FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
25-11-19 19:17  [R/G] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel ale w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Dziś chciałbym Wam przedstawić relację z budowy modelu Jak-40 w skali 1:33. Będzie to powiększona wersja modelu tego samolotu z opracowania p. Marka Pacyńskiego wydanego w MPModel nr. 52 (2/2020) w skali 1:50.

Relację zacznę nietypowo, od kilku uwag:
1. Wydawca robi klientów w *. Wbrew temu co pisze w instrukcji budowy, model NIE MA WNĘTRZA KOKPITU PILOTÓW. Na rysunkach nie ma nawet po niej śladu. a na 5str. z częściami też nie ma nic.2. korekta wydawcy nie istnieje - babole w szacie graficznej modelu, np. dziwny trójkąt na górnej powierzchni lewego skrzydła (pozostałość po jakiejś części?)3. brak sklejki łączącej poszycia obu skrzydeł - jest lekkie wcięcie w szkielecie pod pasek, ale paska już brak4. brak korekty merytorycznej wydawcy (patrz pkt 5)
5. tu uwaga do autora - 3 silnik w samolocie jest w kadłubie pod ogonem, u nasady statecznika jest jedynie wlot powietrza do kanału doprowadzającego. Natomiast w modelu wlot jest podobnej budowy co w gondolach bocznych - ma obudowę wała jak boczne. Może to sugerować, że silnik jest właśnie w tym miejscu. Jak już to powinno być bez cz. "13b" po prostu czarna dziura lub krótki kanał.No ale koniec ględzenia i czas przejść do relacji.

By zachować reguły, na początek okładkaZ racji iż instrukcja jest przydatna jak wędka na lodowisku, a już kilka modeli skleiłem, olałem ją totalnie.

Na początek wszystkie wręgi podklejone tekturą, niestety pod ręką w formacie A3 miałem tylko 1mm. No ale zobaczymy, może wystarczy.

Tak więc nietypowo budowę modelu rozpocząłem do silników bocznych - kilka prostych segmentów i gotowe (w moim odczuciu listki obudowy wała są trochę za krótkie biorąc pod uwagę średnicę samego elementu)

Na kolejny "strzał" poszedł statecznik poziomy - jego rozpiętość porównywalna jest z rozpiętością skrzydeł nośnych ołówka. Jego budowa raczej mało wyszukana - typowa dla oryginalnej skali. By uniknąć przełamania dźwigara, zastał on wzmocniony kawałkiem patyczka do szaszłyków.
Po stateczniku przyszedł czas na największy element modelu czyli skrzydła nośne. w skali 1:50 nie jest to może duże wyzwanie, bo wielkością są zbliżone do skrzydeł maszyn w skali 1:33, ale te w tej skali zajmują prawie całą połać kartki A3 (a i tak "obcięło" mi ich tylne fragmenty, bo nie zmieściły się na kartce i będę je musiał doklejać ;)). Z racji iż jest to model raczej "od czapy" jakoś nie kombinowałem specjalnie ze wzmacnianiem oryginalnego szkieletu. Dla zachowania sztywności dźwigarów na długości wzmocniłem je patykiem do szaszłyków, a wzmocnienie z poziomych arkuszy tektury przesunąłem ze środka na krawędź obrysu. Podobnie usztywnia konstrukcję szkieletu, a dodatków zapewnia rodzaj podposzycia.

Samo poszycie skrzydeł najpierw uformowałem i "zamknąłem" w rodzaj pochwy, a następnie całość nasunąłem na gotowy szkielet. Niestety podczas klejenia obu części okazało się, że o ile doły się "schodzą" to u góry wychodzi spora szpara. Na szczęście nie będzie ona widoczna, bo będzie schowana w kadłubie. Wygląda to tak jakby wznios skrzydeł był za mały, co jest trochę dziwne, bo wszystkie części pasowały do siebie idealnie, a centralna część spinająca oba dźwigary jest tak wyprofilowana, by uzyskać odpowiedni wznios obu połówek. No ale trudno.
Rozpiętość gotowych skrzydeł to ~76cm.

Teraz pora na rurę "pasażerską" :).

Na razie tyle, cześć

Post zmieniony (30-12-19 13:40)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-11-19 20:11  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
Mucha Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie ma wnęk podwozia??? Prawie każdy model Pacyńskiego jaki mam, ma kabinę, wnęki podwozia i sporo innych drobnych elementów. Chyba że jako model w 1/50 z założenia miał być wydmuszką. A szkoda.

