FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-12-18 19:36  [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Jestem początkującym modelarzem( to chyba zbyt duże słowo ), w każdym razie po kilku przygodach z darmowymi drukami z neta( np. Ebbles Miniatures i Canon Creative Park) i wycięciu setki miniatur RPG z żołnieżykami :D pomyślałem,że jakiś sprawdzian by się przydał. W oczy wpadło mi wydanie F-16D z wydawnictwa WAK. Ze skalpelem wciąż nie zbyt obyty to nabyłem też wręgi laserowe czego potem żałowałem ale trudno. Kasa wydana, decyzja zapadła no i jestem.
Proszę o wyrozumiałość, bedą babole bo bez nich niczego nauczyć się nie da zgodnie z powiedzeniem,że specjalista to człowiek który popełnił wszystkie błędy w danej dziedzinie :D
Żeby się rozgrzać ściągnąłem to to :

 
29-12-18 19:48  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zanim się nauczę obsługi forum też trochę zajmie. Proszę o porady w razie problemu. Składam ten model od paru dni więc wrzucę co mi do tej pory wyszło. Bałem się zakładać wątek, ale czytałem Wasze poradniki i zawsze proponuje się założenie relacji więc trochę nie śmiało i z lekkim przerażeniem na widok elementów do złożenia ale dzielnie walczę ;D



--

 
29-12-18 19:55  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zaczynam budowę zgodnie ze wskazówkami z innej relacji tego modelu walkirii :
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=350326&t=350326&v=f&filtr=

Zgodnie ze wskazówkami będzie dużo dodatkowych wzmocnień z kartonu 1mm. Jak te podłużne wstawki:


--

Post zmieniony (29-12-18 19:59)

 
29-12-18 20:12  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Poszycie do środka kadłuba jakoś tak:



i dół:



To na dziś tyle. Miełego wieczoru:)

 
30-12-18 12:11  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Składamy dalej. Namęczyłem się z kokpitami no i lekcje medytacji oddechowej nie idą na marne :D Polecam :D







--

 
30-12-18 12:14  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 



--

 
30-12-18 22:36  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziękuje za odpowiedzi. Z tą kolejnością i sklejkami to się wzoruje na relacji Walkirii z tego forum, choć tam to wszystko wygląda onieśmielająco:) Ogólnie składałem już trochę z papieru i kilka projektów poszło już na odpad, ale głównie wydruki z neta darmowe. Interesuje mnie raczej fantasy i scifi niż militaria ale F-16 wygląda bardzo współcześnie mimo że to staruszek mi się podoba. Za dzieciaka kupowałem parę razy MM ale co to były za czasy, zero narzędzi, z nikąd pomocy, bo o komputerze można było pomarzyć no i przez ladnych parę lat byłem mocno zrażony do modelarswa bo te MM były zbyt trudne i skomlikowane. Jak już mi się życie ustatkowało to w sumie zachciałem znowu do tego papieru tak mnie ciągnie i pomału coś tam robiłem ale bałem się kupić model z wydawnictwa po tych doświadczeniach traumatycznych z MM z dzieciństwa :D
Ale w końcu się przemogłem, już nazbierałem trochę umiejętności z darmowych wycinanek więc pora na coś dojżalszego no i wspierać trzeba wydawnictwa nasze polskie w końću :)

Post zmieniony (30-12-18 23:12)

 
30-12-18 22:38  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Z tymi miniaturkami to wciąż szukam darmowego hostingu zdjęć żeby to jakoś wyglądało. OneDrive niby darmo ale właśnie te miniaturki się w oryginale wstawiają i tak je o 50proc pomniejszyłem :)

 
31-12-18 03:42  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przód kadłuba. Miałem problem z wklejeniem wręgi pod kątem ale wziąłem przykład z wyżej wspomnianej relacji i zrobiłem otwory pomocnicze do ustalenia pozycji.



parę dodatkowcyh elementów kadłuba






Jak do tej pory wszystko pasuje do siebie. Używam kleju Szewskiego Dragona. Próbowałem kiedyś innych klejów ale albo wsiąkały w papier albo schły pół dnia i w sumie tylko klej poliuretanowy ma zalety nie wsiąkania w papier, szybkiego schnięcia i możliwości usunięcia nadmiaru kleju poprzez gumowanie. No i ma wady jak szybkośc schnięcia :D Jak coś przyklei się żle i nie zauważy w 15 sec to można się liczyć z permanęntnym uszkodzeniem elementów klejonych.

PS: Wstawiłem drut 1mm bo bałem się,że sklejki nie utrzymają skrzydeł i w relacji walkirii wspomniano,że usztywnienie skrzydeł jest 'raczej liche'.

