FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 
12-02-20 12:10  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

To ja maluje druty, bez żadnych kombinacji, woda temperki i jedziemy. Jedynie na koniec lakieruje verniksem do gwaszy. Daje to trwałą i pewną powłokę, która nie uszkadza się od miętolenia w łapach. Za to za bardzo nie wiem jak zabrać się za malowanie temperą większych powierzchni. Jak lufy czy blaszki fototrawione. Liczyłem, że może już ktoś sprawdzał, czy tempera trzyma się farby podkładowej. No nic, sam będę musiał to obadać.
pozdr.

PS, Budowa idzie całkiem spoko, jedynie czego mógłbym się czepnąć to łopaty śruby, one są takie trochę powywijane, tzn przy nasadzie kąt zaklinowania jest dużo większy niż na końcówce łopaty.

 
12-02-20 12:43  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Jeśli chodzi o śruby okrętowe to przy nasadzie powinien być kąt zbliżony do 45 st, zaś końcówka "łopaty" powinna mniej więcej być prostopadła do osi wału śruby, coś jak na tym zdjęciu:
http://www.spychalski.info/wp-content/uploads/2008/03/0002.jpg

--
"Si vis pacem para bellum"

 
12-02-20 17:11  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Na sruby już mi wczesniej zwracano uwagę, tu starałem się je wykręcić bardziej niż poprzednio - widocznie za slabo kręciłem. To dopiero moja 9-ta sruba takze moze 10-ta wyjdzie już ok ;).

A teraz coś z zupełnie innej beczki. zacząłem kombinować jak sobie ułatwić życie przy wykonywaniu relingów, nie tylko w tym modelu ale i na przyszlość. Wymodelowałem i wydrukowałem sobie taki przyrząd jak niżej. ktoś kiedyś pisał na forum o czymś takim tyle że z nabijanymi gwoździkami i robił na swoim przyrządzie relingi - mi na moim nie wychodzi.

W założeniach na tej ramce mialo się dać:
- wykonywać reling podwójny i potrójny,
- rozstaw słupków regulowany co 2,5mm,
- wysokość slupków 5,6mm (narazie nie ma przymiaru do cięcia na ten wymiar)
- odstępy pomiędzy poprzeczkami w potrójnym relingu 1,8mm,
- odstępy pomiędzy poprzeczkami w podwójnym relingu 2,8mm

Wszystko idzie jak najbardziej ok do momentu wycinania sklejonego już relingu, wczesniej naciągnięty drut zwija się i skręca.
Może ktoś podpowiedzieć co można zrobić inaczej, jak ten problem wyeliminowac?

Zdjęcia poniżej.
Rendery 3D




Zaplanowany sposób prowadzenia drutów dla podwójnego i potrojnego relingu.



I rzeczywistość, wydrukowana ramka, i przewlekanie drutów miedzianych : słupki 0,2mm poprzeczki 0,1mm.
Widać też jak klej BCG wygląda chwile po zadozowaniu i potem jak go sciągneło po wyschnięciu.







A tutaj właśnie zaczyna się dramat, moment rozcinania i potem jak wyglądają już wycięte relingi :/
Będę wdzięczny za podpowiedź jak wyeliminować taką sprężystość drutu.





--

Post zmieniony (16-03-23 11:48)

 
12-02-20 18:44  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Super mega przyrząd, kurcze "w moich czasach" to była listewka z gwoździkami albo coś takiego :-)



Wydaje mi się, że za mocno naciągasz druty, po rozcięciu wracają do pierwotnego rozmiaru.
Można jeszcze spróbować zamiast miedzi sztywniejszego mosiądzu.

--
pzdr
Kemot

 
13-02-20 06:28  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dobry.

Pozwole swoje trzy grosze.

Ja stosuje odpowiednio sklejone grzebienie (Rosmann deep sky research) i zamiast drutow - nici "bezwlosowe".
Nici nasaczam CG i maluje. Odpowiednio dobrane grzebienie pozwalaja na dowolne regulowanie odleglosci od 0.5mm do "skolko godno".

Efekt moze nie az taki spektakularny jak druty ale robi robote. Nici nasaczone CG sa niestety relatywnie twarde i system nie do konca sie sprawdza na lukach ale proste odcinki mozna wykleic do 30 cm bez problemu.

Klaniam sie
Darmuszka

 
13-02-20 12:35  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Rogal 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Kleisz druty BCG?? W jaki sposób Ci się to udaje??...

 
22-02-20 10:08  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Generalnie większość w modelu kleje BCG, jedynie większych powierzchni nie kleje tym klejem.

Co do drucików klejonych BCG to jak dla mnie najlepsza opcja: wychodzi mi najczyściej i spoina jest najmocniejsza, pozatym tuż po zadozowaniu kleju jest jeszcze czas na korekte - same zalety.

BCG dozuje sobie na karte najlepiej jakąś plastikową, krople. Potem z tej kropli pobieram czubkiem szpilki i nakładam tam gdzie trzeba. i ta kropla wysycha to co z niej zostaje następnego dnia mówi o tym jak mocny jest ten klej. Na zdjęciu widać coś co powstaje po odparowaniu całej wody z kleju, następnego dnia. To jakiś plastik, nie da się tego rozerwać ręką, jest trudno rozciągliwe, adhezja do materiałów jest gorsza bo idealnie odchodzi od plastiku ale jak taka skorupka zaschnie na skrzyżowaniu drucików zalewając całościowo te miejsce łaczenia to tłumaczy dlaczego tak dobrze to trzyma.



--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
22-02-20 14:37  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
kryzam78 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Warran, super patent. A mam pytanie, nie podjąłbys się zrobienia takiego ustrojstwa do skali 400? Byłbym bardzo zainteresowany :). Daj znać. Mój e-mail kryzam78@interia.pl. Potrzebuję zrobić relingi do Gustloffa.

--
Człowiek z Kartonu

 
22-02-20 22:51  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Lukee 

 

No! I to rozumiem!
Tak trzeba wykorzystywać drukarkę 3D. Chętnie bym od Ciebie kupił taki przyrząd... ;-) daj znać na PW
Ja bym jeszcze dołożył płytkę na środek tak by na niej leżały druciki (delikatnie nad nią by klej się nie rozlewał). Łatwiej by się odcinało gotowe relingi. A co do zwijania odciętych relingów to też myślę, że to przez zbyt mocno naciągnięty drut. Chociaż jak kiedyś robiłem w podobny sposób drabinki (tylko że na kartonowym przyrządzie) to mimo naciągnięcia nie miałem takich problemów. Ale może jednak słabiej naciągałem albo używałem grubszego drutu.

Pozdrawiam

 
23-02-20 09:07  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Drut się zwija, bo był za słabo naciągnięty. Po prostu nie została przekroczona jego granica sprężystości. Niestety im cieńszy drut, tym trudniej wyczuć tę granicę, a łatwiej go rozerwać. Proponuję poćwiczyć rozciąganie z drutem o różnych średnicach (przy okazji: jest to również sposób na prostowanie drutów). Mocujemy jeden koniec w imadle, a drugi chwytamy szczypcami i z wyczuciem rozciągamy. Siłę zwiększamy do momentu, kiedy wyczujemy lekkie wyciągnięcie drutu. W tym właśnie momencie przekraczamy granicę jego sprężystości i nasz drut staje się prosty i nie wraca do poprzedniego kształtu.

--
Pozdrawiam,
Arek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024