Lubię Twoje relacje, aczkolwiek nie kleję modeli współczesnych. Fajnie idzie, kibicuję.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-11-19 21:17  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Mucha - niestety model jest raczej "skorupą", ale to prawdopodobnie ze względu na skalę 1:50.

Co do podwozia to są tylko czarne pola. Z tego względu zastanawiam się nad zrobieniem go "w locie", ale póki co to jeden z pomysłów. Na wszelki wypadek porobiłem otwory i podkleiłem dodatkowo okolice montażu goleni by wzmocnić i usztywnić poszycie, gdybym jednak zdecydował się na robienie wysuniętego podwozia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-11-19 22:57  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
MARIUSZ 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 18
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie przesadzaj, jak dotąd wychodzi bardzo fajnie ;-)
W tytule jest wymieniona skala 1:33, a w tekście i na okładce wycinanki 1:50...
Trzymam kciuki - będzie dobrze!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-11-19 11:59  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

Mucha napisał: „Nie ma wnęk podwozia??? Prawie każdy model Pacyńskiego jaki mam, ma kabinę, wnęki podwozia i sporo innych drobnych elementów. Chyba że jako model w 1/50 z założenia miał być wydmuszką. A szkoda.”

Pierwsze słyszę; a np. Boeing 737-86D? – ani wnęk podwozia, ani kokpitu, ani kabiny pasażerskiej. A to. że w skali 1:50 nie może (nie powinno być) żadnym „uspawiedliwieniem” – to skala wystarczająca na to, by modelarz mógł się wyszaleć...

--
Pozdrawiam
Henryk

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-11-19 12:39  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
darek71 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Będziesz robił wnętrze kabiny pilotów i pasażerską?

--
PZDR!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-12-19 23:27  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Dziś kilka zdjęć z paru dni prac nad kadłubem Jaka.

Ze względu na budowę i rozmiary modelu, cały kadłub podzieliłem sobie na 3 większe części:
1. centralną "rurę" z przestrzenią pasażerską - cz. 1 i 2
2. segmenty ogona - cz. 9, 10 i 11
3. segmenty nosa i kokpitu - cz. 3, 6, 7 i 8

Niestety z racji konstrukcji modelu, zrezygnowałem z wykonywanie rozbudowanego wnętrza przestrzeni pasażerskiej z fotelami. Usztywnienie poszycia i całej "rury" przy wykonywani wnętrza wymagało by kompletne przeprojektowanie tego segmentu. Albo trzeba by całe poszycie dość solidnie podkleić kartonem by na długości ~25cm się nie zapadało, albo "nasadzić" więcej wręg. Można by tez pokombinować z tym jak to się robi z tego typu modelami jako podwójna rura wewnętrzna z zabudową, a nią osadzone wręgi i całość oklejona poszyciem - jak w termosie ;). Ale jak już wspomniałem wymagało by to kompletnego przebudowania szkieletu.

Szkielet centralnej części kadłuba ma formę "okrętową" co powinno utrudnić zapadanie się poszycia na długości segmentu. Ze względu na "skromność" szkieletu całość usztywniłem doklejając po obu stronach "łopatki" laryngologiczne.Formowanie rury ułatwiło mi wsunięcie do wnętrza szklanej butelki. Średnicą idealnie przypasowała butelka po napoju %. By ułatwić sobie pracę i uniknąć powichrowania, nie wycinałem szarego pola wnęki na skrzydła nośne. Przestrzeń tą wytnę dopiero po sklejeniu kadłuba w jedną całość.Co do wnętrza, ja poszedłem na pewien kompromis. Wyciąłem okienka i podkleiłem je folią z kopert na płyty. Jest ona na tyle przezroczysta i jednocześnie "mleczna", że pozwala na "zajrzenie" do wnętrza bez wydobywania szczegółów. Widać, że coś za nią jest, ale nie do końca widać co.Następnie usztywniony szkielet wsunąłem do wnętrza rury i skleiłem w całość oba elementyDo gotowej "rury" od przodu dokleiłem segment z cz. 2Następnie przyszła kolej na budowę części ogonowej. Tu już klasycznie: oklejka poszycia + sklejka + wręga. W cz. 9. też póki co nie wycinałem szarego pola.Niestety przy budowie ostatniego segmentu wyszedł "babol". Nie wiem czy wynika on ze zmiany skali czy z błędu w projekcie, ale jest problem z częścią poszycia lub szkieletem wylotu (cz. G2, G3, G4). Kształt poszycia nie bardzo pasuje do przewidzianego szkieletu wylotu z 3 silnika (lub odwrotnie). Gdy dopasować poszycie do szkieletu "otwierają" się szpary po bokach na łączeniu z wcześniejszym segmentem. Gdy nie ma szpar po bokach, szkielet wylotu okazuje się za wąski. Ja wybrałem tą 2 opcję, wychodząc z założenia, że wylot "się dopasuje" bo jego kształt i tak nie wpływa na inne części.