Post zmieniony (31-12-18 03:47)

 
31-12-18 12:36  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mam klej Wikolowy Dragona ale po pierwszych próbach nie używam go. Jest dla mnie zbyt żadki i zbyt długo schnie i wsiąka w papier. Klej introligatorski ma chyba podobne właściwości? Na plus że jak już zaschnie to jest bardzo mocny i widziałem że sporo osób na forum poleca go to sklejania szkieletów. Klej BCG to chyba jakiś urban legend :D Tyle się naczytałem o nim,że to nie dla zwykłych śmiertelników :) Może kiedyś wezmę się za eksperymenty narazie klej szewski wydaje mi się dobry dla początkującego dobrze się nakłada i szybko schnie. Smaruje oba elementy i łącze ze sobą i po chwili jest ok.

Postęp: Dużo przymiarek i kokpit nie pasował do 'gniazda' o jakiś 1mm za duży to poszlifowałem wręge z tyłu a te wąsiki w części 7 trochę przyciąłem i jakoś się udało. Może coś źle złożyłem wcześniej albo to wina moich sklejek bo na styk jeszcze mi nie wychodzi klejenie i dodawałem małe sklejki od siebie z papieru kseru wszędzie gdzie się dało.





Może nie jest idealnie ale i tak się cieszę że jeszcze nie zgniotłem niczego nieodwracalnie. Zdjęcia uwydatniają wszystkie niedociągnięcia, ale w rzeczywistości z metra nie wygląda tak źle :)

 
31-12-18 12:47  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Oto widok kadłuba od spodu:



Przypomniał mi się mem sprzed paru lat i parafrazując: co będziesz robił w sylwestra? Będe składał model :D Taki suchy żarcik :)

Mam dwa koty więc trochę się męcze pilnując żeby nie zrobiły zabawki ze ścinków papieru lub nie wlazły mi w narzędzia. Miałem kartonik na ścinki ale kot+pudełko= zabawa więc teraz co chwile wynoszę ścinki do śmieci chowając przedtem wszystko ze stołu.

 
31-12-18 15:53  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Z tą jakością to może być różnie, ale jak wspomniałem to model treningowy i bardziej skupiam się żeby niczego nie ubabrać klejem i nie zgnieść :) Czytałem,że BCG trzeba najpierw przelać do pojemniczka małego i poczekać aż trochę zgęstnieje i wtedy się rozprowadza ale nie wiem. Narazie używam tego co znam czyli szewskiego poliuretanowego.

Dziś już koniec składania. Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim :) Dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)

Post zmieniony (31-12-18 15:54)

 
01-01-19 12:52  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Model jest duży więc trochę dziwi skąpy szkielet. Dodaje od siebie różne wstawki i wzmocnienia:


 
01-01-19 16:50  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W międzyczasie mam jeszcze elementy wnęk podwozia. Miałem nie robić podwozia, ale jak mam się czegoś nauczyć to trzeba sobie utrudniać :)





Wstawiłem jedną wręge więcej pośrodku tej wstawki bo bałem się,że palcem wgniote:) No i pierwszy babol bo te paski na drugiej fotce nie schodzą się ze sobą a już mam wycięte elementy więc za bardzo nic z tym nie zrobię. Trudno może tak miało być ?

 
03-01-19 11:21  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pokryłem poszyciem spód kadłuba i wstawiłem wnęki podwozia. Nie bardzo mi to wszystko pasowało do siebie. Wręga W22 była 1mm za niska w stosunku do poszycia i obrysu wnęk. Podłożyłem pod nią pasek kartonu.







Coś namieszałem w komórce i klka zdjęć mi zaginęło z budowy:/ Więc napisze tylko.
Składanie wlotu powietrza i tego trójkąta łączącego z kadłubem łatwe nie było. Element 28C nie pasował mi i powstały dość spore szpary w łączeniu z elementem 24. Użyłem elementów otwartych hamulców do zakrycia szpar.



Od dołu wnęki wyglądają tak:



A wlot powietrza tak:



Zamiast elementu 28b użyłem wykałaczki pomalowanej ołówkiem.

 
05-01-19 15:20  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Trochę przerwy bo po nowym roku trzeba było do pracy wrucić zarabiać pięniądze na modele :D Nie poddaje się i kolejne elementy się budują:





Widać,że tych kartonowych wzmocniej robię sporo ale nie umie sklejać w powietrzu lub na styk a na czymś poszycie musze oprzeć. Widać też że się coś nie spasowało. Pomalowałem wręgę mazakiem czarnym mam nadzieje że kabina to jakoś zakryje. Muszę chyba na kolejny model pomyśleć o lekcjach retuszu:/

Kolejne elementy:







 
05-01-19 15:53  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na ten etap wygląda to tak:







Z boku widać,że krawędzie się wytarły jakby popękał nadruk gdzieś czytałem,żeby używać kaponu do kartonu aby uniknąć takich niespodzianek. Może kolejny punkt na liście do testowania na przyszłość. Model miał być edukacyjny i pod wieloma względami jest pierwszym który składam. Z pewnością jest to pierwszy samolot myśliwski, pierwszy do którego kupiłem lasery i kabinke i w ogóle pierwszy kupiony model od 15 lat. Chyba wiele osób,które próbowały coś składać za dzieciaka i nic nie wychodziło teraz wracają do hobby. Karton ma w sobie coś przyciągającego.

 
05-01-19 19:07  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak jak widać na zdjęciach wszędzie gdzie się dało dawałem wzmocnienia boków i środka między wręgami z kartonu 1mm żeby było do czego poszycie przykleić i żeby się nie zapadło. Mam wrażenie że więcej sam wykonałem wręg niż było ich w opracowaniu. Może trochę z tym przesadzam, Model jest duży i gdyby nie te dodatkowe elementy to na pewno pozapadało by się i powgniatało przy manipulowaniu modelem. Też zacząłem kleić przed świętami bo to prezent od żony pod choinkę :D Jest bardzo wyrozumiała i nawet nie narzeka że klej śmierdzi i że siedzę pół dnia przy biurku :D

--

Post zmieniony (05-01-19 19:19)

 
07-01-19 14:28  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kolejne podzespoły sklejone.

Silnik:


Belka: (wzmocniłem ją od środka podłużnie jak widać na foto)





Po montarzu: (widać,że wręga W11 nie ma pomalowanych widocznych przerw.Zamaże to ołówkiem żeby nie świeciło na biało)



Dodałem statecznik. Oczywiście ten pypek we wrędze W11 ułamałem dawno temu ale jakoś to do kupy posklejałem:D

 
10-01-19 18:59  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie zaufałem koncepcji montażu skrzydeł i zrobiłem trochę po swojemu. Przez kadłub przewierciłem otwór na drut stalowy i aby go zabezbieczyć zrobiłem jak widać na zdjęciach taki kanał z kawałków tektury 1mm i zalałem drut przy kadłubie wikolem.




--

 
21-01-19 18:33  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Trochę wolniej z uwagi na pracę, ale buduje dalej.

Zacząłem robić kółka z krążków. Bedą robione metodą wikol+szlifowanie+3x(farba/szlif) pierwszy raz robię kółka ale taki sposób gdzieś znalazłem i chciałem wypróbować.



Stateczniki poziome wzmocniłem dzwigarkiem i tekturą i wykałaczka bo jakoś nie mogę dać się przekonać tak po prostu na styk coś przykleić:)



Stateczniki są na miejscu.





Skrzydła dzielone wydały mi się zbyt trudne więc rozciąłem elementy i połączyłem w całość. W sumie nie rozumiem czemu przy tylu uproszczeniach w innych częściach modelu nagle autor postanowił że skrzydła bedą takie skomlikowane i dzielone.



Narazie tyle. Wszystko schnie i czeka na kolejny wolny dzień :)

--

 
27-01-19 12:31  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam

Zacząłem robić podwozie. Małe koło czeka na malowanie i szlifowanie, większe wyszły jak widać. Przy goleniu podwozia zacząłem się zastanawiać jak garść miniaturowych elementów złożyć do kupy tak,żeby to potem utrzymało ciężar modelu. Użyłem więc klejów których wcześniej nie używałem praktycznie wcale tj. wikol i super glue. Trochę się upaprałem i części też, ale trochę o właściwościach i konsystencji oraz czasie schnięcia w praktyce się nauczyłem :)





PS: Następnym razem chyba zrobię samolot bez podwozia :D Może trochę skok na głęboką wodę zrobiłem jednak.

 
27-01-19 12:38  Odp: [Relacja]F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33(początkujący)
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W międzyczasie rozpakowałem i okleiłem jakoś kabinkę. Plastik cienki, nie ma oznaczeń gdzie uciąć, ale to moja pierwsza plastikowa kabinka jaką kupiłem więc porównania nie mam. Użyłem taśmy dwustronnej bo tak gdzieś podpowiedź znalazłem. Wyszło tak:



PS: Jak to potem wpasować na kadłub i czym przykleić jeszcze nie wymyśliłem.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024