FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-11-19 19:17  [R/G] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel ale w skali 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Dziś chciałbym Wam przedstawić relację z budowy modelu Jak-40 w skali 1:33. Będzie to powiększona wersja modelu tego samolotu z opracowania p. Marka Pacyńskiego wydanego w MPModel nr. 52 (2/2020) w skali 1:50.

Relację zacznę nietypowo, od kilku uwag:
1. Wydawca robi klientów w *. Wbrew temu co pisze w instrukcji budowy, model NIE MA WNĘTRZA KOKPITU PILOTÓW. Na rysunkach nie ma nawet po niej śladu. a na 5str. z częściami też nie ma nic.



2. korekta wydawcy nie istnieje - babole w szacie graficznej modelu, np. dziwny trójkąt na górnej powierzchni lewego skrzydła (pozostałość po jakiejś części?)



3. brak sklejki łączącej poszycia obu skrzydeł - jest lekkie wcięcie w szkielecie pod pasek, ale paska już brak



4. brak korekty merytorycznej wydawcy (patrz pkt 5)
5. tu uwaga do autora - 3 silnik w samolocie jest w kadłubie pod ogonem, u nasady statecznika jest jedynie wlot powietrza do kanału doprowadzającego. Natomiast w modelu wlot jest podobnej budowy co w gondolach bocznych - ma obudowę wała jak boczne. Może to sugerować, że silnik jest właśnie w tym miejscu. Jak już to powinno być bez cz. "13b" po prostu czarna dziura lub krótki kanał.



No ale koniec ględzenia i czas przejść do relacji.

By zachować reguły, na początek okładka



Z racji iż instrukcja jest przydatna jak wędka na lodowisku, a już kilka modeli skleiłem, olałem ją totalnie.

Na początek wszystkie wręgi podklejone tekturą, niestety pod ręką w formacie A3 miałem tylko 1mm. No ale zobaczymy, może wystarczy.

Tak więc nietypowo budowę modelu rozpocząłem do silników bocznych - kilka prostych segmentów i gotowe (w moim odczuciu listki obudowy wała są trochę za krótkie biorąc pod uwagę średnicę samego elementu)





Na kolejny "strzał" poszedł statecznik poziomy - jego rozpiętość porównywalna jest z rozpiętością skrzydeł nośnych ołówka. Jego budowa raczej mało wyszukana - typowa dla oryginalnej skali. By uniknąć przełamania dźwigara, zastał on wzmocniony kawałkiem patyczka do szaszłyków.




Po stateczniku przyszedł czas na największy element modelu czyli skrzydła nośne. w skali 1:50 nie jest to może duże wyzwanie, bo wielkością są zbliżone do skrzydeł maszyn w skali 1:33, ale te w tej skali zajmują prawie całą połać kartki A3 (a i tak "obcięło" mi ich tylne fragmenty, bo nie zmieściły się na kartce i będę je musiał doklejać ;)). Z racji iż jest to model raczej "od czapy" jakoś nie kombinowałem specjalnie ze wzmacnianiem oryginalnego szkieletu. Dla zachowania sztywności dźwigarów na długości wzmocniłem je patykiem do szaszłyków, a wzmocnienie z poziomych arkuszy tektury przesunąłem ze środka na krawędź obrysu. Podobnie usztywnia konstrukcję szkieletu, a dodatków zapewnia rodzaj podposzycia.





Samo poszycie skrzydeł najpierw uformowałem i "zamknąłem" w rodzaj pochwy, a następnie całość nasunąłem na gotowy szkielet. Niestety podczas klejenia obu części okazało się, że o ile doły się "schodzą" to u góry wychodzi spora szpara. Na szczęście nie będzie ona widoczna, bo będzie schowana w kadłubie. Wygląda to tak jakby wznios skrzydeł był za mały, co jest trochę dziwne, bo wszystkie części pasowały do siebie idealnie, a centralna część spinająca oba dźwigary jest tak wyprofilowana, by uzyskać odpowiedni wznios obu połówek. No ale trudno.




Rozpiętość gotowych skrzydeł to ~76cm.

Teraz pora na rurę "pasażerską" :).

Na razie tyle, cześć

Post zmieniony (30-12-19 13:40)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel ale w skali 1:33  nowe
walkiria 6777 25-11-19 19:17
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
Mucha 336 25-11-19 20:11
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
walkiria 254 25-11-19 21:17
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
MARIUSZ 265 25-11-19 22:57
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
henrykk 246 26-11-19 11:59
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
darek71 255 26-11-19 12:39
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
walkiria 248 01-12-19 23:27
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
walkiria 244 07-12-19 07:00
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
walkiria 271 08-12-19 23:12
 Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33  nowe
henrykk 260 09-12-19 10:46

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024