Jak wspomniałem nie wiem czy szpary wynikają z błędu w opracowaniu czy zmiany skali. Być może w oryginalniej skali 1:50 też tak wychodzi, ale szpary są mniejsze. Nie wiem.

Póki co to by było na tyle. Co do kokpitu to jest pewien pomysł, który powinno się dać zrealizować bez przerabiania czegokolwiek ;).
Cześć.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-12-19 07:00  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć
Prace powoli suną się dalej. Tym razem zdjęcia drugiego końca kadłuba, czyli dziób.Ze względu na budowę segmentu kokpitu, nie sklejałem go na wrędze, lecz najpierw skleiłem poszycia 2 segmentów "3" i "6", które zamknąłem wręgą mniejszego segmentu (póki co nie wklejałem wręgi segmentu "3").
Po sklejeniu całości wiatrochron podkleiłem kawałkami astralonu
Niestety po sklejeniu wszystkich elementów poszycia, średnica wyszła większa niż powinna. Sumaryczny obwód wszystkich części segmentu kokpitu pasuje bardziej do końca cz. "1" i wręgi "E1", niż do "2" i wręgi "D". No ale będzie trzeba coś pokombinować :) z jego lekkim zmniejszeniem.

Po południu postaram się wrzucić jeszcze kilka fotek.

Na razie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-12-19 23:12  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć

Miało być wczoraj, ale niestety weekend ułożył się inaczej i obiecane fotki wrzucę dziś.

Jak już wspominałem wcześniej, miałem pewien pomysł na kokpit i co nieco udało się zrealizować. Nie jest to może coś super, ale przez szynki wiatrochronu i tak niewiele wnętrza widać, więc jest one raczej "symboliczne". Tablicę przyrządów "zapożyczyłem" z jakiś kalek JAK'a w plastiku, reszta to "rękodzielnictwo". By ściany kokpitu nie straszyły białością okleiłem je kawałkami szarego papieru, a podłogę wykonałem w ciemniejszego odcienia i podkleiłem tekturką 1mm.

Obudowa tablicy klejona do wręgi i "podszybia".


Fotele i wolanty


Efekt końcowy.


Wiem szału nie ma, ale i tak niewiele wnętrza widać przez okienka


Popracowałem także trochę nad wylotem z 3 silnika (jak wspomniałem wcześniej segment ten jest niezbyt udany). Przy okazji dokleiłem "klapy" odwracacza.
Po sklejeniu wszystkich elementów kadłuba skleiłem je w jedną całość

Części składowe:


Połączone do kupyW następnej kolejności ogon i kanał dolotowy do 3 silnika.

Na razie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-12-19 10:46  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

Wnętrze kokpitu bardzo fajnie Ci wyszło!

--
Pozdrawiam
Henryk

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-12-19 09:47  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Skoro słowo się rzekło, to teraz ogon. Element dość prosty składający się z 2 el. poszycia i "skromnego" szkieletu. Ja postanowiłem jeszcze lekko "odchudzić" wzmocnienia szkieletu.

Najpierw uformowałem i skleiłem oba elementy poszycia, następnie osobno cały szkielet, który z kolei wsunąłem w poszycie.

Spasowanie elementów jest dobre, a całość całkiem nieźle przylega do kadłuba.

To by było na razie tyle. Cześć

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-12-19 12:11  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Tym razem kanał dolotowy do 3 silnika - raczej nic skomplikowanego, ale jak wspominałem wcześniej opracowanie zawiera błąd i w mojej wersji zrezygnowałem w wykonania "noska" obudowy wału z opracowania - po prostu czarny jednolity krążek
Lekko zmieniłem także szpic oprofilowania, by wyszedł zaostrzony, nie płaski.

