FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
14-07-17 17:28  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

... czyli tzw. inny odcień szarości ;)

--
"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

 
14-07-17 19:34  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

No nie wiem, USS Enterprise, chyba 1940/41, co prawda pokład nie jest deck blue ale wszelakie linie namalowane są na żółto

http://www.gstatic.com/hostedimg/d11014617db22230_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/57f9902f680efed1_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/65b5ad9523f25a8a_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/3b519b309a56e062_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/99c8a064cb1177f9_large

--
Sven

HMS Ark Royal

 
14-07-17 20:50  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No jeśli tak było, dodałoby to dodatkowego smaczku. Mnie zastanawia coś innego, pasy blachy z zaczepami do mocowania samolotów maja ten sam kolor co deski, a pod skrzydłem na złączu dylatacyjnym już są w kolorze metalu. Czy to znaczy, że pokład jest pomalowany cały na brąz i nie jest to kolor drewna? Bardzo ułatwi to prace przy pokładzie z forniru, bo nie trzeba się martwić o te pasy, że są take same jak deski.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
14-07-17 21:12  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Koledzy, jestem GAMONIEM, że pytałem o kolor pasów. Qrde! Wśród wielkiej liczby książek (głównie anglojęzycznych) o okrętach mam przecież także doskonale ilustrowaną solidną broszurę (66 stron) znanego wydawnictwa Floating Drydock pod tytułem UNITED STATES NAVY CAMOUFLAGE, FLEET CARRIERS. I jest tam także wszystko o malowaniu pokładów lotniczych.

Jutro "se siądę", przetłumaczę fragment o "Flight deck coloration" i WSZYSTKO STANIE SIĘ JASNE!

*

Ech, już się za to zabrałem ;-)

KOLORY POKŁADU LOTNICZEGO

Pokłady lotniskowców były bardzo barwne do końca 1941. Deski miały kolor czerwonego mahoniu z żółtymi liniami prowadzącymi i żółtymi literami identyfikującymi okręt.

NIEBIESKI WPROWADZONO NA POCZĄTKU 1942. Na początku stosowano różne odmiany niebieskiego, ale od 1943 wydano wszystkim stoczniom rozkaz wprowadzenia „niebieskiego pokładu nr. 21”

Jestem zdania że niebieski 20-B - tak jak podał tu SZKUTNIK – jest dla „Horneta” idealny.

A teraz uwaga: w 1942 linie prowadzące były „medium gray”’ czyli średnioszare. Niektóre były obramowane kreskami, inne ciągłymi liniami.

Nie idę w dalsze lata, bo wtedy już „Horneta” nie było. Wniosek?

MALOWANIE POKŁADU LOTNICZEGO „HORNETA” W 1942:
POKŁAD – NIEBIESKI 20-B
LINIE – ŚREDNIOSZARE

I już wszystko jasne :-)

Post zmieniony (14-07-17 21:34)

 
14-07-17 22:19  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Hah, czyli Vercyn trafił w dziesiątkę :)

Najbardziej się martwiłem właśnie o te pasy blachy z mocowaniami, że mogą stanowić problem przy pokładzie z forniru i każdy trzeba będzie naklejać osobno np z fototrawki, ale w tym wypadku można spokojnie ten pokład macnąć bejcą na ciemno-niebiesko, a potem ewentualnie zrobić "washa" z czarnego koloru, dla uwypuklenia detali. Resztę z na "medium gray".

PS: Jak nie chcesz zakładać relacji, to podeślij mi na maila jakieś foty, bo zżera mnie ciekawość jak to wychodzi.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
14-07-17 23:19  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Z drugiej strony w książce "Destination Tokyo" Stan Cohen pisze o dwóch białych liniach prowadzących, specjalnie namalowanych dla bombowców na Hornecie po lewej stronie pokładu lotniczego: na jednej jechało koło przednie bombowca, lewa linia pomocnicza. Jeśli podczas startu pilot jechał trzymajac się tych linii to lewe skrzydło samolotu mijało wyspę w odległości 6 stóp, czyli ok 189 cm.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
14-07-17 23:39  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
F4kL0gic   

Może takie linie jak w tym modelu

http://www.modelwarships.com/reviews/ships/cv/cv-08/700-trum/hornet-art-01.jpg

Z białym kolorem jest tak, że jest biały przez pierwsze kilka dni użytkowania;) Wyspę o te 189cm to raczej prawe skrzydło przy starcie mijało.

