FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-04-11 14:24  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Model będzie wyglądał super ale pod kilkoma warunkami:
-powierzchnie bedą zagruntowane i wyszlifowane papierem ściernym min. 1200
-powinieneś przed przyklejeniem elementu do pokładu pomalować go przynajmniej podkładem aby sprawdzić jakość powierzchni kartonowej
- lakierować całość jak już koniecznie chcesz po przyklejeniu, pamiętaj jednak że możesz mieć problemy z dojściem farbą do wszystkich zakamarków a gdy będziesz chciał "wcisnąć" w szparki farbę to więcej będzie się jej zbierało na powierzchniach wystających.
-użyjesz do odrutowania modelu drucika max o grubości 0,2 mm,
Życzę Ci powodzenia w budowie i na pewno będę tu zaglądał.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
17-08-11 18:45  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Witam po bardzo bardzo długiej przerwie;-) Długo się wahałem nad tym uaktualnieniem bo nie mam nadal za bardzo czego pokazać. Ale nie chciałem żeby relacja poszła do kosza.

Prace nad modelem nadal trwają.

Pierwsza przyczyna tak długiej nieobecności wynikła niestety przez ciągłe problemy z moją sprężarką (na którą czekałem zresztą prawie półtora miesiąca od mojego ostatniego wpisu w kwietniu). Jedyne co udało mi się do tej pory zrobić w kwestii malunku to pomalowanie go szarym podkładem.

Drugą przyczyną było to że poważnie podszedłem do rad Witka i postanowiłem model zagruntować. Było to dość trudne ponieważ na kadłubie było już sporo części (a to dlatego ponieważ z mojego pierwszego założenia model miał być robiony w standardzie wg wycinanki). Doprowadzenie go do przyzwoitego stanu zajęło mi dobry miesiąc a i tak wyszłoby mi to dużo lepiej gdybym planował to na początku budowy kadłuba. Ale i tak wyszło wg mnie znośnie;-)

Dlatego przez jakiś czas dopóki nie uporam się z moją sprężarką będę pokazywał zdjęcia modelu w stanie surowym albo już po nałożeniu podkładu. Mam nadzieję że w ciągu kolejnego miesiąca zobaczycie model w kolorach;-) (Ja też mam taką nadzieję z resztą).

Kadłub gotowy do malowania.


W międzyczasie wykonałem jeden komin.


Obecnie pracuję na zmianę nad trzema nadbudówkami. Dzisiaj prezentuję kilka zdjęć z budowy wierzy dowodzenia którą w 60% przeprojektowuję (wszelkie szparki będą zaszpachlowane).



--

Post zmieniony (02-10-18 13:36)

 
17-08-11 19:38  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Na trzecim zdjęciu widać, że kadłub wymaga delikatnego potraktowania go papierem (krawędź przejścia pokładu w burtę)
Przy kominie jednak nie zastosowałeś się do rady Witka, za gruby drut, za dużo kleju na łączeniach, za gęsta farba lub zbyt gruba warstwa na raz (widać jak zaschła ściekając na górnych wewnętrznych krawędziach osłony nadbudówki).

Drobiazgi, bo kadłub w całości prezentuje się ciekawie, po naniesieniu końcowego koloru będzie jeszcze lepiej.

Szybkiej naprawy sprężarki i powodzenia w budowie.

Pozdrawiam
Tomek

 
17-08-11 22:51  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ciesze się że wziąłeś sobie moje rady do serca. Nie napisałem Ci jeszcze że elementy które ja sklejam z kartonu nasączam klejem, szpachluje, nakładam podkład i gdy jest wszystko ok to wtedy montuje resztę detali i druty. Gdy jest to gotowe wtedy maluje na gotowo kolorem.
Tomek zauważył niedoróbkę ale nie wiem czy sam papier coś tam da, powinieneś troszkę po szpachlować ubytki na tym łączeniu i dopiero przejechać papierem.
Jak będziesz miał jakieś pytania to wal na priv witekw@wp.pl.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
18-08-11 09:58  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

kubeksus - MUTSUKI jakiego wykonujesz to chyba wygląd na lata II wojny, po 1941 roku, a nie na 1938 rok, jak podawałeś. Opracowanie pokazuje okręt według wyglądu pierwotnego. Pamiętaj, że w 1938 roku (a nawet w 1941 roku, kiedy MUTSUKI miał charakterystyczny kamuflaż) okręt NIE POSIADAŁ jeszcze nowszego typu, zaokrąglonej nadbudówki dziobowej. Nie wiem, czemu pokutuje pogląd, że kiedy MUTSUKI był poalowany już w 1941 roku w dwukolorowy kamuflaż, nadbudówka była niby okrągła. Zachowało się jedno zdjęcie w tym kamuflażu datowane na 1941 rok i na nim niestety widac wyraźnie starą, kanciastą wieżę dowodzenia, taka samą, jaka jest w wycinance. Do tego w 1938 roku okręt nie posiadał jeszcze kabli demagnetyzacyjnych, które montowano dopiero w 1941 roku.

Pozdrawiam!
Grzegorz Nowak

--
MacGregor

 
18-08-11 15:18  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Sam nad tym rozmyślałem chociaż ryciny i materiały które posiadam wskazują że jednak Mutsuki miał zaokrągloną nadbudówkę w 1941r. Zresztą chyba nawet ściągnąłem te ryciny które sam udostępniłeś na innym forum. Jeszcze poszperam. Najwyżej zamiast okrętu z 1938r zrobię z 1941 albo jeśli nie będę miał wystarczająco dobrych materiałów to zrobię inny typ tej klasy okrętu. Na szczęście model jest jeszcze w dość mocno roboczej fazie więc zdążę nanieść poprawki.

Co do komina to sprawa została już naprawiona. nadmiar kleju ściąłem żyletką i potraktowałem nierówności papierem (co do drutu to został zastosowany taki jaki powinien; jedyne wątpliwości mam do grubości okapników ale to już zostanie jak jest).

Co do kadłuba to wciąż nad nim pracuję żeby wyglądał lepiej.

Dzięki za wszelkie rady:-)

Post zmieniony (18-08-11 15:24)

 
18-08-11 20:59  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witaj
Ciesz,ę się że nadal pracujesz nad tym modelem. No cóż w temacie zmian konstrukcyjnych podzielam zdanie MacGregora.
Będziesz więc musiał się okreslić co do stanu i roku któremu Twój model będzie odpowiadał.
Inna sprawa to całkowita walorka modelu, tutaj musisz uważać z całą chemią, dobierać ją proporcjonalnie, aby np szpachla nie wyciekała, szlif był odpowiedni itp. Farba wszystko pokryje ale nie zamaskuje zgrubień od kleju czy szpachli, nierówności -chropowatości kartonu.
Witek w tym temcie udzielił bardzo cennych wskazówek.
Trzymam kciuki i nie zniechęcaj się bo to nasz okrutny wróg.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
18-08-11 21:31  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Przejrzałem swoje materiały. Najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiednim rozwiązaniem na tym etapie prac będzie chyba przemianowanie okrętu na Nagatsuki z roku 1941 który ma już nadbudówkę nowego typu a poza tym nie ma za wiele różnic w stosunku do Mutsuki.

 
19-08-11 19:29  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

kubeksus - właśnie miałem Ci zasugerować NAGATSUKI na 1941-42 rok. To najlepszy pomysł, bo te "ryciny" o jakich wspominasz przedstawiają dokładnie NAGATSUKI po modernizacji, a więc po podniesieniu kap kominów i wymianie nadbudówki na zaokrąglony mostek. Powodzenia!

--
MacGregor

 
28-08-11 16:04  Odp: [Relacja] IJN NAGATSUKI (Mutsuki - Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Witam,

Dzisiaj przedstawiam kilka zdjęć z budowy głównej nadbudówki.

Tuż przed malowaniem jeszcze ją w kilku miejscach dotrę papierem bo na zdjęciach zauważyłem że nadal są pewne nierówności.



Na tym etapie budowa się chwilowo zatrzyma bo zanim cokolwiek zrobię dalej muszą ją pomalować.
Pozdrawiam, Kuba

--

Post zmieniony (02-10-18 13:36)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024