Cześć

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-12-19 18:11  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

W swoim modelu (free download autora „di-3”) ten wlot powietrza wykonałem w taki sposób.--
Pozdrawiam
Henryk

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-12-19 20:01  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

pamiętam, że kiedyś go pobierałem na dysk (w barwach aerofłotu), ale wolałem LOT. Był nawet kiedyś plan przemalowania tego z DI-3 i go skleić, ale jak nazłość zawieruszył się w czeluściach danych. Opracowanie jest o tyle lepsze, że od razu w 1:33 no i ma wnętrze (struktura wnętrza jako dodatkowa rura). By było śmieszniej znalazłem go kilka dni temu, jak już miałem kadłub sklejony w całość. Ale jest plan sklejenia i tego z DI3

Post zmieniony (13-12-19 21:04)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-12-19 18:28  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Ciekawie to wszystko wygląda. :) Rozumiem, że gumka do mazania pomaga kształtować elementy?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-12-19 21:51  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

GTiStyle napisał:

> Ciekawie to wszystko wygląda. :) Rozumiem, że gumka do mazania pomaga kształtować elementy?

Tak, a dodatkowo podpierała (ciągle się jakoś przewracał) fotografowany element...

--
Pozdrawiam
Henryk

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-12-19 09:48  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Powoli przyszedł czas połączyć gotowy kadłub z płatem nośnym.

Najpierw wyciąłem w kadłubie wnękę na skrzydła. Ścianki poszycia w miejscy klejenia skrzydła do kadłuba wzmocniłem wyoblonymi pasami tektury 1mm i dodatkowo usztywniłem by się nie zapadło do wewnątrz. Niestety model jest tak zaprojektowany, że szkielet dźwigarów nośnych nie ma połączenia z szkieletem kadłuba. Całość ze sobą łączy się jedynie poszyciami. Dodatkowe wzmocnienie powinno także zapobiec powichrowaniu poszycia przy klejeniu oprofilowania skrzydło-kadłub.Skrzydła z doklejonymi końcówkami, które "obcięło" przy kserowaniuNa sucho pasowanie wychodzi nie najgorzej, chociaż muszę się przyznać, że spodziewałem się lepszego dopasowania. Tragedii nie ma, ale d. też nie urywa.

To by było na tyle, Później postaram się wrzucić kilka fotek z efektów łączenia.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-12-19 11:55  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Z góry przepraszam za opóźnienia, ale życie miało Swoje plany ;)

Tak więc na początek skrzydła. Wyszło trochę inaczej niż się spodziewałem, ale nie jest źle. Listy wywinąłem na zewnątrz by je w razie "w" można było skorygować łączenieJak widać z tyłu wychodzi spora szpara, gdzie listki poszycia kadłuba nawet nie sięgają poszycia skrzydeł. Po wyschnięciu fragment ten uzupełniłem stosownymi wstawkami z kartonu dla lepszego połączenia.


(wiem, na zdjęciach wyszło ziarno ze względu na oświetlenie, ale za późno to wyłapałem)

Po wyschnięciu połączenia skrzydeł z kadłubem, czas przyszedł na zakrycie połączenia oprofilowaniem. Sama koncepcja oprofilowania nie jest zła, chociaż już sposób realizacji pomysłu nie do końca przypadł mi do gustu.

Jak już zakończyłem "zabawę" ze skrzydłami przyszła pora by do gotowego kadłuba poprzyklejać wszystkie wcześniej wykonane elementy

Ogon


Grzbietowy wlot powietrza do 3 silnika


Dodatkowy wlot powietrza


Gondole bocznych silnikówi widok z dołu


Antenka grzbietowa


Nie kleiłem jeszcze tylko statecznika poziomego. Tego przykleję później.

Ze względu na wymiar modelu zrezygnowałem jednak z wykonywania podwozia. "Na stojąco" nie mam gdzie go postawić, a podwieszony z wysuniętymi kołami dziwnie by wyglądał. Z resztą z przodu do zamaskowania jest dodatkowe cięcie, które zrobiłem by dopasować segmenty do siebie.W opracowaniu zauważyłem niedomiar części - nie ma wszystkich części by wykonać 2 kompletne koła główne - brak jest części "31a" i "31b" dla jednego koła. No chyba, że elementy te należy nakleić tylko z jednej strony każdego koła to by pasowało.

Z racji iż zbytnio nie przewidziano "zaślepek" dla kół głównego podwozia do wersji w locie (instrukcja zaleca użycie wręg koła, co w tej skali było dość dziwne) więc we własnym zakresie wykonałem z krążków czarnego brystolu fragmenty kół, które następnie przykleiłem na czarnych polach poszycia
No i na koniec wspomniany wcześniej statecznik poziomy, który jest wklejany we specjalna wnękę w ogonie (pasowanie dobre, chociaż nie idealne)
Na sam koniec pozostało jedynie doklejenie 2 anten na dole kadłuba (identyczne jak ta na grzbiecie), ale zrobię to dopiero jak powieszę model (teraz leży "na brzuchu" i te anteny po prostu by się odłamały).