Post zmieniony (14-07-17 23:48)

 
14-07-17 23:54  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Tak, wieczorne zmęczenie, prawe ;) No i 183 cm ;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
15-07-17 08:21  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Znalazłem także coś w innej z moich książek, pt. UNITED STATES NAVY, WARSHIP CAMOUFLAGE 1939-1945.

Rozdział: CARRIER DECKS

W 1941 zarządzono kolor niebieskoszary, który [w praktyce] bardzo się zbliżał do ciemnoszarego, co potwierdzają zdjęcia takich lotniskowców jak Hornet, Ranger, Wasp i inne służące w tym czasie.

Jest to zatem kolejne potwierdzenie że kolor pokładu modelu JEST WŁAŚCIWY.


LINIE NA TOKYO RAID
Wpisałem do gugla: uss hornet cv-8 lines painted flight deck tokyo raid
No i rzeczywiście, przy „Obrazy dla uss hornet cv-8 lines painted flight deck ...” są tam zdjęcia wyraźnie pokazujące dwie BIAŁE linie:
, , ,

Natomiast po wpisaniu: uss hornet cv-8 lines painted flight deck (po prostu linie, bez zaznaczania że chodzi mi o Tokio), mamy coś takiego:

Trzy zdjęcia z czerwca 42, Midway. Białych linii już nie widać. Nie widać ŻADNYCH LINII!
, ,

Znalazłem także ciekawą wymianę zdań na anglojęzycznym modelarskim forum SAS. Dotyczyło to linii na pokładach całej trójki spod Midway! Niestety liczne zdjęcia zostały skasowane przez photobucket…
Są tam jednakże do tych zdjęć komentarze, które potwierdzają co napisałem i pokazałem powyżej.

„Definitywnie pod Midway Hornet nie miał linii na pokładzie”.

„Zatem pod Midway – Hornet bez linii – Enterprise 3 przerywane linie – Yorktown bez linii, tak jak Hornet”

***

PODSUMOWANIE:

- Kolor pokładu modelu jest bardzo OK
- Budując okręt z Tokyo Raid, dwie linie (szerszą i węższą) należy przemalować na biało
- Budując okręt z późniejszego okresu, należałoby te linie zamalować, bo ich tam wtedy nie było.

WNIOSEK:

Aby móc wybrać pomiędzy dwoma wersjami Horneta, model powinien zawierać dwie wersje pokładu do wyboru: jedna z dwoma białymi liniami (jeśli ktoś robi model z Mitchellami), i druga bez żadnych linii, jeśli wybieramy Midway.

--

 
15-07-17 12:05  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Te 2 linie zostały namalowane tylko i wyłącznie dla Mitchelów coby nie zahaczyły o wyspę w czasie startu. Oglądałem też filmy w kolorze z serii WWII rare color films z okresu walk na Pacyfiku w 1942, min bitwa na Morzu Koralowym i wielokrotnie na pokładach lotniskowców USN nie widać żadnych linii.
Aha, Cohen pisze że upchano na pokładzie Horneta tylko 16 Mitchelów, ile jest ich w modelu? Czy przewidziano mocowania linami bombowców do pokładu i pokrowce na silniki chroniące je przed wodą?

--
Sven

HMS Ark Royal

 
15-07-17 12:12  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Akra: Dziękujemy za wyjaśnienie. Daliśmy ciała z brakiem drugiego pokładu w wycinance ;-).

Elementy szkieletu kadłuba są wydrukowane na cienkim białym samoprzylepnym papierze. Naddatki samoprzylepnego białego papieru można wykorzystać i wykonać białe linie na pokładzie lotniskowca (wersja na Tokyo Raid).

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
15-07-17 13:35  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Akra dzięki za merytoryczne podejście .
Adam , dzięki za miłe słowo ..... motto zobowiązuje ;)
Cieszę się , że tak dociekamy to jest inspirujące.
Pozdrawiam
V

--
"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

 
15-07-17 14:14  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Sven - w modelu jest 16 Mitchelli. Sam możesz sobie je przymocować nitkami do pokładu i sam możesz wykonać osłony silników (np. z pofarbowanej na brązowo torebki od herbaty :-)

 
15-07-17 14:37  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No Panowie się widzę ładnie rozpisali i praktycznie temat zamknięty odnośnie pokładu, ja już teraz wiem wszystko i bardzo mi się przyda. Tylko powstaje jedno małe pytanko, dlaczego dopiero teraz o tym piszecie, a nie jak w relacji są zdjęcia pokładu w całej okazałości.

