abym w najbliższym czasie wszedł w posiadanie nowych. Zanim jednak przejdziemy do galerii końcowej, prezentuję jeszcze kilkazdjęć z budowy. Kilka z budowy podstawy działa jest istotnych z punktu widzenia potencjalnych budujących ten model. W relacji kolega el_paw zwracał uwagę, że przerabiał osłonę stanowiska kierowcy poprzez jego obniżenie w tylnej części. Ja nie uwzględniłem tej zmiany na etapie budowy i musiałem jakoś dostosować łoże do zastanych wymiarów. Wprowadziłem tutaj zmianę polegającą na wycięciu fragmentu osi w wymiarze umożliwiającym prawidłowy montaż. Pokazany jest również sposób budowy zasobników amunicyjnych.





Zapraszam do galerii prawie gotowego modelu, gdyż jak wspomniałem na początku tego wpisu, skończyły mi się materiały. Myślę, że zdecydowanie lepiej będzie wyglądał odpowiednio przybrudzony. Sam model jest nieco uproszczony, starałem się jednak wzbogacić go nieco. Jak widać da się go skleić w standardzie. Uważam, że podstawową jego wadą jest brak rysunków montażowych. Nie raz i nie dwa musiałem główkować w jaki sposób skleić dany element i gdzie przykleić daną część, jednak z efektu końcowego jestem zadowolony.






--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
14-03-20 22:08  Odp: [R/G] Sturmpanzer I Bison Answer
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Model wyszedł na prawdę świetnie. Jestem pełen podziwu, że efekt końcowy jest taki dobry tym bardziej, że oryginalna wycinanka wcale niczego nie ułatwia :)

 
14-03-20 22:27  Odp: [R/G] Sturmpanzer I Bison Answer
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Boże Święty, ale on brzydki. Jest taki brzydki o brzydszy byłoby trudno.

--
serwusik

 
15-03-20 12:09  Odp: [R/G] Sturmpanzer I Bison Answer
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Szacun za pozostawienie modelu w standardzie. Model wyszedł bardzo dobrze mimo słabości wycinanki. W zasadzie tylko kolor retuszu (to można by jeszcze trochę poprawić) mógłby być nieco lepszy. Pomysł na kosze świetny. Napewno skorzystam.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
15-03-20 12:37  Odp: [R/G] Sturmpanzer I Bison Answer
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Gratuluję ukończenia modelu w standardzie , a co do retuszu . Buduję Flakpanzera z tego wydawnictwa i sam mam problem z doborem odpowiedniego odcienia szarości do retuszu .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
15-03-20 16:08  Odp: [R/G] Sturmpanzer I Bison Answer
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Fajny standard - jak zwykle i Ciebie.

Podobają mi się te sznurkowe cosie na błotnikach.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024