Jak znajdę chwilę, to postaram się dorzucić zdjęcia całego modelu

Cześć

Post zmieniony (30-12-19 12:27)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-12-19 12:55  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

Dobrze widzę, wlot powietrza do silnika środkowego zrobiłeś z „zaślepką“?

--
Pozdrawiam
Henryk

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-12-19 22:50  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@henrykk - tak, zamiast wykonać go tak jak boczne, wkleiłem po prostu czarny krążek. Wiem, mogłem się bardziej wysilić i dorobić fragment kanału ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-12-19 23:40  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Podobnie jest w Boeingu 737 "Piłsudski" MPM. Brak wnęk, brak wnętrza, sama skorupa, do tego przesunięcia druku elementów i brak szczegółów. Na forum jest moja relacja z budowy w 1:50.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-19 08:24  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Martini Lublin - akurat w tym modelu problemów z przesunięciami kolorów nie zauważyłem - wszystko raczej pasuje. Co do spasowania części to już miejscami bywa gorzej, ale da się to przeżyć i skleić w miarę poprawnie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-19 13:40  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Poniżej wrzucam trochę zdjęć gotowego modelu (na razie model bez antenek na dole kadłuba - o czym wspominałem wcześniej)


Ogólnie model sklejało się całkiem nieźle. Poza kilkoma miejscami spasowanie elementów jest dobre. Jednak wszystko da się tak skleić by wyszło nie najgorzej. Mnie pewne problemy sprawiło odpowiednie ukształtowanie przodu oklejki oprofilowania skrzydło-kadłub - nie bardzo wiem, co autor miał na myśli, a instrukcja do modelu jest tak pomocna, że jak dla Mnie to tylko marnowanie toneru i miejsca na kartce. Ogólnie pomysł dobry, tylko chyba kształty części już nie bardzo pasują do tej koncepcji. Albo ja coś spartoliłem nie potrafiąc się wczuć w myśl autora :). Kolejny problem to sumaryczny obwód segmentu z kokpitem, który wychodzi trochę za duży. Ale prostym cięciem na czarnym polu "wnęki" podwozia przedniego można łatwo to naprawić i dopasować obwód. Przy takim podejściu polecam jednak przed cięciem dokleić kolejny segment nosa, by nie przesadzić z nacinaniem i nie zrobić "efektu domina" i konieczności przycinania pozostałych elementów nosa. Ja najpierw posklejałem wszystkie segmenty nosa włącznie z kokpitem (tak jak wychodzi), a dopiero potem dopasowywałem go do reszty kadłuba. Widać to z resztą na zdjęciach w relacji z budowy.

Swoją drogą, szkoda, że nie ma za wiele modeli tego typu maszyn w skali 1:33, a tylko w 1:48 lub 1:50. Co prawda wyszło kilka modeli samolotów pasażerskich w skali 1:33 z wydawnictwa GELI np. 737, DC-9, Fokker F-50, Caravelle czy Falcon 20, ale ich dostępność jest słaba, a ceny często zaporowe (tak wiem, "na Zachodzie" 40~60€; to nie jest dużo ;), ale 200zł za "wydmuszkę" w tej skali to już jednak trochę słabo się kalkuluje).

No nic, to by było na tyle
Cześć.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-19 20:27  Odp: [R/G] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel ale w skali 1:33
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 12
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo ładnie sklejony model,gratuluję kolejnej perełki,pozdrawia Marek

--


W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN HieiOstatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-19 10:11  Odp: [R/G] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel ale w skali 1:33
henrykk   

walkiria napisał;
>
Swoją drogą, szkoda, że nie ma za wiele modeli tego typu maszyn w skali 1:33, a tylko w 1:48 lub 1:50. Co prawda wyszło kilka modeli samolotów pasażerskich w skali 1:33 z wydawnictwa GELI np. 737, DC-9, Fokker F-50, Caravelle czy Falcon 20, ale ich dostępność jest słaba, a ceny często zaporowe…
>
Podzielam to zdanie; by mieć modele (w moim przypadku „polskich“) samolotów pasażerskich w 1:33 muszę (bardzo żmudnie) przeskalowywać; ale w ten sposób mam już Ił-18 i B-767. Dalsze są w planach…

--
Pozdrawiam
Henryk

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek