FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
03-11-16 20:58  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby owiewkę przemalować sobie we własnym zakresie! Bo rozumiem, że chodzi o ramkę, tak?
To tak niewielka część, że zmiana koloru na "jedyny właściwy" nie sprawi, że model będzie wyglądał gorzej.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
03-11-16 21:01  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Darek D. (Dyzio) ja nic nie neguję, tylko chcę poznać z jakiego źródła jest ta informacja i spokojnie mogę poczekać na wydanie książki ;-P Poszperałem trochę na własna rękę i jak na razie to zdania są nadal podzielone (ja dowiedziałem się o takiej wersji malowania teraz, nie ukrywając, że wcześniej nie drążyłem tematu, ale kontrowersje powstały wcześniej). Jeżeli sami amerykanie nie mogą dojść do ładu czy 61-a była czarna czy śliwkowa, to dla mnie jednoznacznym jest, że albo odkryto aktualnie twarde papiery, albo jest to pokłon wydawcy w stronę jednej z teorii. A, że P47-ki to jedne z moich ulubieńszych latadeł, to pali mnie czysta, wścibska, modelarska ciekawość :-P A wydawca mógł go wydać nawet z akcentami w postaci deseniu z żółtych telefonów ;-) I też było by pięknie ;-) Co do wiatrochronu to dalej twierdzę, że Łanowski mógł go popaćkać wedle swojego widzimisię, i tylko on może rozstrzygnąć tę kwestę. Ta sprawa w ogóle mnie nie interesuje, a jeżeli cokolwiek o niej wspominam, to tylko w zakresie swojej jakiejś tam znajomości procesów fotograficznych i ich zwodniczości w kwestii odzwierciedlenia kolorów. Dlatego sam widzisz, że nie mam zamiaru nikomu spędzać snu z powiek :-P Jeżeli jest twardy papier na czarny to weryfikuję swoją wiedzę i czterdziestki siódemki maluje na czarno ;-) Nie ma? Zostaje przy śliwce ;-) Tylko tyle i aż tyle :-P

Jak już wcześniej wspominałem, tym konkretnym modelem nie jestem zainteresowany w kwestii zakupu, bo jest dla mnie za drogi. Temat malowanie za to jest ciekawy, i z stąd moje wścibskie pytania, bynajmniej nie w celu dyskredytacji tego wydania. Jeżeli to jest na razie tajemnica tajemnic...? OK. Czekam do wydania książki i już się nie odzywam :-)

W sumie można by te dysputę o kolorach przenieść do działu Lotniczego, bo faktycznie tu jest ciut nie na miejscu, ale jest jak jest i rozdzierać szat nie będę ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
03-11-16 21:24  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W USA w szczycie produkcji zbrojeniowej już były dotkliwe braki wszystkiego. Z farb najtańsze i najłatwiej dostępne są zawsze biała i czarna. Taka czarna farba ogólnotechniczna była dostępna. Ale tak farba ogólnotechniczna jest dość matowa. A już przed wojną wychodziło na różnych próbach że zapolerowanie farby zawsze troszkę ma wpływu na zwiększenie osiagów samolotu. Tak że farba na pewno była zapolerowana i te pobłyski to takie pobłyski zapolerowanej śliwki węgierki. A w związku z tym że brakowało wszytkiego do produkcji i starano się wszędzie szukać oszczedności to wątpliwe jest że ramka owiewki była w ogóle malowana. To był element robiony na innym dziale/stanowisku i szczerze wątpie żeby sobie przy masowej produkcji wojennej zadawano fatygę z malowanie dupereli na zółto.

 
03-11-16 21:43  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Niezależny 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Raziel_3,
Po pierwsze: tak nic nie stoi na przeszkodzie, tylko dlaczego malować mają Ci co chcą mieć srebrną a nie Ci co chcą owiewkę na żółto?
Po drugie łatwiej jest pomalować na żółto owiewkę wraz z końcówkami łopat, żeby zachować jednolitość koloru, niż dobierać srebrny do reszty powierzchni.
Po trzecie i najważniejsze: nie po to kupę model kartonowy, żeby malować, tylko z tego powodu bo obecny stan wiedzy o owiewce podważają zapewnienia jednego ze znawców. Albo wydawca powinien dać wybór koloru owiewek albo model powinien ukazać się po publikacji (to dopiero by się działo:). To tak jakby ktoś wypuścił urządzenie oparte na nikomu nie znanym zjawisku, które zostanie opisane w przyszłości. I co uwierzysz, że działa, nie wiedząc jak ma działać poprawnie?
Rozumiem, że model jest jakąś interpretacją dokumentacji, nie koniecznie zgodną z moją. Ale jeśli wiem jaka to dokumentacja, to mogę ocenić i zdecydować czy kupić czy nie. A tu mamy żółtą owiewkę i jedyny ślad to fakt, że model samolotu innego pilota ma żółtą albo złotą owiewkę. Jeśli ta sama owiewka to może też powinny być powtórzone litery kodowe na spodzie skrzydła?

 
03-11-16 22:15  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Czy żółta, a może szara, bez odpowiednich źródeł i zapisków ciężko będzie określić kolor. Nie wiadomo też czy jeśli była żółta, to czy był to kolor indywidualny pilota czy dywizjonu.
Co do czarnych P-47, to wiemy że był indywidualnym malowaniem dywizjonu. Tu amerykanie mieli, można powiedzieć wolną rękę z uwzględnieniem jakiś tam norm.
Indywidualne malowanie miał dywizjon gdzie latali murzyni słynne czerwone ogony.
Co do tej osłony to tak jak piszą wyżej nie problem przemalować. Jeśli komuś nie odpowiada lub uważa, że była innego koloru, to pędzelek w ruch i maluj jak ci umysł podpowiada.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
03-11-16 22:21  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Niezależny, "problemem" jest to, że zazwyczaj "autorytety" (celebrytowate) są do d..y to i ludzie nauczyli się kwestionować wszystko co widzą.

Prawdziwy autorytet zostaje autorytetem poprzez uzywanie argumentów w swojej działalności. Jeżeli zawsze przedstawia twarde argumenty, staje się z automatu autorytetem. Wtedy sobie można powiedzieć " zawsze miał argumenty, więc warto bylo go słuchać to dlaczego teraz to kwestionować?".

Panowie Kolacha i Matusiak chyba na tyle zapracowali na swoją pozycje w świecie badaczy lotnictwa, że chyba niezłym tupetem jest pisanie o "opowieściach z mchu i paproci" przez ludzi którzy badaniem się zawodowo nie zajmowali. Tak piszą, to wierzę Im że mają na to kwit. To nie są nowicjusze.

Naszym problemem jesto to, że kiedy nawet przychodzi największy autorytet to zawsze się znajdzie jakiś gość, który temat ledwo liznął i powie "udowodnijcie mi". I wiecie co? I myślicie że takie autorytety dwoją się i troją żeby coś udowodnić paru osobom na forum? Nie. Robią swoje i chwałą Bogu za to że nie tracą czasu i energii na to. Czytaliście, książka wyjdzie w swoim czasie. Chcecie czekać, to czekajcie. Chcecie udawać wszechwiedzących mędrców kwestionujących wszystko dookoła to dalej to róbcie. Mam nadzieję ze wydawca się nie ugnie, żadne dwie wersje itp. Ma kwit, to ma być tak a nie inaczej. Nikt nie będzie ciął żył jak jakiś gość napisze na forum "nie wierzę że tak było, nie kupię jak mi nie udowodni".

Pokora to nie tylko nazwisko. Warto czasem zastosować w życiu.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
03-11-16 22:22  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Niezależny - chyba przesadzasz! Przemalowanie niewielkiego elementu to żaden problem. Po drugie z modelami kartonowymi już tak jest, e dostajemy je w jakimś malowaniu. Albo się na to godzisz albo nie i co wtedy Ci pozostaje? Kupić plastik o pomalować po swojemu. Wyjdzie duuuużo drożej. Ewentualnie przemalować karton po swojemu. To już taniej.
Ile to razy wydawcy paprali kamuflaż w modelu i trzeba było to łyknąć. A Ty kręcisz aferę o ramkę owiewki. No już naprawdę chyba niektórym w d***ch się przewraca z nadmiernej podaży modeli na rynek.
Rozumiem, gdyby cały model był skopany kolorystycznie. Ale my tu rozmawiamy o WĄTPLIWOŚCIACH dotyczących paska szerokości 2 mm.
Skoro problemem jest dla Ciebie dobór srebrnego to jak Ty będziesz retuszował krawędzie? :D sorry za ironię.

Ja uważam, że każdy autor modelu ma prawo do doboru źródeł opracowania według własnego uznania. Nie trzeba się godzić na rezultat. Myślę też, że ukręciliście tu taką debatę, że lepiej by było popracować przy jakimś modelu zamiast marnować czas na dywagacje na temat koloru ramki owiewki.

Człowiek będzie chciał przeczytać coś sensownego o nowości a będzie musiał przebić się przez kolor owiewki. Masakra.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
03-11-16 22:25  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Ale macie temat, już mi się wymiotować chcę od tego sporu o kolor owiewki.....brak słów.

Jaki był to był i tyle, może się już nigdy nie dowiemy i trzeba by się z tym pogodzić, a nie poruszać niebo i ziemi dla ustalenia koloru. Świat przez to stanie się lepszy? Co w tym kolorze takiego istotnego? Dla niektórych to chyba sprawa życia i śmierci. Zostawcie już tą owiewkę w spokoju.

Jak jeszcze z początku faktycznie byłem zainteresowany wątkiem koloru owiewki, tak teraz już na sama myśl, mnie wzdryga.

Dajcie sobie ba wstrzymanie.

--

 
03-11-16 22:37  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Pisalem, ze wolalbym spor o owiewke, to teraz mam... ;) Podpisuje sie obiema rekami pod postem Losia. I mysle, ze wystarczy tych dywagacji, bo mamy zapowiedz publikacji, wiec chyba nie ma o co kopii kruszyc...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
03-11-16 22:47  Odp: [N] P-47 M- RE Kartonowy Arsenał
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Najbardziej bawi mnie to, że większość tych, którzy od paru dni nie mogą spać przez kolor owiewki (lub ramki) w ogóle tego modelu na warsztat nie weźmie i nie sklei. A ja mam to w d**ie czy powinna być kanarkowa, cytrynowa czy w kolorze "piaskowe lato". I jeszcze głębiej będę to miał jak skleję ten model i będzie cieszył oko na półce. A skleję, bo mi się podoba. Że też Wam, drodzy koledzy, się chce. Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024