FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
12-12-19 09:47  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Skoro słowo się rzekło, to teraz ogon. Element dość prosty składający się z 2 el. poszycia i "skromnego" szkieletu. Ja postanowiłem jeszcze lekko "odchudzić" wzmocnienia szkieletu.

Najpierw uformowałem i skleiłem oba elementy poszycia, następnie osobno cały szkielet, który z kolei wsunąłem w poszycie.





Spasowanie elementów jest dobre, a całość całkiem nieźle przylega do kadłuba.

To by było na razie tyle. Cześć

--

 
13-12-19 12:11  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Tym razem kanał dolotowy do 3 silnika - raczej nic skomplikowanego, ale jak wspominałem wcześniej opracowanie zawiera błąd i w mojej wersji zrezygnowałem w wykonania "noska" obudowy wału z opracowania - po prostu czarny jednolity krążek




Lekko zmieniłem także szpic oprofilowania, by wyszedł zaostrzony, nie płaski.

Cześć

--

 
13-12-19 18:11  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

W swoim modelu (free download autora „di-3”) ten wlot powietrza wykonałem w taki sposób.







--
Pozdrawiam
Henryk

 
13-12-19 20:01  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

pamiętam, że kiedyś go pobierałem na dysk (w barwach aerofłotu), ale wolałem LOT. Był nawet kiedyś plan przemalowania tego z DI-3 i go skleić, ale jak nazłość zawieruszył się w czeluściach danych. Opracowanie jest o tyle lepsze, że od razu w 1:33 no i ma wnętrze (struktura wnętrza jako dodatkowa rura). By było śmieszniej znalazłem go kilka dni temu, jak już miałem kadłub sklejony w całość. Ale jest plan sklejenia i tego z DI3

Post zmieniony (13-12-19 21:04)

 
14-12-19 18:28  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Ciekawie to wszystko wygląda. :) Rozumiem, że gumka do mazania pomaga kształtować elementy?

 
14-12-19 21:51  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

GTiStyle napisał:

> Ciekawie to wszystko wygląda. :) Rozumiem, że gumka do mazania pomaga kształtować elementy?

Tak, a dodatkowo podpierała (ciągle się jakoś przewracał) fotografowany element...

--
Pozdrawiam
Henryk

 
16-12-19 09:48  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Powoli przyszedł czas połączyć gotowy kadłub z płatem nośnym.

Najpierw wyciąłem w kadłubie wnękę na skrzydła. Ścianki poszycia w miejscy klejenia skrzydła do kadłuba wzmocniłem wyoblonymi pasami tektury 1mm i dodatkowo usztywniłem by się nie zapadło do wewnątrz. Niestety model jest tak zaprojektowany, że szkielet dźwigarów nośnych nie ma połączenia z szkieletem kadłuba. Całość ze sobą łączy się jedynie poszyciami. Dodatkowe wzmocnienie powinno także zapobiec powichrowaniu poszycia przy klejeniu oprofilowania skrzydło-kadłub.



Skrzydła z doklejonymi końcówkami, które "obcięło" przy kserowaniu



Na sucho pasowanie wychodzi nie najgorzej, chociaż muszę się przyznać, że spodziewałem się lepszego dopasowania. Tragedii nie ma, ale d. też nie urywa.

To by było na tyle, Później postaram się wrzucić kilka fotek z efektów łączenia.

--

 
22-12-19 11:55  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Z góry przepraszam za opóźnienia, ale życie miało Swoje plany ;)

Tak więc na początek skrzydła. Wyszło trochę inaczej niż się spodziewałem, ale nie jest źle. Listy wywinąłem na zewnątrz by je w razie "w" można było skorygować łączenie



Jak widać z tyłu wychodzi spora szpara, gdzie listki poszycia kadłuba nawet nie sięgają poszycia skrzydeł. Po wyschnięciu fragment ten uzupełniłem stosownymi wstawkami z kartonu dla lepszego połączenia.


(wiem, na zdjęciach wyszło ziarno ze względu na oświetlenie, ale za późno to wyłapałem)

Po wyschnięciu połączenia skrzydeł z kadłubem, czas przyszedł na zakrycie połączenia oprofilowaniem. Sama koncepcja oprofilowania nie jest zła, chociaż już sposób realizacji pomysłu nie do końca przypadł mi do gustu.





Jak już zakończyłem "zabawę" ze skrzydłami przyszła pora by do gotowego kadłuba poprzyklejać wszystkie wcześniej wykonane elementy

Ogon


Grzbietowy wlot powietrza do 3 silnika


Dodatkowy wlot powietrza


Gondole bocznych silników



i widok z dołu


Antenka grzbietowa


Nie kleiłem jeszcze tylko statecznika poziomego. Tego przykleję później.

Ze względu na wymiar modelu zrezygnowałem jednak z wykonywania podwozia. "Na stojąco" nie mam gdzie go postawić, a podwieszony z wysuniętymi kołami dziwnie by wyglądał. Z resztą z przodu do zamaskowania jest dodatkowe cięcie, które zrobiłem by dopasować segmenty do siebie.



W opracowaniu zauważyłem niedomiar części - nie ma wszystkich części by wykonać 2 kompletne koła główne - brak jest części "31a" i "31b" dla jednego koła. No chyba, że elementy te należy nakleić tylko z jednej strony każdego koła to by pasowało.

Z racji iż zbytnio nie przewidziano "zaślepek" dla kół głównego podwozia do wersji w locie (instrukcja zaleca użycie wręg koła, co w tej skali było dość dziwne) więc we własnym zakresie wykonałem z krążków czarnego brystolu fragmenty kół, które następnie przykleiłem na czarnych polach poszycia




No i na koniec wspomniany wcześniej statecznik poziomy, który jest wklejany we specjalna wnękę w ogonie (pasowanie dobre, chociaż nie idealne)




Na sam koniec pozostało jedynie doklejenie 2 anten na dole kadłuba (identyczne jak ta na grzbiecie), ale zrobię to dopiero jak powieszę model (teraz leży "na brzuchu" i te anteny po prostu by się odłamały).

Jak znajdę chwilę, to postaram się dorzucić zdjęcia całego modelu

Cześć

Post zmieniony (30-12-19 12:27)

 
22-12-19 12:55  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
henrykk   

Dobrze widzę, wlot powietrza do silnika środkowego zrobiłeś z „zaślepką“?

--
Pozdrawiam
Henryk

 
22-12-19 22:50  Odp: [R] - Gwizdek LOT'u - Jak-40 od MPModel w skali 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@henrykk - tak, zamiast wykonać go tak jak boczne, wkleiłem po prostu czarny krążek. Wiem, mogłem się bardziej wysilić i dorobić fragment kanału ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024