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
15-07-17 16:42  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

No właśnie Adam. Szkoda, że nie podczas relacji z budowy Horneta.

Dlatego prosimy Was serdecznie - wszelkie zażalenia, skargi, wnioski i inne pretensje składamy wcześniej, w czasie trwania relacji z budowy modeli, a nie po wydruku.

Już teraz skupiamy się nad relacją Adama z budowy modelu NEW MEXICO, aby nie wyszło w przyszłości to samo, co z pokładem Horneta.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
15-07-17 18:58  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Czegoś tak wielkiego i skomplikowanego jeszcze nigdy nie kleiłem…


Ponieważ okręt będzie miał drewniany pokład zrobię wersję Midway, a raczej sprzed Midway, z lotniskowcem nie szykującym się do boju.

Będą samoloty na pokładzie (ze skrzydłami rozłożonymi i złożonymi) + samoloty w hangarze (wszystkie boczne żaluzje otworzę żeby było widać fantastycznie szczegółowe wnętrze hangaru + zaparkowane tam samoloty) + jedna winda opuszczona, a na niej samolot ze złożonymi skrzydłami gotowy do jazdy w górę.

Im bardziej wnikam w rysunki na arkuszach, tym bardziej chciałbym mieć gotowy model zaraz, teraz, już, żeby paść oczy jego pięknem :-)

Dobrze że mam mnóstwo miejsca na tak duży model. Tak to jest jak dzieci wyfruwają z domu i masz cały pokój tylko na książki, komputer i modele :-)

Będę robił w kolejności: hangary, pokład lotniczy, dopiero potem burty i wreszcie poszycie dna, klejone na styk do burt. Adam: da się tak?

--

 
15-07-17 21:24  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Jak miałem koło dziesięć lat, kleiłem sobie taki jeden mały lotniskowiec z MMa i nie mogłem się doczekać efektu końcowego. Jakby mi ktoś powiedział, że za 20 lat autor tego modelu bedzie się cieszył na klejenie mojego wynalazku, nie do końca bym rozumiał o czym się do mnie rozmawia :D

A poważnie, jeśli chodzi o kolejność klejenia, to da radę, tylko żeby przykleić pokład musisz wykonać podpory na dziobie i rufie. Problem polega na tym, że wystają one poza obrys pokładu hangarowego i mają delikatne wystające części. Można je łatwo uszkodzić przy manewrowaniu, trzeba zastosować jakieś "trzymadełko" do kadłuba. Widziałem fajny patent na zachodnim forum, gdzie miły pan miał taką podstawkę do Ticonderogi z pianki PUR na, której sobie obracał kadłubem jak chciał.

Rozumiem, że chcesz oklejki dna i burt do "czoła" , tutaj wielkiego problemu niema, bo 3/4 długości kadłuba można przykleić pas pancerny na linii wodnej więc zostaje robota tylko na dziobie i rufie.

Czekam na więcej, może jakiś samolot na próbę :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
15-07-17 21:39  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ja w Tico, który jest większy od modelu Horneta o ok 10 cm wróciłem do klejenia dna: do pustego hangaru wsadziłem 3 plastikowe pudełka po margarynie. Na takich podporach do góry dnem na desce kleję dalej oklejki dna.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
15-07-17 22:11  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Sven, kleisz poszycie dna nie mając jeszcze burt?

 
15-07-17 22:39  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Nie, mam burty wszystkie a do środka hangaru podpory coby do góry dnem oklejki dna, standardowo. Podpory z pudełek po margarynie wyższe od burt.

--

Post zmieniony (15-07-17 22:40)

 
21-07-17 14:29  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

PROŚBA!

Do wycinania bulajów w Hornecie potrzebuję igły (a jeszcze lepiej dwóch) lekarskiej/weterynaryjnej o średnicy 2-2,1 mm.

Ma ktoś na zbyciu? Ogromna wdzięczność i pokrycie wszelkich kosztów zapewnione :-)

 
21-07-17 14:38  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A to może lepiej, zamiast igły, zakupić sobie coś takiego? http://www.dermatologiczne.com/biopsy_punch.php

--

Post zmieniony (21-07-17 14:38)

 
21-07-17 14:51  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
tomo11 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

A masz coś takiego? Ja się to sprawdza w praktyce?

 
21-07-17 14:56  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Cena, Panowie cena !!!!
http://dermatologiczne.pl/sklep/?wyniki-wyszukiwania,19&sPhrase=sztance

 
21-07-17 15:00  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
tomo11 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

http://dermatologiczne.pl/sklep/?sztance-biopsyjne,7

 
21-07-17 15:10  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

dla leniwych link tomo11
http://dermatologiczne.pl/sklep/?sztance-biopsyjne,7

Akra nie znoszę uczucia kiedy mam wenę na klejenie i zabraknie takiego detalu jak igła. Powodzenia :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
21-07-17 15:16  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Drodzy koledzy, sztance 2 oraz 2,5 mm a to je to, jak mawiają sąsiedzi, czyli Pat i Mat :-)
Dzięki, już zamawiam!

Dziś zabieram się za ilustrowaną zdjęciami instrukcję pt. jak zrobić na Hornecie drewniany pokład i jaką farbą (dostępną u nas) trzeba go pomalować

15:19 - już zamówione ;-)

Post zmieniony (21-07-17 15:19)

 
21-07-17 15:23  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Fajnie, też zamawiam. A czym się różnią z suwakiem i bez?

Post zmieniony (21-07-17 15:24)

 
21-07-17 15:38  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Greg77   

Sztanca z suwakiem m w środku plastikowy tłoczek żeby można było usunąć pobrany wycinek.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
21-07-17 23:13  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
yogi 

Na Forum:
Galerie - 10
 

Jakiś miesiąc temu kupiłem takie same sztance w różnych średnicach i widzę że promocja z ceną w tym sklepie nadal obowiązuje:

http://www.adverti.com.pl/item.php?id=BJPSJA-KKK-009&nazwa=Jednorazowa_sztanca_biopsyjna_2.5mm

 
24-07-17 14:24  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

INSTRUKCJA SKLEJENIA POKŁADU DREWNIANEGO
o grubości 0,6mm + baza z kartonu

Komplet zawiera:
- 3 arkusze kartonu, na które nakleimy pokład
- 3 arkusze z obwódkami drewnianego pokładu lotniczego

- 3 arkusze z drewnianym pokładem lotniczym

- 1 arkusik z fragmentem pokładu lotniczego do przećwiczenia na nim malowania


Przed rozpoczęciem pracy należy pomalować nie drewniane elementy pokładu (np. krawędzie pokładu), wzorując się na kolorze części na wydruku papierowym modelu.

Pomalować należy też pokład, leciutko przecierając go przedtem drobnym papierem ściernym (600-1000). Kolor pokładu to Deck Blue 20 B, czyli Humbrol 27, Tamiya XF53 czy AS7, lub Vallejo 70.992

W przypadku budowania okrętu z rajdu na Tokio, malujemy dwie wzdłużne białe linie wzorując się na wydruku papierowym modelu.

--

Trzy arkusze niezadrukowane kartonu sklejamy brzegami oraz na samych bokach dodatkowo kawałkami papieru, żeby nie zmieniły wobec siebie pozycji. Pośrodku rysujemy linię, wyznaczającą oś symetrii pokładu. Na arkuszach tych naklejamy elementy pokładu.

Sposób sklejania obwódek z odpowiednimi częściami pokładu pokazują te zdjęcia:
, ,

Przez cały czas pamiętajmy o trzymaniu osi symetrii pokładu!

Zbliżenie fragmentu pokładu


Drobne elementy, które po pomalowaniu należy wkleić w otwory w drewnianym pokładzie


Obwódki imitujące blachę wokół wind. Większe przy pokładzie, mniejsze do podnośników . Jeśli w modelu winda ma być opuszczona, to większa obwódka zostaje z pokładem, a mniejsza z windą


Gotowy pokład wygląda szalenie efektownie i jest wart włożonej w niego pracy!



Jeśli są jakieś pytania, SZKUTNIK albo ja chętnie na nie odpowiemy.

--

 
25-07-17 19:56  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Dostałem dzisiaj „sterylne igły biopsyjne” o średnicy 2 i 2,5 mm. Wypróbowałem je na iluminatorach wyspy „Horneta” i jestem zachwycony rezultatem! Bez specjalnego naciskania wyciąłem (podkładka to mata Ofly) trzy okienka. Naciśnięcie czerwonej części na górze igły wyrzuca z wnętrza wycięty krążek.

,

Wycięte okna pokrywam od wewnątrz klejem który po wyschnięciu staje się przezroczysty (np. Wikol) i daje efekt szkła.

Polecam!

--

 
25-07-17 20:55  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
F4kL0gic   

Były dostępne 2,5mm z suwakiem?

 
26-07-17 08:10  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

2,5 jeszcze nie rozpakowałem ale pewnie też ma suwak. Sprawdzę i napiszę po południu.

Dopisek parę minut później:

Chyba jednak nie ma. Zamówiłem z tej strony:
http://dermatologiczne.pl/sklep/?sztance-biopsyjne,7,1

Jak widać, z suwakiem są tylko 1 – 1,5 – 2 – 3 – 4 mm

Post zmieniony (26-07-17 08:16)

 
26-07-17 09:17  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ja wybijam wybijakami stalowymi z Castoramy, ale widzę, że ten powyżej jest chyba lepszy: nie daje krateru do wewnątrz po wybiciu?

--
Sven

HMS Ark Royal

 
26-07-17 09:29  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Sven - to ustrojstwo tnie jak brzytwa! Żadnego krateru, bo nie ma wyciskania otworu tylko zdecydowane wycięcie go: CIACH! Tu się otworu nie wybija, tylko wycina i to nawet bez specjalnie wielkiego nacisku.

Igły są tanie, a ich przydatność fantastyczna! KUP, A NIE POŻAŁUJESZ.

P.S. Nie mam nic wspólnego z firmą oferującą te urządzenia! ;-)

Aha, po wyrzuceniu wyciętego krążka ze środka igły, usuwający go pręcik cofa się po przesunieciu bocznego suwaka do góry.

Post zmieniony (26-07-17 09:33)

 
26-07-17 11:12  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Może jakiś sklep modelarski by wrzucił do siebie taki ustrojstwa. Bo też mam problem z wykonaniem Nony , masa dziurek w kołach. Inni też by się rzucili na taki sprzęcik.

 
26-07-17 11:21  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Wikol nie wsiąka w papier i nie wygina go przy takim robieniu oszklenia?

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
26-07-17 11:32  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Generalnie szklę bulaje podklejając je cieniutką folią, taką w którą są zapakowane np. szkielety laserowe z GPM itp. Przyklejam je SG, maluję czarnym Humbrolem od wewnątrz folii. Takie szklenie jak pisał Akra stosuję dla samolotów w 1:200 przy użyciu specjalnego specyfiku akrylowego Cristal Clear, który stosują plastikowcy.

--

Post zmieniony (26-07-17 11:33)

 
26-07-17 12:27  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Arturo: daję malutką kropelkę wikolu aby tylko zatkała otwór, a nie smaruję od wewnątrz całej części z oknami. Wychodzi super!

ABC - co za różnica czy kupisz w internetowym sklepie modelarskim czy - również via Internet - tam, gdzie ja kupiłem? Zamówiłem w piątek, dostałem wczoraj.

Sven: jak to robisz? Z grubsza formujesz siatkę kabiny i psikasz na to od wewnątrz sprajem Crystal Clear? Chcę zrobić takie kabiny w samolotach "Horneta".

Post zmieniony (26-07-17 12:31)

 
26-07-17 12:34  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Na allegro nie znalazłem takich jak twoje. Ale co prawda gdzie indziej już znalazłem. Ale w sklepie modelarski się kupuje zwykle więcej towaru. Trochę zawracanie głowy samymi dwoma czy trzema duperelkami po kilkanascie zeta.

 
26-07-17 12:45  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ABC, gapo :-) Po co wchodziłeś na allegro? Przecież dzisiaj o 8:10 podałem stronę, na której zamówiłem te igły! Kupiłem 3 igły (2x2mm + 1x2,5), z dostawą kurierem zapłaciłem 46 z groszami - a będę z tego korzystał długo!

 
26-07-17 12:49  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Owiewkę/segment z wyciętą siatką formuję i sklejam, a nast. od strony wewnętrznej pędzlem "chwytam"/wyciągam/zamalowuję wycięte pola tym białym specyfikiem (ma konsystencję budyniu). Po wyschnięciu staje się przezroczysty. Ciekawa właściwośc specyfiku, że po wyschnięciu gdy zostaje nawilżony to mięknie i można wykonywać poprawki.Tak oszkliłem Kingfishery w Washingtonie, oraz prototypowego Helldivera w Tico.

Aha, prawidłowa nazwa specyfiku: MIKRO KRISTAL KLEAR, producent: Microscale

https://www.scalehobbyist.com/catagories/Paint_and_Construction/MIC00000009/product.php?gclid=EAIaIQobChMIoeHk_eSm1QIVpRXTCh3WngoEEAQYASABEgJPWPD_BwE

http://www.microscale.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=MI-9

--

Post zmieniony (26-07-17 13:32)

 
07-08-17 11:10  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Chciałem dać dwa zdjęcia obecnego stanu mojego Horneta, ale coś wstaw.org nie chce ze mną współpracować: strona się otwiera, wpisuję zdjęcie, po czym gdy chce uzyskać jego adres, to czytam "Połączenie zostało zresetowane"...

Przy okazji pytanie: kupiłem w GPM łańcuszek (na łańcuch kotwiczny). Ogniwka długie na 1,9 mm i szerokie na 1,1 mm. Dla skali 1:200 oznacza to długość ogniwa 38 cm i szerokość 22 cm.

Spytałem kapitana jednego z naszych statków (długość 143 metry i 17.300 DWT) o wymiary pojedynczego ogniwa na jego jednostce. Podał mi długość 36 cm i szerokość 21 cm.

Oznaczałoby to, że łańcuszek z GPM pasowałby do tego statku, ale w przypadku ogromnego lotniskowca pewnie ogniwa były dłuższe i szersze, bo i kotwice cięższe. Wniosek: łańcuszek z GPM nie nadaje się do "Horneta". No cóż, 7 złotych można przeboleć.

Pytanie jest takie: czy ktoś wie gdzie można kupić łańcuszek o większych ogniwach niż 1,1 x 1,9 mm?


DOPISEK

Tak sobie narysowałem prostokąt 21 x 36 cm i jednak wyszło całkiem spore ogniwo, więc może GPMowski łańcuszek jest OK???

Post zmieniony (07-08-17 11:20)

 
07-08-17 12:18  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

wstaw.org już działa.

Póki co w Hornecie wszystko pięknie pasuje.

,

--

 
07-08-17 15:06  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Akra, czy mógłbyś założyć osobną relację?

--
Sven

HMS Ark Royal

 
07-08-17 15:15  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ewa778   

CYTAT (napisał ABC): Może jakiś sklep modelarski by wrzucił do siebie taki ustrojstwa. Bo też mam problem z wykonaniem Nony , masa dziurek w kołach. Inni też by się rzucili na taki sprzęcik.



Hej,

Znalazłeś może już to gdzieś? Też byłabym chętna, sporo by mi to ułatwiło.

Pozdrawiam

Post zmieniony (07-08-17 15:16)

 
07-08-17 15:23  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Akra,

Jak zamawiałeś te sztance biopsyjne ze sklepu jaki podałeś to gdzie znalazłeś dane do przelewu? bo na stronie tego sklepu nigdzie nie mogę tego namierzyć. Dzięki za odpowiedź.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
07-08-17 15:47  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
L_Sz_Misiek   

Również zamawiałem te sztance i z tego co pamiętam była dostępna jedynie opcja za pobraniem.

--
Praca wykonana szybko, to praca wykonana dobrze za pierwszym razem.

 
07-08-17 16:32  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Niesamowite - ile to było tematów ze znacznikiem [Z], gdzie zamykano temat, bo dyskusja schodziła na boczne tory lub zaczynała się merytoryczna dyskusja na temat modelu... i temat nagle zamknięty, a tu co : opowieści dziwnej treści o narzędziach do biopsji : )))))))))) jak znalazł, ale w temacie [Technika], no i całkowite kuriozum, czyli relacja Akry w temacie ze znacznikiem [Z] ????!!! : ))))))))))))))

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024